Μαζώξεις στην Θεσσαλονίκη & στην Β. Ελλάδα (2010 - 2018)

Ευχαριστούμε πολύ Νικόλα, μακάρι να γνωριστούμε !!

Καλημέρα Πελαγία (και σε όλη την παρέα),

Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά!!!

Εξαιρετική η ιδέα σου να ανταμώσουμε και πάλι!

Πες εσύ το πότε και πού και θα προσπαθήσουμε να είμαστε.
Θα φέρουμε και το όργανο (αν και χειρίζομαι καλύτερα το πηρούνι :))

Σ`ευχαριστούμε πολύ φίλε Κώστα, πάντα πρόθυμος και αποτελεσματικός !!

Προς το παρόν περιμένουμε προτάσεις για ημερομηνία και ταβέρνα …

Ε, πού θα πάει;…

Επειδή δεν βλέπω να κινείται φύλλο, τι θα λέγατε για 4 Φεβρουαρίου?

Εγώ και η Σύλβια τηρώντας την παράδοση θα παραβρεθούμε κανονικά.

-Τα κυριακάτικα μεσημέρια είναι λίγο πολύ ελευθερα, οπότε δεν έχουμε θέμα με την ημερομηνία (πέρα από την Κυριακή 18 Φλεβάρη που είναι το τριήμερο της καθαρά δευτέρας αλλά μάλλον πέφτει μακριά).

-Στο μουσικό κομμάτι δεν μπορούμε να προσφέρουμε αλλά μπορώ να κάνω διερευνητικές επισκέψεις στα μαγαζιά που θα πιθανόν να προταθούν για ερωτήσεις-πληροφορίες.

Με μια πρώτη σκέψη μου έρχονται τα «Το ρολόι» και «Η αρκούδα» , όπου έγιναν 2 σχετικά πρόσφατες συναντήσεις καθώς και το «Τζάνκο» στη φιλίππου (περισσότερο μεζεδοπωλείο), και το «Νόστος» στη Ολύμπου στο ύψος της Ροτόντας. Τα παραπάνω είναι πραγματικά σκέψεις της στιγμής ώστε να ξεκινήσει η συζήτηση και δεν έχω πληροφορίες για διαθεσιμότητα ή αν έχουν ζωντανή μουσική τις Κυριακές.

Ας ελπίσουμε να ευδοκιμήσει και να βρεθούμε!

Ωραία λοιπόν, χάρις στην Πελαγία συζητάμε πάλι για μια μάζωξη.
Σαν ημερομηνία η 4 Φεβρουαρίου είναι καλά ή αλλιώς μπορούμε να πάμε κατα τον Μάρτιο.
Τώρα σχετικά για μαγαζί όλα αυτά που ανέφερε ο @Luminous και τον ευχαριστούμε για την διάθεση να βοηθήσει, είναι καλά με κορυφαίο κατα την άποψη μου τον Νόστο ή και το Τζάνκο όπου δουλευει και το μέλος του φόρουμ @panos84 .
Οσο για όργανα όλο και κάτι θα γίνει, όπως και κάθε φορά άλλωστε.

Πελαγια καλημερα,Χρονια πολλα και καλη χρονια,περασαμε υπεροχα τις γιορτες ( περιμεναμε μηπως κατεβητε) αλλα χρωσταμε εμεις επισκεψη και περιμενουμε ημερομηνια να ανεβουμε (ολη η παρεα)

Καλημέρα φίλε και καλή χρονιά !! Δυστυχώς δεν ταίριασε, αλλά για να δούμε τι θα κάνουμε με την μάζωξη …
Όπως κατάλαβες, ψάχνουμε ημερομηνία και κάποια σωστή ταβέρνα, με καλή περιποίηση και φαγητό !!

Αναφορά Λόχου :

Σήμερα μίλησα με τον ιδιοκτήτη της ταβέρνας “Ρολόι” και δεν βολεύει τον άνθρωπο, για λόγους που σέβομαι…

Επίσης μίλησα με τον ιδιοκτήτη της ταβέρνας “Κιβωτός των Γεύσεων”, παραδίπλα από το σινέ ΦΑΡΓΚΑΝΗ…
https://www.facebook.com/KivotosTonGefseon/ (θα περάσω να τον δω από κοντά)

Για τον “Νόστο”, μπήκα στην σελίδα του και είδα κριτικές, οπότε θα περάσω από εκεί να μιλήσω δια ζώσης…
https://www.facebook.com/nostostavern/ (βρίσκεται πολύ κοντά στο σπίτι μου)

