Μαζώξεις στη Νάουσα (2009 - 2015)

Χάρη σ’ένα παλιόξυλο που έγινε μπουζούκι,
μαζώχτηκαν κάποια βραδυά μέσα σ’ένα κουτούκι
κάτι ντερβίσια από παντού “κι ολίγον ψωνισμένα”
να βγάλουνε τα ντέρτια τους μουσικομελωμένα.
Κάθε λογής παραλλαγές στου μπουζουκιού το σκάφος
χτυπήσανε τα τέλια τους με γλύκα μα και πάθος
και θυμηθήκαν τα παλιά ρεμπέτικα τραγούδια
και μεσ’το καταχείμωνο ανθίσανε λουλούδια.
Το τι ακριβώς εγίνηκε τα λόγια το χαλούνε
μα δώσαν πάλι ραντεβού για να ξαναβρεθούνε
κι αν τα προαναφερόμενα αγγίζουν την ψυχη σου
κανόνισε στο ραντεβού να 'σαι και συ μαζι τους.

Κώστα ευχαριστούμε πολύ για την φιλοξενία.:110::110:

ΜΠΡΑΒΟ στον Αποστολη για το βιντεο, αλλα αν δεν παρει αλλη καμερα ορκιζομαι οτι δεν θα ξαναδω δικη του παραγωγη. Η τεχνη θελει και θυσιες( οικονομικες εννοω). Και κατι αλλο…αυτοι οι τυποι απο τα Βορεια, εχουν την ταση να κανουν τους υπολοιπους απο αλλα μερη να νοιωθουν λες και γνωριζονται χρονια, -τοσο ανετα συμπεριφερονται που νομιζεις οτι εισαι σε παρεα με τους δικους σου φιλους. Τους ευχαριστω για τις ωραιες βραδιες και ευχομαι παντα τετοια…:088:Επισης επειδη καθησα στην ακρη και δεν καταφερα να ερθω πιο κοντα με καποιους, αν μπορει καποιος και ξερει ας αναφερει ποιοι ητανε οι υπολοιποι( μελη του φορουμ) ετσι για να τους μαθαινω κι εγω σιγα σιγα( κυριως τις κοπελες …) Ευχαριστω

‘‘αυτοι οι τυποι απο βορεια’’!το’χουνε αυτο!(να σε κερδιζουνε ευκολα):slight_smile:

απο τα ΄΄κεντρικα΄΄μονος σου κίνησες?κανενας αλλος της ‘‘οικογενειας’’?

Ευχαριστώ όλους για τα καλά τους λόγια. :109:

Θέλω όμως να διευκρινίσω ότι υπήρξαν και άλλοι 3 ενεργητικότατοι συντελεστές στην οργάνωση της βραδιάς: [b]anastahos/b, μιμης (τετράχορδος)και Δασκαλακος (κιθάρα), οι οποίοι μαζί με τον tsiotri στήριξαν και συναποφάσισαν το όλο project. Άξιοι κι άριστοι λοιπόν όλοι τους! :110:

Δεν το αντέχω όμως, πρέπει να σας εξομολογηθώ την αμαρτία μου.

«Ρίχτηκα» στην οργάνωση της συνάντησης στη Νάουσα αποκλειστικά με εγωιστικό σκοπό: :092:

Ήθελα να περάσω καλά

Και πέρασα καταπληκτικά!!! :slight_smile:
Τι σαν δεν έφαγα, δεν ήπια, δεν έπαιξα μπουζούκι. Είχα γύρω μου ανθρώπους αγνούς, που είμαι περήφανος να τους αποκαλώ φίλους μου. Κι ας μην τους βλέπω όσο συχνά θέλω. Στόχος; Να βρεθώ ξανά με όλους και με ακόμα περισσότερους. Ναι, ήμασταν λίγο περισσότεροι από ότι κάποιοι θα θέλανε. Αφού όμως «μοιρασμένη χαρά είναι πολλαπλάσια χαρά», ας την μοιραστούμε με όσους περισσότερους γίνεται. Έτσι να ζηλέψουν (με την καλή την έννοια) όσοι δεν ήρθαν, και να αναπληρώσουν στην επόμενη συνάντηση «όπου και όταν διαταχθεί».

