Μουσική που μας αγγίζει (εκτός ρεμπέτικου)

Σας αγκιζει καποιο αλλο ειδος μουσικης εκτος ρεμπετικου;

εμενα πολυ δυσκολα εκτως απο συγκεκριμένα κομματια οπως αυτό:

Όντως πολύ δύσκολα με ‘‘αγγίζει’’ κάποιο άλλο είδος μουσικής, εκτός από:

  1. Δημοτική, παραδοσιακή μουσική. Μεγάλωσα στην Ήπειρο, τον καιρό που στο χωριό μου, (ορεινά Άρτας), δεν υπήρχε δρόμος, ρεύμα και νερό στα σπίτια. Άρα τον 15Αυγουστο στο πανηγύρι καθώς και στα γλέντια, ακούγαμε μουσικές που ‘‘γράψαν’’ μέσα μου. Μουσικές λυτρωτικές, δύσκολες, τεράστιας ομορφιάς. Και για αυτό που είναι αλλα κυρίως για αυτό που προσφέρουν. Μουσικές που σε περιμένουν καρτερικά να μεγαλώσεις και αυτές είναι πάλι εκεί να τις χαρείς. Μουσικές που μου τις τραγούδησε η μάνα μου, ο πατέρας μου, παππούδες και γιαγιάδες.

  2. Με πήγαν σχολείο στην Αθήνα. Φωκίωνος Νέγρη. Εκεί, … στην επανάστασή μου γνωρίζω το rock. Πήρα και την πρώτη μου ηλεκτρική κιθάρα (δούλευα κάτι σαν βοηθός γκαρσόν). Τότε λοιπόν εγώ ντρεπόμουνα να πώ ότι είμαι απο επαρχία (για να μη με κοροιδεύουν [πόσο μαλά…ς μπορεί να είναι ο άνθρωπος?]). Το ΜΟΝΟ καλό που βγήκε απο αυτή την ιστορία είναι ότι αγάπησα το rock. Το οποίο με συγκινεί εξ ίσου (Deep Purple, Procol Harum, Moody Blues, Cockney Rebel, Whisbone Ash, Pink Floyd, Barklay James Harvest, Yes, κ.α)

  3. Αργότερα πήγα σε ένα ωδείο και ανακάλυψα την κλασσική μουσική. Ένας απίστευτος κόσμος, ανοίχτηκε μπροστά μου. Μέχρι τότε ήμουν κατηγορηματικός, ότι όλα αυτά είναι μια αηδία. Και επειδή τότε ΤΑ ΗΞΕΡΑ ΟΛΑ!!!, ήμουν κατηγορηματικός και απόλυτος.

  4. Μετά μπήκα στο πανεπιστήμιο και για να βγάλουμε κανα φράγκο (ώστε να πάμε διακοπές με καμμιά κοπελίτσα και να κάνουμε το κομμάτι μας-άντρας είμαι και πλερώνω το camping), έπαιζα κιθάρα σε ταβερνάκια που ξεφύτρωναν σαν τα μανιτάρια εκείνη την εποχή. Τότε ανακάλυψα, το λαικό τραγούδι, τον ελληνικό κινηματογράφο, τον Καζαντζίδη, τον Διονυσίου, το ρεμπέτικο, κ.α

  5. Μετά πήγα για μεταπτυχιακές σπουδές στην Αμερική (Chicago). Εκεί αγάπησα βαθειά το blues. Έπεσα βλέπεις και στην πηγή.

  6. Ο στρατός με έστειλε να προσφέρω τις υπηρεσίες μου σε μια βαλκανική γειτονιά, όπου άκουσα κάτι τύπους με καμμια δεκαριά χάλκινα να παίζουν. Μετά άκουσα κι αλλους, κι αλλους… Κάτι κυρίες με φωνές απο τον ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ. Και είναι δίπλα μας.
    Εκρηκτικός ρυθμός, βαλκανικό ταμπεραμέντο, συναισθήματα γεμάτα ένταση απο ανθρώπους που δεν γνωρίζουν να τα διαχειρίζονται και όλα αυτά μαζί με αλκοόλ. Απίστευτες καταστάσεις.

  7. Έτυχε να γνωρίσω κάτι παιδιά (μουσικούς απο την Κούβα). Έναν απο αυτούς πάντρεψα (νύμφευσα για την ακρίβεια) την πρηγούμενη Κυριακή. Έχεις δεί τι παίζουν εκεί οι άνθρωποί?

  8. Σε ένα ταξιδάκι σε αραβικές χώρες γνώρισα μια κυρία που την λένε FAIRUZ !!!.
    Αυτή η Κυρία, μου άνοιξε καινούργιους δρόμους, όταν άκουσα κλασσική αραβική μουσική.

Έτσι λοιπόν μου αρέσει ΜΟΝΟ το ρεμπέτικο και ΜΟΝΟ όσα προανέφερα.
Έμαθα πάντως να λέω ότι μου αρέσει κάτι, ΜΟΝΟ όταν το γνωρίσω.
Επίσης έμαθα να ακούω μουσική με ανοιχτά αυτιά.
Η εποχή που τα ήξερα ΟΛΑ πέρασε εδώ και καμμια 35αριά χρόνια.

Φιλικά

Νομίζω καλύτερα δεν θα μπορούσε να το διατυπώσει η φίλος Παναγιώτης…
Αλίμονο αν μέναμε μόνο σε ένα είδος μουσικής…

Καλή και ποιοτική μουσική υπάρχει σε όλα τα είδη. Και μουσική που να σε αγγίζει επίσης υπάρχει σε όλα τα είδη. Από την πιο απαλή όπως η κλασσική μέχρι και την πιο κάφρικη όπως το black metal.

Είναι καθαρά θέμα υποκειμενικό, και προφανώς έχει να κάνει με το που μεγαλώσαμε και πόσο επηρρεαστήκαμε από το περιβάλλον μας…

Αυτά τα ολίγα…

Φιλικά
Γιώργος

Αγαπω την οπερα , δραση και ηχητικη πανδαισια !!!

Μαλλον , επειδη λατρευω και το “καλο” θεατρο !!!

" Αμαρτιαι γονεων … εκπαιδεύουσι τέκνα " …:089:

… και την οπερετα , ναι ειμαι σιγουρη !!!:092:

Τζαζ πολύ,μπλούζ, κλασσική , οπερα πάρα πολύ,καθώς και μουσικές από ταινίες (Η μουσική της ταινιας Δημόσιος κύνδινος ειναι καταπληκτική!)

Αλλά και να λέω ότι ΔΕΝ μου αρέσει κάτι, μόνο όταν το γνωρίσω -όσον αφορά τον εαυτό μου…:230:

Αν με αγγιζουν;…περα για περα…

Ηπειρωτικα… Τα περισσοτερα απο αυτα εχουν μια γλυκια μελαγχολια που τρυπαει την καρδια.Περιγραφουν καταστασεις που δειχνουν ποσο δυσκολη ηταν η ζωη καποτε στην Ηπειρο…ταξιδευουν.Οι μελωδιες παλι…αυτες οι αργοσυρτες…μερακλωνεις οσο δεν παει.Ασε που η καταγωγη…σοι…απο Ηπειρο…οποτε μιλαει το αιμα:)

Κρητικα… Αυτη η μουσικη εχει τοση δυναμη,τοση ενεργεια που ακους και νομιζεις οτι εισαι θεος.Να πω και για τα αργα κομματια τους;!!!..Εκει που κλαιει η λυρα και συνοδευει με γεμισματα το λαουτο;…εκει που παιζουν κατι μελωδιες να ανατριχιαζεις;…εκει που μιλανε για καημους του σεβντα(και οχι μονο);…τι αλλο να πω;!!!

Εντεχνα (Μαλαμας,Παπακων/νου,Χαινηδες)…Εχουν κομματια που ειναι επηρρεασμενα απο ρεμπετικο,ηπειρωτικο,κρητικο και γενικα παραδοσιακο στυλ με μοντερνα στοιχεια…εχουν κομματια που μ’ανατριχιαζουν.

δυσκολο το ερωτημα…
νομιζω οτι δεν μπορω να ξεχωρισω για τον εαυτο μου συγκεκριμενα ειδη,η συγκεκριμενες μπαντες.θα μπορουσα να μιλησω για συγκεκριμενα κομματια…να τι ακουσα τελευταια και ειπα “μπραβο”

https://www.youtube.com/watch?v=Vq2JED0V8kk

Ross Daly.

Εμενα η αληθεια είναι οτι αυτο το στυλ μ αρεσει πιο πολυ απ το ρεμπετικο:109:

μουσική παιδεια μηδεν!
αγαπημενα ειδη?ερμηνευτες?πολλά ειδη,πολλοι ερμηνευτες…άλλοι γνωστοι(παραδοσιακοι,λαικοι,εντεχνοι,ροκαδες)πολλοί άγνωστοι(μπλουζιστες)
οποια μουσική, οποια φωνη,με εκανε κατα καιρους να στρωθω μπρος στο κασετοφωνο ατελειωτο χρονο!οποια μουσική με έκανε να σηκωθω! οταν τιποτε άλλο δεν ηταν ικανο να με κουνησει!

