Μελετη παλαιου οργανου

Παιδια γεια σας.Ειμαι ενας μπουζουκτσης επαγγελματιας 25 χρονια.Καταρχας χαιρετω ολη την παρεα σας και ευχομαι να καταφερετε να φτιαξετε το μπουζουκι των ονειρων σας ,γιατι και εγω απο σημερα αποφασισα να ξεκινησω να φτιαξω το δικο μου μπουζουκι.
Εχω αυτη την στιγμη αγορασμενα τεσσερα οργανα απο διαφορετικους οργανοποιους (για να μην αναφερω ποσα εχω αγορασει και πουλησει μεχρι τωρα) και δεν εχω μεινει ικανοποιημενος με κανενα.
Αποφασισα λοιπον μιας και πιανουν τα χερια μου απο κατασκευες να μελετησω ενα απο αυτα τα οργανα για να ξεκινησω βασει αυτου το δικο μου,ομως…
Οποιος μπορει,θελω να μου δωσει λεπτομερεις οδηγιες με ποιο τροπο θα μπορεσω να ξεκολλησω το καπακι του οργανου(αυτη θα ειναι η πρωτη μου ενεργεια για να μελετησω το εσωτερικο του).
Σε λιγες μερες θα μπορεσω να σας δωσω ακριβεις διαστασεις ολων των μερων του (γιατι δεν πρεπει να υπαρχουν μυστικα για την κατασκευη αυτου του οργανου)
Οπως καταλαβατε στοχος μου δεν ειναι μονο μια κατασκευη για χομπι,αλλα η ουσια του ηχου σε συνδιασμο με την κατασκευη.
Ευχαριστω προκαταβολικα

Γεια σας και από 'μένα και καλώς σας βρήκα!

Θα μπω κατευθείαν στο ψητό γιατί καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνία του ανήσυχου φίλου μας!

Για να ξεκολλήσεις το καπάκι του οργάνου θα πρέπει να θερμάνεις την κόλλα…

Ένας τρόπος είναι να θερμάνεις με ένα γκαζάκι μία λεπτή σπατουλίτσα και να προσπαθήσεις σιγά σιγά και πολύ προσεκτικά να την βάλεις ανάμεσα στις δύο κολλημένες επιφάνειες…

Ένας δεύτερος τρόπος είναι να θερμάνεις επίσης την κόλλα με τη βοήθεια αυτή τη φορά ενός πιστολιού θερμού αέρα… Είναι βέβαια λίγο πιο επικίνδυνος τρόπος από τον προηγούμενο, προσοχή στην θερμοκρασία και στην απόσταση του πιστολιού με το όργανο… Δεν χρειάζεται μεγάλη θερμοκρασία αφού η κόλλα χάνει τις ιδιότητες της περίπου στους 70 βαθμούς Κελσίου… Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και εδώ τη σπατουλίτσα για βοήθεια.

Ελπίζω να σε βοήθησα, καλό κουράγιο!!!

καταρχην σε τετοια αποκολιματα που πας να κανεις πιστευω να εχεις βαλει και το ποσοστο να σπασεις το καπακι που για μενα ειναι το ποιο πιθανο.

Καταρχην ευχαριστω τον Μανο για τις συμβουλες του.Θα το προσπαθησω να το ξεκινησω και θα σας ενημερωσω.Οσο για σενα οχταρδε φιλε εχεις δικιο για αυτο θα το κανω με πολλη προσοχη.
Ξερεις ,η προσπαθεια μου θα ξεκινησει με το πιο παλιο μου οργανο που το εχω παρατημενο και ετσι οτι και να γινει δεν θα στεναχωρηθω και τοσο.Η κατασκευη του ηταν πολυ καλη αλλα δεν μου πετυχε καθολου στον ηχο του.Ισως λοιπον ειναι μια καταλληλη ευκαιρια να πειραματιστω επανω του και να καταφερω να του αλλαξω το καπακι(μετα την μελετη που θα κανω).
Τωρα μια αλλη ερωτηση.Για να αφαιρεσω το καπακι, δεν πρεπει πρωτα να βγαλω την ταστιερα του κι αν ναι θα το κανω με τον ιδιο τροπο? Δηλαδη θερμανση και σπατουλα?
Οσο για τα αλλα μερη των οργανων μου Ειμαι σχεδον ετοιμος να σας δωσω (και να παρω )πληροφοριες σχετικα πρωτα-πρωτα με διαστασεις (μπρατσο,ταστιερα,σκαφος Κλπ).Επανερχομαι λοιπον με πληροφοριες και ευχαριστω

οχι δεν πρεπει να βγει η ταστιερα για να αφαιρεσεις το καπακι.

