Μουσικά όργανα (και όχι μόνο...) για αριστερόχειρες

Ερώτηση πιθανόν ‘κουφή’, αλλά παρακαλώ να απαντηθεί … (κάποιος που να γνωρίζει υπεύθυνα)

Φτιάχνονται μουσικά όργανα γι`αριστερόχειρες ;;; (σε όλα, σε ορισμένα η καθόλου)

Ναι, σε όλα πέραν κάποιων που είναι κοινά όπως το πιάνο.

1 «Μου αρέσει»

Απ’οσο ξερω, μονο ρυθμισεις γινονται για τους αριστεροχειρες(ημουν μπροστα σε αγορα οργανου απο αριστεροχειρα και ο μαστορας του ειπε πως θα κανει καποιες μικρορυθμισεις ωστε να αλλαξει το οργανο απο δεξι σε αριστερο). Κατα τ’αλλα μονο στη φιγουρα ειναι το θεμα νομιζω…

1 «Μου αρέσει»

'Αρα δεν ήταν ‘κουφή’, ούτε ‘κούφια’, η ερώτηση !!!

Γιατί λογικά, με τον τρόπο που είναι παρατεταγμένες οι χορδές κατά μήκος
για έναν δεξιόχειρα, με τον ακριβώς αντίθετο τρόπο θα πρέπει να παραταχθούν
για τον αριστερόχειρα παίχτη …
Η φιγούρα είναι θέμα συμφωνίας με τον οργανοποιό για το που θα τοποθετηθεί …

Πιάνο, σαντούρι, κανονάκι φτιάχνονται ένα σχέδιο και για τους μεν και για τους δε …

Το ακορντεόν ;;; εδώ ας μιλήσουν οι ειδικοί, η λογική μου λέει, πως διαφοροποιείται …

Το ακορντεόν ακολουθεί την λογική του πιάνου, δηλαδή μπάσσες νότες στο αριστερό. Δεν νομίζω οτι υπάρχουν …αναποδα…όργανα για αριστερόχειρες.Πνευστά και χάλκινα επίσης παραμένουν ίδια απο οσο γνωρίζω.Υπήρχε ένας μονο πιανίστας που έκανε καριέρα ως αριστερόχειρας και είχε δικό του ανάποδο όργανο το οποίο κουβαλούστε παντού.Δεν θυμάμαι το όνομα του.Μάλλον η μεταφορική δεν θα έφερε το πιάνο του μεχρι το Λονδίνο.
Τα έγχορδα φτιάχνονται και για αριστερόχειρες αλλα οι περισσότεροι κλασσικοί επιμένουν στο να διδάσκουν τα παιδιά σαν δεξιόχειρες . Προσωπικά δεν βλέπω πρόβλημα σε αυτό αν και όλοι είμαστε διαφορετικοί…

Υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με τους αριστερόχειρες, το ξέρω από τον εαυτό μου: όταν, στα 15 μου, πήρα κιθάρα, η δασκάλα μου έδειξε πώς να την κρατάω και εγώ απλά είπα “α, καλά!”. Ούτε εκείνη, αλλά ούτε και οι γονείς μου ενδιαφέρθηκαν για την ιδιαιτερότητά μου. Πολλά χρόνια αργότερα, με οικογένεια αλλά μόνος για ένα χρόνο σε πόλη της Γερμανίας, είπα “τώρα είναι η στιγμή για το μεγάλο τόλμημα”. Σκαντζάρισα καντίνι και μπουργκάνα (μπουζούκι πλέον) και άρχισα να γρατζουνάω. Τα παράτησα σε μία βδομάδα. Τζίφος. Το αποτέλεσμα αυτής της ιστορίας: Ούτε να ονειρευτώ μπορώ έστω μέσης ταχύτητας δακτυλισμούς, τρέμολο χαμένος από χέρι (κυριολεκτικά!).

