Μαντούρα: Αγορά - Κατασκευή - Παίξιμο

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ Κ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ…ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΝΤΟΥΡΑ ΑΜΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ…ΓΙΑΤΙ ΦΡΑΖΕΙ ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ???

Μήνυμα από συντονιστική ομάδα: Φίλε tsimplakas , απαγορεύονται τα κεφαλαία γράμματα. Γράφε με μικρά.

Βρες το φύσημα που της ταιριάζει. Μπορεί να θέλει πιο μαλακό για πιο ψηλές νότες και πιο δυνατό για πιο χαμηλές. Αν παραείναι ευαίσθητη και [i]σφάλλει /i με το παραμικρό, δοκίμασε τις κλωστές (βλ. #17-18 εδώ). Ή, μπορεί πολύ απλά να μην είναι πετυχημένο το μπιμπίκι.

το εχω κανει αυτο με τη κλωστη κ παλι φραζει…δε παιζει σημασια η αποσταση απτο μπιμπικι μεχρι τη πρωτη τρυπα???κ ποσο πρεπει να σφηνωσει το μπιμπικι μεσα???

γεια σας
πειραματιστηκα ίγο με την διακοσμηση της μαντουρας.
πως σας φενεται?

Εργοστασιακή!!! :slight_smile:
Εύγε!!!

Το διάστημα ανάμεσα στις δύο χαμηλότερες νότες, σου βγαίνει σωστό; Μου φαίνεται λίγο μικρή η απόσταση της τελευταίας τρύπας από την άκρη του αυλού.

Αν υποθέσουμε ότι η νότα με 4 τρύπες κλειστές είναι Λα, η αποκάτω νότα βγαίνει Σολ ή Σολ δίεση;

ναι ειναι αρκετα μικρή η αποσταση
τωρα η αληθεια ειναι πως δεν πρεπει να ειναι και πολυ σωστα οι νοτες εκει(είναι και το αυτί μου κλούβιο και όχι μουσικό:112:) . ξέρω και γώ? πειραματιζομαι αλες τις κανω με μικρή αποσταση αλες με μεγαλη. υπαρχη καποια αναλογία σε αυτο?
εμενα παντος αλες μου αρέσουν, πολύ ωραίο ήχο βγάζουν οι ατιμες.
σε αυτήν στη φωτογραφία είναι και η πρώτη μου επαφή με πυρογράφο και η μικρότερη που εχω κάνει επείσης.

Λογικά θα υπάρχει. Επειδή όμως τα καλάμια που θα βρει κανείς έχουν τυχαίο και ανεξέλεγκτο πάχος, και άλλωστε ακόμα και το μήκος δεν είναι 100% ελεγχόμενο, η φόρμουλα που θα καλύπτει κάθε πιθανή περίπτωση θα είναι τόσο περίπλοκη ώστε είναι πιο απλό να πάει κανείς πρακτικά, όπως άλλωστε γινόταν ανέκαθεν.

Μπράβο για τις πληροφορίες παιδιά. Έχω αγοράσει και εγώ 2 μαντουράκια τονικότητας σολ και λα και προσπαθώ να μάθω να πάιζω καθαρά με το αυτί. Νότα φα δεν υπάρχει στη μαντούρα; Ευχαριστώ.

Όχι. Ούτε οκτάβα, ούτε καν έβδομη. Έξι νότες είναι ό,τι έχεις και δεν έχεις, κι αυτές σε σταθερές θέσεις, χωρίς αλλοιώσεις.

Ε, τρόπος του λέγειν, βέβαια…

Μια ανάρτηση διαχωρίστηκε σε ένα νέο νήμα: Σεμινάριο για την κατασκευή παραδοσιακών οργάνων

Μπορεί κάποιος να κάνει κάποιο βιντεάκι γιατί όλα τα βιντεάκια που υπάρχουν είναι απαίσια η εάν μπορεί κάποιος να Μ πει τι καλάμι πρέπει και πως γίνεται το κόψιμο του καλαμιού θέλω να κάνω μπιμπικι γλωσσιδι)

Κανονικά άργησες. Θα πρέπει να περιμένεις να χειμωνιάσει, να κόψεις τα καλάμια, και να περιμένεις ξανά κάμποσους μήνες να στεγνώσουν αργά αργά. Όχι σε ποταμό - λίμνη - έλος. Σε παραλία ή σε τόπο ξερικό.

