Μαζώξεις στην Θεσσαλονίκη & στην Β. Ελλάδα (2010 - 2018)

Καλησπέρα φίλοι!

Η διοργάνωση μιας συνάντησης δεν είναι εύκολη υπόθεση.
Μου κάνει όμως εντύπωση το γεγονός ότι κοτζάμ Θεσσαλονίκη το τσιγαρίζει τόσο καιρό και δεν υλοποιείται κάτι.
“Λειψανδρία”; (sorry για τις κυρίες)
“Κρίση”;
Θα προσπαθήσουμε να έρθουμε από την περιφέρεια αλλά, κακά τα ψέμματα, ο “σκληρός πυρήνας” πρέπει να είναι Σαλονικιώτικος!!
Κυριακή μεσημέρι θα δυσκολευτούν οι… επαγγελματίες να αρνηθούν τη συμμετοχή τους.
Αλλά τώρα που σφίγγουν οι ζέστες ο κλειστός χώρος είναι δύσκολος.
Έχω την εντύπωση ότι με τις δροσιές θα “ζητιέται” περισσότερο το… come together :slight_smile:

O κλειστός χώρος είναι σίγουρα δύσκολος, τα μεσημέρια έχουν αρχίσει να γίνονται αρκετά ζεστά αλλά κυρίως, όπως είπε και ο thermastis, δεν φαίνεται να υπάρχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Για τους 2-3 που έχουν εκδηλώσει κάποιο ενδιαφέρον (και για όποιον εκδηλώσει αργότερα) : κάθε τόσο, μαζευόμαστε 3-4-5 φίλοι σε ένα ταβερνάκι με τα όργανα. Την επόμενη φορά, αν σας ενδιαφέρει, μπορώ να ενημερώσω και όποιος θέλει μπορεί να έρθει, με ή χωρίς όργανο. Δεν είναι μάζωξη φόρουμ αλλά ίσως αποτελέσει μια κάποια αρχή. Συνήθως, γίνεται Παρασκευή/Σάββατο ή Κυριακή, νωρίς το βράδυ. Τυχαίνει να βρισκόμαστε και καθημερινές.

Εντάξει φίλε, αν δεν σου κάνει κόπο, βάλε μια ανακοίνωση και όποιος θελήσει ας έρθει…

Οι Πέμπτες είναι μαγικές και στην αγορά Καπάνι, όπου παίζουν “εξαιρετικά” τρία παιδιά
μέλη του ρεμπέτικου φόρουμ, αλλά άσχετα από αυτό, όλα εκεί είναι ονειρικά !!

Εμείς δεν δουλεύουμε εκεί, μαζευόμαστε για την πάρτη μας. Οπότε, μπορεί να έρθει όποιος θέλει και να παίξει. Φαντάζομαι, οτι αυτό δεν είναι τόσο εύκολο εκεί που παίζουν τα παιδιά…

Για την ορχήστρα θα συμφωνήσω, μου αρέσουν και εμένα πολύ. Για το μαγαζί, δυστυχώς, θα διαφωνήσω. Το μέρος είναι καταπληκτικό, αλλά τα υπόλοιπα πολύ μέτρια κατά τη γνώμη μου.

Εννοείται ότι θα ενημερώσεις για την επόμενη συνάντηση σας. Τουλάχιστον να γίνει μια αρχή.

Καλημέρα! Νέα μέλη δέχεστε?

Ωραία λοιπόν, θα ενημερώσω για μέρα και ώρα.

Thanasis 312: νέα, παλιά, μέλη, μη μέλη, όλοι ευπρόσδεκτοι!Άλλωστε, εμείς μια παρέα που παίζουμε ερασιτεχνικά είμαστε, τίποτα παραπάνω!

Η συνάντηση θα γίνει μάλλον την Παρασκευή 26 Ιουνίου. Θα οριστικοποιηθεί την Πέμπτη. Κανονίζεται λίγο βιαστικά, ελπίζω να μπορέσουν να έρθουν όσοι ενδιαφέρθηκαν…Η ταβέρνα/ουζερί λέγεται Σαραντούλης και είναι στο Τσινάρι, στην είσοδο από Συκιές. Το μέρος είναι σχετικά μικρό, έχει αξιοπρεπές φαγητό και θα μας κάνει μια τιμή γύρω στα 10-12 Ευρώ/άτομο για φαγητό/ποτό (αφού θα είμαστε, φαντάζομαι, 5-10 άτομα σύνολο). Θα είμαστε έξω, σε περίπτωση ψιλής βροχής θα κατεβάσει μια τέντα και θα είμαστε εντάξει.

Θα πρέπει να τον πάρω την Πέμπτη για να του πω άτομα. Οπότε, καλό θα ήταν όσοι ενδιαφέρονται να το δηλώσουν (καλά θα ήταν μέχρι την Πέμπτη) , έτσι ώστε να σιγουρευτούμε οτι χωράμε.

Λέμε να μαζευτούμε γύρω στις 19.00.