Εντάξει, άμα μεγαλώσεις ακόμα λίγο θ΄αλλάξουν τα γούστα σου! :slight_smile:

Εγω γνωρισα το ρεμπετικο στα 12 μου περιπου(το ακουγα και πιο πριν, καθως εβαζαν οι υπολοιποι συγγενεις και ακουγαν)αλλα απο αυτη την ηλικια καταλαβα ποσο βαθεια μεσα μου φτανει αυτη η μουσικη και με φτιαχνει. Εκανα παρεα με ροκαδες , αργοτερα, οι οποιοι με τραβουσαν στα στεκια τους. Στην επιστροφη-μονος- περνουσα να ακουσω τη δικη μου μουσικη. Εκανα παρεα με οπαδους του Παπακωνσταντινου,του Μαχαιριτσα, κ.λ.π. Στην επιστροφη το βραδυ για το σπιτι, περναγα να ακουσω και παλι την δικη μου μουσικη.Κατοπιν περασα και απο την ανεξαρτητη σκηνη( μπορω να πω οτι με αγγιξε αρκετα)μαζεψα και δεκαδες δισκους του ειδους, αλλα παλι το σαρακι ητανε το ρεμπετικο( και θα ειναι). Οποτε μετα απο χρονια-30 περιπου- που ειδα διαφορα και ακουσα ακομα περισσοτερα α- διαφορα, μπορω να βαλω την υπογραφη μου οτι δεν υπαρχει πλεον αλλο ειδος για μενα και ειμαι πλεον σε ηλικια , που θα επιβαλω εγω στον εαυτο μου τι θα ακουσει και δεν θα κανω την χαρη σε κανεναν να τον ακολουθησω σε κατι που δεν θελω και δεν με γεμιζει. Δεν βρισκω ενδιαφερον ουτε στην κλασσικη, ουτε στην τζαζ, ουτε σε καποιο αλλο ειδος- με εξαιρεση μονον, κατι που δεν ειπα- στο παραδοσιακο δημοτικο και στο λαικο μεχρι το 70 περιπου.Αυτα τα δυο ειδη αλλωστε συνδεονται αμεσα με το ρεμπετικο.Ειμαι αρκετα ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΣ τελικα…αλλα τι να κανω, ειναι αργα για καινουργιες εμπειριες πλεον. Αυτα…:slight_smile:

Εχω μεγαλη λατρεια στα λαικα των δεκαετιων 60 70 και 80 κυριως στα ερωτικα…πολυ νησιωτικο δημοτικο τσιγγανικο και απο ξενα ποπ και ποπ-ροκ
βεβαιως πριν και πανω απο ολα Στελλαρας!!!:088::78:

Για το ΣΤΕΛΛΑΡΑ σου βγαζω το καπελο. Εγω δεν τον ανεφερα γιατι ειναι παντα εκτος συναγωνισμου. Παιζει μονος του παντα, χωρις αντιπαλο…:088:

Eμένα μ’ αρέσει η κλασσική μουσική πάνω απ’ όλα (άλλωστε από κει ξεκίνησα και την συνεχίζω, μια που παίζω πιάνο απ’ τα 6 μου), η λαϊκή μουσική (στελάρας, διονυσίου, γαβαλάς) και σε πιο μικρό βαθμό τα έντεχνα :088:

Τελικα “ολοι” μας ανεξεραιτως (σχεδον) ακουμε και αλλες μουσικες , αναλογα με το μερος που
γεννηθηκαμε , μεγαλωσαμε και απο τις προσλαμβανουσες που ειχαμε απο παιδια …

Ενα ειναι το ζητουμενο , επειδη “λατρευουμε” κατι , να μη καταδικαζουμε αυτο που αρεσει στον
συνανθρωπο μας , αλλα να σεβομαστε τα γουστα και τα ακουσματα του …
Δεν εχουμε το δικαιωμα , να απορριπτουμε “ελαφρα τη καρδία” οτιδηποτε , ειναι “εγωιστικο” …

Το καλο ειναι το “διαχρονικο” , οποιας εθνικοτητας κι αν ειναι και οποιο ειδος κι αν εκπροσωπει …

Τα “μουσικα σκουπιδια” , εχουν τη μοιρα του “καδου απορριματων” … παντα …

δικαιωμα δεν εχουμε να καταδικαζουμε ή να εκφραζομαστε ασχημα για ΄΄μουσικα ειδη΄΄για τα οποια δεν εχουμε τη παραμικρη μουσική γνωση…εχουμε το δικαιωμα να απορριπτουμε οτι δεν μας αρεσει ,δεν μας ταιριαζει,δεν εχει αξια για μας.δεν ειναι εγωιστικο,απλή επιλογή ειναι…που ουσιαστικα δεν την κανουμε συνειδητα!απλά συνειδητα γινομαστε ‘‘οπαδοι’’ της μουσικης που θα μας κερδισει.

1 «Μου αρέσει»

ξεχασα να αναφερω,εκτος απ το να ακουμε αλλα ειδη,εγω φτιαχνω και κανα κομματακι νταμπα ντουμπα:245:

https://www.myspace.com/xrustmusik

Εμένα μου αρέσει η Βίσση και η Καλομοίρα…
:mad: :079: :108: :083: :044: :258: :257: :256: :245: :):019::019::019::019::019: