Μαλακό όργανο: Τι εννοούμε;

ΕΡΩΤΗΣΗ: ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ “ΜΑΛΑΚΟ” ΟΡΓΑΝΟ, ΤΙ ΕΝΝΟΟΥΜΕ?

Ευκολόπαικτο και ξεκούραστο…

Μικρή απόσταση των χορδών από την ταστιέρα.

Τόσο όσο να μην “ταστάρει”, δηλ. πατώντας Re# και κτυπώντας με δύναμη τη χορδή με την πένα, αυτή παλλόμενη να μην ακουμπάει σε άλλο σιδεράκι πλην του Re# που το προόριζες.

Ασφαλώς είναι άλλο πράγμα να έχει παραμορφωθεί το όργανο και εξ αυτού του λόγου να απέκτησαν μεγάλη απόσταση οι χορδές από τα σιδεράκια. Τότε λέμε οτι απλά έχει “σκεβρώσει” - όχι ότι “σκλήρυνε”!

Όταν λέμε μικρή απόσταση? Μπορείτε να μου δώσετε ένα παράδειγμα? (αριθμό σε mm)

(ΑΝ)
Ε… πεντέξι μέτρα, πάνω-κάτω.

Για την Re του μπουζουκιού, στη θέση Re# η χορδή απέχει από το σιδεράκι κάτι λιγώτερο από 0.75 mm ενώ στο Re’ (12o σιδεράκι) η χορδή απέχει από το σιδεράκι κάτι παραπάνω από 1.5 με 2.0 mm

Αυτό είναι από τις σημειώσεις μου για ένα μεσαίο μπουζούκι. Δεν διέθετα ψηφιακό παχύμετρο ποτέ, οπότε αρκείσαι στην μακροσκοπική εκτίμηση που είχα κάνει τότε.

Αν κάποιος διαθέτει τέτοιο όργανο μέτρησης μικρών αποστάσεων, θα του ήμουν ευγνώμων αν μέτραγε τις πραγματικές αποστάσεις και μας ενημέρωνε. Η δουλειά του δεν θα πάει χαμένη διότι αυτόν το καιρό ενημερώνω ένα πίνακα υπολογισμού των πρόσθετων τάσεων που αναπτύσσονται σε μιά χορδή κατά τη διάρκεια του “παιξίματος” από το χέρι του παίκτη.
Τα πρώτα αποτελέσματα είναι πολύ διαφωτιστικά.
Παρατήρησα πως όσο προσεγγιστικά και να είναι τα δεδομένα μου, τα τάστα πρέπει να τοποθετούνται σε αποστάσεις ΠΟΛΥ διαφορετικές από τις θεωρητικώς απαιτούμενες. Οι διαφορές είναι της τάξης του 5/4 mm (1.2 με 1.3 του mm)

Επίσης, όποιος έχει όργανο μέτρησης γραμμικής πυκνότητας (πυκνότητας ανά μέτρο μήκους) και μου δώσει κάποια αξιοπρεπή δεδομένα (πχ για τις 3 χορδές LaBella τρίχορδου), θα μπορέσω να ενεργοποιήσω έναν άλλο ΠΟΛΥ σημαντικό πίνακα υπολογισμού της θέσης των τάστων ανάλογα με την θεωρητικώς ζητούμενη θεμελιώδη συχνότητα που θέλουμε να πάρουμε ανά τάστο.
Τώρα, όλοι στηρίζονται στο αντίστοιχο θεωρητικό μήκος (γινόμενα του αντιστρόφου της 12ης ρίζας του 2) που παράγει ΛΑΘΗ.
Σημειωτέον πως λαμβάνεται υπόψη η ΔF (η πρόσθετη δύναμη λόγω των υποχρεωτικών παραμορφώσεων από το δάκτυλο)

Νομίζω οτι τα αποτελέσματα της πραγματικής θέσης και κλίσης των τάστων θα εκπλήξουν.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον αποπειραθεί να βάλει ένα χεράκι και… rest assured οτι τα αποτελέσματα αλλά και όλη η διαδικασία θα βγεί σε κοινή θέα γιά όλους. Είτε βοηθήσουν είτε όχι.

ΚΚ

Geia sas kai pali. Theto ksana (logo asxetosynis) mia erotisoula:

Ean oi apostaseis (kai stis 2 metriseis - 1, 12 tasto) einai megalyteres apo
autes pou anaferei o KK parapano, tote to organo einai aparaitita stravo i mporei
oi kavalarides na min einai sosta topothetimenoi i kati tetoio telos panton?

Δεν θα στηριζόμουν σε ενδειτικά μεγέθη.
Είναι μέσες μετρήσεις από μερικά “καλά” όργανα που έχουν περάσει από τα χέρια μου.
Αν είναι σκληρό ή όχι το όργανο, το ξέρει πρώτος απ’ όλους αυτός που τόχει και το χαίρεται.

Αν το όργανο δεν έχει “πάρει”, το θέμα των καβαλαραίων (απ’ όσο ξέρω) διορθώνεται πολύ εύκολα.