Μαζώξεις στη Νάουσα (2009 - 2015)

Αγαπητέ συνάδελφε damker με το θάρρος της επικοινωνίας που έχουμε σου υπενθυμίζω ότι το πέρασμά μας από αυτό το ντουνιά είναι μικρό-ελάχιστο, γι αυτό ότι μπορείς να απολαύσεις απόλαυσέ το ,γιατί δεν θα σου ξαναδωθεί η ευκαιρία να το κάνεις …και μην ξεχνάς ότι γίνεται είναι μοναδικό και δεν επαναλαμβάνεται
Σε ότι αφορά τις υποχρεώσεις; πλην σοβαρών ζητημάτων όπως η υγεία μας ή των δικών μας ανθρώπων όλα τα άλλα …

Τσιόγκας Τριαντάφυλλος
εκπ/κος μηχανολόγος

Κώστα τέσσερις από πτολεμαιδα προς το παρόν, έχω ενημερώσει τους πάντες θα σε ενημερώσω για οτιδήποτε νεότερο

damker, άγνωστε φίλε μου,

δεν ξέρω πώς να το πώ, δίχως να με παρεξηγήσεις.
Να, είμαι πολύ εγωϊστής.
Δεν στενοχωριέμαι που δεν θα έρθεις να νταρλικώσεις (να φας και να πιείς) στο καζάνι. Ούτε που θα χάσεις το happening.
Για το μόνο που στενοχωριέμαι είναι οτι χάνεται μια από τις λιγοστές ευκαιρίες να σε γνωρίσω. Και το ήθελα πολύ!
For whatever it is worth, κάνε κάποια στιγμή ο δρόμος σου να περνάει από τη Νάουσα. Θα το χαρώ πολύ να ανταμώσουμε.
Αλλά σκέψου και το αντίστροφο:
Οργανωθείτε με τον BLEKOS και ερχόμαστε εμείς. Το καλοκαίρι θα έρθω σίγουρα μια βόλτα (αφού το αποφάσισε η γυναίκα μου!)

Till then

Κωστα, η ειλικρινεια σου τσακιζει κοκκαλα! Μη με παρεξηγεις, εμενα μαρεσουν οι ανθρωποι να τα λενε σταρατα!

Δυστυχώς η άτιμη η γραπτή και εξ’ αποστάσεως επικοινωνία έχει και τα μειονεκτήματά της. Λείπει το feeling.
Έτσι την έπαθα πάλι και πέρασε λάθος μήνυμα στους αναγνώστες.
Εννοούσα ακριβώς τα αντίθετα από οτι δείχνουν με την πρώτη ανάγνωση.
Σαφώς και χαλάστηκα που δεν θα έρθει ο Δαμιανός (εδώ το διαλαλούσα σε όλη την πόλη οτι έρχονται φίλοι από Κέρκυρα).
Ας είναι. Όταν με το καλό μας επισκεφτεί, θα καταλάβει ποιοι είμαστε.
Τα λόγια τα παίρνει ο άνεμος. Όταν δείχνει κανείς “πρόσωπο”, ξεδιπλώνεται, πέφτουν οι μάσκες και αναμετράται.
Ελπίζω να μην προκαλέσουν άλλες, διαφορετικές παρεξηγήσεις τα γραφόμενά μου (και έχω μεγάλο κέφι για την Κυριακή).

Κωστα φιλε ,μη φοβασαι,δε νομιζω να σε παρεξηγησει κανενας!!!αλλα και να γινει,σε καλυπτουμε εμεις που σε γνωρισαμε απο κοντα και ειδαμε τι χρυσος ανθρωπος εισαι και ποσο αγαπας τη μουσικη! αντε με το καλο λοιπον!!

ρέμα;

αυτό σημαίνει οτι θα έρθεις;
(Φτού, πρέπει να πάρω και άλλα λουκάνικα!)

Πείσε και τον Παπανικόλα, κάνει το ζόρικο.

Αγαπητέ Φίλε Luke,

Καμία παρεξήγηση. Μάλιστα μάλιστα αποτελούν τιμή για μένα τα λόγια που λες στο μήνυμά σου. Και δεν είσαι καθόλου εγωιστής. Τα φιλικά συναισθήματα που αποπνέουν τα λόγια σου με συγκινούν και με χαροποιούν. Είναι μεγάλο πράγμα να έχεις στη ζωή φίλους έστω κι από μακριά, έστω κι αν δεν τους έχεις συναντήσει ποτέ. Ακόμα και η προσμονή της μελλοντικής συνάντησης έχει τη δική της αξία και χαρά.