Θεωρητικά θα έπρεπε να υπάρχουν και πιάνα / ακορντεόν για αριστερόχειρες, αλλά οι δεξιόχειρες υπερτερούν αριθμητικά τόσο συντριπτικά έναντι των άλλων, ώστε το θέμα να κολλάει στο οικονομικό. Ασε που για το “αριστερό” πιάνο, ο δάσκαλος πρέπει να είναι και αυτός αριστερόχειρας…

Και μια ιστοριούλα: Φαίνεται ότι αριστερόχειρας ήταν και ο Γκέμπελς. Πήρε σβάρνα τα μαγαζιά, μια μέρα, ζητώντας φλυτζάνια τσαγιού για αριστερόχειρες. Δεν καταδέχτηκε βέβαια να μπεί σε εβραίικο μαγαζί. Όλοι οι (Γερμανοί) καταστηματάρχες τον κύτταξαν σαν ούφο λέγοντας “μα, δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα”. Αναγκάστηκε να μπει και σε εβραίικο μαγαζί. Αμέσως ο μαγαζάτορας του είπε “για αριστερόχειρες; Βεβαίως!”. Και του παρουσίασε ένα φλυτζάνι με το χερούλι στραμμένο προς το αριστερό χέρι του πελάτη. Ο Γκέμπελς ψώνισε.

Παντως, ο κύριος Φρονιμόπουλος μου σερβίρισε τον καφέ σε μπρίκι για αριστεροχειρες και το χάζευα ώρα:019:

Μπα! Δεν το ήξερα! Θα το ψάξω όταν θα τον ξαναδώ.

Εμένα μου είχαν κάποτε χαρίσει ψαλλίδι για αριστερόχειρες, που έχει νόημα γιατί δεν ταιριάζει ο αντίχειρας στη θέση του δείκτη. Όμως ήταν μάπα, γιατί ο σχεδιαστής του δεν έκανε τον κόπο να αλλάξει και το “σταύρωμα” των δύο κομματιών, με αποτέλεσμα να “μασάει” γιατί η πίεση ήταν “ανάποδη” και τα δύο κομμάτια τείνουν να απομακρυνθούν μεταξύ τους κατά τη χρήση.

Συγνώμη για το εκτός θέματος, θα το τακτοποιήσω τροποποιώντας τον τίτλο.

Μηπως ομως εκτος απο τη φιγουρα, που πρεπει να μπει αναποδα, παιζει ρολο και το γεγονος οτι και οι χορδες μπαινουν αναποδα; Δηλαδη μηπως επειδη οι ψιλες χορδες κουρδιζονται πιο ψηλα απο τις υπολοιπες, ασκειται μεγαλυτερη δυναμη στη μια μερια του καπακιου και χρειαζεται καποια ιδιαιτερη ρυθμιση απο τον οργανοποιο; Περιμενω τα φωτα των σχετικων με το σπορ:088:

Επίσης, μετά και από παρεμβάσεις ενδεχομένως κάποιων ειδημόνων οργανοποιών,
σχετικά με την κατασκευή οργάνων για αριστερόχειρες, παρακαλώ να ερευνηθεί,
ποιοι μουσικοί από τους παλιούς υπήρξαν αριστερόχειρες και όποιος από εσάς
γνωρίζει με βεβαιότητα, ας κάνει τον κόπο να το αναφέρει …

'Ετσι θα έχουμε και μια επί πλέον γνώση, για τους δημιουργούς και μουσικούς
εκείνης της περιόδου …

Ο μόνος αριστερόχειρ που γνωρίζω πριν το 1960 είναι ο Λάκης Καρνέζης. Μην ξεχνάμε βέβαια και τον ζερβοκουτάλα Hendrix.

Πάντως μέσα από αυτή την έλλειψη οργάνων για αριστερόχειρες, και σε συνάρτηση με το γεγονός ότι όλοι τους πιέζουν να δουλέψουν με το δεξί, έχουν εμφανιστεί πολύ ξεχωριστοί μουσικοί. Και μπουζούκια…(που παρότι αριστερόχειρες παίζουν με όργανα για δεξιόχειρες).
Για παράδειγμα…

Φίλοι μου,

ανατρέχοντας μέσα στο διαδίκτυο, βρήκα το θέμα μας και την αφεντιά μου πάλι χωμένη μέσα κλπ. κλπ.

Αλλά τώρα που μεγάλωσα κοντά σας κι έμαθα κι άλλα κόλπα, πάρτε το λινκ κι ας αφήσουμε ήσυχους τους
οργανοποιούς, μια και τότε ευγενώς, είχαν πάρει θέση για άλλη μια φορά !!!

