Μουσικά όργανα (και όχι μόνο...) για αριστερόχειρες

Δεν είναι ανάγκη πάντα να είναι κάποιος είτε μόνο αριστερόχειρας, είτε μόνο δεξιόχειρας. Έτσι έχει επικρατήσει, αλλά δεν είναι έτσι. Σε περίπτωση όμως που κάποιος είναι μόνο αριστερόχειρας και βλέπει ότι έτσι τον βολεύει, είναι ανορθόδοξο και σαδομαζοχιστικό να προσπαθεί το αντίθετο, εκτός και αν θέλει κατά κάποιο τρόπο να ξεπεράσει αυτά τα όριά του. Το έχω ξαναπεί και αλλού, δεν είναι δυνατόν, να ψάχνει ο οργανοποιός, ένα όργανο να τον βολεύει στο παίξιμο και ο ίδιος να προσπαθεί να παίξει άβολα το όργανο αλλάζοντας το αυθόρμητο και βιολογικό του. Επίσης, δεν είναι λογικό, ενώ χρησιμοποιεί με ένα τρόπο τα χέρια του σε απλούστερες διαδικασίες, να αλλάζει την ευκολία του και τη συνήθειά του σε σύνθετες καταστάσεις, όπως το παίξιμο ενός μουσικού οργάνου.

Ένα ακριβό custom όργανο, που έχει φτιαχτεί μόνο για δεξιόχειρα, χρειάζεται πολλές αλλαγές για να γίνει αριστερόχειρο. Δεν είναι μόνο οι χορδές, ο ζυγός και ο καβαλάρης ή ακόμη και τα καμάρια κάτω από το καπάκι. Μπορεί να φαίνεται σχετικά ομοιόμορφο με μία πρώτη ματιά, αλλά ο μάστορας του, ξέρει όλες τις παραπάνω ρυθμίσεις που έχει κάνει για να βολεύεται στο παίξιμο ο δεξιόχειρας και μάλιστα ο συγκεκριμένος δεξιόχειρας.

Όλα τα υπόλοιπα κιθαρομπουζουκοειδή όργανα βέβαια, για κάποιον που δεν τον νοιάζει ο τελικός ήχος, μέχρι που θα φτάνει το χέρι του στη ταστιέρα, αλλά απλώς να παίξει, μπορεί να τουμπάρει χορδές, να αλλάξει ή να τροποποιήσει τον καβαλάρη και το ζυγό και να κάνει τη δουλειά του.

Ως αριστερόχειρας, μου στάθηκε αδύνατο να μάθω σε δεξιόχειρο μπουζούκι. Τούμπαρα τις χορδές και τα λοιπά, όπως έχω κάνει σε κλασσική, ακουστική, ηλεκτρική, τζουρά. Σε κλασσική και ακουστική, όπως ειπώθηκε παραπάνω για το Bracing, οι κιθάρες χάνουνε κατά πολύ τον ήχο τους !!

Επίσης, στους μουσικούς, να προστεθεί ο δεξιο-τέχνης αριστερο-μπουζούκαρος Δημήτρης Αναγνωστόπουλος ο οποίος “σολάρει” κυριολεκτικά, με όλη την σημασία της λέξεως, σε δεξιά κιθάρα καθώς και ο νεότερος Βασίλης Κορακάκης ο οποίος επίσης παίζει άνετα σε δεξιά κιθάρα.

Λέτε γι’ αυτό να μπορω να εξελιχθω;
Γραφω με το αριστερό, κλοτσάω με το δεξί :112:
Παιζω με το δεξι (πένα) …
Αλλα δε νομιζω πως ισχυει και πολύ αυτό. Εχω δει περιπτωση σαν και τη δική μου … που επαιρνε φωτιά το όργανο… Αν ριξεις ωρες δουλειάς…
Επίσης οταν επαιζα πιάνο, το δεξι χερι πεταγε ενω το αριστερο όχι και τοσο. Αν και για αυτο νομίζω πως εφταιγαν οι ασκήσεις και τα τραγούδια που είχαν το δεξί για τα περισσότερα…

Παντως καλύτερα ετσι. Να μπορω να παίζω με ολα τα όργανα και όχι μονο με το δικό μου. :slight_smile:

Στις παλιές ελληνικές ταινίες!!!

Με αφορμή το θέμα για τους αριστερόχειρες (είμαι ένας από αυτούς) σε συνδυασμό με το θέμα του φίλου Διονύση, «Tα σμυρνέικα γιατί λέγονται σμυρνέικα» αναρωτιέμαι αν θα μπορούσε να βγει κάποιο συμπέρασμα για το εξής…
Γιατί οι δεξιοτέχνες ονομάζονται δεξιοτέχνες?..