Η γλυκύτατη “Αρκούδα”, είναι μικρή σαν χώρος, έτσι πιστεύω…

Την ημερομηνία την προσδιορίζω για τις 25 Φεβρουαρίου 2018…

Φίλοι μας, η συνάντηση θα γίνει ημέρα Κυριακή 25 Φεβρουαρίου 2018 και ώρα 15.00 μ.μ.
στην ταβέρνα “Κιβωτός των Γεύσεων”, έναντι Ροτόντας – Διεύθυνση: Πατριάρχου Ιωακείμ 26 –
Τηλέφωνο: 231 021 1711 – με συμμετοχή 13 ευρώ κατά άτομο – που θα περιλαμβάνει ανά 4 άτομα
σαλάτες, ορεκτικά, ατομική μερίδα φαγητού, επιδόρπιο και ανά 2 άτομα ένα λίτρο ρετσίνας ή κρασιού χύμα
ή τσίπουρο 125 γρ. …

Βέβαια, το θέμα μας είναι να βρεθούν και οι κατάλληλοι μουσικοί, που θα πλαισιώσουν το τραπέζι μας !!
Σας παρακαλώ πολύ λοιπόν, μια και πήρα την πρωτοβουλία της μάζωξης, με όλη μου την καλή καρδιά,
σταθείτε κι εσείς δίπλα μου με την στήριξη σας, την μουσική εννοώ και όλα θα πάνε πρίμα…

Σας ευχαριστώ θερμά
Πελαγία

πρίμα θα πάνε σίγουρα με τόσα μπουζούκια, το θέμα είναι να πάνε και λίγο μπάσα με καμιά κιθάρα…
καλά να περάσετε!!!

αγαπητη pelagia ειμαστε τρεις σημειωσε μας με τα οργανα και αναμενουμε

Έγινε, ευχαριστώ πολύ Στέφανε, να πάρουμε μια ιδέα, αν και ακόμα είναι νωρίς !!

Όποιος ή όποια θέλει μπορεί να στείλει και προσωπικό μήνυμα, αν και η σελίδα φτιάχτηκε επί τούτου…

Πελαγία συγχαρητήρια για το γρήγορο αποτέλεσμα στην οργάνωση. Αν και ακόμη είναι νωρίς η συμμετοχή μου είναι δεδομένη (2 άτομα) και ελπίζω και άλλα 2 με όργανα.

" Υ π ε ν θ ύ μ ι σ η "

Φίλοι μας, η συνάντηση θα γίνει ημέρα Κυριακή 25 Φεβρουαρίου 2018 και ώρα 15.00 μ.μ.
στην ταβέρνα “Κιβωτός των Γεύσεων”, έναντι Ροτόντας – Διεύθυνση: Πατριάρχου Ιωακείμ 26 –
Τηλέφωνο: 231 021 1711 – με συμμετοχή 13 ευρώ κατά άτομο – που θα περιλαμβάνει ανά 4 άτομα
σαλάτες, ορεκτικά, ατομική μερίδα φαγητού, επιδόρπιο και ανά 2 άτομα ένα λίτρο ρετσίνας ή κρασιού χύμα
ή τσίπουρο 125 γρ. …

Μια και μπήκαμε σχεδόν στην τελική ευθεία, δηλώστε τις συμμετοχές σας, για να ενημερώσω την ταβέρνα…
Επίσης κανονίστε να υπάρχουν μουσικά όργανα “και” κιθάρες, μια και η έλλειψη των δημιουργεί πρόβλημα…

Σας παρακαλώ θερμά, στείλτε μου προσωπικό μήνυμα για τον αριθμό των ατόμων, ακόμα και εάν κλείσετε
τραπέζι οι ίδιοι, στην “Κιβωτό των Γεύσεων”, ανάλογα με τον αριθμό ατόμων της παρέας του ο καθένας .-

Σας ευχαριστώ θερμά για την βοήθεια

Πελαγία

πολύ θα ήθελα να συνεισφέρω με την κιθάρα μου, όμως μουσικές και άλλες συνευρέσεις δεν γίνονται μέσω σκάιπ…

Μετράει Νικόλα και μόνο που το είπες !! Πάντα μετράει η καλή πρόθεση !! :slight_smile:

Καλησπερα κι από εμένα. Σημειώστε με παρακαλώ!

" Σαλονικιώτικη ρεμπετομάζωξη 2018 "

Επειδή για την ρεμπετομάζωξη είδα έντονο ενδιαφέρον
και φοβούμενη να μην εκτεθώ στην κράτηση τραπεζιών,
παρακαλώ πολύ, εάν δεν σας κάνει κόπο, πάρτε οι ίδιοι
τηλέφωνο στην διεύθυνση της ταβέρνας και κρατήστε
τραπέζι για εσάς και την παρέα σας,

[FONT=inherit]την Κυριακή 25/02/2018 στις 15.00 το μεσημέρι

Παράλληλα, με ένα μήνυμα, πέστε και σ`εμένα ακριβώς
πόσοι θα είστε, για να ξέρω περίπου τι μου γίνεται…

Σας ευχαριστώ θερμά


" Κιβωτός των Γεύσεων "

Διεύθυνση: Πατριάρχου Ιωακείμ 26, Θεσσαλονίκη 54645
(έναντι Ροτόντας και πλησίον κινηματογράφου ΦΑΡΓΚΑΝΗ)

Τηλέφωνο: 231 021 1711
[/FONT]