Μισομπούζουκο - Οκτώβριος 2017

Καλησπέρα σε όλους, σε αυτό το θέμα θα σας παραθέσω τις ακόλουθες εικόνες από ένα πανέμορφο μισομπούζουκο κατασκευής του “μάστορα” που παρέλαβα το φθινόπωρο.

Δεν ξέρω από που να ξεκινήσω να μιλάω για το ακόλουθο όργανο. Δεν είναι τα “όργανα” αυτά καθεαυτά ίσως, όπως θα έλεγε και ο μάστορας, αλλά η μαγεία που τα περιβάλλει.

Δεν γνωρίζω, δεν θυμάμαι για την ακρίβεια αν με ρωτήσετε από τι ξύλα είναι, αλλά θα θυμάμαι για πάντα εκείνη τη βραδιά που μου το έδωσε.

Παρέα με φίλους στο οργανοποιείο από νωρίς το απόγευμα έως τις μεγάλες ώρες…όπου στήθηκε μια αληθινή μυσταγωγία μεταξύ τσίπουρου, Ιορδάνη, φυσαρμόνικας και αδέσποτων ταξιμιών ο Μάστορας το ετοίμασε.

4 «Μου αρέσει»
4 «Μου αρέσει»

Κομψοτέχνημα, οπτικά. Αν ο ήχος του είναι ισάξιος της ομορφιάς του, γερός να 'σαι να απολαμβάνεις το παίξιμο με το συγκεκριμένο όργανο.

3 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ. Να 'σαι καλά.

2 «Μου αρέσει»

Αυτό είναι πολύ ξεχωριστό μπουζούκι!
Να το χαίρεσαι Παντελή!

3 «Μου αρέσει»

Να κάνω και μαι ερώτηση ως αρχάριος; η διαφορά του μισομπούζουκου ποια είναι; έχει μικρότερο σκάφος; η κλίμακα είναι ίδια με το μπουζούκι; αν η διαφορά είναι στο σκάφος, ποια η διαφορά με τον τζουρά;

Το μισομπούζουκο, που κάποτε λεγόταν μπουζούκι.
Το μισομπούζουκο, που ανήκει στην οικογένεια του μπουζουκιού, είναι ένα μέγεθος (ενδιάμεσο) μικρότερο από το μπουζούκι και μεγαλύτερο από τζουρά.
Το μήκος χορδής, συνήθως κυμαίνεται από 62 έως 67 εκατοστά περίπου.
Το σκάφος του κατά προσέγγιση είναι σαν του μαντολίνου, μέχρι και μαντόλας.

Τάσος Θεοδωράκης

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ Μπάμπη. Να είσαι καλά.

να το χαίρεσαι παντελή μου!

2 «Μου αρέσει»

Πανέμορφο οργανο!!Καλορίζικο και καλές πενιές Παντελή.

2 «Μου αρέσει»

Χαρμα οφθαλμον και αυτιων !!!
Μπορεις να μας δωσεις τιμη? Η γραψε σε πμ
ευχαριστω

1 «Μου αρέσει»

Σας ευχαριστώ πολύ όλους.
@SDimis σου έχω στείλει πμ

1 «Μου αρέσει»

Πανέμορφο… Καλοπαιχτο Παντελή

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ! Να’σαι καλά Κώστα!