Μεσομπούζουκο και τζουράς,διαφορές

Να προσθεσω και γω κατι που ειναι διευκρινιστικο
πανω στον ηχο του μπουζουκιου του ΜΑΡΚΟΥ και
μεταγενεστερα των μπουζουκιων του ΧΙΩΤΗ (Ειναι
ευτυχης ο ανθρωπος), ΤΣΙΤΣΑΝΗ προπολεμικα και μεταπολεμικα κλπ
Ο ηχος που ακουμε απο τους δισκους 78 στροφων
πρεπει να παρουμε υπ’οψη οτι ειναι αυτος που
λαμβανει το μικροφωνο το πυκνωτικο εκεινης της
εποχης -τα οποια ηταν φοβερα μικροφωνα- αλλα
ειχαν καποια αποσταση απο τον παικτη
για να ακουγεται και ο τραγουδιστης και οι υπολοιποι παικτες, ενω απο τις αρχες της δεκαετιας του '60 με τις κονσολες και τα 2καναλα-4καναλα το μικροφωνο μπαινει σταδιακα στους 50, 40, 30 ακομα και 20 ποντους.

Το ρολο της κονσολας τοτε επαιζε η αποσταση
απο το μικροφωνο.
Επισης καπου εχω ακουσει οτι το μπουζουκι του
ΠΕΡΙΣΤΕΡΗ ειχε αυτο το καπακι με την κλιση οπως
σε καποια μαντολινα, πραγμα που εκανε ενα ιδιαιτερο πριματο ηχο.

1 «Μου αρέσει»

Παλιά η συζήτηση και δεν γράφω εδώ για να την συνεχίσω. Αλλά επειδή περί μπουζουκιού του Μάρκου ο λόγος…

Ακουγα σήμερα ένα τραγούδι από δίσκο του Σ.Περιστέρη που τραγουδά ο Μάρκος.
Λέει:
“Μπουζούκι μου διπλόχορδο
μπουζούκι μου καϋμένο
μονάχα συ παρηγορείς
καθέ φαρμακωμένο…”

Τι εννοεί με το “διπλόχορδο” μπουζούκι?

Oι χορδές στο μπουζούκι είναι “διπλές” δηλαδή 3 ζεύγη.Τα δυο ζευγάρια είναι απο ψιλές χορδές και το τριτο ζευγάρι έχει μια ψιλή και μια μεταξωτή"χοντρότερη που λέγεται “μπουργάνα”.

Ναί, και τονίζει ο Μάρκος ειδικά το ότι πρόκειται για διπλόχορδο όργανο γιατί κάποια χρόνια πρίν (ο Μάρκος τα έζησε) το μπουζούκι αλλά και ο μπαγλαμάς δεν είχαν διπλές χορδές.

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ Σωτήρη, Νίκο.
Υποψιαζόμουν ότι αυτό εννοούσε, όμως δεν ήμουν και απόλυτα σίγουρη. Δεν κολλάει με την άλλη έννοια τρίχορδο, τετράχορδο.

Η χοντρή ρε λέγεται και μουργκάνα
(εγω έτσι την ξέρω)

Γνωριζετε αν έχουν ποτέ χρησιμοποιηθεί χορδές χωρίς περιέλιξη στο μπουζούκι? Τι αποτέλεσμα να έχουν στον ήχο?

Στην κιθάρα πάντως χρησιμοποιούνται στις jazz κιθαρες για πιο γλυκο ήχο.

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην kuzuryuu 30 Ιανουάριος, 2006)

πάντως συμπέρασμα τι είναι το μεσομπούζουκο εγώ δεν έβγαλα…

Από κανα δυό που έχω δεί να τα λένε ετσι οι ιδιοκτήτες τους και από ένα που ειδα στον Ρεμούνδο και μιλησα και λιγο μαζί του εβγαλα το εξής συμπέρασμα: ο όρος σημερα χαρακτηρίζει οργανο που ειναι πιο μικρό και η ταστιέρα και το σκάφος από το μπούζούκι σίγουρα, πιο μεγάλο σκάφος από τον τζουρά και είναι το ίδιο πραμα με το τζουρομπούζουκο και όλα τα μεγέθη ποικίλουν ανάλογα με τα κέφια του κατασκευαστή , από ότι έιδα οι αναλογία βάρους μανικι/σκάφος είναι όπως του μπουζουκιού . Τριχορδο και τετραχορδο νταζεντ μαηντ,οτι να ναι και ο ήχος σιγουρα πιο γεματος από του τζουρα αλλά αυτό θα ειναι και ανόλογα το όργανο.
Το συγκεκριμενο που είδα ήταν(εξαχορδο) κατα λάθος παραγγελία για να μάθει “ενα πιτσιρίκι μπουζούκι” που εντέλει έγινε “ένα πιτσιρίκι μπουζούκι”…

Όργανο ερωτευσιμο αλλά 2000ευρώ,άουτς!