Μερικές από τις κιθάρες του συνεδρίου με εικόνα και ήχο

Το είχε ζητήσει ο Μπάμπης. Τώρα βρήκα τα αρχεία και σιγά σιγά θα τα ανεβάσω όλα.

1 «Μου αρέσει»

μπράβο, πολύ ενδιαφέρουσα σύγκριση και μάλιστα με ακριβώς το ίδιο παίξιμο σε όλες τις κιθάρες.
αν και στην αρχή ακούγονταν αρκετά παρόμοιες (σαν να καθορίζουν πιο πολύ τον ήχο οι συνθήκες ηχογράφησης), στη συνέχεια διακρίνονται διαφορές. οι χορδές ήταν ολοκαίνουριες σε όλες; γιατί είχαν αρκετά μεταλλικό ήχο και τριξίματα.
ευχαριστούμε πολύ για το υλικό, αναμένουμε με ενδιαφέρον την συνέχεια!

Πολύ ωραία παρουσίαση!Μπορεί κάποιος να ακούσει πως συμπεριφέρονται τα όργανα σε όλο το εύρος της ταστιέρας.
Μου άρεσαν ιδιαίτερα κάποιες, αλλά αν είχα να διαλέξω μόνο μια αυτή θα ήταν η προτελευταία (Δεκαβάλας).
Στρογγυλός, καθαρός, γεμάτος ήχος.Ισορροπημένα μπασοπρίμα και σταθερή συμπεριφορά στο ηχόχρωμα σε όλη την ταστιέρα.
Επίσης είχε το λιγότερο ταστάρισμα.

Προσπάθησα να παιζω περίπου το ίδιο σε όλες τις κιθάρες. Το βάθος είναι του χώρου γιατί τις ηχογράφησα μεσα στο Γενί Τζαμί. Το ταστάρισμα όπου υπάρχει προσπαθείστε να το αγνοήσετε γιατί σχεδόν όλα τα όργανα είχαν καινούργιες χορδές. Επίσης εγώ βαράω πολύ με το δεξί και τα όργανα δεν ήταν σεταρισμένα για τέτοιο παίξιμο. Όποιος από τους κατασκευαστές θεωρεί ότι το όργανο αδικείται, ας με ενημερώσει να το κατεβάσω.

έτσι εξηγείται ο ήχος. άμα ξέρεις τις συνθήκες ακούς με άλλο τρόπο το υλικό, το αυτί κάνει το φιλτράρισμα. καλά κάνεις και βαράς με το δεξί!
ευχαριστούμε και πάλι.

Μπράβο Δημήτρη, θα βοηθήσει πολλούς να καταλάβουν τι ήχο/τι ήχους έχουν οι λαϊκές κιθάρες !

Ανέβηκε και η δεύτερη παρτίδα.

Μου άρεσαν πολύ του Νικολαϊδη, του Μούρτζινου και του Δεκαβάλα. Ξέρω οτι δεν ανέβηκαν για να κάνουμε σύγκριση εμείς, αλλά είπα να πω την γνώμη μου, ή αλλιώς να πω τι ταίριαξε στα δικά μου τα αυτιά, αφού η μελωδία ήταν η ίδια. Μου άρεσαν γιατί άκουγα καθαρά τα μπάσα και ωραία τα καντίνια. Είχαν ένταση ως κιθάρες νομίζω.

Πολύ ωραία όργανα ακούγονται όλα τους. Αν έπρεπε να διαλέξω, θα 'ταν αυτή του Δεκαβάλα.

Δημήτρη για ακόμα μια φορά ευχαριστούμε.

Απ’ τα όργανα σε κιθαρόνια Ευαγγελίδης για μένα. Ήχος άλλης εποχής. Πρόσφατα έμαθα πως ένας οργανοποιός στην Κύπρο φτιάχνει αντίγραφα και άκουσα ένα που ήταν εξαιρετικό.

Απ΄τις μεταγενέστερες λαϊκές κιθάρες οι Παναγήδες μου άρεσαν