Μισομπούζουκο

Παιδιά , ευχαριστώ πολύ γιά τά καλά σας λόγια . Λουκά όποτε θές χτυπάς τηλ καί έρχεσαι γιά καφέ ( καί καμμιά πενιά ) τάχουμε πεί αυτά . pepe (Περικλής?) Ο Guzzi ( ξεχνάω τό μικρό ) , ιδρυτής τής Moto Guzzi , έλεγε ότι τό εξάρτημα πού λείπει , έχει δύο πλεονεκτήματα . Δέν προσθέτει βάρος καί δέν χαλάει . Άν λοιπόν αυτός μέ αυτή τή φιλοσοφία έφτιαχνε μοτοσυκλέτες ( καί τί μοτοσυκλέτες ) , γιατί νά μήν ισχύει καί στήν αισθητική ? Απλά , θέλει λίγο ( έως πολύ ) ψάξιμο γιά νά βρεθεί καί νά απαλειφθή τό επουσιώδες . Συνήθως , θέλω νά πώ , ξεκινάω από ένα πολύπλοκο σχέδιο πού σταδιακά απλοποιείται ( καμμιά φορά καί από τεμπελιά ) , όμως αυτό πού μένει , φτάνει γιά νά πεί αυτό πού θέλω , απλά καί όμορφα , χωρίς φλυαρίες .

Σε αυτό το θέμα για ένα πολύ πετυχημένο οργανάκι, που κλείνει με τα σοφά λόγια του μάστορα, γράφω τα άσχημα νέα για να θυμόμαστε τον Παύλο στις καλύτερες του στιγμές. Δυστυχώς έφυγε σήμερα τα ξημερώματα μετά από πολύμηνη ασθένεια.
Ήταν μια ευγενική παρουσία στις μαζώξεις του φόρουμ, ένας άνθρωπος που δούλευε με πολλή αγάπη όλα τα υλικά, μάρμαρο, μέταλλο, ξύλο, και κατασκεύαζε από καράβια μέχρι κιθάρες, όλα ιδιαίτερα καλαίσθητα και λειτουργικά.
Οι όμορφες κατασκευές του και η βαθειά ανθρωπιά του θα είναι πάντα στην μνήμη μας.

6 «Μου αρέσει»

Η κηδεία θα γίνει αύριο στις 12μμ στον Κόκκινο Μύλο.