Μην μου ξαναφυγεις πια μαγκα μου

Παιδια γεια σας,
Ξερει κανεις ποιος το τραγουδαει και κανονικο τιτλο?<center><table border=1><tr><td>Ìçí ìïõ îáíáöõãåéò ðéá ìáãêá ìïõ(live)
[b]Min mu xanafigis pia.mp3[/b] (54.2 k)</td></tr></table></center>

Ζεϊμπέκικο, 1950, του Τσιτσανη, με τον Τσαουσάκη και τη Ντάλια.Τίτλος “Μη μου ξαναφύγεις πια”. Πηγή: “Άπαντα Τσιτσάνη”.

Υπάρχει και μια εκτέλεση με Μπέλλου/Τσιτσάνη, πιθανόν της ίδιας χρονιάς

Υπάρχει και μια εκτελεση πολυ απλη και ωραια με τον Τσιτσνη και καποια που αδυνατω να αναγνωρισω.

Ο ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ το λεει και το παιζουν καταπληκτικα
με τον ΔΕΔΕ απο το δισκο “ΧΑΡΑΜΑ” εναν κατα τη
γνωμη μου απο τους κορυφαιους δισκους της Ελληνικης
δισκογραφιας !!

Σημειωτεον γραφτηκε στην κουζινα του κεντρου
ΧΑΡΑΜΑ (γυρω στο '78-'79)

Απλός Καθαρός ήχος στο “Χάραμα”.
Ποιά τραγουδά όμως μαζί του σε αυτόν τον δίσκο?

Η Ελένη Γεράνη που τραγούδαγε τότε στο Χάραμα μαζί του.
Αν θέλεις να τη δεις πήγαινε στο http://www.tsitsanis.gr/doc/

exei kapoios to tragoudi “to lene pata-pata to paidi apo ta spata”;

Αν και δεν κολλαει με το forum, θα το βρεις στο δισκο του Σταμ. Κραουνάκη, με την μουσική της ταινίας “Αυτή η νύχτα μένει”

Γιώργο τον έχεις αυτόν τον δίσκο; ή κάποιος άλλος μήπως;

έχω καποια κομματια και ειναι παδιά φοβερά… πειτε μου αν θέλετε να τα ανεβάσω αυτά που έχω κάπου…

Υπάρχει εκτέλεση “αλλιώτικη” από το Θύμιο Στουραΐτη, στο δίσκο που έφτιαξε στην Κύπρο.

Δεν ξερω αν ρωτας εμενα Θοδωρη, το δισκο τον
εψαχνα χρονια σε βινυλιο, καποια στιγμη επανεκδοθηκε σε λιγα κομματια γυρω στο '93-'94 αλλα δεν προλαβα να το αποκτησω.
Προσφατως το πηρα σε cd και μαλιστα εις 2πλουν απο το greekcds.gr οπου
υπαρχει και σου ερχεται ευκολα με κουριερ και αντικαταβολη σε 3-4 μερες.
Τον “ΠΑΤΑ ΠΑΤΑ” μου τον εχουνε ζητησει σε ασχετο χρονο πριν καμμια 18ρια χρονια σε μπουζουκαδικο-μπριτζολαδικο οπου εγω νομισα οτι μου κανουν πλακα.
Αυτο και καποια παρομοια" κουφα" τραγουδια συνηθιζουν να τα ζητανε
συνηθως καποιοι ή για χαβαλε ή για να δειξουν οτι γνωριζουν και καλα τα “αυθεντικα τα μαγκικα” …
Παρόλα αυτα απο τοτε δεν ειχα την τυχη να τον ακουσω και τωρα μαθαινω απο τον Δημητρη οτι υπαρχει στο cd του ΚΡΑΟΥΝΑΚΗ και απο τον Αρη στο cd του ΣΤΟΥΡΑΙΤΗ.
Θα ηθελα να μου το στειλετε παιδες αν το εχετε σε μπ3.
Επισης Αρη δωσε στοιχεια για το δισκο του ΣΤΟΥΡΑΙΤΗ αν γινεται.

Γιώργο σε ευχαριστώ,

μολις πάω σπίτι το βράδυ και βρω που έχω τα κομμάτια θα τα ανεβάσω κάπου ετσι ωστε να μπορούν να τα πάρουν και άλλα παιδια

Γιώργο δεν εχω τον δίσκο, απλά τον είχα ακουσει κάποια στιγμή και θυμάμαι το τραγούδι και από την ταινία.