Μιχάλης Παούρης - Οι άνθρωποι βάζουμε τους φραγμούς Τα όργανα περιμένουν εντολες!

Μόλις άκουσα αυτό από τον Παούρη. Διαφορετικό από ότι έχω ακούσει μέχρι τώρα.
[video]https://www.facebook.com/mihalis.paouris/videos/1521760067845320/[/video]

Εντυπωσιακό, μόνο το δεύτερο μέρος όμως κατά την ταπεινή μου γνώμη.

Στο πρώτο μέρος ακούω ένα παίξιμο με μια σχεδόν μιλιταριστική (λόγω δύναμης και στακάτης πενιάς) προσέγγιση που μου είναι ξένη σε σχέση με την Χατζιδακική ευαισθησία και γλυκύτητα των μπουζουκιών και των μαντολίνων που συνήθως επέλεγε ο συνθέτης να παίξουν τα κομμάτια του.

Αυτό που καταφέρνει όμως στο δεύτερο μέρος το βρίσκω σπουδαίο τεχνικά.

Γενικά, από τελευταία βίντεο στο Γιουτιούμπ βλέπω ότι ο Παούρης κάνει μια στροφή και προσπαθεί να εντάξει την τεχνική του μέσα σε κάποια αισθητικά πλαίσια και να δώσει λίγο χώρο στην απλότητα (ακόμη βέβαια δεν κρατιέται να μην πετάξει κανά κοκορέτσι*) πιστεύω ότι με τον καιρό θα δώσει καλά αποτελέσματα…

*κοκορέτσι=φράση στην ταχύτητα του φωτός

συμφωνώ με τον μπάμπη, χάνεται όλη η μαγεία του κυρ-αντώνη… στο τέλος αφού δεν ταιριάζουν οι αρμονικές γιατί επιμένει;
για την αυταρέσκεια δεν σχολιάζω, απλά θεωρώ ακόμα χειρότερο να ενισχύεται από τους οπαδούς του. μα γιατί δεν παίρνει μια κιθάρα επιτέλους;

Όντως η κιθάρα θα του ταίριαζε περισσότερο.

τα μπουζουκια του εχουν μια παραξενη αισθητικη…ποιος να τα φτιαχνει?

Απ’ όσο έχω καταλάβει ο Βαμβακάς

Τα τελευταία βίντεο που έχουν αναρτηθεί στο διαδίκτυο με αιφνιδίασαν ευχάριστα…Διοχετεύουν προς τα έξω αρκετά απο τα γνωστά στοιχεία της εν γένη άποψης του για το μπουζούκι ως όργανο και ως μέσο μουσικής έκφρασης, αλλά παρόλα αυτά θεωρώ πως πρόκειται για μια στροφή προς το καλύτερο…Δεν ανήκω στους αυστηρούς επικριτές του γιατί θεωρώ πως ο κάθε μουσικός μπορεί να έχει την δική του άποψη, πόσο μάλιστα αν μπορεί να την υποστηρίζει. Απο εκεί και πέρα διακρίνω μια προσπάθεια “επανένταξης”…Εάν επιτύχει θα το δείξει ο χρόνος…

ΥΓ. Καλή φωνή για τα γούστα μου…Ολίγον “αμέστωτη” αλλά καλή…

Αφήνω όλο το κείμενο σε παράθεση, γιατί έχω την ίδια γνώμη ακριβώς.

Ταλαιπωρία.

Από συντονιστική ομάδα: Παρακαλούμε τους φίλους μας να εκφράζονται, στις γραπτές τοποθετήσεις τους, με μεγαλύτερη σαφήνεια.


δηλαδή υπάρχει κάποιος που καταλαβαίνει γιατί πρέπει να ακούσουμε αυτό το πράγμα?
Και αν όντως υπάρχει,τι ακούει σε αυτό το βίντεο?