Και για μένα η γνωριμία με όλους εσάς είναι το πάνω απ’ όλα, τα άλλα έρχονται μετά, η ανθρώπινη επαφή είναι πάντα το ζητούμενο και το οποίο λείπει σήμερα από την κοινωνία μας.

Το πρόβλημα είναι ότι 4 με 12 Δεκέμβρη θα έχω τη “ξενητεμένη” μου κόρη στο σπίτι. Δουλεύει (ευτυχώωωως!!!) στην Αθήνα σε νοσοκομείο και θα την έχουν μέσα Χριστούγεννα και Πρωτοχρονιά. Οπότε είναι η μόνη ευκαιρία να την δούμε ξανά στο σπίτι μετά από αρκετό καιρό.

Σίγουρα και κάποια στιγμή θα περάσω από Νάουσα (είναι στο πρόγραμμα μόλις πάρουμε και κανένα φράγκο από τη σύνταξη) και σίγουρα θα ειδοποιήσω να βρεθούμε για λίγο γλεντάκι με όσους φίλους βρίσκονται στη περιοχή. Βέβαια, και δεν χρειάζεται να το πω, αλλά εννοείται ότι πριν έλθεις στη Κέρκυρα θα πρέπει να δώσεις σύρμα για να φτιάξουμε κατάσταση καλή και η χαρά μας θα είναι μεγάλη.

Και πάλι συγνώμη για την αναγκαστική αυτή ακύρωση συμμετοχής. Θα είμαι όμως εκεί μαζί σας νοερά. Ας πάρει όμως κανένας και κανένα βίντεο και τίποτε φωτογραφίες να πάρουμε μια γεύση.

Φιλιά σε όλους.:slight_smile:

Δαμιανός.

Φίλτατοι,

υπενθυμίζω οτι σήμερα κλείνει ο κατάλογος συμμετεχόντων, γι’ αυτό ΣΠΕΥΣΑΤΕ !
Μετά την λήξη της προθεσμίας θα εφαρμοστεί η μέθοδος “για κάθε 5 ακυρώσεις 1 εγγραφή” (κάπου το έχω ξανακούσει αλλά δε με βοηθά η μνήμη μου).

Διευκρινίζω οτι ο χώρος που θα βρεθούμε είναι ρακοκάζανο (οινοποιείο με αποστακτήριο) και όχι ταβέρνα. Αυτό σημαίνει casual εμφάνιση, περιφερόμενοι τραγουδιστές και πότες, ολίγον σελφ σερβίς και χαλαρή ατμόσφαιρα.
Άλλωστε το target group μας είναι κούκλες και… μάγκες.
Highιλίκια και κυριλέδες αποκλείονται κατά τη διάρκεια του face control (ε, ρε πώς την παίζω… την ελληνική γλώσσα).

Αυτά προς το παρόν.

Για την Κυριακή είμαστε έτοιμοι και ελπίζω όλα να πάνε καλά.
Με διακατέχει ένα ευχάριστο και θετικό, σχετικό άγχος γιατί θέλω όλοι να το ευχαριστηθούμε.

Επίσημη ώρα έναρξης ορίζεται η 12:00 το μεσημέρι (εντάξει, οι διοργανωτές θα βρισκόμαστε εκεί από το πρωί).
Προτείνω λοιπόν να έρθετε μια λογική ώρα και να πιείτε τον καφέ σας είτε στο πάρκο (μέσα στην πόλη) είτε στον Άγιο Νικόλα (6χμ. προς το βουνό), και να κατηφορίσετε στο καζάνι του Δαλαμάρα (βρίσκεται 1 χλμ. μετά την έξοδο της πόλης προς τη Βέροια) κατά τις 13:00 μ.μ. Δεν πιστεύω να το χάσετε, μιας και θα το σταμπάρετε κατά την… είσοδό σας. Βρίσκεται ανηφορίζοντας προς τη Νάουσας αμέσως μετά την (ελεεινά μικρή είναι αλήθεια) πινακίδα της αντιπροσωπείας της Nissan.
Όταν θα φτάσετε με το καλό εκεί, θα σας πάρουν μέτρα για… άρβυλα (Ωχ, μπερδεύτηκα με την ανακοίνωση για την επιστράτευση!)
Τέλος πάντων θα σας περιμένουμε εκεί και όποιος… επιβιώσει.