Όσο για την περιγραφή των συμμετεχόντων (όπως ζήτησε ο theos) έχω μια δυσκολία στην απομνημόνευση ονομάτων και ιδιοτήτων, :082:γιʼ αυτό ας με συγχωρήσουν όσοι δεν τους θυμηθώ. Μην ξεχνάτε ότι τους περισσότερους τους έβλεπα για πρώτη (και σίγουρα όχι για τελευταία) φορά.

[ul]
[li]Όλη η Πτολεμαίδα «φώναζε» με την σεμνή της παρουσία. Θα παρακαλέσω τον tsiotri να κάνει την ανάλυση, γιατί και πολλοί ήταν και θα τους μπερδέψω.[/li][li]Ο Γκόγκος_Δ – μοναδικός ρεμπέτικος κιθαρίστας. Και φοιτητής στη Νάουσα παρακαλώ (ούτε που τον ήξερα!). Τώρα έμπλεξε μαζί μας.[/li][li]Ο αδερφός του ο Θωμάς – πολύ δυναμικός μπουζουξής. Φαίνεται ότι έχουν δουλέψει άπειρες ώρες στο όργανο.[/li][li]Να πούμε και για τις συνοδούς τους (δυστυχώς δεν θυμάμαι ονόματά), που αν και εμφανίστηκαν αδήλωτες, ομόρφυναν με την παρουσία τους (στο τραγούδι εννοείται) την συγκέντρωσή μας.[/li][li]Οι Τάσος και POLLYαπό Κοζάνη – χαρισματικοί στο παίξιμο και στο τραγούδι. Στο τέλος (και αφού μαζέψαμε όλοι τα όργανα μας) έμειναν οι δυο τους να μαλώνουν ποιος θα παίξει το τελευταίο τραγούδι (Δώσε λίγο το μπουζούκι σε μένα, όχι δώσε το σε μένα να σου παίξω κάτι κλπ) κι εμείς παρακαλούσαμε από μέσα μας να ακούσουμε άλλο ένα.[/li][li]Ο σιωπηλός (αυτή τη φορά) Gogos– απολάμβανε εκστασιασμένος τους πρωτομάστορες. [/li][li]Ο Στέλιος o ΤΣΙΤΣΙΜΠΕΟΣ από τα Γιαννιτσά, που ήρθε με την γυναίκα του (χαρά στο κουράγιο με την εγκυμοσύνη της) – Ήρθαν λίγο αργά και τους ξέχασαν τα γκαρσόνια και κόντεψαν να μείνουν νηστικοί! :244: Συγνώμη για την κακή εξυπηρέτηση.[/li][li]Αναπάντεχη (καζάνια γαρ) η συμμετοχή των Γιάννη Παπαστόικα (βιολί) και Γιώργου Καλαϊτζή (τετράχορδο) (παρότι προσκεκλημένοι) – Ήρθαν αρχικά συνεσταλμένοι (είναι έτσι από τη φύση τους) αλλά μόλις αντίκρισαν το σκηνικό, έκαναν αμέσως μεταβολή να φέρουν τα όργανα τους από το αυτοκίνητο.[/li][li]Ο γιατρός της παρέας (εξυπηρέτησε και παρευρισκόμενο) ο Ζαφείρης ο Μπέρσος – κιθάρα δίπλα στον Γκόγκος_Δ, με τα γυαλιά και το μουσάκι. Αν και έξω από τα νερά του, δήλωσε ενθουσιασμένος και θα μας ακολουθήσει από δω και πέρα (μάζευε κι ας είνʼ και ρώγες)[/li][li]Τελευταία θα αναφερθώ και στην γνωστή σε όλους pelagia. Μαζί με τις κυρίες της συνοδείας της μας χάρισαν την αύρα τους και έδωσαν στην ατμόσφαιρα μια ξεχωριστή πινελιά. Τις ευχαριστούμε και δηλώνουμε «δούλοι παντοτινοί». :109:[/li][/ul]

Πάρτε τώρα μια μικρή γεύση από αυτά που έγιναν:

Γενική άποψη - http://www.youtube.com/watch?v=TRugJEWN1DM

Χορός Gilles - http://www.youtube.com/watch?v=pLAyyIpupTQ

Χορός Γιάννη - http://www.youtube.com/watch?v=8K3NDOBsThE

Δεν είχα χρόνο (και μυαλό) να τραβήξω περισσότερα.