http://www.rembetiko.gr/forums/archive/index.php/t-20668.html

Γεια σας, προκαταβολικα συγγνωμη για τις ανορθρογραφιες και τα ελληνικα μου που ειναι πια στα χαλια τους. (Τριαντα χρονια στο εξωτερικο)
Γεια το θεμα με τους αριστεροχειρες στα οργανα ξερω ακριβως το αισθημα του ειχε ο Νικος Πολιτης! Οταν ημουν 12-13 μου ειπαν οτι ειμαι “ανεπειδεκτος” “αδυνατον να μαθεις” προσπαθοντας να παιξω με “δεξιες” κιθαρες. Μεγαλοντας στο γκετο της Ακαδημιας Πλατωνος, δεν υπηρχαν τα μεσα να παρω κιθαρα. Τελικα βρηκα μια σπασμενη που την κολλησε ο πατερας μου με…Ατλακολ (και νταβιδια!) και εβαλα της χορδες αριστερα. Ετσι εμαθα.
Για την κατασκευη, ολες τις κιθαρες που ειναι πανω απο τις φτηνες, και ιδιαιτερα στις κλασσικες, η εσωτερικη κατασκευη (bracing) εχει σημαντικη διαφορα γαι τον ηχο. Επισης στις κιθαρες οι μπασοχορδες ειναι σε αλλη θεση και δεν γυριζουν (και υπαρχει προβλημα στο κουρδισμα). Οι καβαλαρηδες χρειαζονται αλλαγες για να χωρανε οι χορδες, κλπ. Για τα μπουζουκια δεν νομιζω οτι υπαρχουν διαφορες μεσα στο σκαφος, αλλα χρειαζονται μικρα adjustments, για να χωραει η Ρε η οι Ντο και Φα στον πισω καβαλαρη. (Δεν ειμαι βεβαιος για τις ορολογιες.). Σχεδον ολες οι μεγαλες εταιριες κιθαρας φτιαχνουν και αριστεροχειρα οργανα. (Αγορασα προσφατα μια Larrivee αριστεροχειρη για ρεμπετοκιθαρο.)
Το προβλημα που εξακολουθει να υπαρχει ειναι στα…βιολοντσελα. Κανενας δεν φτιαχνει αριστεροχειρα οργανα, ειναι ακομα ταμπου. Ισως με παραγγελια, αλλα αυτο θα σου κοστιζε ο κουκος αηδονι. Το μπρατσο εχει μια εγκοπη με μεγαλιτερη κλιση για τη μπασο χορδη, και γινεται προβλημα αν βαλεις τη πριμα εκει. (Αυτο που κανω ειναι να αποφευγω τη πριμα χορδη)
Αρκετα σας ζαλισα. Να ειστε ολοι σας καλα

Αχιλλεας

1 «Μου αρέσει»

σε πρόσφατη συζήτηση που είχα με μια βιολόγο, έμαθα οτι το ακριβές ποσοστό απο αριστερόχειρες δεν είναι απόλυτα γνωστό αλλα κυμαίνεται απο 8-14% περίπου. Η συγκεκριμένη βιολόγος υποστηρίζει οτι το ποσοστό αυξάνεται γιατι

  1. επιτρέπεται σε περισσότερους ανθρώπους να είναι αριστερόχειρες
  2. η ιδιαίτερότητα αυτή, στατιστικά σχετίζεται με μητέρες που αποκτούν παιδιά σε μεγαλύτερη ηλικία.Είναι γνωστό οτι περισσότερες γυναίκες αποφασίζουν να περιμένουν πριν κάνουν παιδιά πλέον.

Το ποσοστό όμως είναι πολύ μεγαλύτερο στους μουσικούς. Οπως και η ίδια η βιολόγος επιβεβαίωσε, δεν είναι τυχαίο το ότι πολλοί αριστερόχειρες καταλήγουν στις καλές τέχνες. Βέβαια μετά μου εξήγησε οτι τέτοιου τύπου έρευνες χρειάζονται πολύ δουλειά ακόμα και οτι δεν υπάρχει ασπρο-μαύρο σε τέτοιες θεωρίες.
Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα για την επιστημονική πλευρά του θέματος, ας τα πεί.
Είμαι αριστερόχειρας αλλα δεν θα δίδασκα ποτέ ένα αρχάριο παδί να παίζει ανάποδα, εκτός αν υπήρχε πραγματικό πρόβλημα. Παίζω σαν δεξιόχειρας και έχω γνωρίζει 10δες μουσικούς αριστερόχειρες που κάνουν το ίδιο. Ισως στα 15 να είναι δύσκολο αλλα στα 7 που ξεκινάμε , δεν είναι.
Και επειδή αναφέρθηκε το τσέλλο, πρέπει να αναρωτηθούμε και για τα αρνητικά: Πόσο πρακτικό θα ήταν να παίζαμε σε μια ορχήστρα, ανάποδα, να στέλναμε τον ήχο μας (ειδικά βιολιά και βιόλες) όχι στο κοινό αλλα στο πίσω μέρος της σκηνής, να βγάζαμε μάτια τραβόντας το δοξάρι ανάποδα, να μην μπορούμε να δοκιμάσουμε όργανα αλλα να ελπίζουμε μόνο οτι οι παραγγελίες μας θα είναι καλές. Στην κλασσική τουλάχιστον δεν αξίζει πιστεύω να πάρουμε τέτοιο δρόμο. Εχω δει 2 εξαιρέσεις: Εναν σκανδιναβό βιολονίστα που είναι αυτοδίδακτος και πάρα πολύ καλός, και έναν γερμανό βιολίστα ο οποίος γύρω στα 20-22 του έχασε 2 δάκτυλα του αριστερού του χεριού και τώρα παίζει ανάποδα.

