Μαζώξεις στη Νάουσα (2009 - 2015)

Τελευταίο ανακοινωθέν από το μέτωπο:

Μόλις τράβηξα την κουρτίνα του παραθύρου… stop
Βλέπω σύννεφα και τον ήλιο να προσπαθεί να τα διαπεράσει… stop :088:
Άρα, αναμένω τις παρέες που θα μας έρθουν από μακριά… stop :090:

Κώστα, σ`ευχαριστούμε πολύ για την υπέροχη φιλοξενία στην πόλη σου !

Όλοι μείναμε ενθουσιασμένοι, γιατί σε δύσκολους καιρούς και μόνο με 10 ευρώ,
περάσαμε άψογα, τόσο από φαγητό και άφθονη περιποίηση, όσο και από μουσικές
και τραγούδια αγαπημένα… για μένα πέτυχες το «τέλειο» !!!

Προσωπικά ευχαριστώ τον Θοδωρή (theos) και το φιλαράκι του που ήρθαν από Λάρισα
και τράβηξαν μεγάλο λούκι παιχτικό και τραγουδιστικό !

Υπήρξαν επίσης αρκετοί μουσικοί τους οποίους δεν γνωρίζω και βοήθησαν στο γλέντι μας !

Ο μίμης από την Βέροια παίζει θαυμάσια, με μια πενιά γλυκιά και βελούδινη !

Σας ευχαριστούμε θερμά (εγώ και η παρέα μου) όλους για την προσφορά σας !

Ευχαριστώ Πελαγία μου για τα καλά σου λόγια.

Ολοκληρώθηκε και η σημερινή Μάζωξη.
Αποτέλεσμα; Μια από τα ίδια, ΤΕΛΕΙΑ ΔΗΛΑΔΗ !!! :090:

Δεν είχαμε πολύ μυαλό για φωτογραφίες και video. Ας είναι καλά ο φωτογράφος και φίλος του forum Λιλιάμτης Θεοδόσης που τράβηξε μερικές και θα τις παραθέσω αύριο.
Προς το παρόν υπάρχει ένα πολύ πρόχειρο βιντεάκι - http://www.youtube.com/watch?v=ksTaHVX1A0M&feature=youtu.be, μιας και ο επίσημος cameraman (κατά κόσμον anastashos) είχε υποχρεώσεις με την εθνική ομάδα του Χάντ-Μπολ
(τα μέλη του forum φημίζονται για τα πολύπλευρα ταλέντα τους) :110:

Οργανοπαικτικά αν και ήμασταν αρκετοί, γνωρίζαμε ότι οι περισσότεροι δεν ήταν του ρεμπέτικου. Υπήρχε όμως καλή διάθεση… προσαρμογής. Ευτυχώς η παρουσία του Θόδωρου (theos) και του φίλου του Γιάννη μας ξελάσπωσαν (τι φωνάρα ήταν αυτή).
Αποκάλυψη ήταν και το iPad του ! :088:

Αλλά και τα παιδιά από την Θεσσαλονίκη (sofopc), αν και αρχικά είχαν ταπεινά δηλωθεί ως ερασιτέχνες, δείξανε ότι παρά το νεαρόν της ηλικίας, “το ʽχουνε” το ρεμπέτικο και αυτό μας χαροποίησε ιδιαίτερα.

Μας έλειψαν οι φίλοι από Πτολεμαΐδα. Μόνο ο Αποστόλης (Gilles) κατάφερε να έρθει και να δικαιολογήσει τα… αδικαιολόγητα.
Σας αγαπάμε πάραυτα!

Ευχή και παράπονο όλων ήταν οι πολύ αραιές συναντήσεις μας.
Εμπρός λοιπόν Θεσσαλοί και Θεσσαλονικείς!
Οργανώστε κάτι και εμείς θα φροντίσουμε να παρευρεθούμε.

Μπράβο ρε παιδιά ! Την άλλη φορά θα το κανονίσω καλύτερα…

Τα λόγια είναι περιττά.Εδώ μιλάμε με ντοκουμέντα…

//youtu.be/qoR8WrF-D0M

Συγχαρητήρια σε όλους όσους συμμετείχαν και στον Κώστα που το διοργάνωσε! Φαίνεται στα βίντεο ότι το κλίμα ήταν καλό και ότι περάσατε σούπερ. Σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς, το τραγούδι σώζει την ψυχή…
Να είστε καλά και εις άλλα!