Φιλιά σε όλους !

Τελικά ο luke, τράβηξε louki μεγάλο !!!

Μόλις επέστρεψα από την μάζωξη της Νάουσας στο οινοποιείο του Δαλαμάρα κατενθουσιασμένη …
Δεν έχω κανένα λόγο να γράψω κάτι παραπανίσιο, ενώ ακόμα οι φίλοι μου ρίχνουν τις πενιές τους …

Ο χώρος παραδοσιακός, γραφικός και εξαίρετος …
Ο κ.Δαλαμάρας μας ξενάγησε στο οινοποιείο του που το έφτιαξε και το συντηρεί εν ενεργεία ακόμα,
με περίσσιο μεράκι και αγάπη (ο γυιός του σπουδαγμένος στην Γαλλία πάνω στα κρασιά, εκπροσωπεί
την 6η γενιά της οινοποιίας Δαλαμάρα) …
Επισήμανση από μένα, διαθέτει και υπέροχη φωνή !!!

Ο luke, κατά κόσμον Κώστας, περιχαρής, χαμογελαστός και μόνιμα αεικίνητος ήταν ο τέλειος
οικοδεσπότης μαζί με την Κική την σύζυγο του η οποία με μια φίλη της στόλισαν τα βαρέλια-τραπέζια
με όλα τα καλά του Θεού φτιαγμένα με τα χέρια τους !!!
Η αφθονία των αγαθών, δεν είχε να ζηλέψει τίποτα από την καλύτερη ταβέρνα !!!
Και τα ψητά της ώρας πήγαιναν και έρχονταν, δίχως τελειωμό !
Γλυκά χειροποίητα τριών ειδών και φρούτα στο τέλος του υπέροχου γεύματος !!!

Η μουσική από πάμπολα μπουζούκια, δυο βιολιά, ένα ακορντεόν, ένα διακριτικό
τουμπελέκι, κιθάρες, ζήλια, ντέφι και “κέφι” !!!
Μέλη μας στο μπουζούκι ο tsiotri, kourtoumis, theos, μιμης και άλλοι που δεν γνωρίζω …
Κιθάρα ο theodon και ακορντεόν η σύντροφος του Rouvi …
Βιολί ο φίλος μου Γιώργος από Λάρισα (μέλος του Σιλάμπς) και κάποιος άλλος φίλος …

Βιντεάκια θα δοθούν στην κυκλοφορία και θαθελα επίσης, κάποιοι άλλοι να βοηθήσουν ώστε να συμπληρωθούν οι τυχόν παραλήψεις μου, για ό,τι ξέχασα ναναφέρω …

Τελειώνοντας, θα προσθέσω πως φεύγοντας από τη Νάουσα, αποτυπώθηκε στο
βλέμμα μου το χαμόγελο του οικοδεσπότη Κώστα, που μας συνόδευσε μέχρι την έξοδο …
Είχε πιάσει για καλά το αγιάζι και φορούσε μόνο μια μπλούζα, ήταν ιδρωμένος και του
είπα να πάει μέσα για να μη κρυώσει …
Έλαμπε από χαρά που η προσπάθεια του πέτυχε 100% και μου είπε πως θέλει μόνο να δροσιστεί …

Τον ευχαριστώ μέσα απ`την καρδιά μου …

Πολυ κριμα, λυπαμαι που δεν μπορεσα να ερθω μιας και δεν εχω λεφτα ουτε για τσιγαρα. Να συναντουσα και τον φιλο μου theodon ξανα και να γνωριζα και ολους τους υπολοιπους. Αν γινει ξανα μαζωξη Θεσσαλονικη υποσχομαι να μην λειψω

