Μπερντέδες στην ακουστική κιθάρα

Γειά χαρά σας!
Εύχομαι να είστε καλά.
Έχω απορία για εσάς…

Θα μπορούσα να αντικαταστήσω τα μεταλλικά τάστα της ακουστικής μου κιθάρας με μπερντέδες λαούτου;
Φαντάζομαι θα χαμήλωναν πολύ οι χορδές,όμως τί αποτέλεσμα θα είχε στον ήχο;

Ευχαριστώ

Απάντηση ελπίζω να πάρεις από τους οργανοποιούς του φόρουμ, αλλά φοβάμαι πως θα είναι αποτρεπτική. Να σου θέσω όμως εγώ ένα ερώτημα: ποιος ο λόγος; Για να μπορείς να σολάρεις ασυγκέραστα (γιατί βέβαια ακόρντα ασυγκέραστα, ουσιαστικά δεν υπάρχουν); Κάθε όργανο είναι φτιαγμένο για κάποιον συγκεκριμένο σκοπό και η κιθάρα είναι συγκερασμένη. Ουσιαστικά όμως και το (στεριανό ή κρητικό) λαούτο, και αυτό συγκερασμένο είναι. Είδες συχνά λαουτιέρη να μετακινεί μπερντέδες; Πάρε λοιπόν ένα πολίτικο λαούτο, να κάνεις σωστά τη δουλειά σου.

Μήπως πάλι, απλά νοιώθεις τις χορδές σου σκληρές; Αν ναι, καλύτερα να δώσεις αυτή την κιθάρα και να ψάξεις για κάποια μαλακότερη.

Η αλήθεια είναι ότι ο ήχος της κιθάρας είναι εξαιρετικός,μεστός σε βάθος,διαύγεια και ένταση.
Όμως,για τα δικά μου δάχτυλα,είναι δυσκολόπαιχτη.
Για το λόγο αυτό μου γεννήθηκε η πιθανότητα αντικατάστασης με μπερντέδες μήπως μαλακώσει…

Αφού είναι έτσι τα πράγματα, Senor, το καλύτερο που σκέφτομαι για σένα είναι να την πάς σε μάστορα με το ερώτημα, πως γίνεται να τη μαλακώσουμε. Με ποιο τρόπο θα γίνει αυτό, αν γίνεται και αν αξίζει τον κόπο και τα τυχόν ρίσκα, θα το βρήτε μεταξύ σας.

Ευκαιρια να εκμεταλευτω και γω τον τιτλο (μπερντεδες).
Υπαρχει καποιο βιντεο στο ιντερνετ που να δειχνει το δεσιμο των μπερντεδων?

Προσπαθησα αλλα δεν βρηκα.

Με την ευκαιρια η γνωμη μου για το εγχειρημα αφαιρεσης ταστων ειναι τελειως αρνητικη,
μιας και πιστευω οτι αν αφαιρεθουν τα ταστα απο μια ταστιερα ολο το μπρατσο θα στραβωσει
θα ερθει μπροστα και θα εχει την εικονα σκεβρωμενου.
Δηλαδη οι χορδες θα απομακρινθουν απ την ταστιερα,πραγμα που βεβαια δεν επανερχεται
με την τοποθετηση μπερντεδων.

Δες αυτο φιλε μου στο Ιντερνετ , γραφοντας τη λεξη “μπερντεδες” και ισως να σε βοηθησει …

O μόνος λόγος που μας δίνει την ελευθερία να εκμεταλευτούμε τις πολυφωνικές ιδιότητες της κιθάρας σε τόσο μεγάλη έκταση είναι το συγκερασμένο σύστημα. Χωρίς αυτού του τύπου το κούρδισμα η κιθάρα δεν θα υπήρχε με την σημερινή της μορφή. Αφαιρώντας λοιπόν τα τάστα, αν υποθέσουμε οτι ξεπερνάμε κάποια τεχνικά προβλήματα, θα χάσεις μεγάλο μέρος αυτών των ιδιοτήτων. Δηλαδή, εαν οι μπερντέδες σου είναι οπουδήποτε αλλού εκτώς απο την συγκερασμένη τους θέση, κάποιες συγχορδίες θα είναι κατάφαλτσες…
και απο την άλλη εαν αποφασίσεις να τους αφήσεις σε συγκερασμένη θέση (αμα τη βρείς ποτέ)…γιατί να τους βάλεις;
υπάρχουν βέβαια αναγενησιακά όργανα με μεγάλη έκταση και κινητά τάστα αλλα εκεί μιλάμε για διαφορετικούς ήχους και κατασκευές οι οποίοι δεν νομίζω οτι θα ήταν ιδιαίτερα πρακτικοί η χρήσιμοι στην δική μας μουσική…

Ευχαριστω Πελαγια για το ενδιαφερον σου, αν και δεν μπορεσα να βρω κατι στις συγκεκριμενες σελιδες.
Ελπιζω να ειμαι κατανοητος, ζηταω τον κομπο που κανουν στο δεσιμο των μπερντεδων.

Αναφερόμουν για χρήση μπερντέδων στην ακριβή αντίστοιχη θέση των μεταλλικών τάστων,για να χαμηλώσουν οι χορδές,ίσως όμως χρειαστούν χορδές μικρότερου πάχους,και για να γίνει σαφώς ευκολότερο το σκληρό-κουραστικό παίξιμο.
Αφελώς,μάλλον,θεώρησα τη σκέψη απλή,ίσως και απλοϊκή:
“βγάζεις τα τάστα,βάζεις μπερντέδες,χαμηλώνουν οι χορδές,έτοιμη η κιθάρα”

Τελικά αρχίζω να αντιλαμβάνομαι πως τα πράγματα είναι σαφώς πιο δύσκολα!