Το Arundo donax γκουγκλάρεται για να δεις πώς μοιάζει ως φυτό. Το κοινό καλάμι είναι, δεν είναι τίποτε σπάνιο (παρόλο που τυπικά η ονομασία «κοινό καλάμι», common reed, αφορά το άλλο, εξίσου κοινό είδος. Μια-δυο φορές να τα δεις δίπλα δίπλα, θα τα ξεχωρίσεις.)

Για το κόψιμο, θεωρώ αυτό το άρθρο κατατοπιστικότατο: Identical Twins: The Arcane art of Reed Making for Eastern Mediterranean bagpipes

(Ξέρω, βίντεο ήθελες. Αλλά αυτό που έχω, αυτό δίνω! :slight_smile: )

Μέχρι να έρθουν οι ιδεώδεις συνθήκες, βρες έναν καλαμιώνα και ξεκίνα ούτως ή άλλως. Υποτίθεται ότι δε θα γίνουν καλά (δεν ξέρεις καμιά φορά), αλλά θα πάρει το χέρι σου. Έτσι κι αλλιώς φτιάχνει κανείς δεκάδες και τα πετάει για να κρατήσει ένα-δύο.

Γεια σου Δημήτρη και καλώς ήρθες στο ρεμπέτικο φόρουμ. Δεν θεωρώ ότι όλα τα βιντεάκια που υπάρχουν στο youtube για την κατασκευή των μπιμπικιών είναι απαίσια, απεναντίας, από πολλά μπορείς να πάρεις ιδέες και βοήθεια…παραθέτω δύο βιντεάκια πιο κάτω σε περίπτωση που δεν τα έχεις δει. Ένα πιο σύντομο και ένα μεγαλύτερης διάρκειας με λεπτομέρειες.

Θυμάμαι να φτιάχνω τις πρώτες μου μαντούρες, φλογέρες και σουραύλια, όλα με καλάμι βλέποντας το μοναδικό για την εποχή του ντοκιμαντέρ, τα λαϊκά όργανα και η κατασκευή τους, φλογέρα-σουράβλι-μαντούρα (ΛΑΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ & ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ - Φλογέρα, Σουράβλι, Μαντούρα - YouTube). Με λίγη φαντασία, επιμονή και προσπάθεια σιγά σιγά θα φτιάξεις τα μπιμπίκια που θες…

Αυτό δε θ’ αλλάξει όσα βίντεο και να δει κανείς.

Δεν είναι πολύ δύσκολο να καταλάβει κανείς πώς να φτιάξει ένα μπιμπίκι. Το δύσκολο είναι ότι κάποια στιγμή τα 'χεις καταλάβει όλα, και το μπιμπίκι πάλι μάπα βγαίνει, και δεν ξέρεις τι φταίει!

Αυτό που μπορεί να φταίει και δεν πέτυχε ετούτο το μπιμπίκι, ή κάτι άλλο που φταίει και δεν πέτυχε εκείνο το μπιμπίκι, δε βρίσκεται με το να δεις μια αναλυτική επίδειξη κατασκευής με οδηγίες.

Η παραδοσιακή μέθοδος ήταν ανέκαθεν «φτιάχνω πολλά και πετάω τα περισσότερα». Πριν το πετάξεις βέβαια δοκιμάζεις ό,τι κόλπο μπορείς να σκεφτείς -μήπως λίγο ξύσιμο εδώ; μήπως λίγο παραπάνω σκίσιμο; μήπως κάτι με τις κλωστές;- που και πάλι μπορεί να μην το σώσουν, αλλά όλα αυτά συσσωρεύουν εμπειρία. Ένας πεπειραμένος μπιμπικοποιός δεν πετάει 9 στα δέκα μπιμπίκια που φτιάχνει, μπορεί να μην πετάει και σχεδόν ποτέ.

