Μακριά δάχτυλα - Είναι μειονέκτημα;

Παιδια θα ηθελα να σας ρωτησω αν το να εχει καποιος μακρια δαχτυλα θεωρηται μειονεκτημα στο να παιζει μπουζουκι (μπορει να σας φαινεται χαζη ερωτηση αλλα θα ηταν καλο να μου πειτε την γνωμη σας).:):):):slight_smile:

Μαλλον πλεονεκτημα πρεπει να ειναι!!

Και όχι μόνο για τα μπουζούκια βέβαια…

Ουφ μου εφυγε ενα βαρος γιατι οταν παιζω μπουζουκι το χερι μου φαινεται σαν χταποδι αλλα λογικα μεγαλωνοντας θα χοντρυνουν τα δαχτυλα και δεν θα φαινονται ετσι. Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!!

Kοίτα κι αυτόν παρακάτω που μάλλον δεν είχε τέτοιου είδους προβλήματα…
Γιάννης Παπαϊωάν&.jpg

Φιλε χιτζαζ , μεγαλη μορφη με μεγαλα δαχτυλα , υπηρξε στο χωρο και ο αειμνηστος
Ιορδάνης Τσομίδης … (και πολλοι αλλοι)

Νομίζω βρε παιδιά, πως δεν παίζει και τοσο μεγάλο ρόλο αν είναι μακριά τα δαχτυλάκια σου.
Όταν πήγαινα ωδείο, οι δασκάλοι μου μου είχαν συστήσει να μάθω πνευστό, λόγω δαχτύλων (που μάλλον μακριά τα λες)
Έλα όμως που το έγχορδο που παίζω τώρα είναι αυτό που τελικά “μου μιλάει”…Και μια χαρά τα πάμε με το λαουτάκι μου, παρ’ όλο που δε μου συνέστησε κανείς ποτέ να ασχοληθώ με έγχορδα…
Ο Ζώτος πάντως έχει πάρα πολύ κόντά, σχεδόν παιδικά δαχτυλα, ενώ πάρα πολλοί κιθαρίστες που ξέρω πολύ μακρυά!!

Συμφωνώ οτι δεν έχει ιδιαίτερη σημασία. Τα όργανα έχουν φτιαχτεί με τέτοιο τρόπο έτσι ώστε να μπορούν να παιχτούν απο λίγο πολύ όλους μας. Το τελευταίο δάκτυλο του αριστερού μου χεριού δεν είναι όσο μακρύ όσο του δεξιού μου, ισως εξαιτίας κάποιου ατυχήματος που είχα πριν πολλά χρόνια. παρόλαυτα δεν με δυσκολεύει ιδιαίτερα.

φιλε αλκ και σε εμενα το ιδιο συμβαινει ,σημερα ρωτησα τον δασκαλο μου (γρηγορης βασιλας) και μου ειπε οτι το μηκος των των δαχτυλων ειναι πλεονεκτημα αλλα και οτι λιγο πολυ σε ολους τους ανθρωπους το ιδιο συμβαινει με το μικρο δαχτυλο του αριστερου χεριου (μιας και εμενα τα δυο μικρα δαχτυλα εχουν διαφορα μεγεθους).

εχω την εντυπωση οτι τα κοντα δακτυλα βοηθουν την ταχυτητα και τα μακρια τις συγχορδιες.

ο χιωτης που ηταν κοντοστουμπης μαλλον κοντα δαχτυλα θα ειχε.

Εξ’ου και το avatar? XD (δεν θελω να προσβαλλω, απλα εκανα ενα συνειρμο, αν υπαρχει προβλημα, παρακαλω δηλωστε το)

Tα μακρυά δάχτυλα μόνο βοήθεια είναι. ΑΛλά όχι τόση ώστε να διαφέρει ένας καλομελετημένος μακρυς από έναν με κοντά. Όσον αφορά την ταχύτητα, τα μακρυά βοηθάνε περισσότερο. Θυμηθείτε τι δαχτυλάρες είναι ο μπέμπης. Αλλά και ένας με κοντά δάχτυλα όπως ο ΤΙΤΑΝΑΣ ο Ζώτος με την καλή εξάσκηση δεν κολλάει πουθενά και παίζει ότι θέλει.

Χιωτης,Σταματιου κοντα δαχτυλα.
Οι πιο γρηγοροι ισως .

Μα το όλο θέμα είναι τα δάχτυλα -ανεξαρτήτως μήκους- να βρουν την σωστή τοποθέτηση και τη σωστή κίνηση/άνεση πάνω στην ταστιέρα. Υποθέτω ότι μακρυά και δυνατά δάχτυλα ίσως επιτρέπουν μεγαλύτερη ευκολία, αλλά δεν έιναι και προϋπόθεση.
Και για την ιστορία, τα πιο μακρυά σύγχρονα δάχτυλα που έχω δει -σαν κουπιά είναι οι παλάμες του!- τα έχει ο εξαιρετικός Μιχάλης Δήμας

Βέβαια την ορθότερη απάντηση την έδωσε ο Μπάμπης και καλύπτει το ερώτημα. Η σωστή δακτυλοθεσία είναι τρομερό το πόσο σου λύνει τα χέρια. Π.χ. όταν έβγαζα τα ωραία του τσιτσάνη (1η) το δεύτερο σκέλος με είχε προβληματίσει, μετά το έπαιξα πιο αργά να καταλάβω που το έπαιζε ο τσιτσάνης, γιατί θεωρούσα πώς θα είχε βρει μια έξυπνη δακτυλοθεσία να το παίξει καθότι αν και καλός παίκτης το σημείο είναι δύσκολο. όταν την έβγαλα κατάλαβα πως μια περίπλοκη φράση με τη σωστή θέση είναι σχεδόν αστεία και πολλές φορές και πιο εύηχη. Να πούμε βέβαια πως για να παίξεις δύσκολα θέματα δεν είναι μόνο η θέση, θέλει και προπόνηση τόσο η πένα όσο και το αριστερό, ακόμα και αν έχεις βρει τη σωστή θέση. Π.χ. η αρλούμπα που βάζει ο χιώτης στο ‘‘σε λίγα δευτερόλεπτα’’ πέρα από θέση (γτ είναι κατέβασμα ντιμινοίτες) θέλει να έχεις εξασκηθεί για να το βγάλεις.

Τι γίνεται όμως όταν η παλάμη είναι μεγάλη και το μάνικο του μπουζουκιού πολυ λεπτό; Το πάχος του μάνικου είναι ανάλογο του μεγέθους των δακτύλων και της παλάμης;

neron δε νομίζω. Έχω δει παίκτες με τεράστιες παλάμες να παίζουν στους λεπτούς τρίχορδους λαιμούς χωρίς συμφόρηση όποιου είδους και μάλιστα όλων το πιάσιμο ήταν παρόμοιο. Που σημαίνει ότι υπάρχει μάλλον τρόπος.

παιδια το ανοιγμα το δακτυλων παιζει ρολο…οχι τοσο αν εχεις κοντα η μακρια δακτυλα…εχω δει πιανιστες με κοντα δακτυλα αλλα ειχαν ανοιγμα τρομερο…και φυσικα η δακτυλοθεσια και οι θεσεις στο μανικο…

Πολύ σωστά!

Έπειτα, μήν ξεχνάτε ότι ο εγκέφαλος κινεί τα δάχτυλα σαν εντολέας, οπότε είναι περσότερο θέμα νευρολογικό παρά ανατομικό!