Μπουζούκια Ζοζέφ

Περί Ζοζέφ, υπάρχει κι ένα σχετικό άρθρο στην κλίκα:

Υ.Γ. Ο μεγαλύτερος κριτής για κάθε κατασκευαστή είναι ο maestro χρόνος!

Καλησπέρα στην παρέα
Ανασύρω αυτό το νήμα με μια μου ερώτηση
Γνωρίζουμε ποτέ το τηλέφωνο στη ταμπέλα τπυ ζοζεφ άλλαξε στο
4522102 , το ποιο στην αρχή ο οργανοπιος με στύλο διόρθωνε πάνω από το παλιό τηλέφωνο ;
Ευχαριστώ

Όπως εξηγώ παραπάνω (#14), έχω δύο όργανα με ταμπέλα Ζοζέφ. Το «καλό» (το σπασμένο) έχει επιγραφή «Κατασκευή Ζοζέφ Τερζιβασιάν, Λεωφ. Βασ. Κων/νου 85» και το «δεύτερο» «Οργανοποιείον Ζ. Τερζιβασιάν, Λεωφ. Βασ. Κων/νου 88». Σε καμμία από τις δύο ετικέτες δεν σημειώνεται αριθμός τηλεφώνου. Το πρώτο όργανο είναι 1953, το «μαϊμού» δεκαετίας 60.

Γεια σου κυριε Νικο
Μιλαω για ταμπελες με " Κατασκευη" Ζοζεφ και εγω
το παλιο τηλ σε ταμπελες ηταν το 473-352
Το τηλ καποια στιγμη αλλαξε και ο οργανοποιος πριν παραγγειλει νεες ταμπελες με το καινουργιο τηλ, μουτζουρωνε το παλιο με στυλο και εγγραφε το καινουριο του τηλ; 4522102
Παλιο τηλ εμγφανιζεται σε οργανα των αρχων 1960ς πιστευω

τα εξαψήφια τηλέφωνα έγιναν εφταψήφια κατά την διάρκεια της δεκαετίας του '70. σταδιακά, σε διάστημα κάποιων χρόνων.

1 «Μου αρέσει»

Και πιο μετά. Εγώ θυμάμαι στο Παγκράτι να έχουμε εξαψήφιο (άρχιζε από 7 που αργότερα έγινε 72) όταν άλλοι στην Αθήνα είχαν εφταψήφιο. Για να το θυμάμαι, πρέπει να ήταν τουλάχιστον 1981-82, το νωρίτερο.

Εγώ πάντως, θυμάμαι ακόμα το πενταψήφιο τηλέφωνό μας στην Ηπείρου 17: 54 578, εκφερόμενο “Πενηντατέσσερα, πεντακόσια εβδοδμήντα οκτώ”, όχι πέντε εβδομήντα οκτώ.


Εδώ έχω μια φωτογραφία ενός μπουζουκιού του Ζοσέφ αγορασμένο αρχές της δεκαετίας του 70.
Όπως φαίνεται έχει γραμμένο το νέο τηλέφωνο με στυλό.
Δεν ξέρω κατά πόσο το όργανο είναι φτιαγμένο από τον ίδιο τον Ζοζέφ ή αγορασμένο από αλλού και διορθωμένο.
Εάν κάποιος καταλαβαίνει περισσότερα ας μου πει.
Το όργανο επιδιοδώρθηκε πριν λίγα χρόνια από τον Τουτάλα.
Νομίζω πέρασε καινούργια τάστα και διόρθωσε ένα μικρό σπάσιμο σε 2 ντούγιες που προκλήθηκε από ατύχημα.
Είναι πολύ μαλακό, γλυκο και ευκολόπαιχτο με χαρακτηριστικό ήχο, με σχετικά μικρό σκάφος.
Δεν νομίζω όμως ότι φτάνει ηχητικά αυτό που έχω του Βάρλα.

1 «Μου αρέσει»

Τετοιος λαος ειμαστε, μην τυχων κ δειξουμε σε κανεναν τα μυστικα της δουλειας μας, προτιμουν ολοιτους να τα παρουν μαζη στον ταφοτους, εχω απειρα παραδειγματα, κ απ τους εν ζωη βρισκομενους… εκτος απ τα παιδιατους φυσικα. κ ποιος του ειπε πως εχουν ταλεντο.???
Εμενα ο μαστορασμου μου ειπε μετα απο 10 χρονια, να φειγω να παω κ σε αλλους να δουλεψω, μου εδειξε αυτος ολα οσα ειξερε.

ειχαν αλλαξει τα τηλ. στην Αθηνα κ στον Πειραια, σε 7 ψηφια, γιαφτο γραφαν το νεο τηλ. τους.
Αρχεσ του 1970

Συγνώμη αλλά, κρίνοντας απ’ το καπάκι, με τίποτα δεν το κόβω για Ζοζέφ το όργανο….

1 «Μου αρέσει»

Δεν υπάρχει θέμα. Έτσι κι αλλιώς το όργανο δεν είναι δικό μου.

Δηλαδή πιστεύετε ότι είναι κάποιου άλλου κατασκευαστή και σενιαρισμένο από τον Ζοζέφ, οποίος και έβαλε τη σφραγίδα του ή ακόμη και η σφραγίδα θα μπορούσε να είναι μαιμού?