Μ’ αυτή την κουβέντα θυμήθηκα ότι είχα δει παλιότερα αυτό το… κροάτικο (!) βίντεο και το είχα βρει κατατοπιστικό.

Θα έχεις πιθανότατα υπόψη σου τα εξής:
α) Η φορά του γλωσσιδιού μπορεί να είναι δυο λογιών. Είτε ν’ ανοίγει προς τα κάτω (με τη ρίζα του στην κλειστή άκρη του καλαμιού) είτε προς τα πάνω (το ανάποδο). Στις γκάιντες πάντα προς τα πάνω, στις τσαμπούνες ανάλογα με το κάθε νησί, αλλού πάντα έτσι, αλλού πάντα αλλιώς. Οι Κρητικοί συγκεκριμένα τα κόβουν με τη ρίζα προς το κλειστό άκρο. Είναι ιδιαίτερα αμφίβολο αν υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά, είναι καθαρά θέμα τοπικής παράδοσης.
β) Η μαντούρα μπορεί να είναι μονοκόμματη ή με χώρια μπιμπίκι. Η μονοκόμματη είναι αποκλειστικά κρητικιά, στα [άλλα] νησιά το μπιμπίκι είναι πάντα ξεχωριστό. Προσωπικά θεωρώ ότι με τη μονοκόμματη κατασκευή παίρνεις πιο πολλά ρίσκα, αφού πρέπει να σου πετύχει και η μπιμπικομάνα (ο αυλός) και το μπιμπίκι, ενώ με το χωριστό μοιράζεις τις πιθανότητες αποτυχίας.

Καλησπερα σε όλους, είμαι νέο μέλος στη σελίδα σας και με ενδιαφέρει πολύ η μαντούρα και μου αρέσει ο ήχος που βγάζει.
Ωστόσο δεν έχω κακό γνώση μουσικής και θα ήθελα να ασχοληθώ περισσότερο.
Έπαιζα φλογέρα στο σχολείο και όχι κάτι παραπάνω.
Θέλω να αγοράσω και να να μάθω να παίζω.
Μπορέσετε να δώσετε συμβουλές σε έναν άσχετο και να με καθοδηγήσετε, όσο μπορείτε, για το πως θα αγοράσω και πως παίζεται, τα βασικά.
Σας ευχαριστώ!

Πώς θα αγοράσεις:

Το κυριότερο πρόβλημα που μπορεί να έχει μια μαντούρα είναι… να μην παίζει. Αν την πάρεις κατευθείαν από τον κατασκευαστή, βάλ’ τον να σου παίξει λίγο. Αλλιώς δοκίμασε μόνος σου. Παλιότερα, επί κορωνοϊού, στα πνευστά όργανα δεν επέτρεπαν τη δοκιμή. Ελπίζω να έχει σταματήσει αυτός ο παραλογισμός.

Πώς παίζεται:

Βλ. #11.

Ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνιση.
Μήπως έχεις να προτείνεις κάποιο σάιτ ή κατασκευαστή που να μπορεί να τις στείλει με κούριερ ; Επειδή εγώ βρήκα αυτό το σάιτ ( ΜΑΝΤΟΥΡΑ ΜΠΑΝΤΟΥΡΑ ) που την έχει και σε καλή τιμή.

Και πάλι ευχαριστώ για την απάντηση!

Δεν ξέρω φίλε, πάντως ο Αεράκης (το σάιτ που λινκάρεις) βασικά δισκάδικο είναι, όχι κατάστημα οργάνων. Μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί του και να τον ρωτήσεις για τον κατασκευαστή, να δούμε αν τον ξέρουμε…

Πού είσαι; Δεν πουλάει κανείς μαντούρες στην πόλη σου;