Μάμπο Ζεϊμπεκάνο

Μηπως εχει καννενας σε MP3 Το τραγουδι ΜΑΜΠΟ ΖΕΙΜΠΕΚΑΝΟ
Νομιζω τραγουδαει η Μαγια μελαγια.(χωρις να ειμαι σιγουρος)
εχει καταπληκτικη πενια

Το τραγουδάει η Ζωζώ (μία είναι η Ζωζώ). Κάνε καμμιά βδομάδα υπομονή να συμμαζευτώ και θα τόχεις

…Μπουζούκι παιζει ο Χιώτης

ρε παίδες, υπάρχουν ζειμπέκικα 8/8?

Είτε ζεϊμπέκικοι 8/8, είτε 8/8 χτυπημένα όπως ο ζεϊμπέκικος, πάντως υπάρχουν.

Δεν νομίζω ότι μπορούμε να τα ονομάσουμε “ζεϊμπέκικα” παρά το γεγονός ότι “φέρνουν” πολύ ως προς το άκουσμα τους προς αυτά. Άν μάλιστα η ορχήστρα που τα παίζει τα αποδίδει σαν ζεϊμπέκικα τότε εύκολα μπορεί να παρασυρθεί ο ακροατής.

Επειδή αυτή τη στιγμή δεν μου έρχεται κάποιο ρεμπέτικο στο μυαλό, θα αναφέρω σαν παράδειγμα το τραγούδι “Τί σου 'κανα και πίνεις” σαν κλασικό παράδειγμα. Είδατε εσείς πουθενά που να μην το χορεύουν σαν ζεϊμπέκικο; Απλά όταν έλθει η στιγμή που λείπει το έρμο το ένατο όγδοο ο καθένας κάνει μια μικρή… τροποποίηση στα βήματα του χορού του!

Μαγγες καλησπερα.Μπηκα στην συζητηση σας σχετικα με το ΜΑΜΠΟ ΖΕΙΜΠΕΚΑΝΟ.Το τραγουδι αυτο ειναι του Παπαιωανου και το τραγουδαει η Ρενα Νταλια.Τουλαχιστον στην εκτελεση που το εχω εγω.Αν καποιος το θελει το εχω μονο σε κασσετα.Χαιρετε

ΒΑΓΓΟ καλησπερα.
δεν μπορεις με καποιο τροπο να το κανεις μπ3?
και να το στειλεις ?

Πάντως στα πρώτα βήματα της “ρεμπετολογίας”, είχαμε ανακαλύψει έναν τούρκικο δίσκο, με μιάν εκτέλεση στα Τούρκικα της “Αλεξανδριανής Φελλάχας”, και κάτω από τον τίτλο έγραφε ZEIMBEK. Αυτό μας έκανε τότε να πιστέψομε πως υπάρχει “τούρκικο ζεϊμπέκικο”, σε 8/8. Εμείς το λέμα αργό τσιφτετέλι.

Από την άλλη, το “Καίγομαι” του Ξαρχάκου, χορεύεται κατά κανόνα ως ζεϊμπέκικο… Κι εγώ ανατριχιάζω…

“Μάμπο ζεϊμπεκάνο” - του κυρ Θόδωρου Δερβενιώτη σε στίχους Χρήστου Κολοκοτρώνη.
1η εκτέλεση: Ζωζώ Σαμπουτζάκη με μπουζούκι τον κυρ Γιάννη το Σταματίου (Σπόρο).
2η εκτέλεση: Γρ. Μπιθικώτσης - Γιώτα Λύδια με μπουζούκι πάλι τον κυρ Γιάννη.
3η εκτέλεση: Αξιώτης Κεγαγιάς - Ρένα Ντάλια (αυτή προφανώς έχει ο Βάγγος) με μπουζούκι το Γιάννη Τατασόπουλο.
Ελπίζω να βοήθησα.
ΑΝ

Η τρίτη εκτέλεση έγινε στην Αμερική και ίσως προηγείται της δεύτερης.
ΑΝ

Εγώ έχω αυτό στο οποίο αναφέρθηκε ο Βάγγος! Μάλιστα το έχω και σε cd, το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να το “ανεβάσω”! Έτσι, όποιος το θέλει και έχει τη δυνατότητα να με συναντήσει (μένω Χαϊδάρι, δουλεύω στο κέντρο της Αθήνας), από το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο μπορεί να μου στείλει το τηλέφωνό του να μιλήσουμε

1η εκτέλεση: Ζωζώ Σαμπουτζάκη με μπουζούκι τον κυρ Γιάννη το Σταματίου (Σπόρο

…Υπαρχει σε ΜΠ3 ?
και γινεται να το εχω???
Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα!!!

Το ΜΑΜΠΟ ΖΕΙΜΠΕΚΑΝΟ υπαρχει σε ενα CD Γαλλικης παραγωγης με τιτλο Greek Popular Songs με επιτυχιες του '30 και '40.
Τραγουδι : Ζωζω Σαμπουτζακη
Μπουζουκι: Μ. Χιωτης
Πρεπει να ειναι η πρωτη εκτελεση

Αϊντε πάλι.
Δεν υπάρχει εκτέλεση με το Χιώτη. Η πρώτη εκτέλεση είναι με τη Ζωζώ και το Σταματίου. Απλά πολλοί μπερδεύουν το Σταματίου με το Χιώτη, κι αυτό είναι λογικό, αφού ο Σπόρος είναι ο πιο “Χιώτικος”, μπουζουξής.
Ασε που δεν μπορεί να είναι του '40 (πόσο μάλλον του '30!), αφού είπαμε ότι είναι δημιουργία του κυρ Θόδωρου. Τέλος πάντων, το 1955 γράφτηκε.
ΑΝ

Είναι όπως τα λέει ο Άρης.

Ανέβασα την έκδοση με την Ζωζώ στο http://www.frank.gr/disklib/au/01.mp3 και την έκδοση με τον Κεχαγια στο http://www.frank.gr/disklib/au/03.mp3 Θα τα αφήσω εκεί καμμιά βδομάδα. Όποιος θέλει, τα κατεβάζει…

Ευχαριστουμε τα μεγιστα frank !!
Υπαρχει πολυ υλικο, για να παρω το θαρρος να ζητησω κι εγω κατι ;

Απ τις πιο δυσκολες εισαγωγες !
Ο Τατασοπουλος το σκιζει, δε μασαγε σε κατι τετοια. Οπως και η εισαγωγη στο τελευταιο ραντεβου.

τοχεις βγαλει Αρις???
σε τι δρομος ειναι?

μινορε κανονικο. σολ μινορε αν θυμαμαι καλα.