"Μουσικοί του κόσμου" σήμερα 13 Μαίου στις 17.00 στη ΝΕΤ

Γεια σας,

Για όσους ενδιαφέρονται, σήμερα δείχνει η ΝΕΤ ένα ντοκιμαντέρ για την ελληνική μουσική στο Ισραήλ. Για περισσότερες πληφοφορίες δείτε την ιστοσελίδα της ΝΕΤ:

http://tvradio.ert.gr/searchForm.asp

Θα δείξουν και τα παιδιά από το ρεμπέτικο συγκρότημα Perach Adom, για τους οποίους μας έγραψε ο Πάνος (νομίζω ότι ήταν ο Πάνος!). Έχω βάλει δύο Έλληνες φίλους να μου το γράψουν-ας ελπίσουμε ότι δεν θα χαλάσουν τα μηχανήματά τους συγχρόνως!

Εύα

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ 1
Οι Ισραηλιτες δε φτανει που μας παιρνουν τα φραγκα … (ξερετε εσεις),
μας παιρνουν και τη μουσικη …
Να φοβομαστε μην μας παρουν και τιποτα αλλο (τα χωραφακια μας …) ;;

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ 2
Κυττα ρε συ κ…φαρδια. Ισραηλιτες και θα τους δειξει η ΕΤ και καλα με φρου φρου κι αρωματα !!
Κι εμας ολοκληρο φορουμ τιποτα !! Εκτος αν κανει ο Αρης κατι με τον 902,
γιατι αλλιως θα παω στα πατριωτακια μου, στο Blue sky …

Έλα ρε συ Τζώρτζη, τί λες τώρα… Μη το πας εκεί, μπλέκεις άσχετα πράγματα.

Ας έρθουν όμως και από το Amsterdam όπου υπάρχει μια μπάντα που παίζει rock με μπουζούκι. Ένα fusion rage against the machine, Bregovic, με βουλγάρικους ρυθμούς και ελληνικό μπουζούκι.

για περισσότερα: www.arterymusic.nl

τα παιδιά είναι από Βουλγαρία με τον τραγουδιστή να έχει πατέρα έλληνα.

Ωραιο απο πασης αποψεως το ντοκυμαντερ ή οπως θελετε πεστε το. Τουλαχιστον λες τα λεφτα που δινω στην ΕΡΤ πιανουν και λιγο τοπο. Ας μην κανουμε θεμα το λιγο αλλα το πιανουν τοπο …

Τελικα αυτη η μουσικολογος και αλλος ενας κυριος εδωσαν απαντηση στο αναπαντητο ως τωρα ερωτημα μου πως την ψωνισαν οι Ισραηλιτες με την ελληνικη μουσικη ! Πραγματικα διαφωτιστικο και απο αυτη την αποψη το ντοκ. για να μην εχουμε αυταπατες πως ξαφνικα μας αγαπησαν …
Εχω καποιες εμπειριες κι εγω με Ισραηλιτες και
πραγματικα ειναι να χαζευεις πως μας
“γουσταρουν” τη στιγμη που πολιτικα πιστευουν οτι δεν τους γουσταρουμε …
Ο Angelo Rafael που καποτε εγραφε κι εδω ποιος ηταν ρε παιδια, τον ειδα στο τελος στα γραμματα … ισως ηταν στην αρχη γιατι εχασα λιγο απο την αρχη …

Γιώργο, δεν ξέρω αν ο Άγγελος είναι ακόμα “εδώ” για να σου απαντήσει. Πάντως, ο Άγγελος είναι Έλληνας Εβραίος (Ρωμανιώτης) από τα Γιάννενα, που τώρα ζει στο Ισραήλ. Αναμέσα στα άλλα (among other things, που λένε οι Άγγλοι!) παρουσιάζει ένα πρόγραμμα με ελληνική (επί το πλείστον έντεχνη λαϊκή) μουσική στο σταθμό Ράδιο Γεια Σου:

http://www.radio-yasoo.com/timetable.html

Εύα

Μαλιστα τον ειδα.
Νομιζα πως ηταν αυτος ο πιτσιρικας ο σγουρομαλλης που ειδα στο ντοκυμαντερ …

Και καθε Παρασκευη 6-7 το ΡΑΔΙΟ-ΓΕΙΑΣΟΥ εχει “The great rebetiko artists” !!

Τωρα ακουω το “Μπαλαμο” στην Εβραικη εκτελεση με αυτη την Ισπανο-Εβραια
καταπληκτικη τραγουδιστρια στο ραδιοφωνο και το θυμηθηκα.

