ΜΙΑ "ΕΡΩΤΗΞΗ"...

Παναγιώτη, το e-mail που έχεις βάλει δεν είναι σωστό. Στείλε μου ένα e-mail. Από τους υπόλοιπους, sorry για το προσωπικο μήνυμα

Θοδωρη σου μεταφερω ακριβως τις πληροφοριες που δινει ο Φραγκισκος…
“40 Βρυσες Με Νερο”:Κανταδορικο προπολεμικο χασαπικο του Τουντα με τον Στρατο και τον Στελλακη. Δισκος COLUMBIA
Δεν ξερω τιποτα παραπανω…κανεις αλλος καμια βοηθεια?

Αγαπητοί φίλοι γεία σας.
Εδώ και πολύ καιρό ψάχνω το τραγούδι που λέει “τι σου φταιξα μικρό και μου χεις φύγει…”.
Θα σας παρακαλούσα να μου πείτε ότι πληροφορίες έχετε,διότι το κομμάτι είναι απλά ΘΕΙΚΟ.
Επίσης αν κάποιος μπορεί να μου το στέιλει,
το e-mail μου είναι: democrates_ph@hotmail.com

Ευχαριστώ προκαταβολικά,
Δημοκράτης

Λοιπον, Δημοκρατη…
οι μοναδικες πληροφοριες που εχω να σου δωσω (απ το μπαμπα Πετροπουλο) ειναι οτι ο τιτλος του κομματιου ειναι: “Εσυ Θα Μετανιωσεις” προκειται για ζεϊμπεκικο του Γ.Παπαϊωαννου.Δισκος του 1956 …οφειλω να ομολογησω πως εχω να τ ακουσω 7-8 χρονια …αν στο πασαρει κανενας ευγενικος …στειλε και στον υποφαινομενο φουκαρα!
Θενκς

Παπαϊωάννου, όχι του '56 (γράφω από μνήμης αλλά νομίζω ότι είναι στα τέλη της δεκαετίας του ‘40), με το Μοσχονά (δεύτερη φωνή νομίζω ο Αθ. Ευγενικός), κυκλοφορεί σε cd του Κουνάδη (Συνθέτες του ρεμπέτικου). Ρώτα τον Αδμιν να σου πει ποιος ακριβώς δίσκος είναι (μας έχει κατά καιρούς σπάσει τ’ α…ια με αυτό το τραγούδι, που αν και είναι πανέμορφο θα μας κάνει (ο Αδμιν) να το βαρεθούμε!).
ΑΝ

Copy + paste από το
http://www.kithara.vu/ss.php?id=MTA2MzQ4MDI1
(σωστό μου φαίνεται)

<FONT FACE=“Courier New”>
Εσύ θα μετανιώσεις
Μουσική/Στίχοι: Παπαιωάννου Γιάννης/Μάνεσης

Εισαγωγή:

E Am E Am E
Dm E F E Dm E
E Dm E
Τι σου ‘φταιξα μικρό και μου ’χεις φύγει
E7 Am E Am
Και μ’ άφησες για πάντα μοναχό
Am Dm Am E F E
Δεν δίνεις σημασία πια για μέ- να | 2x
Dm E
Να με τρελάνεις το ’βαλες σκοπό | 2x

Εισαγωγή

Μ’ αρνήθηκες και πια δε με θυμάσαι
Και σ’ άλλονε τα χάδια σου σκορπάς
Εσύ θα μετανιώσεις κάποια μέρα
Θα τρέχεις σαν τρελή να με ζητάς δις

Εισαγωγή

Μου μάρανες τη δόλια την καρδιά μου
Και σαν σκουπίδι τώρα με πετάς
Δεν δίνεις σημασία πια για μένα
Με ξέχασες και πια δεν μ’ αγαπάς δις</FONT>

Παίδες χίλια ευχαριστώ για την άμεση και πολύτιμη βοήθεια σας.
Θα παρακαλούσα τον Αδμιν αν μπορεί να μου πεί σε ποιο δίσκο θα το βρώ…

Δημοκράτης

Συγνώμη εάν σας πρήζω αλλά θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο.
Σε μερικές μέρες πρόκειται να επισκευτώ τα Ιωάννινα.Μήπως κάποιος έχει να μου προτείνει κανένα καλό μαγαζάκι που να παίζει ρεμπέτικα ζωντανά;
Δεν μπορεί όλο και κάτι θα υπάρχει…

Νομίζω ότι το μόνο μαγαζί που παίζει ρεμπετικα στα Γιάννενα είναι “ο Κύκνος”, στο μώλο τέρμα αριστερά

Φίλε Θανάση ευχαριστώ για την πληροφορία.
Θα το έχω υπόψιν…

ΕΣΥ ΘΑ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΕΙΣ (ΤΙ ΣΟΥ 'ΦΤΑΙΞΑ ΜΙΚΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ 'ΧΕΙΣ ΦΥΓΕΙ): Κανταδόρικο, Ζεϊμπέκικο.
Στίχοι – Σύνθεση: Γιάννης Παπαϊωάννου,
1η εκτέλεση: Οδυσσέας Μοσχονάς – Θανάσης Ευγενικός (1947).

Εκπληκτικό τραγούδι της ερωτικής εγκατάλειψης, απόγνωσης και ερωτικής απιστίας, με έντονα κανταδόρικα στοιχεία.

Σ.Π.

Εγώ φίλε Δημοκράτη το έχω σ’ ένα CD που λέγεται
“Γιάννης Παπαιωάννου - Μοναδικές Ερμηνείες”
Επιμέλεια παραγωγής Δημ. Ρανιός
ΜΒΙ - 10526.2 παραγωγής 1992

Υπάρχει μια καλή εκτέλεση απ’ τον Ακατανόμαστο. Η μεγάλη ξεφτίλα σ’ αυτή την εκτέλεση είναι ότι ο Τεράστιος αυτός Τραγουδιστής προτίμησε να τραγουδήσει πρώτη φωνή και να σιγοντάρεται από έναν νεαρό τραγουδιστή ονόματι Οδυσσέας Μοσχονάς. Μιλάμε για μεγάλο σεβασμό…
ΑΝ

Φίλοι μου σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες που μου δώσατε.
Το τραγούδι βρέθηκε,έγινε mp3 και τώρα πλέον το απολαμβάνω,πίνοντας και ένα ποτήρι κρασί στην υγεία σας…

Ευχαριστώ,
Δημοκράτης

το πρώτο δίστιχο “σαραντα βρύσες…” είναι από τον Ερωτόκριτο. Λίγο ασχετο βέβαια απλά ενθουσιάζομαι όταν βλέπω στίχους από το ποίημα να έχουν ενταχθεί διάσπαρτα στο λαικό τραγούδι.

Το θέμα είναι πιο μπερδεμένο.
Το 1983 οι “Ανφαν Γκατέ Ρεμπέτες” στο Βόλο, έκαναν μια παρουσίαση του τοπικού μουσικού Αχιλλέα Ματζίρη. Στο LP αυτό υπάρχει και το τραγούδι “Στης Σαλονίκης τα στενά”. Ο Ματζίρης έλεγε πως το τραγούδι είναι δικό του και το έγραψε πριν κυκλοφορήσει του Τούντα.
Η παρτιτούρα στο όνομα του Ματζίρη κατατέθηκε στην Βιβλιοθήκη (τμήμα πνευματικών δικαιωμάτων το 1982).
Προφανως εδώ υπάρχει θέμα, για τους ερευνητές.

Μια “διόρθωση” στο μακρινό 2003. Συνθέτης του Καστανά είναι ο Δημ. Σέμσης και γράφτηκε το 1940.

Σπύρο σε ποιο τραγούδι αναφέρεσαι;

Στης Σαλονίκης τα στενά (Αχιλλέα Ματζίρη),που είναι ιδια μουσική με του Τούντα “40 βρύσες με νερό”