Τι διαφορετικό έχει το καπάκι από αυθεντικά καπάκια του Ζοζεφ?

Στην ετικέτα κάτω από εκείνην του Τουτάλα, με δυσκολία διακρίνεται ένα ψηφίο Α, πάνω απ’ τη λέξη ΖΟΖΕΦ. Θα μπορούσε λοιπόν η πρώτη λέξη της ταμπέλας να είναι «ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ». Όμως, και ο διακοσμητικός μαίανδρος στην ταινία γύρω απ’ τη «νυχτερίδα», όσο και η ίδια η ταινία, όπως και οι ένθετες από άσπρο υλικό διακοσμήσεις στο μαύρο φόντο του καπακιού, πολύ δύσκολα θα μπορούσαν να είναι έργο του Ζοζέφ. Επίσης, δεν θυμάμαι να έχω δει όργανο κατασκευής Ζοζέφ με “χρυσόχαρτο” εσωτερικά του σκάφους.

Από τον ίδιο τον μάστορα είχα ακούσει ότι πολλά όργανα που πούλαγε (μεταξύ των οποίων και το «δεύτερο» δικό μου) δεν ήταν δική του κατασκευή αλλά τα παρήγγελνε αλλού (δεν μου είχε πεί, σε ποιόν), και έρχονταν σ’ αυτόν για καβαλάρη και τελικές ρυθμίσεις, με την ετικέτα του κολλημένη ήδη από τον παραγγελιολήπτη μάστορα. Δεν μου είχε πει κάτι για τη διαφορά μεταξύ «Κατασκευής» και «Οργανοποιείου» (δες #25).

Ενα οργανο που εχει ταμπελα ζοζεφ λεωφ.βασ.κωνσταντινου 88 τηλ 4522102 γνωριζουμε περιπου χρονολογια? Κατασκευης?

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα στο φόρουμ. Μόλις έκανα λογαριασμό γιατί ψάχνω κι εγώ κάποια στοιχεία για ένα μπουζούκι του Ζοζέφ που έχω στην κατοχή μου, επισυνάπτω φωτογραφίες. Αν και θαμμένη η ταμπέλα δείχνει ξεκάθαρα κατασκευή και όνομα στην Βασ. Κωνστ. 88 χωρίς βέβαια τηλέφωνο. Αν κάποιος έχει περισσότερες πληροφορίες θα με βοηθούσε πολύ

2 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα φίλε, γιατί δεν παίρνεις τον Κορδά τηλέφωνο στο Χαιδάρι, που το έχει επισκευάσει να μάθεις περισσότερα για το όργανο?
ΜΟΥΣΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ Δ.ΚΟΡΔΑΣ
ΣΤΡ.ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗ&ΦΙΛΟΠΑΠΠΟΥ 4 ΠΑΛΑΤΑΚΙ ΧΑΙΔΑΡΙ ΤΗΛ.210 5980884

1 «Μου αρέσει»

Μετά από ένα μήνα θα προσπαθήσω να δώσω μια χοντρική εκτίμηση. Το τηλέφωνο είναι επταψήφιο. Στην περιοχή Αθηνών τα νούμερα άρχιζαν να γίνονται σταδιακώς επταψήφια από το 1970 και μετά. Στον Πειραιά, και ιδιαίτερα στου Βρυώνη που ήταν του Ζοζέφ, επταψήφιοι ήταν οι αριθμοί σίγουρα περί το 1975. Η οδός Βασιλέως Κωνσταντίνου έγινε Ηρώων Πολυτεχνείου μετά τις δημοτικές εκλογές του 1982, όταν ανέλαβε δήμαρχος ο αείμνηστος Γιάννης Παπασπύρου (Βέβαια, ο Ζοζέφ μπορεί να είχε ταμπέλες με τα παλιά στοιχεία για μερικά χρόνια ακόμη).

2 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα, σε ευχαριστώ για τη συμβουλή. Αυτό σκεφτόμουν να κάνω κι εγώ και ίσως μάθω και περισσοτερες λεπτομέρειες και για το όργανο. Έχω στείλει και σε 2-3 ακόμα που έψαξα και βρήκα μέσα από κάποιους φίλους επαγγελματίες μουσικούς. Συγκρίνοντας τιμές αλλά και μάστορα θα καταλήξω σε κάποιον. Θέλω να γίνει καλή δουλειά, αν όντως είναι Ζοζέφ, είναι κομμάτι ελληνικής μουσικής ιστορίας που πρέπει να διατηρηθεί.

2 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα,
Έχω και εγω κληρονομήσει ένα μπουζούκι το οποίο έχει σπάσει και θέλω να το φτιάξω. Γνωρίζει κανεις την αυθεντικότητα του να με βοηθήσει ώστε να ξερω αν αξίζει την επισκευή (500-700 Eur) ; Με έχουν ενημερώσει ότι υπάρχουν και τα λεγόμενα “μαϊμού” όπως λέτε και εσεις.
Γραφει μεσα Κατασκευη ζοζεφ τερζιβασιαν
Οποιαδήποτε πληροφορία θα μου ήταν χρήσιμη.