Μπαγλαμαδοστάσιο

συνεχίζω με δυο καινούργιους “μικρούς” (“Bonsai” όπως τους βάφτισε ένας φίλος και έγιναν της μόδας, τουλάχιστον στο luthier.gr)
Το κοινό τους είναι τα σκάφη από Αφρικάνικη καρυδιά.

Οι διαφορές τους είναι στην κλίμακα και στα υπόλοιπα υλικά (καπάκι, ταστιέρα κτλ.).
Ο πρώτος που εμφανίζεται στο video έχει 35 εκ. κλίμακα, καπάκι έλατο, ταστιέρα βένγκε και διακόσμηση από κουκούτσια (μου τα έδωσε ένας φίλος που φτιάχνει κοσμήματα με αυτά και είπα να τα δοκιμάσω για διακόσμηση).
Ο δεύτερος 36 εκ., καπάκι κέδρο, ταστιέρα έβενο και διακόσμηση από καπλαμά παλίσανδρου και ασετόπαστα (απομίμηση m.o.p. και paua).
Στο video υπάρχουν και εικόνες από τα στάδια κατασκευής. Αν κάποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες, υπάρχει σχετικό θέμα εδώ
http://www.luthier.gr/index.php?topic=1455.0
Οι αγγλικοί υπότιτλοι εμφανίζονται λόγω δημοσίευσης και σε forum έξω.

//youtu.be/2vA0l8ouY2M

DSC04612.jpgDSC04615.jpgDSC04553.jpgDSC04567.jpg

1 «Μου αρέσει»

…και με έναν από τους “μεγάλους” μου (16*9 εκ. σκάφος), κλίμακα 38.
Σώμα φλαμούρι, καπάκι κέδρος, ταστιέρα βένγκε.

//youtu.be/HorVNhtiLsg

2.jpg4.jpg5.jpg7.jpg

ο μπαγλαμάς μπονσάι
απ’ ομορφιά φυσάει
κι ο παίχτης δεν μασάει

…και δεν τα παραταει

:)ευχαριστώ … (?) και δεν τα παρατάει (… ξανά, μέχρι να το μάθεις) :112:

Πολύ όμορφη, καθαρή δουλειά με εξαιρετική αισθητική και εξαιρετικό ήχο

Ευχαριστώ το φίλο Μάνο για το εξαιρετικό μπαγλαμαδάκι!!! Άψογος ήχος σε όλο το μήκος της ταστιέρας!!!

Πολύ ωραίοι!Εξαιρετικός ήχος.Μπράβο κ.Μάνο :slight_smile:

καλά που το είπα “μπαγλαμαδοστάσιο” και δεν ανοίγω νέο θέμα για κάθε όργανο…

χτεσινή σοδειά

//youtu.be/kUudUScJ030

Εξαιρετική δουλειά, μελέτη, ποιότητα κατασκευής και ήχος! Εξαιρετική παρουσίαση!
Γεια στα χέρια σου μάστορα!

Πολύ ωραία και καθαρή δουλειά Μανο!
Όμορφα οργανάκια!
Με ήχο θα τα δω σπίτι γιατι τωρα αν τα ανοίξω θα μου ζητάνε οι Γερμανοί Ούζο και πιάτα! χαχα

Ας υπήρχε και κάτι που να καταπιαστεί ο άνθρωπος αυτός και να μήν το ξεσκίσει στην κυριολεξία!

Τα ταπεινά μου σέβη! :109:

ε … οτι είπαν οι από πανω…
Πολλα μπραβο…

αισθητική, φροντίδα, ήχος, ταξιμάκι, όλα στην πένα!

Εύγε, ήχος άκρως μουρμούρικος! Και πραγματικά καλαίσθητο!

έχω πάρα πολύν καιρό να ανεβάσω νέα κατασκευή - αν και μεσολάβησαν αρκετές, βέβαια.
Αυτή όμως η αναφορά αξίζει - μάλλον επιβάλλει - μια δημοσίευση κι εδώ, μαζί με τις ευχαριστίες μου στον SDimis (μέλος) και στην Βερονίκη (που απ’ ο,τι ξέρω διαβάζει το φόρουμ αν και δεν συμμετέχει)

4 «Μου αρέσει»

Πανέμορφος…! @manos_tourpalis Υπάρχουνε και άλλες ανάλογες πρόσφατες κατασκευές;

Ευχαριστώ! Τώρα φτιάχνω δυο λίγο μεγαλύτερους (αυτούς που λέω ‘bonsai" παραπάνω).
Ο άλλος ο μικρός - το “σπίρτο” που λέει ο Μπάμπης - έτοιμος, δεν υπάρχει. Όμως πάντα ξετρυπώνει κι ένας μπαγλαμάς ανάμεσα στις κιθάρες - μ’ αρέσει η κατασκευή (μόνο σκαφτούς φτιάχνω) και συχνά μου πέφτουν ξύλα κατάλληλα. Αφού το αναφέραμε κι έχω καιρό να φτιάξω, θα είναι το επόμενο.

1 «Μου αρέσει»


5 «Μου αρέσει»

Πανέμορφοι Μάνο @manos_tourpalis

1 «Μου αρέσει»