Μπουζούκι τύπου "Βεργόπουλου"

Καλησπερα παιδες !
Ηθελα να κανω μια ερωτηση ! Παρατηρουσα μια μερα το μπουζουκι του βεργοπουλου που ειναι φοβερο μπουζουκι , και αυτος βεβαια μεγαλος παιχταρας , και ηθελα να ρωτησω αν αυτο το ιδιαιτερο σχημα που εχει ειναι καποιο συγκεκριμενο ιδος μπουζουκιου ( αν εχει καποια συγκεκριμενη ονομασια ) η αν τα φτιαχνει καποιος συγκεκριμενος μαστορας .
Ευχαριστω παρα πολυ !

Αν δεν κάνω λάθος είναι κατασκευής Δημήτρη Ραπακούσιου.(Αν εννοούμε το ίδιο όργανο)

κι εγώ νομίζω του ραπακούσιου εννοείς, βάλε βίντεο για να σιγουρευτούμε.
δεν έχει κανένα περίεργο σχήμα, απλά δεν είναι φουσκωμένο λαϊκομπούζουκο. είναι καλούπι σε προπολεμικά μέτρα, που ευτυχώς πλέον φτιάχνουν πολλοι μαστόροι (ραπακούσιος, καφετζόπουλος, παπαδάμου, τόφφας, ζαράνης, και άλλοι πολλοί).

1 «Μου αρέσει»

αυτο το μπουζουκι εννοω , ναι οταν λεω περιεργο σχημα απλα μου φαινεται πιο μακρουλο απο τα υπολοιπα μπουζουκια που βλεπω .
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας . Καλο σαββατοκυριακο !

1 «Μου αρέσει»

το κλασικό του ραπακούσιου μου φαίνεται. καιρός να συνηθίσει ο κόσμος αυτό το μέγεθος και να μην ρωτάει αν είναι τζουράς…

Επειδή έχω παίξει με αντίστοιχο του Ραπακουσιου, δεν μπορείς να φανταστείς πόσο ελαφρύ και μαλακό είναι

Καλημέρα παιδιά, και εγώ του Ραπακούσιου νόμιζα οτι ηταν αλλά απο ότι θυμάμαι είναι απο ένα κατασκευστή στην Κόρινθο, δυστυχως μου διαφεύγει το όνομα του.

Είναι σίγουρα 100% Ραπακούσιος.
(Φίλε Αλχημιστή ίσως αναφέρεσαι στον Βουλαδάκη.)

Χαιρετώ την παρέα. Είναι του Ραπακούσιου.- Έχει κι ο Σκούτας ένα ίδιο, αν και το έχει κρεμάσει πλέον και παίζει με ένα δικής του κατασκευής

Χαιρετώ κι εγώ με τη σειρά μου!!Είναι του Ραπακούσιου…επιβεβαιωμένο από τον ίδιο το Βεργόπουλο. Επίσης κατά 90% το σκάφος είναι μουριά.

1 «Μου αρέσει»

Να δηλώσω και εγώ τον θαυμασμό μου για το συγκεκριμενο μπουζουκι και φυσικά τον παίχτη.
Αλλά μια ιδιαίτερη απορία μου που ήδη έχει απαντηθεί εδώ μεσα πριν 4 χρόνια…
Πολυ ωραίος ηχος παντως και η απλότητα του εμφανισιακά το κάνει πολυ όμορφο !

2 «Μου αρέσει»

πόσο ισχύει φίλε μου …και το δικό μου το κουκλί 1.5 χρόνο το χω και ακόμα είμαι τρελαμένος

190645630_329657135212291_4631584790082387007_n

7 «Μου αρέσει»

Πράγματι πολυ ομορφο !
Μηπως μπορεις να μας πεις τι ξύλα είναι και αν εχεις ανεβάσει κανα ηχητικό στο YouTube ?

1 «Μου αρέσει»

Εννοείται και ευχαριστώ πολύ! Το σκάφος είναι ξανθιά μουριά 30 χρονων, το καπάκι έλατο, η πεναριά είναι καρυδιά με φλόγες. Ηχητικό έχω στο youtube αλλά δεν ακούγεται καλά λόγω της ποιότητας του βίντεο από το κινητό. Αν βρω κάποιο ηχητικό θα στείλω αλλιώς θα βγάλω κάποιο καινούριο αυτές τις μέρες.

2 «Μου αρέσει»