Σταυρούλα Μανωλοπούλου

Σταυρουλα Μανωλοπουλου
Μολις την ακουσα στο παρακατω πασιγνωστο ετσι κι αλλιως τραγουδι “Μηλο μου και μανταρινι” και με εξεπληξε με τις δυνατοτητες της, τη ζεστασια, τη χροια της φωνης της και την εν γενει αψογη εκτελεση ενος δυσκολου αλλα και πολυτραγουδισμενου παραδοσιακου τραγουδιου.

http://rapidshare.de/files/15605551/Milo_mou_kai_mantarini.mp3.html

Ειναι απο το δισκο “Αρωμα Σμυρνης” οπου τραγουδουν και οι Γ.Μπαγιώκης -πολυ καλος και αυτος- Κωστας Βουτυράς, Αλ.Μαμμάση, Χρ.Ανδρεου, Χρ.Ζυγομαλας οι γνωστοι Αγαθωνας, Σ.Παπαζογλου, Γλυκερια, Τσερτος, Ξηρου και αλλοι …
Δεν εχω καθολου στοιχεια για αυτην οποιος ξερει κατι ας μας πει !

Χαιρετώ.

Η Στ. Μανωλοπούλου τραγουδούσε με το Βαγγέλη Κορακάκη στην Καισαριανή, στο κέντρο “Μαγιοπούλα”.

Πολύ καλή φωνή και καλή επιλογή ρεπερτορίου.

Ελένη.

Η Μανωλοπούλου παλιότερα -το 2002- ήταν στο σχήμα της Μαριώς στο “Περιβόλι τ’ Ουρανού” μαζί με τον Τζώρτζη και την Αφεντούλα Ραζέλη.
Τελικά το ΑΡΩΜΑ ΣΜΥΡΝΗΣ είναι 3 σιντί με 20 τραγούδια το καθένα.
Το βρήκα στο διαδίκτυο -έχει όλα τα περιεχόμενα, για όποιον ενδιαφέρεται :
ΑΡΩΜΑ ΣΜΥΡΝΗΣ
http://www.mad.tv/shop/index.php?action=viewCD&code=a4127#

Ελενη εννοεις περσυ ηταν με τον Κορακακη στη Μαγιοπουλα ;;

Απο δισκους εχει κανει τιποτε αλλο ;;

Γιώργο,

ναι, πέρυσι, λίγο πριν από τα Χριστούγεννα, ήταν στη “Μαγιοπούλα”. Μαζί τους και ο Στέλιος Γαλανός. Δεν έχω ακούσει για άλλη δισκογραφική της δουλειά, εκτός από αυτή που ανέφερες εσύ.

Ελένη.

Ετοιμάσου Βαβ, να την ακούσεις από κοντά!
Μίλησα το απόγευμα με τον Βαγγέλη Κορακάκη και επ’ ευκαρία τον ρώτησα για την Μανωλοπούλου. Την έχει μαζί του και τώρα.
Πάνε στη Θεσσαλονίκη (ή είναι ήδη…τό’χασα αυτό) αλλά κατεβαίνουνε Κρήτη πολύ-πολύ σύντομα !!!

Να που βρηκαμε ακρη λοιπον !!
Σημερα ειδα λιγο στα κλεφτα τον Κορακακη στη Μπηλιω.
Δεν ειδα αν ειχε κοπελλα στο σχημα …

Κρητη οταν λες, που ακριβως ;;

Μεταξυ μας, με αυτο το Μανωλοπουλου βλεπεις να κανει καρριερα ;;
Ως γνωστον στο παρελθον οι : Βαρθακουρης, Παγκοζιδης,
Μασλουμιδης, Ουσταμπασιδου, Αττικιουζέλ κ.α.
τα αλλαξαν και εκαναν καρριερα …

Πού θα είναι στη Θεσσαλονίκη ο Κορακάκης και μέχρι πότε;
Ετοιμαζόμαστε να πάμε εκδρομή και μας ενδιαφέρει.

Τελικα στην επαναληψη της εκπομπης της Μπήλιως
το βραδυ αργα ειδα σχεδον ολη την εκπομπη (μαζι και το χαλβα)
και ηταν η Σταυρουλα η Μανωλοπουλου που την ειδα και φατσικως.

Εντυπωσιακη φωνη, το βιμπρατο της λιγο στο λαιβ με ξενισε, αλλα ειναι φωναρα !!
Ωραιο και το τραγουδι του Κορακακη, που ειπε ενα σερβικακι δεν θυμαμαι τιτλο και το εχει πρωτοπει η Κουκα !!

Τώρα πού τον θυμήθηκα εγώ τον Αγγελο Μανωλόπουλο του Χάρυ Κλυν, με το αμίμητο: “Ρε Μανωλόπουλε, παίξε μας την κομπαρσίτα ρεεεεε!”…

Την ίδια ακριβως ηχογράφηση την εχω απο το CD “Φετος το καλοκαιράκι” του Τζώρτζη οπου τραγουδάει και το “δυο γυφτοπούλες στο βουνο” του Μάρκου http://rapidshare.de/files/16136104/duo_giftopoules.mp3.html

Για Κώστα Χαλιό: Ήδη, ο Κορακάκης έπαιξε στη Θεσσαλονίκη το προηγούμενο Δευτερο-Τριτο-Τέταρτο… (στα ρεπό του δλδ από το σχήμα Μητροπάνου που είναι φέτος).

Για Γιώργο Βαβουλάτση :
Μπρε κουζουλέ, ήρθε ο Κόραξ στο Ηράκλειο και θα ματαέρθει, σε 10 μέρες περίπου, στο μαγαζί 1850(κάπως έτσι…). Εγώ θα στα λέω;
(χεχε, ο ίδιος μου τα είπε, στα Χρόνια Πολλά, προχτές)

Ιωαννα “It’s a long way to Herakleion …”

ασε που και να πας, μετα το ξενυχτι ποιος θα σε φιλοξενησει που ειναι εκεινες οι εποχες που κοιμομαστε “στρωματσαδα” …
ενταξει μπορει και να σε φιλοξενησει κανεις ή καμμια αλλα οσο για το τελευταιο που τετοια τυχη …

όχι ηττοπάθειες γιώργο β.
οι 40+ = 2χ20+

Οχι μωρε Τασο δεν ειμαι ηττοπαθης,
ψιλοπλακα κανω ασε που το Ηρακλειο με ευνοει σε αυτο τον τομεα (το μουσικο παντα …)

αν δεν πιστευεις να σου στειλω ντοκουμεντα …