Να σας βάλω τώρα και λίγο στα οργανωτικά παρασκήνια της βραδιάς;

  1. Αργά κατάλαβα ότι το φθινόπωρο δεν ενδείκνυται για τέτοιου είδους συγκεντρώσεις στη Νάουσα. Όλα τα καζάνια δουλεύουν στο φουλ και όσοι παίζουν όργανο είναι «κλεισμένοι» από παρέες. Τσεκάρισα κάποια καζάνια, να δω αν μπορούσαμε να το κάνουμε εκεί, αλλά έμαθα ότι είναι κλειστά από τώρα και για την επόμενη σεζόν. Μιλάμε για μεγάλη κρίση (που μʼ έπιασε). :112:
    Έτσι παρουσιάστηκε η Νάουσα απογυμνωμένη από όργανα.

  2. Όταν έκλεισα το μαγαζί, συνεννοήθηκα να ξεκινήσουμε τη βραδιά λίγο νωρίτερα, γιατί οι μακρινοί επισκέπτες ζήτησαν να φύγουν πιο νωρίς (δηλαδή πόσο πιο αργά από τις 04:30 το πρωί θα φεύγανε αν δεν βιάζονταν;). Με ρωτά λοιπόν ο ταβερνιάρης: «και τι θα κάνετε δηλαδή;» και του απαντώ «Ε, θα παίξουμε μουσική». Και τότε είπε μονολογώντας «Ε, σιγά. Πόση ώρα μπορεί να παίζει κανείς μουσική;». Τώρα έμαθε!
    Ήταν δε τόσο έκδηλο ότι ήταν απροετοίμαστος για αυτά που θα ακολουθούσαν, που κάποια στιγμή μέλος του forum μου εκμυστηρεύτηκε ότι διαισθανόταν ότι ο ταβερνιάρης επιθυμούσε την λήξη της βραδιάς.
    Η απάντηση που έλαβε ήταν «Ο ταβερνιάρης ατύχησε!»
    Αποκορύφωμα ήταν στις 04:00 το πρωί όταν ο POLLY ξεκίνησε να τραγουδά ένα (άγνωστο σε μένα) τραγούδι που έλεγε περίπου τα εξής:
    Ξημέρωσε, ξημέρωσε
    δεν έχω τι να πράξω (εδώ του πέφτανε τα μαλλιά του ταβερνιάρη. Σου λέει αυτοί, μιας και δεν έχουν τι να πράξουν, μπορεί και να μείνουν εδώ μέχρι το επόμενο βράδυ:mad:)
    τραβώ για το τσαρδάκι μου
    ίσα για να αράξω.

  3. Σάββατο έγινε η μάζωξη. Την Πέμπτη το πρωί πεθαίνει αιφνιδίως ο καλοστεκούμενος πατέρας του συνδιοργανωτή της βραδιάς Δασκαλακος. Υπήρξε (πέρα από το σοκ αυτής καθαυτής της είδησης) ένας προβληματισμός για το εάν θα έπρεπε να αναβάλουμε το γλέντι ή όχι. Τελικά αποφασίσαμε να πραγματοποιηθεί κανονικά, αφού βρισκόμασταν σε προχωρημένη κατάσταση (κάποιοι έκλεισαν ξενοδοχεία κλπ). Έτσι, σαν καλή συμπεθέρα, κράτησα κρυφό από όλους την εξέλιξη αυτή, έγινε το γλέντι κανονικά και τώρα ήρθε η ώρα να εκφράσω και δημοσίως τα συλλυπητήρια μου στον πολύ φίλο Δασκαλακος για αυτή του την απώλεια. Και δεσμεύομαι να αναπληρώσουμε την χαμένη βραδιά, οργανώνοντας άλλη μια, αφιερωμένη σε αυτόν.