Ανεβάζω φωτογραφία/χάρτη. Ο πράσινος κύκλος είναι ένα μικρό πάρκινγκ στην περιοχή(πρόσβαση από Κλειούς και Ακρίτα, όχι από Συκιές). Οι πράσινες γραμμές είναι 2 δρόμοι όπου μπορείτε να παρκάρετε (η μικρή πράσινη είναι ένα μικρό στενάκι). Η κόκκινη γραμμή είναι δρόμος, στον οποίο δεν υπάρχει πάρκινγκ.Α, και το λεωφορείο που εξυπηρετεί την περιοχή είναι το (θρυλικό) 28!

sar.jpg
Ο χάρτης για το μαγαζί.

Οκ λοιπόν ελπίζω να τα πούμε από κοντά, υπολόγισε δύο άτομα.

Οριστικοποιήθηκε για αύριο. Στις 19.30-20.00 θα αρχίσουμε να μαζευόμαστε.

Να πω για μια ακόμη φορά ότι δεν πρόκειται για “επίσημη” συνάντηση του φόρουμ (αφού δεν υπήρξε ιδιαίτερο ενδιαφέρον) αλλά για μια κανονισμένη συνάντηση με την ελπίδα να υπάρξουν συμμετοχές από το φόρουμ και να γίνει μια αρχή. Είναι μια ευκαιρία όμως για να γνωριστούμε και από κοντα. Οπότε,θα προτρέψω όποιον είναι διστακτικός, να πάρει το οργανάκι του και να έρθει!
Το μέρος είναι μια χαρά, η τιμή που θα μας κάνει επίσης και ο καιρός θα είναι αρκετα,αλλά όχι πολύ, ζεστός.

Επείδή δεν υπήρξε μεγάλο ενδιαφέρον, υπάρχει ακόμη χρόνος για όποιον το σκέφτεται…

θα ήθελα να περάσω και εγώ να σας γνωρίσω από κοντά :slight_smile:

Οπως είπε και ο @sofopc ευκαιρία να γνωριστούμε και να εκφράσουμε την αγάπη μας γι’ αυτή τη μουσική. Οσοι πιστοί λοιπόν προσέλθετε.

Ντοκουμέντα μην ξεχάσετε!!! Καλά να περάσετε!!!

Να έρθεις τότε! Πόσα άτομα?

Αν μπορούσες να φέρεις και εκείνο το οργανάκι του Παπαδάμου …:089:

Καλημέρα και από μένα ! χρήστο τελικά πόσοι θα είμαστε? να ενημερώσουμε τον σαράντη μη φάμε καμιά πόρτα…

(παραλιάρχης)

Παιδιά καλά να περάσετε, μέσα από την καρδιά μου…

Επειδή απουσιάζω από την Σαλονίκη, θα έρθω στην επόμενη μάζωξη,
που εύχομαι να γίνει κατά το φθινόπωρο !! μακάρι να πιάσει η μαγιά
και να μαζευόμαστε σε τακτά χρονικά διαστήματα, όπως οι φίλοι στην Αθήνα !!

Λοιπόν, μέχρι στιγμής είμαστε 4-6 όργανα (χωρίς τους συνοδούς). Στον Σαράντη έχω πει καμιά δεκαριά άτομα, στις 19.30-20.00. Θα τον ξαναπάρω, αν και νομίζω ότι είμαστε εντάξει. Εξακολουθεί να υπάρχει χώρος για κάποιον που θα το αποφασίσει τελευταία στιγμή.Απλά, δεν ξέρω αν θα ισχύσει το 10-12 ευρώ για φαγητό /ποτό, γιατί υποτίθεται ότι θα μαζευόμασταν περισσότεροι…Αλλά θέλω να πιστεύω ότι δεν θα ξεφύγει(αν ξεφύγει) η τιμή…

Η αλήθεια είναι ότι η συνάντηση αυτή κανονίστηκε λίγο βιαστικά. Νομίζω ότι το φθινόπωρο θα μπορέσουμε να κανονίσουμε κάτι πιο σωστά, έτσι ώστε να έρθουν και αυτοί που δεν μπόρεσαν.

Τελικά, η συνάντηση έγινε! Δεν είμασταν πολλοί, αλλά έγινε μια αρχή και (θέλω να) πιστεύω ότι περάσαμε όλοι ωραία. Θα ήθελα να ευχαριστήσω τα παιδιά που ήρθαν και έτσι μας δόθηκε η ευκαιρία να γνωριστούμε και να παίξουμε παρέα. Ενδιαφέρθηκαν κάποιοι ακόμη φίλοι, οι οποίοι για διάφορους λόγους δεν μπόρεσαν να έρθουν. Έτσι, ανανεώνουμε το ραντεβού μας για το φθινόπωρο!

Η χθεσινή συνάντηση ελπίζω να είναι μια μαγιά για να μπορέσει να γίνει επιτέλους μια μάζωξη, μετά από χρόνια, στην Θεσσαλονίκη . Περάσαμε ωραία και περιμένουμε το φθινόπωρο να τα ξαναπούμε πάλι, με περισσότερος φίλους.