τελικά η ανάγκη μας για επικοινωνία μεσω διαδυκτίου για τα ενδιαφέροντά μας , κατάφερε να γίνει ο λόγος να συναντηθούμε άνθρωποι που μέχρι χθες ήμασταν ξένοι και σήμερα με αυτές τις συναθροίσεις ναμαστε φίλοι, και να επιζητούμε αυτή την επαφή και εκτός διαδυκτίου, που έχει τελικά ένα χαρακτήρα που προσπαθώ να τον προσδιορίσω και θα έλεγα χωρίς να παρεξηγηθώ οτι έχει κάτι ερωτικό.
Στα χθεσινά δρώμενα είδα νέους φίλους περάσαμε υπέροχα και ελπίζω αυτή η Μάζωξη να συνεχίσει να γίνεται κάθε φορά και σε άλλα μέρη,ομολογώ όμως ότι αυτό που έγινε στην Νάουσα δεν ήταν Μάζωξη ήταν… αρραβώνας …σε ότι αφορά την οργάνωση και τον κόπο που κατέβαλλε ο Κώστας και οι οι δικοί του άνθρωποι ,τους ευχαριστούμε απο΄τα βάθη της ψυχής .

Για τα μέλη που ήταν χθ’ες στη Νάουσα περιμένω να γράψουν κάτι για να μπορώ έγω τουλάχιστον να σκιαγραφίσω αυτούς που δεν μίλησα μαζί τους
Υ.Σ περιμένω Κώστα να… ζωγραφίσεις στο φόρουμ για το θέμα

Την κυριακη περασαμε ένα φοβερο απομεσημερο οσοι βρεθηκαμε στην Ναουσα. Σ΄έναν υπεροχο χωρο ζεστο με στυλ,που ουτε ταβερνα θα το ελεγες ουτε και καζαναριο αλλα που ξεπερνουσε κατά πολύ και τις δυο εννοιες σε υφος και ποιοτητα με οικοδεσποτες τον lyke και την οικογενεια του κυριως ,αλλα και άλλο κοσμο,ζεστους ,παντα με το χαμογελο μεχρι την ωρα του αποχαιρετισμου μετα από 8 περιπου ωρες και χωρις να φαινεται ιχνος κουρασης ,ανεβασανε το πηχυ στην φιλοξενια και στην διοργανωση εκδηλωσεων σε απλησιαστα επιπεδα .ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ σε ολους σας.
Εμεις οι υπολοιποι ειχαμε το «δυσκολο» εργο του να φαμε να πιουμε και να τραγουδησουμε.Ζοριστηκαμε λιγο αλλα δεν πειραζει……
Η ομαδα από την Ναουσα ηταν φοβερη.Ωραιοι μουσικοι,δυνατοι οργανοπαιχτες ,με πολύ καλες φωνες και εντυπωσιακο μαεστρο και ποικιλια οργανων (μπουζουκια ,μπαγλαμαδες ,βιολια τουμπερλεκια).Μου αρεσε πολύ ο Μιμης με το τετραχορδο και τις διφωνιες του που ακουσα όταν ετυχε καποια στιγμη να ειμαστε κοντα.
Πολύ ωραια τα παιδια από την Λαρισα, ο Γιωργος στο βιολι και η συντροφισα του στο τραγουδι που ηρθαν με την Πελαγια και την παρεα της.Δυστυχως η Πελαγια μας τους πηρε πολύ νωρις και ετσι τους χασαμε ολους.Ελπιζω μια άλλη φορα να τους απολαυσουμε περισσοτερο.
Άλλος ηχος μας ηρθε από τα Γιαννιτσα.Αυθεντικα ρεμπετικος με τον Βαγγελη και μοναδικος με το ακορντεον με την Ειρηνη.Υπεροχοι , σε όλα μεσα!!!.
Ο θοδωρης (theos )από την Λαρισα!!!Ο Λουκυ Λουκ της παρεας.Μονος και ξεγνοιαστος καβαλαρης. Κριμα που δεν ειμαστε πιο κοντα.
Όλα ηταν υπεροχα.Συγνωμη αν ξεχναω καποιον η κατι αλλα μετα από 8 ωρες οινοποσιας ……τυχαιο ? …δεν το νομιζω.Αν δεν χρησιμοποιω ονοματα από το φορουμ είναι γιατι δεν τα ξερω.
Κωστα σας ευχαριστουμε ολους για όλα.

Για σας φίλοι,

άργησα και πάλι να δώσω την αναφορά μου στο forum αλλά είμαι πολύ… λιώμα!
Παραφράσω το “I Have a Dream" του Martin Luther King, Jr:
Μη με ξυπνάτε. Αφήστε με να ζω στο όνειρό μου!
Ακόμα να συνέλθω από την κατανάλωση… Pampers!