Στην λίστα των lefties πάντως πρέπει να αναφερθεί και ο Curt Cobain και ο Paul MacCartney

αλέξανδρε, είναι ίσως η μοναδική φορά που διαφωνώ μαζί σου…
έχω γνωστούς που αν και αριστερόχειρες έμαθαν δεξιά, και αυτό τους καθηλώνει παιχτικώς. είναι όμως αργά για να αλλάξουν. μακάρι να είχε αναγνωριστεί το δικαίωμα στην φυσική κλίση των αριστερόχειρων σε όλα τα όργανα, και όχι μόνο στις κιθάρες, στα μπουζούκια, στα μπρίκια και στα ψαλίδια. πιστεύω πως για κάθε αριστερόχειρα με ευχέρεια στο δεξί (ή αμφίχειρα) που διέπρεψε σε συμφωνική ορχήστρα παίζοντας δεξιά, υπάρχει τουλάχιστον ένας αριστερόχειρας που τα παράτησε… αντί να προσαρμόζονται οι άνθρωποι στα αντικείμενα και στα ήθη, θα έπρεπε να προσαρμόζονται αυτά στους ανθρώπους.
προσωπικά όποτε μου τυχαίνει αριστερόχειρας μαθητής, τον ενθαρρύνω να μάθει σε αριστερή κιθάρα. αν κάποιος δεν είναι βέβαιος, προσπαθώ να δω ποιό χέρι χειρίζεται καλύτερα την πένα. προτιμώ να ευχαριστηθεί τη μουσική με όλα τα εμπόδια που θα συναντήσει ως αριστερός, παρά να μην μάθει καθόλου.
τώρα στους αυτοδίδακτους, θα βρούμε διάφορα παιξίματα, όπως ο albert king που δεν μπήκε καν στον κόπο να τουμπάρει τις χορδές! κι έτσι έβγαλε μοναδικό ήχο και φρασεολογία. για τον MacCartney με πρόλαβες στην επεξεργασία ενώ έγραφα!

Εχεις δίκιο. Φυσικά δεν επέλεξα να παίξω ως δεξιόχειρας και ούτε το προτίμησα. Απλά αυτό ήταν κάτι που μου παρουσιάστηκε χωρίς άλλη επιλογή. Και επιβίωσα…(ελπίζω…)
Το να είσαι αριστερόχειρας όμως δεν έχει να κάνει μόνο με τα μουσικά όργανα. Υπάρχουν 1002 αφύσικα πράγματα που πρέπει να κάνουμε. Απο φωτογραφικές μηχανές, ανοιχτηρια μπύρας και κονσέρβας, μπρίκια, κουτάλες, μέχρι εργαλεία , ποντίκια υπολογιστών και …μουσικά όργανα. Θέλω να πω οτι δεν είναι το ίδιο με το να βάλουμε έναν δεξιόχειρα να παίξει ανάποδα.Η δεξιά μας πλευρά χρειάζεται να είναι ποιό ανεπτυγμένη απο την αριστερή δεξιόχειρων…
Ολοι είμαστε διαφορετικοί αλλα ουσιαστικά αν ξεκινήσεις ενα παιδί στην κλασσική ανάποδα, ίσως το περιορίζεις περισσότερο απο ότι το βοηθάς. Απλά δεν θα είναι εύκολο να πας για μεροκάματο παίζοντας ανάποδα κλασσική.

από την άποψη της προετοιμασίας για τον κόσμο όπως θα τον βρεί, έχεις και εσύ δίκιο! να δούμε πότε θα αλλάξουν τα δεδομένα και στην κλασσική…

ναι φίλε, συγνώμη το διάβασα βιαστικά και μου ξέφυγε αυτό το σημείο. Καταλαβαίνω τι λες και συμφωνώ.