Να ευχαριστήσω κ εγώ με τη σειρά μου όλους όσους βρέθηκαν στη μάζωξη, για την ωραία παρέα και φυσικά για την ευκαιρία να παίξουμε όλοι μαζί! Νομίζω όμως, ότι αξίζει μια ξεχωριστή αναφορά στον Κώστα (LUKE), ο οποίος οργάνωσε την όλη κατάσταση. Όλα ήταν υπέροχα (φαγητό, κρασί, μαγαζί κτλ) αλλά και πολύ οικονομικά.
Όσο για μια ενδεχόμενη συνεύρεση στη Θεσσαλονίκη, αφήνω τους πιο μυημένους να το οργανώσουν (σε πρώτη φάση). Αν δεν βρεθεί οργανωτής, προσφέρομαι να το κανονίσω εγώ…

Να είστε όλοι καλά,
Χρήστος

Μπράβο, ρε παιδιά, για την ωραία φάση που φτιάξατε!!

Ιδού λοιπόν και οι τελευταίες αναμνηστικές φωτό από τα γεγονότα της Κυριακής:

Geniko plano.jpg Ένα γενικό πλάνο με αρχηγό τον μιμης :088:

Geniko plano2.jpg Από άλλη γωνία

Kotziampasis + Karatsiolis.jpg να και τα… σεγόντα :slight_smile:

theos + sofopc.jpg sofopc + theos επί τω έργω :109:

School team with Kostas big.jpg το team του σχολείου μου :110:

Και σε άλλα με υγεία!

Kωστα το χαμογελο σου στην τελευταια εικονα τα λεει ολα!και εις ανωτερα!

Με τέτοιον “περίγυρο”, πώς να μη χαμογελάω; :78:

Πολλά μπράβο στον φίλο Κώστα για την διοργάνωση της μουσικης αυτής συνεύρεσης…δεν ξέρετε τι άγχος τραβάει επι μέρες για να γίνουν όλα σωστά και χωρίς απρόοπτα…ιδιαίτερες ευχαριστίες στον κόσμο που ηρθε απο μακρυα ειδικά τον theos,ο οποίος έχει τρια στα τρια στη Νάουσα…ίσως πρεπει να πούμε τον δήμαρχο να τον κάνει επιτιμο δημοτη…οπως πάντα είχαμε αρκετές απουσίες της τελευταίας στιγμής όσον αφορα τους οργανοπαίκτες,αλλά πιστεύω οι παρόντες να το ευχαριστήθηκαν…περιμένουμε ανάλογες πρωτοβουλίες….Πελαγία ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια,θα μου επιτρεψεις μια μικρη διόρθωση…Ναουσαίος είμαι οχι απο την Βεροια! Εις το επανιδείν…

Καλησπερα και απο μενα.
Αν πω οτι αισθανθηκα τοσο οικια και φιλοξενα σαν την πολη μου, τη Λαρισα, θα ειναι ψεμα, μιας και ποτε δεν αισθανθηκα ετσι στη Λαρισα. Ιδιαιτερη εντυπωση μου εκανε το επιπεδο του κοσμου. Ηρθανε να διασκεδασουν να γινουν μια παρεα αλλα και να ακουσουν τραγουδια που δεν εχουν ακουστει ευρεως. Ισως επαιξε ρολο και η προτροπη του Κωστα για χαμηλους τονους και οχι οχλοβουη (αλλα απο την λιγοστη πειρα μου αν πεσεις σε καφρους στου κουφου την πορτα…παρε την πορτα και φυγε…).
Το μονο σιγουρο ειναι οτι περασα ομορφα και σιγουρα θα ξαναρθω και ελπιζω την επομενη φορα να ξεσηκωσουμε και τους υπολοιπους της κομπανιας που βγηκαν α/α αυτη τη φορα.
Οπως επισης την επομενη φορα η μαζωξη μπορει να ηχογραφηθει ολοκληρη, να επεξεργαστει σε στουντιο και να ανεβει για ολους τους χρηστες της σελιδας. Στα 2 περιπου χρονια που παιζουμε σαν κομπανια εχουμε αρκετο ηχητικο υλικο το οποιο εχει ανεβει στο sealabs, (γιατι οχι και εδω!). Ειναι ηχογραφησεις ειτε απο το ερασυτεχνικο στουντιο που παιζουμε ειτε απο ταβερνες, τυροπιταδικα, πιτσαριες και λοιπα καταγωγεια που εχουμε παιξει. Αυτο φυσικα προυποθετει να υπαρχει ενδιαφερον απο τα μελη της σελιδας οπως και απο τους διαχειριστες της.