Που μπορουμε να το βρουμε Ευα, θυμασαι το ονομα της ;;

Γεια σου Γιώργο,

Δεν είδα την εκπομπή ακόμα, αλλά μάλλον είναι η Yasmin Levy. Εδώ είναι η ιστοσελίδα της:

http://www.yasminlevy.net/

Όσο για το τραγούδι, μήπως εννοείς το Naci en Alamo; Έχω τουλάχιστο δύο σιντί της, αλλά μέσα στο χάος που επικρατεί στη δισκοθήκη μου δε μπορώ να τα βρω απόψε! Πάντως, αν τα βρω, μπορώ να σου στείλω τραγούδια σε mp3 ή μέσω του rapidshare.
“Η δική μας” Σαβίνα Γιαννάτου έχει επίσης ηχογραφήσει λαντίνο τραγούδια…εγώ τη βρίσκω λιγάκι “άτονη”, αλλά γούστα είναι αυτά.

Εύα

Ναι αυτη ειναι. Τελικα ειπε το ονομα της ο Θωμαιδης στου οποιου την εκπομπη την ακουσα.

Μαλιστα ειπε οτι το τραγουδι εχει ακουστει και σε μια ταινια …
Αν το εχεις στειλτο με μειλ. Σ’ευχαριστω !!

Παραθέτω μερικά στοιχεία, που παρόλο που δεν είναι για τα ρεμπέτικα, μπορεί να ενδιαφέρουν:

Το τραγούδι που λέει η Levy στα ισπανικά είναι το “Μπαλαμός”, που είναι γνωστό και με τον τίτλο “Το τραγούδι των γύφτων”.

http://www.stixoi.info/view_lyrics.php?song_id=672

Το τραγουδάει καταπληκτικά η Ελένη Βιτάλη σε μια ζωντανή εκτέλεση από τη συναυλία “Songs of Greece’s Gypsies”:

http://www.amazon.com/gp/product/B000003YFY/104-3009638-2976703?v=glance&n=5174

Το σιντί αυτό το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Είναι πολύ καλό, με ομορφότατα τραγούδια, κάπως μελαγχολικά, και μ’ένα δικό τους χρώμα. Μερικά είναι σε ελληνικά, άλλα σε Ρομ γλώσσα. Εδώ θα βρείτε το original Jastar Amenge Dur, που δεν έχει καμιά σχέση με τη διασκευή του Σφακιανάκη.
Βρήκα επίσης μια ισπανικό διασκευή του “Μπαλαμού”, που μάλλον ήταν η πηγή της Levy.

“Naci en Alamo”
Lyrics by Tony Gatlif
Musical arrangement by Gritos de Guerra and Tony Gatlif after Dionissis Tsaknis
Singer: Remedios Silva Pisa

Από το την ταινία “Vengo” του Tony Gatlif, με πρωταγωνιστή τον Antonio Canales.

Εύα

Ευα σ’ευχαριστω για το τραγουδι, περιμενω κα ιτο cd

Βρε τον Τσακνη που να ξερε τι εγραψε …
Και αν δεν κανω λαθος ηταν μουσικη απο καποιο σηριαλ η τηλε-ταινια της ΕΡΤ
καπου στα μακρυνα '80. Τους στιχους τους ρομ δεν ξερω ποιος εγραψε …
αυτο το “λουμνο” πολυ λεξη !!

Καλημέρα Παιδιά.
Πώς σας φάνηκαν οι Perach Adom; Δεν είδα το ντοκυμαντέρ, αλλά μάλλον με αυτούς έκλεισε, με τον “Θωμά”.

Οντως τους ειχε στο τελος.
Μουσικα δεν μπορεις να τους κρινεις με τα μετρα τα δικα μας. Εχουν το χρωμα το δικο τους και αυτο ειναι ωραιο. Παντως οι ανατολιτες παιζουν τα ρεμπετικα πιο αξιοπιστα απο τους βορειοευρωπαιους και λογικο ειναι μια και ειναι διπλα μας !!
Γενικα ειναι συγκινητικο να ακους “ξενους” να παιζουν ελληνικα τραγουδια και με τοσο παθος. Δεν ξερω αν και οι Αμερικανοι νοιωθουν το ιδιο οταν ακουνε ξενους να τραγουδανε π.χ. το “Wild thing” ??
Που λες ηταν ωραιο και το μερος που εγινε το γυρισμα δεν ξερω μαγαζι τι ηταν, με κιλιμια στους τοιχους και παντου … η τραγουδιστρια λες και βγηκε απο Αθηναϊκο ρεμπεταδικο των αρχων δεκ.'80 και γενικα μια ψυχεδελικη ατμοσφαιρα με την καλη εννοια παντα !! Σαν μουσικος το βιολι κενταγε παντως !

