Μετατροπή

Χαιρετώ την παρέα!Ξέρει κανείς σας να μου πεί άν μπορεί να γίνει μετατροπή τετράχορδου μπουζουκιού σε τρίχορδο? Το έχει κάνει κανενας μάστορας? Ευχαριστώ!

Γιάννη είχα δει ένα τέτοιο μπουζούκι δεν θυμάμαι ποιος μάστορας το είχε κάνει… αύτο όμως που θυμάμαι είναι ότι οι τσαμπουκάδες στην ταστιέρα ήταν στενοί και μικροί οπότε και ήταν δυνατο να το κοντύνει στο πλάτος… Υποθέτω όμως ότι κάτι τέτοιο είναι γενικά επικίνδυνο με την έννοια έαν το μπουζούκι αξίζει τέτοιο πείραγμα πόσο θα κοστίσει και κυρίως γιατί να το χαλάσεις το οργανάκι και μην πάρεις ένα τρίχορδο?

Και εγώ κάποτε (πριν 7-8 χρόνια) είχα την ίδια απορία. Ρώτησα αρκετούς μαστόρους και όλοι μου έδωσαν είτε αρνητική απάντηση είτε ότι δεν αξίζει η μετατροπή. Όλοι μου είπαν: “Πάρε καλύτερα ένα καινούργιο”.

Το πρόβλημα που θα δημιουργηθεί θα είναι στο σημείο που ενώνει το μπράτσο με τη σκάφη του οργάνου.
Εκεί το μπράτσο θα πρέπει να λεπτύνει οπότε τί γίνεται με τη σκάφη;
Άσε το κόστος που θά είναι μεγάλο.
Καλλίτερα να αγοράσεις ένα καινούριο.

Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Εχω τρίχορδο καλό αλλα έχω και ένα τετράχορδο επίσης καλό το οποίο μάλλον θα πρέπει να αρχίσω να ψάχνω πού θα το πουλήσω καθόσον δέν το χρησιμοποιώ και πολύ!

Ιωάννη. Μην το πειράξεις το όργανο. Απλώς κούρδισε ρε-λα-ρε-λα. Πειραματείσου. Θα σου αρέσει το αποτέλεσμα.

Το εχω κανει εγω. Ηθελα ενα μπουζουκι σαν δευτερο και βρηκα απο αγγελια ενα τετραχορδο εμφανισιακα ηταν της πλακας, (κυριολεκτικα και μεταφορικα) να φανταστεις ο τυπος σχεδον μου το χαρισε. Πρωτα λοιπον εβγαλα τα ταστα και στη συνεχεια με ενα σπασμενο γυαλι αρχισα να πλανιαρω το μπρατσο και απο τις δυο πλευρες οσο γινοταν συμμετρικα.Εδω πρεπει να προσαρμοζεις σιγα σιγα την καμπυλοτητα του μπρατσου στην πισω πλευρα, δεν πλανιαρουμε μονο τα πλαγια δηλαδη, αλλα το σβυνουμε σιγα σιγα προς τα πισω. Πιστευα πως θα ειναι πολυ δουλεια αλλα σε λιγο σταματησα, γιατι υπηρχε φοβος να καταληξει σε “διχορδο” απο το πολυ πλανισμα. Ενα λεπτο σημειο ειναι εκει που το μπρατσο βρισκεται πανω απο το καπακι. Εκει χρησιμοποιησα μια λαμα σιδεροπριονου και αρκετα προσεχτικα εφτασα κοβοντας απο πανω προς τα κατω εως το καπακι. Μετα λιγο στο κοντρα και ετσι αφαιρεσα ενα τμημα του μπρατσου, χωρις να τραυματιστει ιδιαιτερα το καπακι. Εκει που πραγματικα τα βρηκα σκουρα ηταν στα ταστα. Γρηγορα καταλαβα πως δεν μπαινουν τα ιδια, αγορασα ταστο με το μετρο και δοκιμασα, κοβοντας το να το τοποθετησω μονος μου. Το αποτελεσμα ηταν για γελια. Ευτυχως φιλοτιμηθηκε ο Γιαννης Καρβουνης και το ανελαβε σε αυτο το σημειο, μου εβαλε δηλαδη τα ταστα. Και Ω του θαυματος το μπουζουκι ΕΠΑΙΞΕ και μαλιστα επαιξε καλα !! (δεν ειχε τυχει να το ακουσω πριν ως τετραχορδο. Οταν το πηρα ειχε βεβαια μερικες σκουριασμενες χορδες αλλα …ηθελα να αρχισω αμεσως την εγχειρηση αλλαγης “φυλλου” μιας και στο θεμα αυτο ειμαι καπως ταλιμπαν, το παραδεχομαι). Το οργανο παιζει αξιοπρεπεστατα και του λειπει ενα λουστραρισμα (το σπρευ μαυρης λαδομπογιας φθειρεται γρηγορα) και ενα ελειψοειδες καλυμα τρυπας, για να αντικατσαστησω το πλαστικο ασπριδερο οβαλ που εφτιαξα, οσο πιο εντεχνα μπορουσα, απο κεσεδακι φετας. Α! να σημειωσω πως εκει στο κοψιμο του μπρατσου πανω απ το καπακι το παραπηρα λιγο και χρειαστηκε ο Καρβουνης να κανει μια προσθετικη πλαστικη στο πλαινο του μπρατσου. Ειναι καπως δυσκολο να πετυχεις τη νοητη προεκταση και ειναι γεγονος πως ολη την επεμβαση την εκανα αρκετα βιαστικα. Σε καμμια περιπτωση δεν ειμαι μαστορας και πιστευω πως με λιγη υπομονη ο οποιοσδηποτε θα μπορουσε να το κανει.

Ουάου!! Θανάση άν ξεκινήσω να κάνω τέτοιες πατέντες με την ατσαλοσύνη που με διακρίνει στα μαστορέματα μάλλον θα το διαλύσω και μετά θα πρέπει να κάνουν ιατρικό συμβούλιο ο Καρβούνης ο Βάρλας και ο Κλεφτογιάννης μαζί για να το συνεφέρουν!! Αστο! Θα το κουρδίσω ρε-λα-ρε-λα και αν βρώ θα το δώσω! Πάντως συγχαρητήρια για το εγχείρημά σου!

Φαντάζομαι ότι ο Θανάσης Β., όταν ήταν μικρός, άνοιγε τα αυτοκινητάκια που του χάριζαν για να δει τι έχουν μέσα…

Ναι ειναι αληθεια, την πρωτη μου εγχειρηση την εκανα σε ενα χαλασμενο ραδιοφωνο, απο τα παλια, που απεξω ηταν σαν επιπλο και απο μεσα γεματο με λαμπες. Καθως το διελυα σιγα σιγα και απολαυστικα, για να περασει η ωρα, ακουγα ενα τρανζιστορακι, κρυμενο κατω απο σωρους ανταλλακτικων. Εκεινη τη στιγμη ανοιγει η πορτα και μπαινει η γιαγια μου κοιταζει το σωρο που τραγουδουσε και μενει …παξιμαδι : “το φτιαξες???”
Μετα απο αυτο πηρα θαρρος
Περιμενω… οτιδηποτε εχετε για εγχειρηση