Νομίζω Τάσο ότι δεν έχει να κάνει με το δεξιό ή αριστερό. Αλλά έχει να κάνει με την λέξη επιδέξιος ή δεξιότητα. Επιδέξιος καλλιτέχνης ίσως?

Η λέξη “Δεξιός” από όπου και “δεξιοτέχνης,δεξιοτέχνης κλπ” προέρχονται από το αρχαίο “Θεός” το οποίο έγινε αργότερα “Deus” στα λατινικά και από εκεί κι έπειτα, φτάσαμε στο σημερινό “δεξιά”. Σημαίνει “αυτός που έχει θεϊκή προέλευση”. Αυτό συμβαίνει στις περισσότερες λατινογενείς και μη γλώσσες όπου η λέξη “δεξιά” σημαίνει δίκαιο ή σωστό ή θεϊκό (αγγλ. right = σωστό, ιταλ. destra = δίκαιο, ισπαν derecha = δίκαιο, γαλλ. droite = δίκαιο, γερμαν. recht) ενώ η λέξη για το αριστερά έχει αρνητική σημασία (αγγλ.left = ό,τι απομένει, ιταλ. sinistra = αμαρτωλός, ισπαν. siniestra = αμαρτωλός (η λέξη izquierda είναι βασκικής προελεύσεως και έχει άλλη ετυμολογία) , γαλλ. gauche = αδέξια (δηλαδή όχι δεξιά!), γερμ.link). Έτσι, λοιπόν, κάποιος ικανός παρουσιάζει μια “δεξιότητα”. Όταν αυτή η δεξιότητα αφορά μια τέχνη, αυτόματα γίνεται “δεξιοτέχνης”. Τις βαθύτερες αιτίες που έχει εξελιχθεί έτσι, δυστυχώς δεν τις γνωρίζω και θα ήθελα να μάθω πολύ τους λόγους που έγινε.

Έχει σχέση με το δεξί με την εξής έννοια:
Επειδή οι περισσότεροι άνθρωποι είναι δεξιόχειρες, εάν κάποιος από αυτούς προσπαθήσει να κάνει κάποια εργασία με το αριστερό θα τα κάνει θάλασσα.
Με το αριστερό δέν γίνονται δουλιές. Οι καλές δουλιές γίνονται με το δεξί.
Λέμε: αυτός είναι δεξιοχέρης, είναι επιδέξιος έχει δεξιότητες κλπ.
Άν κάποιος κάνει κάτι άτεχνο κάτι άσχημο λέμε ότι αυτός είναι ζερβοχέρης, άτεχνος κλπ.
Ένας από αυτούς είναι και ο γράφων το κείμενο και θύμα των δασκάλων της τότε εποχής που με ανάγκασαν να γράφω με το δεξί.
Παρόλα αυτά τις περισσότερες δουλιές τις κάνω με το αριστερό, όπως για παράδειγμα όταν παίζω μπουζούκι, και έχω παρατηρήσει πως άν κάποια εργασία χρειάζεται περισσότερη λεπτομέρεια και ‘‘επιδεξιότητα’’ χρησιμοποιώ το αριστερό.
Ένας θείος μου που είναι δάσκαλος στο επάγγελμα λέει ότι αν κάποιος χρησιμοποιεί και τα δυό του χέρια, λέγεται ‘‘αμφιδέξιος’’

Δεν το βλέπω για σωστό αυτό. Άλλο Θεός, Deus, και άλλο δεξιά. Η διεθνής έρευνα έχει από τον 19ο κιόλας αιώνα παραδεχτεί ότι οι λέξεις Θεός, Deus και Δίας προέρχονται από το σανσκριτικό Diaeus, που σημαίνει Ουρανός. Ο Ουρανός ήταν για τις σανσκριτικές φυλές ο αρχηγός των θεών. Άλλωστε, με καμμία γλωσσολογικά αποδεκτή τροπή δεν φτάνουμε από το deus στο δεξιά. Το ξ δεν μπορεί να “φυτρώσει” ανάμεσα στα άλλα γράμματα.

Ας παραθέσω ό,τι γνωρίζω, χωρίς να σημαίνει ότι είναι και σωστό. Δεν γνωρίζω ακριβώς την εξέλιξη της λέξης θεός. Νομίζω ότι γνωρίζω όμως πώς η λέξη θεός και η λέξη δίκαιος έχουν την ίδια ρίζα. Μη με ρωτήσετε που το διάβασα, δεν θυμάμαι. Άρα, διαισθητικά και μόνο, δεν μου φαίνεται παράλογο από το δικ-, να πήγαμε στο δεκ- κι έπειτα στο δεξ-.

Εδώ βέβαια λέει άλλα άρα μπορεί να κάνω και λάθος.

θεός<θέω,τίθημι
δεξιός<δέχομαι
δίκαιος<δίκη<δείκνυμι

Τώρα που το σκέφτομαι, στα λατινικά, το δεξιός είναι dexter και η δεξιότητα dexterity. Δεν βλέπω παράλογο να πήγαμε από το Deus (που είναι λατινικό) στο dexter κι από εκεί να το πήραμε κι εμείς, αν και δεν γνωρίζω την προέλευση της λέξης dexter και μιλώ και πάλι διαισθητικά.

Ναι, αλλά η διαίσθηση δεν φτάνει για να τεκμηριωθεί κάποια θέση.

Πολύ σωστός κύριε Νίκο. Υπόσχομαι να επανέλθω με στοιχεία για να τεκμηριώσω την ορθότητα ή την μη ορθότητα της άποψης μου, εφ’ όσον βρώ. Ακόμα και το λάθος , θέλει επιχειρήματα.:slight_smile:

ΥΓ: Όσο κι αν έψαξα στο διαδίκτυο, δεν κατάφερα να βρώ την προέλευση της λέξης δεξιός, ούτε στα ελληνικά όυτε στα λατινικά (dexter). Αν κάποιος ξέρει κάτι περαιτέρω, ας βοηθήσει.

Καλημέρα σε όλους…

Από την ινδοευρωπαϊκή ρίζα dek προήλθαν οι λέξεις “δεξιός”, στα ελληνικά, και αντίστοιχα, “dexter”, στα λατινικά.

Η θετική έννοια που είχε η λέξη (όπως και τα: επιδέξιος, δεξιότητα, αδέξιος) οφείλονται περισσότερο στο ότι, βιολογικά, στους περισσότερους ανθρώπους, είναι ρυθμισμένο το δεξί χέρι να χρησιμοποιείται στις δυσκολότερες ενέργειες και κινήσεις.

Νομίζω ότι η Ελένη επανέφερε το θέμα στη σωστή βάση του, αφού το ερώτημα δεν είναι ποιές είναι οι ρίζες της λέξης δεξιός αλλά πώς την έννοια αυτή και τα παράγωγά της μετέπειτα τα χρησιμοποιούμε με την μεταφορική τους σημασία.

Δηλαδή γιατί δίνουμε θετική σημασία στη λέξη αυτή λέγοντας επιδέξιος, δεξιότητες, αδέξιος κλπ πράγμα στο οποίο έχει δοθεί εξήγηση παραπάνω

Μού έρχονται συνάμα και άλλες περιπτώσεις, (αν είναι σχετικές) όπως σε ένα καινούργιο σπίτι ή μαγαζί μπαίνουν ή λένε να μπω με το δεξί?, ή πάντα σε μία σοβαρή χειραψία δίνουμε το δεξί χέρι, λες και το αριστερό είναι παραφυάδα.
Πάντως με την θετική έννοια που είχε η λέξη, όπως λέει η Ελένη (επιδέξιος, δεξιότητα, αδέξιος) ένα «συμπέρασμα» που βγαίνει κατά την γνώμη μου είναι ότι αυτοί που ονομάζονται (λανθασμένα) δεξιοτέχνες ορθότερο είναι να ονομάζονται αριστοτέχνες, καθώς κανένας (π.χ. μουσικός) δεξιόχειρας δεν χρησιμοποιεί μόνο το δεξί του χέρι, αλλά και το αριστερό, ασχέτως αν δεξί του χέρι και πόδι τον βολεύει περισσότερο. Με αυτή την λογική υποβιβάζουν οι ίδιοι το άλλο τους μισό.

Σωστός! Αντε βέβαια να τα βάλεις με μια παράδοση χιλιάδων ετών!

Εμένα, η παρατήρηση του Τάσου μου φέρνει στο νου τα ανεκδιήγητα politically correct των Αγγλοσαξώνων. Στη δεκαετία του 80 άλλαξαν τον προσδιορισμό για την καθαρίστρια από cleaning woman σε cleaning person. Γελάγαμε τότε με Άγγλους φίλους και λέγαμε, τι θα γίνει με την “ανθρωποθυρίδα”, που στα Ελληνικά μεν είναι politically correct αλλά οι Εγγλέζοι έχουν το man hole.

Και να δείς Νίκο που τώρα λέγεται sanitary engineer:019:

Engineer;;; Μα η λέξη αυτή είναι γένους αρσενικού. Δηλαδή, γυναίκες μηχανικοί δεν υπάρχουν;

1 «Μου αρέσει»

(η υπογράμμιση, δική μου και σημερινή)

Οχτώ χρόνια μετά, ας το πάρει το ποτάμι: Ο Γκέμπελς δεν ξέρουμε αν ψώνισε, δική μου αυθαιρεσία ήταν.

(si non e vero, e ben trovato, λένε οι Ιταλοί…)

3 «Μου αρέσει»