  4. Αλλά και σε άλλους 12 ανθρώπους θα αφιερωθεί η επόμενη (μίνι) βραδιά που θα ετοιμάσουμε προσεχώς. Σε μια μεγάλη παρέα μου (εντός Νάουσας) που αποκλείστηκε, προκειμένου να χωρέσουμε στο μαγαζάκι που επιλέξαμε από την αρχή. Δικό μου το φταίξιμο. Είχα κάνει λάθος υπολογισμούς. :112:
    Δεν περίμενα τέτοια μεγάλη ανταπόκριση. Έλεγα «θα καλέσω 70 άτομα, να έρθουν σίγουρα οι 35» Σωστός; Έλα όμως που ο φίλος κάλεσε φίλο και ξεφύγαμε; Γνώστης των πραγμάτων με πληροφόρησε ότι μετά βεβαιότητας υπάρχει μια απόκλιση 20% μεταξύ όσων δηλώνουν συμμετοχή και όσων τελικά παρίστανται. Και τελικά είχε δίκιο για το ποσοστό. Όχι όμως προς τα κάτω (όπως νόμιζε) αλλά προς τα πάνω!

Εντάξει σταματάω. Με έπιασε λογοδιάρροια. (απλά, νοητά, ζω ακόμα την βραδιά και συνεχίζω να είμαι το ίδιο ενθουσιασμένος)

πολλα μπραβο στον εμπνευστη και οργανωτη της υπεροχης αυτης βραδιας …ελπιζω να βρεθουν μιμητες σου και σε αλλες πολεις…μονο ενα παραπονο κυριε luke
μα να μην πουμε την λουλουκα???:246:

ρακι , τσιγαρο και κρασι
με καναν κουδουνιστρα
και θα λεγα σ` ολους εσας
πως μα τη Βαγγελιστρα …

ολα γινηκαν αψογα
κι απο πενιες πληγμενοι
οσοι τους βρηκαν στην καρδια
αυτοι ειναι λαβωμενοι …

γιατι κακα τα ψεμματα
φιλοι μου το τραγουδι
ειναι το πιο ερωτικο
μεσ` τον μπαχτσε λουλουδι …:039:

οικοδεσποτη μας και σεις ολοι που βοηθησατε , σας χιλιοευχαριστουμε …:109:

Μπράβο ρε μάγκες, μπράβο και πάλι μπράβο. Το παράρτημα του φόρουμ της Νάουσας και γενικότερα της Βόρειας Ελλάδας έδωσε και πάλι ρέστα. Πάντα τέτοια!!!

Οτι ήταν να ειπωθεί ειπώθηκε, να φροντίσουμε την άλλη φορά πριν πιάσουμε τα ρημάδια τα όργανα να γνωριστούμε λιγάκι, τουλάχιστον να συνδιάσουμε πρόσωπα και ονόματα,:082: να ξέρουμε ποιοί ήμαστε.Στο forum ανταλλάσουμε απόψεις αλλά στόχος των συναντήσεων νομίζω είναι να ρθουμε ποιό κοντά.

Σωστος ο tsiotri… Εγκρινω κι επαυξανω…( αν κι εδω που τα λεμε, αυτος με τον luke φαγωθηκανε να πιασουμε τα οργανα), πριν καν γνωρισουμε ποιοι ειναι οι απεναντι μας στο τραπεζι.Αλλα δεν πειραζει, κι ετσι αγνωστοι καλα περασαμε…:slight_smile:

