Μαζώξεις στην Θεσσαλονίκη & στην Β. Ελλάδα (2010 - 2018)

Μήπως ήρθε η ώρα για εκείνη τη μάζωξη που αφήσαμε στη μέση το καλοκαίρι; Τι λέτε για Κυριακή 15 Νοεμβρίου , μεσημέρι ; Αρκετοί φίλοι έδειξαν ενδιαφέρον για τη προηγούμενη μάζωξη αλλά για διάφορους λόγους δεν μπόρεσαν ! Ελπίζω να βολέψει τώρα . Προτείνετε ελεύθερα μέρος αλλά και μέρα αν η Κυριακή δεν βολεύει…

Καλησπερα! Νομιζω οτι η Κυριακη ως μερα ειναι πολυ καλη. Ελπιζω τελικα να το κανονισουμε!

Και εμεις μεσα. Κυριακή μεσημέρι είναι το ιδανικό νομίζω. Για μαγαζί δεν έχω προχειρη ιδέα , αλλα αν μου ερθει κατι, το γράφω.

Ωραία, καλά αρχίζουμε ! Απλά , ας λέμε και τα άτομα , για να ξέρουμε που βαδίζουμε!

Καλησπερα στην παρεα.Και εγω μεσα πρωτα ο ΘΕΟΣ.

Φυσικά και γω μέσα, 2 άτομα ένα όργανο.

Καλησπέρα στην παρέα!

Παρακαλώ υπολογίστε και εμένα :-).

Λοιπόν,φαίνεται οτι υπάρχει αρκετό ενδιαφέρον για τη μάζωξη. Η μέρα δείχνει να βολεύει όλους όσους έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον, άρα μάλλον την κρατάμε. Οπότε, πάμε για Κυριακή, 15 Νοεμβρίου!

Προτείνετε μέρη στα οποία θα μπορούσαμε να μαζευτούμε!

Εγώ σκέφτομαι 2-3 , κυρίως κοντά στα κάστρα (λόγω διαμονής). Ο Σαραντούλης (προηγούμενη “μάζωξη”, στην είσοδο του Τσιναριού) φαντάζομαι θα είναι διαθέσιμος, αλλά νομίζω οτι μέσα θα είναι στριμωχτά.
Υπάρχει ο Βόλος στα κάστρα (στα κάστρα, στο πυροβολείο) , όπου φαντάζομαι θα χωρέσουμε πιο άνετα. Επίσης, εμένα μου αρέσει η παλιά Αθήνα (Χαριλάου), αλλά νομίζω οτι έχει θέμα με τη μουσική. Θα ρωτήσω και θα επανέρθω.

Τέλος, όποιος γνωρίζει, ας δηλώσει και τα άτομα με τα οποία θα ερθει. Έστω, μέχρι τα μέσα της επόμενης εβδομάδας. Αυτό μπορείτε να το κάνετε και με πμ για να μην γεμίζουμε το νήμα. Μην μείνει και κανένας όρθιος…

Κι εγώ μέσα…

Έχουμε και λέμε:

Η παλιά Αθήνα έχει θέμα με την μουσική όποτε δεν βολεύει.

Ο Σαραντούλης είναι μικρός.

Ο βόλος στα κάστρα είναι διαθέσιμος. Εδώ, με 14 ευρώ/άτομο θα έχουμε φαγητό (συγκεκριμένο μενού-αν μας ενδιαφέρει θα το αναλύσουμε) και απεριόριστο ποτό (τα χύμα κυρίως). Ο χώρος θα μας χωρέσει όλους άνετα. Δεν μπορώ να πω οτι με τρελαίνει το φαγητο και το ποτό του, αλλά αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι καλύτερο.

Για την ώρα , είμαστε γύρω στα 15-18 άτομα. Θα ήθελα να παρακαλέσω , όποιον δεν το έχει ήδη κάνει, να μου στείλετε ένα πμ με το πόσα άτομα θα είναι η κάθε παρέα που θα έρθει.

Έχει να προτείνει κάποιος κάτι άλλο?

Κι εγώ μέσα, οπότε υπολόγισε σίγουρα 2-3 άτομα που όμως μπορεί να γίνουν 8-10 αν βολέψει η ώρα και το μέρος.

