Μεταχειρισμενο οργανο,τι προσεχουμε

χαιρετε,δεν βρηκα καποιο θεμα και ειπα να ανοιξω,θεωρω οτι θα πρεπει να ξερει ο αρχαριος τι θα πρεπει να προσεξει,προκειμενου να προβει στην αγορα ενος μεταχειρισμενου οργανου(μπουζουκι στην προκειμενη περιπτωση),μιλαω για εναν αρχαριο που θα διαπραγματευτει την αγορα του οργανου χωρις την βοηθεια ενος εμπειρου,που θα πρεπει να επικεντρωσει την προσοχη του;πως θα ελενξει οτι δεν ειναι σκεβρωμενο το οργανο;γενικα απο την εμπειρια σας τι θα πρεπει να κοιταξουμε,ετσι ωστε να μην προβουμε σε μια ασκοπη και κακη αγορα,μια απορια που εχω σχετικα με τις δουγιες του σκαφους,τι ειναι καλυτερο ενα ξυλο(π.χ. καρυδια) η 2(π.χ. καρυδια,κελεμπεκι εναλλαξ)

Καλησπέρα φίλε
Το θέμα που θίγεις σηκώνει πάρα πολλή θεωρία. Τα γλυτώνεις όλα όμως και στα σίγουρα, αν πας σε αγορά μεταχειρισμένου οργάνου με κάποιον που ξέρει σίγουρα και τον εμπιστεύεσαι ταυτόχρονα .
τί θέλω να πώ
Μπορείς να κάνεις δέκα χρόνια θεωρία σε κάποιον για την κολύμβηση και να ανταποκρίνεται γράφοντας άριστα σε όλα τα γραπτά τεστ και μόλις τον ρίξεις στην πισίνα να πάει στον πάτο…
νομίζω οτι είμαι σαφής , αλλα αν θέλεις μπορώ παρακάτω ν ’ αρχίσω τη θεωρία…:slight_smile:

αναφερω οτι ολα καλα αν πας με εμπειρο,στην περιπτωση ομως που δεν εχεις καποιον τι κανεις,εγω παιζω πολλα χρονια κιθαρα και ξερω να ξεχωριζω ενα οργανο,ομως τυχαινει να μην εχω καποιον εμπειρο στο μπουζουκι,ψαχνομαι να αγορασω μπουζουκι αλλα αν δεν καταφερω να μαζεψω τα χρηματα για καινουργιο,θα στραφω στο μεταχειρισμενο,αρα καποιες συμβουλες για μενα η για τον μελλοντικο αναγνωστη στην ιδια θεση νομιζω οτι θα βοηθησει,εισαι απολυτως σαφης και δεν θελω θεωρια αλλα 4-5 πρακτικα πραγματα,το ερωτημα με τις δουγιες μου δημιουργηθηκε βλεποντας πολλα μπουζουκια,περιπου στα ιδια χρηματα αλλα με ενα ξυλο αλλα με 2.

Κατάλαβα τι λές , ξεκινάω απο τα εύκολα.
α) να μην έχει ρωγμές στο καπάκι β) να μην έχει βούλιαγμα στο σημείο που πατάει ο καβαλάρης στο καπάκι γ) να μην έχει κανενός είδους ρωγμές στο σημείο που ενώνεται το μάνικο με το σκάφος δ) να μην υπάρχουν λακουβάκια στα τάστα στο σημείο που πατάνε οι χορδές ε)να μην είναι πολύ μακριά οι χορδές απο τα τάστα , μέγιστη απόσταση χορδής τάστου στο 12ο τάστο ας πούμε μέχρι και 3mm είναι αποδεκτή - παραπάνω είναι σοβαρή ένδειξη σκευρώματος στ) φυσικά να μην είναι στραβο -σκευρωμένο το μάνικο , αυτο το παρατηρείς απο το πλάι παρακολουθώντας την παραλληλότητα χορδής ταστιέρας (Δεν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα) αν είναι σκευρωμένο πάντως ή θα ταστάρει στα κεντρικά τάστα (αρνητικό σκεύρωμα) οπότε το μάνικο θα γέρνει προς τα πίσω και δεν είναι πάντα κακό αυτο ή διορθώνεται εύκολα, ή θα έχει θετικό σκεύρωμα δηλ το μάνικο να κάνει κλίση προς τα μπροστά οπότε απομακρύνονται οι χορδές απο την ταστιέρα και το όργανο σκληραίνει. Αυτο είναι πολύ σοβαρό και το όργανο είναι ακατάλληλο.ζ) Τα κλειδιά να δουλεύουν καλά και να μην υπάρχει κανενός είδους ράγισμα στο καράολο.
Τα πολύ βασικά είναι αυτά τώρα αν έχει καμμιά γρατζουνιά το βερνίκι ή κάποιο αθώο ψιλοχτυπηματάκι δεν είναι άξιο λόγου
Για τις ντούγιες.
Δεν έχει σημασία αν είναι απο το ίδιο ξύλο ή διαφορετικό , κάθε ξύλο έχει τις δικές του αρετές και μειονεκτήματα . Ο συνδυασμός δυο ξύλων είναι εξίσου καλός πχ καρυδιά με σφεντάμι , ούτε ο αριθμός των ντουγών παίζει κάποιο σπουδαίο ρόλο (Ακόμα κι αυτά που έχουν πολλές ντούγιες πχ 40 έιναι φτιαγμένα με 17 ή 19 οι άλλες είναι ψεύτικες Το πόση μαστοριά έβαλε ο κατασκευαστης όμως έχει μεγάλη σημασία, αλλα αυτο δεν ελέγχεται εύκολα.
Ελπίζω να έχω βοηθήσει έστω και λίγο

απολυτα κατανοητος φιλε Νικολα,βοηθησες πολυ,μια ερωτηση ακομα που με απασχολει,βεργα στο μανικο ναι η οχι;ολες οι κιθαρες μου(εχω αρκετες)εχουν βεργα ποτε δεν μου χρειαστηκε,ισως στο μπουζουκι να ειναι απαραιτητη.

Φίλε Ντίνο, και αν δεν έχει γίνει κουβέντα σε αυτό το φόρουμ για το θέμα αυτό!..Ψάξτο και θα δείς πως η συζήτηση έχει ενδιαφέρουσες παραμέτρους…Προσωπικά για μένα - και πίστεψε με το έψαξα πολύ - η σωστή κατασκευή και ο έλεγχος των παραμέτρων που αναφέρει ο φίλος Νικόλας, έχουν πολύ μεγαλύτερη σημασία απο την ύπαρξη ή μη της βέργας…Πάντως αν ήταν να επιλέξω μεταξύ δύο “ισοδύναμων” οργάνων θα επέλεγα αυτό με τη βέργα (περισσότερα στις παρακάτω συζητήσεις).

http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=25943&highlight=�����
http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=19184&highlight=%E2%E5%F1%E3%E1

χαιρετε,φιλε δεν ειπα οτι δεν εχει συζητηθει,η υπαρχξη η οχι βεργας,απλα καλο θα ηταν να υπαρχει και καποια γνωμη και εδω,σε καθε περιπτωση σας ευχαριστω για τις απαντησεις αφου καταλαβα 5 πραγματα,για αυτο που ρωτησα.

Συμφωνώ απολύτως