Μαζώξεις στην Θεσσαλονίκη & στην Β. Ελλάδα (2010 - 2018)

Η χθεσινή συνάντηση είχε πολύ μεγάλη επιτυχία, μεγάλη προσέλευση μελών και φίλων και θέλω να πιστεύω ότι περάσαμε όλοι πολύ ωραία. Περιμένουμε ντοκουμέντα από όσους έχουν.
Ενα μεγάλο ευχαριστώ για την Πελαγία και τον Χρήστο που έτρεξαν και βοήθησαν να γίνει αυτή η μάζωξη.

Να ευχαριστήσω και εγώ από τη μεριά μου για την πολύ όμορφη εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε χθες.
Βρέθηκα με φίλους παλιούς και γνώρισα νέους ανθρώπους που μας συνδέει και η μουσική.
Πάνω από τη δεξιοτεχνία τους στα όργανα όμως θαύμασα το καθάριο βλέμμα τους και το ειλικρινές τους χαμόγελο.
Η αρχόντισσα Πελαγία με τον ακούραστο Χρήστο φρόντισαν να αισθανθούμε «σαν στο σπίτι μας».
Δηλώνω «Παρών» για την επόμενη συνάντηση.

Εδώ και ένα μικρό δείγμα του πώς περάσαμε

1 «Μου αρέσει»

Ολα πήγαν καλα τελικά χθες ! Ευχαριστώ όλους τους φίλους που ήρθαν , πέρασα υπέροχα !

Ντοκουμεντα υπάρχουν , σιγά σιγά θα ανέβουν …

Ενα μεγάλο ευχαριστω στην Πελαγια, χωρίς την οποία δεν νομίζω ότι μπορούσε να γίνει το χθεσινό !

Υγ : εκκρεμεί ντουζενοκατασταση με τον basilas, αφού χθες πήγε άλλου το πραμα !

Να στε όλοι καλα !

Κώστα μετέτρεψε αν μπορείς το βίντεο σε δημόσιο για να μπορούμε να το βρίσκουμε εύκολα.

Μπράβο παιδιά…Πολύ ωραία ατμόσφαιρα!!! Πάντα τέτοια!!!

ναπω ενα μπραβο στους θεσσαλονικιους για την μαζοξη αυτη πολη
ομορφα και ενα μπραβο στον πιτσιρικο με την ομορφη μπουζουκαρα
να βλεπουμε και τα ταλεντα, του σημερα, και στης ομορφες
κοπελιες με της γληκες φονες ολη εισασταν εξερετηκη…
μπαντα τετοια, ευχομε.
τακης.:088:

να χαρώ ομορφιές! από όργανα ξεχώρισα τα δύο κιθαρόνια, το οχταράκι και το άλλο δίπλα, και από κομμάτια “για να ξέρεις αλανιάρη” και “γλυκοβραδιάζει κι ο ντουνιάς”!
θα ήθελα κανένα στοιχείο για τα κιθαρόνια, αν γίνεται.

Το δεξιά κιθαρόνι, το οποίο παίζει ο Σάκης, είναι (αν δεν κάνω λάθος) παλιό , 1930-1940. Δεν θυμάμαι κατασκευαστή…Για το αριστερά, νομίζω ότι είναι του Κλεόδημου, του παιδιού που παίζει μπουζούκι και κάθεται δίπλα στον Κώστα ο οποίος παίζει με το κιθαρόνι. Άλλα στοιχεία εγώ δεν γνωρίζω. Τα παιδια παρακολουθούν το φόρουμ, αλλά νομίζω ότι δεν πολύ γράφουν…

Πάντως και τα δύο ακουγόταν πολύ ωραία!