Ελπιζω ολοι να περασαν τοσο καλα οσο και εγω, ηταν ολα αψογα!!!.

Γιαννης.

Γεια σου φίλε Γιάννη! Η δυνατότητα για τον κάθε χρήστη να “ανεβάζει” το υλικό που του αρέσει* στο Ρεμπέτικο Forum θεωρείται δεδομένη. Μάλιστα αυτό μπορεί να γίνει πολύ εύκολα στο προσωπικό blog που έχει το δικαίωμα ο κάθε χρήστης να διατηρεί και με αυτό το τρόπο να θαυμάζει και ο υπόλοιπος κόσμος τις δημιουργίες τους μέλους ή τα όσα έχει να αναδείξει.

Ενδεικτικά παραθέτω τους ακόλουθους συνδέσμους που θα σε βοηθήσουν στα πρώτα σου βήματα προς αυτή τη κατεύθυνση:

[ul]
[li]Σχετικά με τα blogs[/li][li]Πώς φτιάχνω ένα blog[/li][/ul]

[HR][/HR]
Από τις φωτογραφίες και τα βιντεάκια που ανεβάσατε φαίνεται ότι τα περάσατε πάρα πολύ καλά. Από πλευράς μου λοιπόν να πω συγχαρητήρια σε όλους όσους συμμετείχαν και φυσικά και στους οργανωτές της συνάντησης και να σας ευχηθώ “πάντα τέτοια!”. Και για να φανώ και λίγο αισιόδοξος, μακάρι να καταφέρουμε κάποια στιγμή να οργανωθεί και κάτι σε “πανελλήνια” βάση όπου θα μπορέσουμε να παραβρεθούμε όσοι το δυνατόν περισσότεροι!

[SUB] * χωρίς να παραβιάζει τους κανόνες εννοείται[/SUB]

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!

Ψύχρανε ο καιρός, ντουμάνια βγαίνουν από καμινάδες και καζάνια.
Μήπως, λέω μήπως, είναι ώρα να βρεθούμε και πάλι στη Νάουσα;
Κυριακή 23 Νοεμβρίου μεσημέρι δείχνει να μην έχω να κάνω τίποτα.

Πριν προχωρήσω όμως θα ήθελα κάποια ανατροφοδότηση σχετικά με το ενδιαφέρον το δικό σας.
Ας μας πει λοιπόν ο καθένας αν τον βολεύει ή αν δεν τον βολεύει.

Άντε, σηκωθείτε!

Γεια σου ρε Κώστα μερακλή! Εγώ είμαι μέσα (εκτός απροόπτου τελευταίας στιγμής) .Για το πόσοι, φαντάζομαι είναι νωρίς ακόμη. Η όχι?

Ακόμη κανονίζουμε το καλοκαιρινό…Απολογούμαι…

Εννοείται οτι επιδιώκουμε να διαδοθεί το… event :slight_smile:

Όσοι πιστοί προσέλθετε. Βρείτε όμως και ανθρώπους που θα παίζουν και μουσική!
Deadlines θα οριστούν εν ευθέτω χρόνω.

Για το καλοκαίρι δεν πειράζει. Μαθαίνεις ακόμα :slight_smile:

Αυτή τη φορά μάλλον θα έρθουν πιο πολλά όργανα!4-5…Άντε να μαζευόμαστε…

Κατά πάσα πιθανότητα κι εγώ μέσα

Καλό Νοέμβρη στους φίλους !

Κώστα, στις προκλήσεις (και προσκλήσεις) λέμε ‘‘ναι’’ :slight_smile:

ως συνήθως με την γνωστή παρέα, δυο πάνω, δυο κάτω…