Τι να πω για ότι έγινε; Καλά ήταν.

Κααααλά

Επειδή στα λόγια είμαι λίγο… αδύναμος (και θα τα πουν άλλοι καλύτερα), πάρτε τα πρώτα βίντεάκια, έτσι για να αποκτήσετε άποψη. Αργότερα θα ακολουθήσουν και άλλα. (άντε Τάσο, ακόμα περιμένω!)

Τι υπέροχα, τι καταπληκτικα, τι, τι, τι….

Αλλά ας τα πάρουμε από την αρχή:
Από τις 10:00 ξεκίνησε η ομάδα κρούσης. Οι μιμης, Δασκαλάκος και οι φίλοι μας Θόδωρας και Νίκος (ο αρματωμένος ψήστης) στρώσαμε και ξεκινήσαμε το ψήσιμο.
Ο οικοδεσπότης μας Γιάννης Δαλαμάρας, μας παρουσίασε ένα τρίχορδο που ήρθε το 1926 από το Ασένοβγκραντ της Βουλγαρίας, ως μεγάλο μαντολίνο και διορθώθηκε και τροποποιήθηκε σε τζουρά από τον Μητρέντζη. Ιδού μια μικρή γεύση:

Ο Γιάννης Δαλαμάρας (με το 3χορδο του 1926) και ο Γιώργος Παπαγεωργίου (Δασκαλάκος) στο “Τα παιδιά της γειτονιάς σου” – http://www.youtube.com/watch?v=wIXXEYaAmZc

Στη συνέχεια ήρθαν οι κυρίες μας να κάνουν τα δικά τους (ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ).
Σιγά σιγά ερχόταν και ο κόσμος. Μα πολύ σιγά. Αγχώθηκα και λίγο με την μικρή (αρχικά) προσέλευση). Πρώτος και καλύτερος ο anastahos (τάχα τον έφερα για εικονολήπτη, τρομάρα μου). Πρώτος μακρινός ο theos. “Πάλι καλά” είπα μέσα μου, “κάποιος θα παίξει μουσική σήμερα” (γιατί αν περίμεναν από μένα… ).
Μόλις έσκασε μύτη η Πτολεμαϊδα πήρα μια ανάσα.
Καπάκι ήρθε και η παρέα της Πελαγίας. Ωραίοι… τύποι!
Ξενάγηση, βαρέλια, καζάνι, κακό κλπ.
Με μεγάλη (για μένα) καθυστέρηση ήρθαν και οι γηγενείς ρεμπέτες (ρεμπέτες γαρ). Καιρός ήταν!
Βουρ στο ψητό (μάλλον στα ψητά) τώρα, καθότι νηστικό αρκούδι δε… παίζει.
Πρώτο παράπονο όλων: “Γιατί δεν παίζουν μουσική;”. Μα, ας μιλήσουμε πρώτα. Να γνωριστούμε, να μάθουμε ποιος έγινε παππούς (τα ακούς k…s;).
Από εκεί και πέρα έπρεπε να ήσουν εκεί, για να καταλάβεις τι έτρεξε. Πάρτε μάτι:

Γενική άποψη 1 – http://www.youtube.com/watch?v=gJi3KNaiv-g

Κάποια στιγμή σκάνε μύτη δυο τύποι και μια τύπισσα εντελώς άγνωστοι (εντάξει ονόματα ακόμα δεν έμαθα να συγκρατώ αλλά πρόσωπα… ) “Πού πάτε ωρές, παλικάρια;” “Για το rebetiko forum”. Ωχ λέω, κλμάκιο του ΣΔΟΕ θα είναι (αλλά πώς να κόψω αποδείξεις σε… καζάνι;) ”Η Πελαγία μας κάλεσε”. Φοβερό το βιολί του (νεαρού) Γιώργου από το sealabs και στο τραγούδι η κυρία.

Τελευταίοι και καταϊδρωμένοι οι φίλοι από τα Γιαννιτσά (ας όψονται οι αγώνες 4Χ4, όπου είχαν καταδρομική αποστολή) ΤΣΙΤΣΙΜΠΕΟΣ, theodon καιrouvi.