Συγγνωμη αλλα απο το ΛΑ και κατω η ταστιερα δεν καθεται πανω στο καπακι?

οχι , συνηθως ή μαλλων παντα εκεινο το σημειο ειναι κομμενο.

Λοιπον, με την βοηθεια σας (και ενος αγγλου που μου ειπε οτι η σπατουλιτσα θελει συνεχως βρεξιμο με χλιαρο-ζεστο νερο),ξεκολλησα με πολλη προσοχη και το καπακι και την ταστιερα του οργανου μου.Ειναι μια κατασκευη του Ζ.Κ. (δεν θελω να αναφερω το ονομα αλλα ειναι στη διαθεση οποιου θελει προσωπικα).
Θα ξεκινησω με το καπακι του.
Το συγκεκριμενο καπακι εχει μηκος 380 mm ,πλατος(στο μεγαλυτερο μερος του)308 και παχος (δεν θυμαμαι να το ειχα δωσει ποτε για ξανατριψιμο)2 mm.
Τα καμαρια του εχουν παχος 8 mm και υψος 14 mm και τα τρια.Για μηκος δεν το αναφερω γιατι ερχονται ισα με το καπακι.
Οσο για τις θεσεις των καμαριων,το πισω καμαρι βρισκεται 164 mm απο το πισω μερος του καπακιου,το μεσαιο 22 mm απο το πισω και το μπροστα 85 mm απο το μεσαιο.Και βεβαια απεχει και 85 mm απο το αλλο ακρο του καπακιου.
ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΟΧΤΑΧΟΡΔΟ.
Τωρα ερωτησεις.
1.Οι διαστασεις των καμαριων ειναι καλες?
2.τι ρολο παιζει το παχος και το υψος τους?
3.τι ρολο παιζουν οι αποστασεις που ειναι κολλημενα?
4.εχουν σημασια στον ηχο του οργανου και αν ναι ποια για το καθενα?
Εδω θελω να πω οτι τα καμαρια αυτα ειναι πολυ προχειρα δουλεμενα απ’οτι παρατηρησα.
Για το καπακι δεν εχω να πω κατι γιατι σιγουρα οι διαστασεις του εξαρτωνται και απο τις διαστασεις του σκαφους.
Περιμενω οποιος μπορει να μου απαντησει και θα επανελθω με διαστασεις μπρατσου και ταστιερας.
Υ.Γ. Πραγματι το ξεκολλημα θελει πολυ προσοχη και πολυ αργες κινησεις (με πιστολι θερμου αερα και σπατουλιτσα ακονισμενη και λιμαρισμενη μπροστα)
Οτχαχορδε ειχες δικιο σε εκεινο το σημειο το καπακι ηταν κομμενο,αλλα εγω εβγαλα και την ταστιερα του

Φιλε μου για να βγαλεις το καπακι πρεπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να βγαλεις πρωτα την ταστιερα κατα πασα πιθανοτητα σε τευχη.
Καλη προσπαθεια…

Ώρες ώρες αναρωτιέμαι τι ωραίο που είναι το ίντερνετ, που βρίσκουμε έτοιμες γνώσεις που μας ενδιαφέρουν, π.χ σχετικά με κατασκευές οργάνων, ρεμπέτικο κ.τ.λ.