όταν δεν τρωνε το φαγητό τους οι κόρες σου θα τις τρομαζεις

Φαε το φαγητο σου γιατι θα σου βαλω παουρη…

1 «Μου αρέσει»

Το έβαλα να το ακούσει η Σταυρούλα και κοιμόμαστε αγκαλίτσα δυο μερες!
Κοροιδευε εσύ,μελετάω καθημερινά και αρχίζω να του μοιάζω…

Πιστευω πωε εαν την τεχνικη και την ταχυτητα ο σολιστας την αξιοποιηση εκει που πρεπει τοτε ισως δουμε αξιοσημειωτα αποτελεσματα
Τη γνωμη σας στο παρακατω

https://www.youtube.com/watch?v=pPhISwCmDYU

συγκριση και με αυτο…

Ρε παιδιά μήπως είναι click bait το θέμα? Το βίντεο που έβαλε ο Peven το καταλαβαίνω. Είχε τεχνικά κάτι το ενδιαφέρον. Αυτό που έβαλε ο S.Dimis τι διαφορετικό έχει από τον παλιό - γνωστό Παούρη?
Στο βίντεο που έβαλε ο alexcr το παιδί που παίζει το κομμάτι το έχει κούρδισμα Ρε - Λα - Ρε. (Έτσι λένε από κάτω στα σχόλια).

Αυτό που έβαλε ο S.Dimis τι διαφορετικό έχει από τον παλιό - γνωστό Παούρη?

H τεχνικη και ικανοτητα καποιος να παιζει με τοση ανεση μια απο τις πιο δυσκολες εισαγωγες τρεις φορες χωρις λαθος και σε υψηλες ταχυτητες λεει γαι εμενα κατι.Επισεις το οτι εχει αρχισει πλεον να πειραματιζεται στο λαικο του 50-60 και οχι στο τζαζε, επισης το βλεπω ελπιδοφορο

Προσωπικα μου αρεσε το γεμισμα στο 2:02 μεχρι περιπου το 2;18 διοτι μου θημησε λιγο hard rock solo :slight_smile:

Ο Παούρης αν ηξερε τι βαστάει στα χέρια του,δεν θα επαιζε ετσι…
Οσο για αυτούς που ισχυρίζονται οτι αυτό σημαίνει εξέλιξη του μπουζουκιού,για μένα δεν είναι τίποτα αλλο παρά βιασμός του οργάνου…:mad:

2 «Μου αρέσει»

Το κιθαρομπουζουκο όργανο ( τετραχορδο) μέσω του κ Παουρη πιστεύω πως εξελίσσεται αφού περικλυει νέα είδη ακουσμάτων . Από την ρούμπα στην τζαζ και τον κ Μεολα είναι μια διαφορετική προσέγγιση ακουσμάτων ενός κιθαροειδες οργάνου
Μην μπερδεύουμε το τριχορδο με το τετραχορδο στην εξέλιξη των δυο αυτών οργάνων με πολλές ομοιότητες αλλά και βασικες διάφορες

Και ίσως το τριχορδο όργανο ( λέω ισως ) κάποια στιγμή πάρει κάποια θετικά στοιχεία από αυτή τη εξελικτική πορεία του ξαδέλφου του τετραχορδου

Ο χρόνος θα δείξει

To τετράχορδο στα χέρια του Παούρη ακούγεται σαν κιθάρα στα χέρια ενός μπουζουξή σαν μπουζούκι και το τρίχορδο μπορεί να παίξει τα πάντα από jazz μέχρι ότι του ρθει του οργανοπαίχτη…

Δεν θεωρείται πλέον εξέλιξη το να παίξει κάποιος  jazz η κλασσική μουσική με το μπουζούκι όλα αυτά έχουν γίνει  πριν 60 και βάλε χρόνια..Δηλαδή τι; αν πάρω σήμερα έναν ατόφιο Τζαζίστα που παίζει κιθάρα ας πούμε και του δώσου το μπουζούκι και περάσει τα κομμάτια του στο Μπουζούκι θα θεωρείται κάποιου είδους εξέλιξη;;

Παιδιά το συγκεκριμένο το βρίσκω κουραστικό να το ακούω. Αλήθεια με κουράζει. Η αποψή μου είναι ότι το καταστρέφει. Το μπουζούκι δεν είναι ίδιο με την κιθάρα για να ακούγεται έτσι: https://www.youtube.com/watch?v=CXEH3yBmLhA

Παύει να είναι μπουζούκι. Εγώ πιστεύω ότι ακόμα και για το τετράχορδο παραπάει. Ο άνθρωπος μπορεί να παίζει καθαρά σε πολύ μεγάλες ταχύτητες. Αυτό όμως δεν νομίζω ότι πρέπει να απασχολεί το όργανο μπουζούκι. Άλλο να έχεις μια άνεση να παίξεις πιο απαιτητικά τεχνικώς κομμάτια και λίγο πιο γρήγορα κι άλλο αυτό. Ίσως με μια κιθάρα να γινόταν ξακουστός. Φαίνεται ότι γνωρίζει μουσική.