Υπέροχος (αν και εκτός ρεπερτορίου) ήταν και ο φίλος από την Πτολεμαϊδα της σχολής της μπουάτ. Κατάφερε, την ώρα που πήγαινε να κάτσει ο ρυθμός της βραδιάς (άσχετο αν έγινε μέρα), να μας απαγάγει σε ονειρεμένα μονοπάτια. Χαρά που έκαναν οι χορωδοί του ωδείου μας!

Εκεί που φοβηθήκαμε με τον anastahos για το πόσες αγωνιστικές θα μας τιμωρούσαν οι συντονιστές του forum για την παραπάνω “ατασθαλία”, έσωσε την παρτίδα ο theodon και η rouvi κατά κόσμον Βαγγέλης και Ειρήνη, που μας επανέφεραν “εις την τάξιν”. Ασυγκράτητος, αφηνιασμένος ο Βαγγέλης μας “έπαιξε” όλους μας, ένας μʼ έναν, ως αργά το βράδυ (καημένη Ειρήνη, τι τραβάς!)

Όλα καλά, δε λέω. Έχω όμως ένα παράπονο και εγώ. Ή μάλλον δυο:

  1. Πολύ νωρίς φύγατε. Ήταν σαν να είχατε βγει για… κάλαντα. Εγώ έλεγα ότι θα το ξημερώναμε.
  2. Ή νηστεύατε (και δεν μου το είχατε πει πιο νωρίς) ή δεν ήταν καλά ψημένα τα κρέατα (να απολυθεί ο ψήστης πάραυτα!) ή…… Γιατί φαγώθηκαν μόνο τα μισά. Το σχέδιό μου έλεγε,να ψήσουμε τα υπόλοιπα μισά για βραδινό. Έχω να τρώω τώρα ληγμένα κρέατα, μέχρι τις Απόκριες.

Το τελευταίο ερώτημα όλων ήταν πότε θα γίνει η επόμενη μάζωξη. Άντε ντε; Πότε; Καιρός να γίνει και αλλού. Ειδικά η Θεσσαλονίκη το χρειάζεται. Αλήθεια, κανείς από Θεσσαλονίκη; Μαράθηκα!
Η Πτολεμαϊδα, μόνο πίσω από το βουνό δεν είναι. Περιμένουμε.

Υ.Γ. 1 - Κάποια στιγμή, μιλώντας απόμερα, ο αλλοδαπός υπάλληλος του καζανιού (πρώτη φορά τον έβλεπα και αυτόν) μου λέει:
“Κώστα, πολύ καλοί άνθρωποι πρέπει να είναι αυτοί.”
Πόσο δίκιο είχε.

Υ.Γ. 2 – Ζητώ συγνώμη από τους συνδιοργανωτές που εισέπραξα όλα τα ευχαριστώ των παρευρισκομένων. Δεν έκανα τίποτα. Μόνο 3-4 ψήστες συντόνισα και τις μαγείρισσες (γυναίκες μας) και τις γκαρσόνες (κόρες μας). Εγώ ήμουν μόνο στο παρακαλώ και στο καλώς ήρθατε. Α!, και στην είσπραξη (Χε, χε!)

Κώστα μου οφείλω να απολογηθώ …

Το Σαββατόβραδο πήγα με τις φίλες μου στο Χατζή Μπαχτσέ, όπου βρήκα τα φιλαράκια μου
από την Λάρισα, τον Γιώργο (βιολί) και τον Χάρη (μπουζούκι) με τις γυναίκες τους …

Η 'Εφη έχει την υπέροχη φωνή που ακούσατε και ήταν όλοι τους στην τριήμερη ρεμπετομάζωξη
του Βόλου που έκανε το Σιλάμπς … Για την Νάουσα ως τότε δεν είχε γίνει κουβέντα με τα παιδιά!
Το Σάββατο λοιπόν μου ήρθε η φαεινή ιδέα και τους έκανα την πρόταση …

Τους ευχαριστώ γιατί ήρθαν για το χατίρι μου και συνέβαλαν κι αυτοί στην διασκέδαση όλων !!!
Δεν ήξερα στάνταρ πως θα έρθουν, γι`αυτό και δεν σου είπα τίποτα, κακώς …