Αλλά σκέφτομαι τι κακό μπορεί να κάνει στον κοσμάκη (π.χ σαν εμένα), που αντιγράφει και επαναλαμβάνει πρακτικά και θεωρητικά και σε άλλα φόρουμ αυτά που διαβάζει, και ότι άλλο του έρθει νομίζοντας ότι έχει γνώσεις επί του θέματος και ότι έτσι είναι το σωστό. και, και, και…

Αυτό είναι πολύ κακιά συνήθεια και καταστρεπτική για πολλούς, γιατί αντί να μαθαίνουν ξεμαθαίνουν…

Με λίγα λόγια, σε όποιον θέλει να βάζει ένα λιθαράκι εδώ μέσα π.χ σε αυτό το θέμα, να ξέρει τι γράφει αλλιώς να μην γράψει τίποτα, κι όποιος κατάλαβε κατάλαβε…

Φιλε ΤΟΤΙS επειδη καταλαβα οτι το εγραψες για μενα σε διαβεβαιωνω οτι την ωρα που εγραψα την απαντηση δεν ηταν ορατο το thread του φιλου που γραφει οτι ξεκολλησε το καπακι του.
Σε πληροφορω επισης οτι δεν ειμαι κανενα παιδακι που θελει να το παιξει καποιος ουτε και θελω να κανω τον ξερολα.
Εχω κατασκευασει μονος μου μπουζουκι και ξερω τι χρειαζεται περισσοτερο νομιζω απο θεωρητικα.
Μιλαω παντα καλοπροαιρετα και ποτε μα ποτε ειρωνικα
Φιλικα
Φραγκισκος

κανεις λαθος σχεδον σε κανενα μπουζουκι δεν χρειαζεται να βγαλεις την ταστιερα , μαλλων εχεις κανει καποιο κατασκευαστικο λαθος .

Ισως να εχεις δικιο ομως ενα παλιο τριχιρδο που εχω ετσι ειναι (το καπακι κατω απο την ταστιερα) και ο οργανοποιος που αγορασα τα υλικα (πολυ γνωστος ,εχει εργαστηρι στον Πειραια) ετσι μου ειπε να το κανω.
Και παλι ομως σου λεω οτι ισως κανω εγω λαθος και να εχεις εσυ το δικιο
Να και το οργανο.

το οτι εχει το κομμενο κομματι απο κατω δε σημαινει οτι δεν ειναι κομμενο απο αριστερα και δεξια της ταστιερας , εγω οσα μπουζουκια εχω ανοιξει και εχω δει ετσι ειναι .

1 «Μου αρέσει»

ok. ισως εχεις δικιο δεν θα τσακωθουμε κιολας.
Οπως και να εχει σε ευχαριστω για την πληροφορια

Έδωσα Μπράβο στον FRAGISCOS για τον τρόπο που απάντησε και ευγενικά υποχώρησε στο θέμα, γιατί απλά θυμήθηκα τις αντιδράσεις και την συμπεριφορά κάποιων πρόσφατα διαγραμμένων από το φόρουμ (καταλαβαίνετε σε ποιους αναφέρομαι) δόκιμων μελών.

Κύριε Φρονιμόπουλε, Βοήθεια. Γιατί δε μας δίνεις τα φώτα σου; τι πρέπει να γίνεται; Να κάθετε η ταστιέρα πάνω στο καπάκι η να είναι το καπάκι κομένο γύρω απο το μανίκι και κατ’ επέκταση εντελώς ξεχωριστά απο τη ταστιέρα;

Αυτό με την κομμένη ταστιέρα δεν μπορώ να το καταλάβω!

Αυγουστή, είχα επιλέξει να μη συμμετέχω στη συγκεκριμένη κουβέντα, αλλά μιά και με ρωτάς προσωπικά, να γράψω το προφανές :
Η ταστιέρα πάντοτε πατάει πάνω στό καπάκι.
Αν καμμιά φορά βρίσκουμε κομμένο το κομμάτι του καπακιού που βρίσκεται κάτω από την ταστιέρα, αυτό φανερώνει ότι έχει γίνει κάποια προηγούμενη επισκευή (αλλαγή η αφαίρεση και επανατοποθέτηση του καπακιού).
Υπάρχει τέτοιος τρόπος επισκευής, ώστε να μη χρειαστεί να πειράξουμε (να ξεκολήσουμε η να κόψουμε) την ταστιέρα.

Νάσαι καλά. Αυτό θα έγραφα και εγώ αλλά ο oxtaxordos ήταν τόσο κατηγορηματικός που προτίμησα να εμπλέξω την αφεντιά σου και έτσι να ξεκαθαρίσει μια και καλή η παρεξήγηση αφού σίγουρα δε θα αμφισβητήσει τις γνώσεις σου. Διότι η ημιμάθεια είναι χειρότερη απο τη αμάθεια.