αυτό δεν είμαι σίγουρος οτι το καταλαβαίνω…

οτι και να βάλεις κάτω απο τις χορδές δεν θα αλλάξεις την απόσταση τους απο το μανίκι. Πιθανών μια απλή επίσκεψη στον μάστορα της γειτονιάς σου να βελτιώσει την κατάσταση της κιθάρας σου έτσι ώστε να μη σου τρώει τα χέρια…

http://www.vanedwards.co.uk/fretknot.htm

και άλλλη μία απο βιόλλα ντι γκάμπα

http://www.daniellarson.com/vfrets.htm

και ένα βιντεάκι με περσικό σετάρ, μπερντέδες

Senor, αν κατάλαβα καλά θες απλώς να παίζεις καταβάλλοντας λιγότερη προσπάθεια. Καλά έκανες κ σκέφτηκες να χαμηλώσεις τις χορδές αλλά η αφαίρεση των τάστων δεν θα φέρει αυτό το αποτέλεσμα μιας και το ύψος των χορδών εξαρτάται από το ύψος του καβαλάρη. Οπότε αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να αλλάξεις καβαλάρη. Μπορείς να προμηθευτείς έναν χαμηλότερο από οποιοδήποτε κατάστημα μουσικών οργάνων κ μάλιστα να το αλλάξεις μόνος σου την επόμενη φορά που θα αλλάξεις χορδές… δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο (εννοείται ότι πάντα προσέχουμε!). Ωστόσο πρέπει να είσαι έτοιμος να αποδεχτείς τις συνέπειες… η κιθάρα ενδέχεται να χάσει μέρος του ήχου που περιγράφεις κ ειδικά σε ένταση κ sustain. Αν μάλιστα τα τάστα σου είναι πιο “παχιά” κ ο νέος καβαλάρης υπερβολικά χαμηλός τότε υπάρχει περίπτωση να ταστάρει (δλδ. οι χορδές να ακουμπάνε σε τάστα πέραν αυτού του οποίου πατάς με αποτέλεσμα να προκαλείται ένα ενοχλητικότατο βούισμα). Σε κάθε περίπτωση αυτή η μετατροπή θεωρείται τρόπον τινά πισωγύρισμα μιας κ οι περισσότεροι κιθαρίστες προσδοκούν να βελτιώσουν τόσο τον ήχο του οργάνου τους όσο κ τις ίδιες τους τις ικανότητες. Αυτό γίνεται με την προσθήκη ψηλότερου καβαλάρη κ όχι χαμηλότερου. Φυσικά υπάρχουν πάρα πολλές εξαιρέσεις που επιβάλουν τη χρήση χαμηλότερου καβαλάρη αλλά σε γενικές γραμμές κάπως έτσι είναι τα πράγματα.

Προσωπική μου συμβουλή θα ήταν να δοκιμάσεις να αλλάξεις πρώτα χορδές (πάρε λεπτότερες δλδ). Υπάρχει μάλιστα κ κάποιο σπρέι (finger-eze νομίζω) με το οποίο ψεκάζεις τις χορδές (:wink: κ το οποίο υποτίθεται τις “μαλακώνει” κάπως κάνοντας πιο εύκολο το παίξιμο… τρέχα γύρευε δηλαδή…

(Διόρθωση: καλύτερα μην τρέχεις κ μην γυρεύεις για σπρέι, ούτε γω τα εμπιστεύομαι… μάλλον δεν το διευκρίνισα επαρκώς)

Μακρυά από τέτοια, ρε παιδιά!

Meat tenderizer για χορδές, δηλαδή… Μήπως να δοκιμάσετε με λίγο ζουμί ακτινίδιου, όπως για τις προβατίνες;

…φιλε μου θα σου ελεγα να μη το κανεις … εγω το δοκιμασα καποια στιγμη… ηταν ωραιο μονο ως προς το οτι ειχα κατι τελειως δικο μου… κατα τα αλλα περα του οτι μαλακωσε … απο ηχητικης πλευρας δεν …εσκαγε… οπως λενε ο ηχος… συνεπως καλυτερα κοιτα να δεις γιατι το οργανο ειναι σκληρο α) ψηλα οι χορδες β) λαθος θεση το μανικι γ) τα ταστα ειναι καπως… δ) οι χορδες εχουν κλεισει 2χρονο και πολλα αλλα…:230:

με φιλία Δ.Κ.

Ίσως η πιο ενδεδειγμένη λύση είναι να πειραχτεί το κόκκαλο του καβαλλάρη σε συνδυασμό με το truss rod.
Να είστε καλά,σας ευχαριστώ για τη βοήθεια

Αν και το θέμα αυτό έχει έχει να κάνει με μπερντέδες, επιτρέψτε μου να ξεφύγω -δοθείσας της αφορμής από μερικά προηγούμενα σχόλια παραπάνω- και να θυμίσω τον Erkan Ogur ο οποίος χρησιμοποιεί εδώ και χρόνια έναν άλλο τρόπο για να παίζει κιθάρα: χωρίς τάστα! Είναι από τους πρώτους διδάξαντες. Εδώ σ’ ένα Τούρκικο κομμάτι αγνώστου: “Βuyuk cevizin dibi”:

Erkan Ogur - Perdesiz gitar (άταστη κλασική κιθάρα)