Χάθηκα, σας έχασα αλλά ευτυχώς σας ξαναβρήκα…

Σε ότι αφορά το το ντοκυμαντέρ φαίνεται μόνο η πλάτη μου κάπου προς το τέλος με μια κόκκινη μπλούζα (ένεκα ποδοσφαιρικών φρονημάτων, ΘΡΥΛΟΣ ΟΛΕ…lol). Αν και αρκετά μπλεγμένος στα παρασκήνια της παραγωγής δεν βρέθηκα μπροστά σην κάμερα και για μένα ίσως καλύτερα. Τι γνώμη άλλωστε μπορεί να έχει η γώμη ενός Ελληνα που ζει στα Ισραήλ και όπως και να το κάνουμε δεν μπορεί να παραμερίσει τις ρίζες του και να δει τα πράγματα αντικειμενικότερα.

Οι Πέραχ Αντόμ είναι μια ομάδα φοιτητών και αποφοίτων της Ακαδημίας μουσικής της Ιερουσαλήμ, εξαίρετοι μουσικοί που έχω δουλέψει μαζί τους πριν από μερικά χρόνια (τραγούδι και εύρεση υλικού). Παίζουν και τραγουδάν πλέον ρεμπέτικα με εβραϊκούς στίχους που απέχουν πάρα πολύ από τα αρχικά κείμενα και τα νοήματα των τραγουδιών, συνεχίζοντας στο στιχουργικό τομέα την συνήθη κατά 98% διαστρέβλωση των ελληνικών τραγουδιών που αποκτούν Εβραϊκό πρόσωπο (και είναι άπειρα). Η βιντεσκόπηση έγινε σε έναν πολύ μικρό χώρο σε μια cult συνοικία στο κέντρο της Ιερουσαλήμ 150 χρόνων, όπου ζουν αντάμα φοιτητές, μποέμ, λεφτάδες που μετέτρεψαν παλιά σπίτια σε ανάκτορα. Μια αλλοπρόσαλλη κατάσταση που ταιριάζει όμως σαν γάντι για δημιουργία και έμπνευση. Αν και ο Ρασούλης (και αυτό δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό) τους έβαλε υπο την αιγίδα του, τους λείπει η ψυχή… Και όλα αυτά δεν γράφονται επειδή κάποια συνεργασία μεταξύ μας σταμάτησε αλλά μόνο και μόνο γιατί για ακόμα μια φορά η Ελληνική μουσική, στο καλύτερο και αυθεντικότερο πρόσωπό τους κατά κάποιο τρόπο πιθηκοποιείται ξανά…

Εκείνο που είναι το ευχάριστο είναι οτι ο Αντωνόπουλος (εξαίρετος δημοσιογράφος και άνθρωπος) έβαλε αρκετά πετραδάκια στην γέφυρα που συνδέει τους δυο λαούς και έδωσε στο Ελληνικό κοινό να γνωρίσει μια άλλη πλευρά του των Ισραηλινών που στην Ελληνική γνώμη και γνώση (τουλάχιστον κρινοντας από τα Ελληνικά ΜΜΕ) είναι ένας πολεμοχαρής, "βάρβαρος (κατά τον Τσακνή) λαός που ο μοναδικός σκοπός στην ζωή του είναι να καταπιέζουν τους Παλαιστίνιους και τους υπόλοιπους Αραβες και να κυριαρούν στην υφήλιο…

Φιλικά και καλό υπόλοιπο καλοκαιριού, καλό φθινόπωρο και καλό χειμώνα σε όλους.

ΥΓ Επειδή εδώ στο Ισραήλ αγαπάμε την Ελληνική μουσική και επίσης οι πιο πολλοί από μας την ξέρουν καλύτερα από του Ελληνες…και επειδή μας αρέσει να μαλώνουμε (λες και δεν έχουμε αρκετά προβλήματα απ’ έξω) ήδη λειτουργούν 3 ιντερνετικοί σταθμοί Ελληνικής μουσικής. Εγω προσωπικά μεταδίδω στο Radio Ilios κάθε Κυριακή από τις 9 το βράδυ. Η διεύθυνση είναι www.iliosradio.com