Καλησπέρα κι από μένα!
Ας ξεκινήσουμε από τα “δυσάρεστα” της χθεσινής μέρας… Πλέον όποιος στο μέλλον θέλει να διοργανώσει ρεμπετομάζωξη θα έχει να συναγωνιστεί τον άπαιχτο Luke ο οποίος έβαλε τον πήχη πολύυυ ψηλά! Νομίζω οτι όλα ήταν υπέροχα χθες. Από το καζάνι στο οποίο, αν και Ναουσαίος, δεν έτυχε να επισκεφτώ, έως το φαγητό, την ατμόσφαιρα, τους μουσικούς, τον καιρό…
Κατ’αρχάς ας πω κι εγώ με τη σειρά μου ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Κώστα που πήρε την πρωτοβουλία της διοργανωσης της μαζωξης αυτης,η οποια με τον τροπο που εγινε απαιτουσε πολυ προσωπικο χρονο και κοπο εκ μερους του…βεβαια δασκαλος ειναι…εχει πολυ χρονο… :slight_smile: και επειδη πισω απο καθε επιτυχημενο αντρα κρυβεται μια δυναμικη γυναικα πολλα και θερμα συγχαρητηρια στην Κουλα,η οποια εκανε την Βεφα Αλεξιαδου να μοιαζει πολυ λιγη…μαγειρεψε για εναν λοχο ανθρωπους κι ολα ηταν τελεια…ο ψηστης απλα θεικος:127:…luke περιμενω την φωτογραφια…οσον αφορα το μουσικο κομματι η κομπανια ηταν πληρης,με ποικιλια ρεπερτοριου και μουσικων οργανων και γεματη κεφι…αν βελτιωθουμε λιγο και στα κλεισιματα θα ειμαστε τελειοι…χαχα…τα παιδια απο την πτολεμαιδα με ανεξαντλητη δυναμη και ατελειωτο ρεπερτοριο,τα βιολια τελεια…(ελπιζω καποτε και η κορη μου να μαθει…και ισως και εγω μαζι της!!)ακορντεον,μπαγλαμαδες,τουμπερλεκια…η ναουσα σε αντιθεση με περσι εδωσε δυναμικο παρον …ελπιζω συντομα να πεσουν και τα βιντεο για να επαληθευτουν τα λεγομενα μου…kourtoumi ευχαριστω για τα καλα σου λογια…ευελπιστω συντομα να ξαναβρεθουμε…ελπιζω η αναμονη για την επομενη μαζωξη να μην ειναι πολυ μεγαλη…

[LEFT]Ορίστε και μία συρραφή στιγμών από την εκδήλωση.
[/LEFT]
Έγινε μία προσπάθεια το video να ακολουθεί την χρονική σειρά των γεγονότων.
Προκαταβολικά ζητώ την κατανόηση σας για τις αδυναμίες του εγχειρήματος

Είχα υποσχεθεί στον Κώστα (Luke), την ερασιτεχνική έστω κάλυψη της διοργάνωσης αλλά με το που άρχισαν τα όργανα ………:102:
Και μία άποψη του πολύ καλά αρματωμένου ψήστη μαζί με μερικούς απότην ομάδα της προετοιμασίας στα προεόρτια,
τους ευχαριστώ θερμά όλους.

                  ![αρματωμένος ψήστ&.jpg|456x500](upload://oMYtDGzpfYrszBaYRnh8R989HTS.jpg)

alk , φίλε μου σε σένα απευθύνομαι , δια του λόγου το αληθές !!!
Είχα γράψει τότε στο θέμα σου για το βιολί , πως είχα ακούσει στο Νιαβέντι,
πριν κλείσει , το “Διαζύγιο” του Μάρκου , που μου αρέσει προσωπικά πολύ
η μελωδία του , συνοδεία βιολιού !!!
Ο Αναστάσης , που τον συγχαίρω για την συμβολή του στην ομάδα με τις
έξοχες βιντεοσκοπήσεις , κατάφερε να αποτυπώσει όλο το τραγούδι με τον
ίδιο βιολιστή , τον Γιώργη από την Λάρισα , από τον οποίο το πρωτάκουσα
εκείνη την βραδιά και πάντα του το ζητώ όποτε είμαστε παρέα !!!

Μπράβο ρε μάγκες, μπράβο. Πήρατε επάξια τον τίτλο των αντιπροσώπων του φόρουμ στη Νάουσα. Την επόμενη φορά θα προσπαθήσουμε να ανέβουμε και εμείς επάνω. Μπράβο στους διοργανωτές και σε όσους παραβρέθηκαν. Το ρεμπέτικο είναι και θα είναι πάντοτε στην καρδιά μας