Για το μαγαζί που λες δεν έχω άποψη, δεν έτυχε να πάω. Όπου κι αν κανονίσετε θα ‘ρθω αλλά θα πρότεινα κάτι πιο κεντρικό για να μπορέσουν να έρθουν άτομα που μένουν είτε δυτικά, είτε ανατολικά (να μοιράσουμε δηλαδή την απόσταση). Θα μπορούσαμε π.χ. να πάμε στο “Πήρε και βραδιάζει”. Απ’ όσο ξέρω τις Κυριακές έχει μουσική μόνο το μεσημέρι, οπότε μαζευόμαστε απόγευμα ή νωρίς το βράδυ. Επίσης, νομίζω πως δε χρειάζεται να κανονίσουμε συγκεκριμένη τιμή για φαγητό/ποτό ανά άτομο. Ας πάρει ο καθένας ό,τι θέλει κι ας πληρώσει αυτά που θα καταναλώσει. Πόσοι θα 'μαστε πια που δε θα μπορέσουμε να συνεννοηθούμε; :slight_smile:

Καμμία αντίρρηση για το μέρος , όπου βολεύονται οι περισσότεροι. Απλά, εχω την αίσθηση ότι θα ήταν πιο βολικό το μεσημέρι, λόγω… Δευτέρας! Ας τοποθετηθούν και οι υπόλοιποι… Για μεσημέρι έχεις κάτι σε
κέντρο;

Καλημέρα στην παρέα. Όπως λέει ο sofopc καλύτερα κατά την γνώμη μου να γίνει Κυριακή μεσημέρι. Προσθεσθε ένα άτομο ακόμα για μένα. Σύνολο δύο.

οι υπόλοιποι τι λένε για την ώρα και το μέρος ? Peloponnisios κάνα μαγαζί στο κέντρο για μεσημέρι ? Έχεις μιλήσει με το πήρε και βραδιάζει για την μουσική και τα ωράρια του?

Συγγνώμη που καθυστέρησα να απαντήσω, προσπαθώ να σκεφτώ ελεύθερο μαγαζί (από άποψης μουσικής) στο κέντρο που να είναι και ωραίο αλλά δεν μου έρχεται κάτι. Με το “Πήρε και βραδιάζει” δεν έχω επικοινωνήσει ωστόσο ξέρω ότι τις Κυριακές τα μεσημέρια έχει ζωντανή μουσική. Θα έλεγα την “Τομπουρλίκα” όμως απ’ όταν μετακόμισε δεν έτυχε να πάω οπότε δεν έχω ιδέα πώς είναι (αν θα μας χωρέσει, αν έχει αλλάξει μενού, αν έχει μουσική την Κυριακή, κ.λπ.). Έχει πάει κανείς να μας πει μια γνώμη;

Μεσημέρι θα προτιμούσαμε και εμείς, αλλά θα έρθουμε όποτε και όπου γίνει
Για μαγαζί στο κέντρο δε μου έρχεται κάποια ταβέρνα αλλά μόνο καφενεδάκια-ουζερί στις περιοχές πάνω από τη ροτόντα , ολύμπου, κλπ

Εγώ λόγω δουλειας γυρνάω πολύ στο κέντρο πρωι-μεσημέρι, οπότε θα μπορούσα να τσεκάρω ότι αναφέρετε.

Όντως, το μεσημέρι φαίνεται να βολεύει τους περισσότερους οπότε ας το κρατήσουμε. Θα αργήσω βέβαια να έρθω γιατί μέχρι τις 5 έχω μια δουλειά αλλά δεν έγινε και τίποτα. Αν δε βρεθεί κάτι στο κέντρο μπορούμε να δούμε και εναλλακτικές όπως το “Ιγγλις” στην Άνω Πόλη ή το “Ρολόι” στη Νεάπολη.

Έγραφα μισή ώρα και χάθηκε το μήνυμα!
Έλεγα λοιπόν ότι πέρασα τυχαία από τομπουρλίκα προχθές. Μου φάνηκε ότι θα χωρέσουμε, αλλά πιστεύω οτι θα έχει μουσική, είτε μεσημέρι, είτε βράδυ.
Μου ήρθαν στο μυαλό το άσυλο (Ευαγγελίστρια) και η κάνουλα (ανάμεσα Κασσάνδρου Ολυμπιάδος).
Luminous, αν περνάς από κάπου από τα παραπάνω αύριο, ρίξε μια ερώτηση αν σε βολέψει. Αλλιώς παίρνω τηλέφωνο. Απλά επειδή έχω να πάω χρόνια , δεν είμαι σίγουρος για το τι θα συναντήσουμε…!

Στο ίγγλις την Κυριακή μάλλον θα γίνεται σφαγή…Είναι ωραίο μέρος βέβαια, λέτε να κάνω μια ερώτηση?Τους γνωρίζει κανείς?
Α, και το ρολόι, σωστά! Αν βολεύεστε βέβαια με τη Νεάπολη…Σιγά σιγά, βγαίνουν τα μέρη…

Στο ινγκλις μαλλον θα γινεται σφαγη…

Στο άσυλο είχαμε κανει και παλια μια μάζωξη αλλά είχε καλό καιρό και καθόμασταν έξω. Η κάνοθλα δεν είμαι σίγουρος αν είναι μεγαλύτερη από το Σαραντούλη.

Θα περάσω αυριο από κάνουλα και άσυλο. Θα λέω για 20-25 άτομα.

Δεν νομίζω ότι θα είμαστε παραπάνω από 20 … Θα ρωτήσω κι εγώ στο ρολόι κ ίσως περάσω μια βόλτα από ιγγλις.