Μπουζουκι με μικροφωνο

Μπορείς να τα βάλεις και τα δύο, σε γωνία 90 μοιρών περίπου μεταξύ τους-πειραματίσου με την απόσταση, να κοιτάζουν το καπάκι.

Ο πιο σωστός είναι ο Κονσολάκης, αδίκως παιδεύεστε οι υπόλοιποι. Ο κρύσταλλος κάνει πολύ καλή δουλειά: http://www.youtube.com/watch?v=mNOJwz9APNg

Γεια σας. Εγώ πιανίστας είμαι βέβαια αλλά γρατζουνάω και λίγο το τρίχορδο… όμως στο μαγαζί όποτε έχει χρησιμοποιήσει ο μπουζουξής μικροφωνάκι, ακούγονται μικροφωνισμοί πάντα, ενώ όταν παίζει με καρφί και πενταλάκι δεν έχω κανένα πρόβλημα…

Παιδιά, να διαβάζετε καλά τι ρωτάει ο άνθρωπος για να είστε εντός θέματος όταν απαντάτε.

εκτός από την στερεοφωνική τεχνική που περιγράφει ο δημήτρης παραπάνω (90 μοίρες), που αναπαριστά αυτό που ακούνε τα δυο αυτιά ενός ακροατή, μπορείς να επικεντρώσεις σε συγκεκριμένα σημεία.
δηλαδή να βάλεις ένα μικρόφωνο προς το καπάκι όπου παράγεται κυρίως ο ήχος (αποφεύγοντας να κοιτάει κατ’ευθείαν την τρύπα), και από εκεί και πέρα να πάρεις λίγο από τον ήχο των δαχτύλων στην ταστιέρα, ή από το πώς εξελίσσεται ο ήχος στον χώρο με ένα μικρόφωνο τοποθετημένο σε κάποια απόσταση (γύρω στα 2 μέτρα, αναλόγως τον χώρο). πειραματίσου με την τοποθέτηση και την αναλογία των δύο μικροφώνων στην τελική μίξη.

Καλησπέρα συνάδελφοι,
Γνωρίζει μήπως κάποιος με σιγουριά, ποιο μοντέλο της DPA ειναι το πλέον κατάλληλο για μπουζούκι;

Μαγνήτης με μικρόφωνο!!!

//youtu.be/boZUPIHfRoE

Kαλημέρα ! Πολύ όμορφα ακούγεται το μπουζουκι στο video! Γνωρίζει κάποιος την τιμή του συστήματος? Επίσης έχω δοκιμάσει πυκνωτικό μικροφονάκι με προενισχητή μέσα στο σκάφος, ιδιοκατασκευή Θεσσαλονικιού ηλεκτρονικού με πολύ ωραίο ήχο! Σε χαμηλές με μέτριες εντάσεις έπαιζε και μόνο του χωρίς πρόβλημα. Σε υψηλές εντάσεις απλά έδινε μια χροιά φυσικού ήχου σε συνδιασμό με μαγνήτη.

Το παραπάνω συστημα ειναι μαγνήτης με ενσωματωμενο μικρόφωνο Ελληνικης κατασκευης http://www.rmacoustics.gr/ και ειναι χειροποιητο. Ο κατασκευαστης λέγεται: Ρήγας Μακρόπουλος. Ειναι άψογο κατα την γνωμη μου και χρειαζοταν καποια στιγμη καποιος να βρει μια λυση για μπουζουκι που να τα συνδυαζει ετσι μαγνητη-μικρόφωνο ωστε να βγαινει το φυσικο αποτελεσμα πιο ξεκουραστα. Το βίντεο που ακους ειναι ο μαγνητης - μικροφωνο χωρις προενισχυση (παθητικος) και οι ρυθμισεις ειναι flat στην κονσολα!!! Το συστημα παθητικο δουλευει αψογα οπως ακους και κοστιζει γυρω στα 160? νομίζω. Υπαρχει και με προενισχυση ενσωματωμένη ή εξωτερικη η οποια σου δινει παραπάνω ένταση (γυρω στα 12 db) πλήρως χωρις παραμόρφωση. Εγω προσωπικα το παρήγγειλα με ενσωματωμενη προενισχυση (260?) με εξωτερικη κοστίζει τα 160? του μαγνήτη + 150? η προενισχυση οπου μπορεις να την χρησιμοποιήσεις σε οποιοδήποτε όργανο (κιθάρες κτλ). Όλοι οι μαγνήτες είναι χειροποίητοι και φτιαχνονται κατα παραγγελια (δεξιοχειρας-αριστεροχειρας, τριχορδο-τετραχορδο) λόγω οτι είναι μελετημένο στην κάθε χορδή να ανταποκρίνεται άψογα. Για περισσότερες -πληροφορίες απευθήνσου στον ίδιο, εγώ απλα τον αγόρασα και σου λεω εντυπωσεις και λεπτομερειες απο αυτα που είπαμε!!! Κατα την γνωμη μου αξίζει 100%, σκέψου οτι πριν χρησιμοποιούσα πυκνωτικό Rode M2 σε συνδιασμό με TAP Energy για να πετυχω ενα παραπλήσιο αποτελεσμα το οποιο κοστίζει παραπάνω και δεν έχει ίδια ποιότητα με αυτό. Τσιμπημένο… αλλα καθάρισες μετά!!!

Υπάρχει ποτενσιόμετρο για να ρυθμίζεις την ενταση του Μικροφώνου στο μαγνήτη Michael???

Ναι βεβαιως!!!

Υπάρχει. Από 100% μαγνήτη σε 100% μικρόφωνο.

Και γώ χρήστης RM και δεν σταματάω να λέω καλά λόγια … Το σημαντικότερο για μένα είναι ότι είναι παναλαφρος , μικρός και δεν κόβει ΚΑΘΟΛΟΥ τον ακουστικό ήχο (προβλημα που ειχα παλιότερα με αλλους παρομοιους μαγνήτες)

Καλό ακούγεται… Κι αν σκεφτείς ότι ένας ‘‘καλός’’ μαγνήτης κοστίζει γύρο στα 100-130 μάλλον αξίζει μια δοκιμή!

Καλημέρα σε όλους. Ενδιαφέρομαι για RM και θα ήθελα να ρωτήσω εαν υπάρχουν μικροφωνισμοί όταν χρησιμοποιείς το μικρόφωνο στο συγκεκριμένο προϊόν. Εγώ τώρα έχω κάψα απο την μέσα μεριά του καπακιού κ σε πολλά live, ιδίως όταν έχει αρκετές εντάσεις, βάζω καπάκι στην τρύπα ώστε να αποφεύγω μικροφωνισμούς, οι οποίοι προέρχονται κυρίως απο τα monitors. Σε παρόμοιες περιπτώσεις με το RM τι κάνουμε?Δεν θα μπορώ να βάλω και καπάκι στην τρύπα πλέον…
Ευχαριστώ προκαταβολικά…

Εγω δυστυχώς απο τον RM δεν έχω τις καλύτερες εντυπώσεις…δυστυχώς ενώ ο ήχος του είναι πολύ καλός εγω είχα περιστατικά που σταματούσε να δουλεύει πάνω στο πάλκο, σαν να μην κάνει κάτι καλή επαφή. Καλή η προσπάθεία, όμως όχι τόσο οσο θα έπρεπε για τα λεφτά που πρέπει να δωσει κανείς.

Καλημέρα Τηλέμαχε,
εγώ πάντως όταν άρχισε να μου κάνει νερά ο μαγνήτης της RM άλλαξα μπαταρίες κ όλα καλά :slight_smile:
Την πρώτη φορά που τελείωσαν οι μπαταρίες (επώνυμες μπαταρίες) μου έδινε την εντύπωση πως έχανε αρκετή ένταση κ μετά την ξαναέβρισκε, σαν αυτό που περιγράφεις. Τη δεύτερη φορά (no name μπαταρίες) σταμάτησε να παίζει απότομα.
Πλέον αλλάζω μπαταρίες μία φορά το εξάμηνο προληπτικά και δεν έχω κανένα πρόβλημα με 2 - 3 live την εβδομάδα.

Παιδιά έχει δοκιμάσει κανείς το μικρόφωνο του Λεβελερ Leaveler μπαίνει μέσα στο σκάφος με ένα ελαστικό βραχίονα

Φιλε μου αν μπορω να βοηθησω…εγω παιζω τριχορδο με μαγνητη fishman σε συνδυασμο με μικροφωνο πυκνωτικο μικρου διαφραγματος σε κλιπ (αν θελεις το τοποθετεις και με blue tak γιατι το κλιπ αναγκαστικα πιανει στην τρυπα) της audio technica το pro70… Βεβαια παιζω με ψηφιακη κονσολα την x32 producer με την οποια μπορω να κοψω ακριβως καποιες συχνοτητες συντονισμου ( εμενα προσωπικα συντονιζει στους 170 κυκλους , δεν εχω μικροφωνησει ποτε στις υψηλες συχνοτητες) με στενο Q ωστε να μην σφαζω διπλανες συχνοτητες. Το αποτελεσμα ειναι πολυ ικανοποιητικο. Παιρνω την δυναμη απο τον μαγνητη και το “σκασιμο” του ξυλου και την πενας απο το μικροφωνο. Να σημειωσω οτι επειδη παιζω με in-ear μπορω και βαζω στην μιξη στα ακουστικα μου περισσοτερο μικροφωνο οποτε εγω ακουω ακομη περισσοτερο φυσικα. Ενα πλεονεκτημα ακομη ειναι οτι απο το μικροφωνο παιρνω στα αυτια μου και χωρο ,οποτε χανεται το “στενεμα” που εχει ο ηχος στα ακουστικα-καψες και πλησιαζει καπως τον ηχο αυτων των ακουστικων κλειστου τυπου. Να σκεφτεις οτι μου δινουν συγχαρητηρια για τον ηχο μου και οχι για το παιξιμο μου…(χαχαχα)…αυτα απο εμενα…

1 «Μου αρέσει»