Καλησπερα Νικο…για την παρλορ μπορω να σου πω, οτι την πηρα απο ebay σε κακο χαλι…γερμανιδα ειναι…εκτιμαται χρονολογια κατασκευης 1920-1930.Της εδωσε ζωη ο τασος ο θεοδωρακης.http://www.ebay.com/itm/Vintage-antique-german-parlor-guitar-Goldklang-finest-woods-straight-neck-/401008664871?nma=true&si=6h4ts3f0sq77YXIxpS9HiGteR0E%3D&orig_cvip=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 22:14 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 22:02 —

καλησπερα χρηστο!!!οπως τα λες δεν πολυ γραφω στο φορουμ…αν κ παρακολουθω συζητησεις οταν εχω χρονο…η μικρη που παιζει ο σακης ειναι η δικια μου…περασα πολυ ομορφα προχθες μπραβο σας για την διοργανωση

Γειά σου Κλεόδημε! Να στε καλά που τραβήξατε το περισσότερο κουπί!

υγ:αν έχετε κανα παίξιμο, χτύπα καμιά ανακοίνωση κι εδώ. Παρακολουθούν αρκετοί φίλοι, οι οποίοι ενδεχομένως να ενδιαφέρονται!

χρήστο σ’ευχαριστώ για την απάντηση, ωραία φάση φτιάξατε εκεί πάνω.
φίλε μου κλεόδημε να την χαίρεσαι την γερμανίδα σου! δυστυχώς στο βίντεο δεν ξεχωρίζει ο ήχος της.
είναι σε καλά χέρια φαίνεται, έδωσες ρέστα στο ταξίμι της αραπίνας!

Σε ευχαριστω Νικο!!!

Όντως περάσαμε υπέροχα!! Μια πολύ όμορφη παρέα για ακόμα μια φορά ήταν εκεί!!! Ελπίζω να ξανα ιδωθούμε σύντομα!!! :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

*παρα πολυ ωραια,κριμα που το εχασα!!

εδώ ακούγεται και το κιθαρόνι καλύτερα!

Εχει περάσει σχεδόν χρόνος που βρεθήκαμε τελευταία φορά. Μήπως πρέπει να ετοιμαζόμαστε για την επόμενη συνάντηση? (Ερώτηση για του κυρίως διοργανωτές @pelagia και @sofopc)

Ε μα δεν πρέπει;; Πρέπει!

Εγώ ζω πλέον εκτός, οπότε, δυστυχώς, δύσκολα θα μπορέσω να παρεβρεθώ σε μάζωξη…

Να κανονίσετε όμως, αν δεν μπορεί η Πελαγία να το οργανώσει άλλος! Κρίμα να μην μαζεύεστε…

Μιας και ειχα καιρο να μπω στο φορουμ χαρηκα που ειδα τον Κωστα(θερμαστης)να ξαναζωντανευει το θεμα για να συναντηθουμε.Αποψη μου ειναι να το οργανωσει ο ιδιος μιας και ο Χρηστος εφυγε για τα ξενα(γερός να ειναι και καλα να περναει εκει που βρισκετε)και εγω προσωπικα οτι βοηθεια χρειαστει και περναει απο το χερι μου θα την εχει.Ανυπομονω να ξαναβρεθουμε και να περασουμε καλα οπως τις αλλες φορες.Καλες πενιές σε ολους(ες)και πανω απο ολα υγεια ευχομαι.

" Σαλονικιώτικη ρεμπετομάζωξη 2018 "

Φίλοι μας, μετά από δυο χρόνια περίπου, νομίζω πως δικαιούμαστε να ανταμώσουμε ξανά
και να τα πούμε και να τραγουδήσουμε !! Κι αν μείνει κάτι ατραγούδιστο, δεν χάθηκε ο κόσμος,
του χρόνου πάλι… Ο καλός μας φίλος Χρήστος - sofopc - βρίσκεται πλέον στο εξωτερικό
και έτσι καλείσθε να δώσετε ιδέες για το νέο μας ρεμπέτικο αντάμωμα στην Σαλονίκη …

Η μέρα είναι στάνταρ Κυριακή μεσημέρι και περιμένουμε ιδέες για την ημερομηνία και το ταβερνάκι,
που πρέπει να είναι χώρος ζεστός, φιλόξενος, με καλό φαγητό και κρασάκι, τσίπουρο κλπ.

Επίσης, ζητάμε την συνδρομή, όσων από εσάς παίζουν όργανα… Ευχαριστούμε θερμά…

Από την Αθήνα σας ευχόμαστε καλή οργάνωση και καλά να περάσετε!:):):slight_smile: