Μαζώξεις στην Θεσσαλονίκη & στην Β. Ελλάδα (2010 - 2018)

Οπως κανουν και οι φιλοι μας οι Αθηναιοι(κυριως, αλλα και γενικοτερα ολοι οι Νοτιοελλαδιτες), καλο θα ηταν και οι φιλοι απο Θεσσαλονικη και γενικοτερα Βορεια Ελλαδα που επισκεπτονται συχνα την πολη, να γραψουμε ιδεες για το που μπορουμε να παμε, να γνωριστουμε και να διασκεδασουμε (προφανως) με μουσικη παρεα…
Ηδη η κατασταση εδω ειναι δυσκολοτερη απο την Αθηνα και τα μαγαζια μετρημενα στα δαχτυλα…Οποτε, καλο θα ηταν να μαζευτουνε προτασεις για να το δρομολογησουμε…

Επιτελους!!!Αντε να δουμε προτασεις!!!Εγω ειμαι μεσα και τα οργανα μου το ιδιο…Γεια σου φιλε guvs.ειμαστε χρονια κολληταρια και παιζουμε μουσικη.

Φιλαράκια , εξετάστε την περίπτωση στο ιστορικό ταβερνάκι “Πήρε και Βραδιάζει”
στην Ομήρου 7 (περιοχή Ευκλείδης) , τηλεφ. 2310 832-926 (κ.Γιάννης και Βασίλης) …

Στο παρελθόν είχε φιλοξενήσει μαζώξεις του ρεμπέτικου Σιλάμπς και ήταν όλα ok …

Φετος θα εχει σχημα Πελαγια?

Νομίζω ναι, μπουζούκι και κιθάρα (Παρασκευή και Σάββατο, έκαναν ήδη πρόβες) …
Τα παιδιά που έπαιζαν πέρσι δυστυχώς δε θα είναι, σκόρπισαν φέτος …

Επικρατεί με όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω μας “και με το θέμα του καπνίσματος”,
ένα μπάχαλο , οι μαγαζάτορες ζουν την ανασφάλεια του “θα δουλέψω”; αμηχανία και
ερωτηματικά !!!

Εμείς το βλέπουμε από την πλευρά της προσωπικής μας χαράς και
απόλαυσης, αλλά για κάποιους είναι θέμα επιβίωσης και μόνο ! …

Εννοειται πως τους καταλαβαινουμε τους ανθρωπους που εχουν τα μαγαζια…Ισως θα ειναι απο τις δυσκολοτερες χρονιες…Να δουμε και αλλους και να το κανονιζουμε σιγα σιγα…

Tο προβλημα ομως αυτο εχει επηρεασει και τους μουσικους για πολλους απο τους οποιους ειναι και ζητημα επιβιωσης.Εκτος απο τα μαγαζια λοιπον που οντως αντιμετωπιζουν τεραστιο προβλημα,διπλα ειναι και οι μουσικοι,εργατια χωρις λεφτα,μαγαζια χωρις δουλεια λοιπον.Πολυ δυσκολα τα πραγματα.Μπορουμε να δυμε και μαγαζι που δεν εχει μουσικη και απλα ειναι μια συμπαθητικη ταβερνα, που μπορει να μας παρεχει καποιες ωρες ενα μερος της να μπορουμε να βρισκομαστε,κυριολεκτικα και μουσικα.Μπορει να μην ειναι κατ’ αναγκη “στεκι” ρεμπετικο αλλα ο ιδιοκτητης να ειναι ο συνεννοήσιμος και ανεκτικος και να τον πεισουμε να αφησει.Γενικα μαγαζια για ρεμπετικο οπως υπαρχουν στην Αθηνα δεν νομιζω να υπαρχουν.ΟΜΩΣ ακομα και μεσω γνωστου-γνωστου-γνωστου,σιγουρα θα βρουμε την γωνιτσα μας.Εγω δεν ειμαι Θεσσαλονικιος και δεν εχω γυρισει την πολη απ ακρη σε ακρη(ντροπη ειναι ο 6ος χρονος που μενω).Ισως να μας βοηθουσαν οι φιλοι που ειναι ή ζουν χρονια στη πολη.

Παιδιά για να μην κοροιδευόμαστε , μέχρι στιγμής τρία άτομα μιλάμε στο θέμα μας που το διάβασαν
τόσοι κι άλλοι τόσοι !!! Ο Γιάννης τα λέει καλά , αλλά δεν μου είπατε και ποιές μέρες σας βολεύουν …

Επίσης δεν ξέρω εάν και κατά πόσον μπορούμε με την ανοχή κάποιων κουμανταδόρων
εδώ μέσα , να μετατρέψουμε το θέμα σε chat !!! Μήπως και δεν είναι σωστό , λέω εγώ τώρα …

'Ολα αυτά που προανέφερα σκεφτείτε τα σοβαρά και θα ρωτήσω και το Χατζή Μπαχτσέ για Πέμπτη …

Αλλά προσοχή , όταν λέμε παρέα , εννοούμε παρέα , όχι τρεις κι ο κούκος !!!

Εχεις δικιο Πελαγια, ας δουμε τι θα πουνε και αλλοι και μιλαμε με π.μ. για ο,τι χρειαστει.

Ε μα εδω που ανοιξε το θεμα δεν ειναι και ευκολο να το βρεις,εγω πραγματικα εψαξα!Sorry φιλε guvs αλλα μας εθαψες εμας τους Σαλονικιους (χαχαχαχαχα).Παρεα θα υπαρξει αν μαθευτει και μπει και κανας ανθρωπος, να ριξει καμια ιδεα.

Μετρηστε και εμενα, οποτε τεσσερεις και ο κουκος!

Kαλά ρε πελαγία στη Θεσσαλονίκη και να μην υπάρχει … του κερατά μέρος να βρεθούν πέντε άνθρωποι σε έναν παλιοκαφενέ?( σχήμα λόγου ) ρε παιδιά να γουστάρετε ? να γνωριστείτε ?.Συμπεραίνω ότι μάλλον δεν υπάρχει τελικά η διάθεση και τα άλλα είναι να χουμε να λέμε δηλ εσείς ,γιατί εδώ στα ορεινά η ψυχανάλυση μέσω μουσικής πάει σύννεφο

Τριαντάφυλλε, υπάρχουν ταβερνάκια στην πόλη μας και οι φίλοι κάτι θα βρουν να γουστάρουμε …

άλλο είναι το θέμα μας, τόσο λίγα μέλη απαριθμεί το ρεμπέτικο φόρουμ στην Σαλονίκη ;
εάν είναι δυνατόν ! δηλαδή θα καταντήσουμε να βγάζω βόλτα τα παιδιά μου ; δε λέει φίλε !!! :mad::026:

ΥΣ. από την πλευρά μου, μπορώ να ειδοποιήσω τον Αντώνη με την Κατερίνα
αλλά επειδή εργάζονται, σίγουρα τους βολεύει η επόμενη να είναι αργία …

Οντως και εμενα αυτο με προβληματιζει δεν ειπαρχουν στο φορουμ Θεσσαλονικεις?Μου φαινεται αδυνατο!!!Πελαγια μην σε ανησυχει θα καταφερουμε να βρουμε ακρη και με παρεα και με ταβερνακι…Να παρει η ευχη που εκλεισε το Νιαβεντι!!!Ε μα!Εμπρος φιλοι απο την Σαλονικη ας προχωρησουμε σε συμμετοχη, και σε ιδεες και στο ολο εγχειρημα!!!

Μέσα κι εγω με όρεξη μιας κι εχω να παίξω μήνες με παρέα. Όποτε κι όπου βολεύει. Απο μέρη δεν παει πουθενά ο νους μου, έκλεισε και το νιαβέντι…

Αμα κανονίσετε τίποτα καλό,αν με βολεύει και η μέρα θα περάσω μια βόλτα να φάω τους μεζέδες όταν εσείς θα παίζετε!

Χαχαχαχα, μπορεις να βαρας και κανα παλαμακι, να μη νιωθουμε μειονεκτικα που δεν θα τρωμε!

φτιαξτε εσείς στέκι ενα μικρομάγαζο ,ένα καφενέ ενός φίλου ,γνωστού να ακουσετε και καμμιά καλή κουβέντα

Πέντε κι ο κούκος!

Βλεπω αρχιζουμε να μαζευομαστε σιγα σιγα.Αγαπητοι φιλοι ομως εχει και αλλο σκοπο το ποστ.Να πουμε κανα μαγαζακι που να μπορουμε να μαζευτουμε.Εδω πρεπει να δωσουν ρεστα οι ντοπιοι σαλονικεις…Για πειτε…Α!και ειδοποιηστε και αλλους θεσσαλονικους του φορουμ να μπουν να εξετασουμε το ζητημα!!!