Χαιρετω την ομορφη παρεα σας. Περνατε καταπληκτικα απο οτι βλεπω!! Λοιπον,να σας συστηθω. Με λενε Κώστα είμαι 29 χρονών και εδώ και 1 μηνα εγκαταστάθηκα μόνιμα στην όμορφη Νάουσα. Εδώ και 3 μόλις χρόνια παίζω κιθάρα (αρκετα καλά για τον χρόνο που παίζω πιστεύω) και μου αρέσει αρκετά μεταξύ άλλων και το ρεμπέτικο τραγούδι. Θα με ενδιέφερε πολύ να μπώ κι εγώ με κάποιο τρόπο στην παρέα σας και να συμμετάσχω σε κάποια συνεύρεση σας είτε σε κάποια ταβέρνα είτε και πιο ιδιωτικά γιατί ψάχνω παρέα (κυρίως μπουζούκι) για όμορφες στιγμές γεμάτες τραγούδια. Όποιος ενδιαφέρετε ας επικοινωνήσει μαζί μου εδώ. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Φίλε μου ξεκινας με τον λουκα τον κώστα (εκπ/κος )που ζει στη ναουσα και καταλήγεις σε μας που είμαστε από πτολεμαίδα και βαράμε εντός και εκτός έδρας ανάλογα με τα ψυχολογικά μας,θα βρεθούμε το χειμώνα να εισαι σίγουρος

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 12:23 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 11:44 —

Κώστα το χεις λόγω επαγγέλματος να περιγράφεις τους χαρακτήρες.
Από τους καρβουνιάρηδες (λόγω περιοχής) ξεκινώ με τον Κουρτούμη τον Σάκη τρίχορδος …μουσική ιστορία ξεκινά από τα πρωτα ρεμπέτικα και καταλήγει μουσικά στους χαίνηδες και σε ότι καλό κυκλοφορεί,από διάθεση δε…αν ξεκινήσει να παίζει δεν τελειώνει… ντελίριο ο τύπος …
δεν μπορώ να τον ακολουθήσω πλην εξαιρετικών περιπτώσεων.
Αναγνώστου Σίμος καλή κιθάρα παλιός ροκάς ,κατασκευαστής μουσικών οργάνων μια περίοδο ,μερακλής ρεμπέτης …τυραννισμένη ψυχή,αλλά ψυχή .

Περπερίδης Γιάννης (τριχορδος),αν θέλεις να ταξιδεψεις στο ρεμπετικο με ήχο και εικόνα ακούς Γιάννη ,πιστή απόδοση,όχι απο εξασκηση ,το΄χει στο αίμα του το παιδί (ποδόσφαιρο και ρεμπέτικο δυστυχώς δεν συμβαδίζουν )τι θα κάνει δεν ξέρω ας τον βοηθήσει ο θεός.

Πετρος Παπαδόπουλος κιθάρα και… φωνή (ειτε ακούς Μαλαμα η Πέτρο είναι το ίδιο )μας έμαθε μουσική πειθαρχία ,πολλά υποσχόμενος μουσικός .

Μιχάλης από Σιάτιστα, καλός τριχορδος παλιακιά φωνή που λέμε στο χωριό μου(σισάνιο επ.Βοίου) θα πάει χαμένος γιατί δεν τον βοήθάει η πόλη του.

Για τους grupis απόστολο ,βασίλη ,και λοιπους θα φτιάξω βασικό προφίλ αν σπάσουνε πρώτα τα δάκτυλά τους και μάθουν κανα ρημαδο όργανο (έστω ρακοπότηρα ή κομπολόί )
Για μένα μην περιμένετε να γράψω κάτι γιατί δεν ξέρω τίποτα για τον εαυτό μου ,ας πούνε οι άλλοι

Υ.Σ άργησα να γράψω γιατί η ζωή έχει μπερδέματα και έχω χάσει επεισόδια

“Για μένα μην περιμένετε να γράψω κάτι γιατί δεν ξέρω τίποτα για τον εαυτό μου ,ας πούνε οι άλλοι” …

Το μόνο που μπορώ να γράψω για σένα , είναι πως είσαι ένας γλυκός άνθρωπος
με ευγενική φυσιογνωμία και πάντα με το χαμόγελο κι ένα καλό λόγο στα χείλη …:109:

Γεια σου luke απο Κοζάνη ευχαριστουμε πολυ για την πρόσκληση εννοείτε οτι θα δοσουμε το παρόν και οι Κοζανίτες.Παντα τετοια να μαστε ολοι καλα!

Γεια σας φίλοι,

έχω καιρό να σας δω και να σας ακούσω ζωντανά, οπότε:

Έφτασε και πάλι ο καιρός να μαζευτούμε στη Νάουσα!

Μετά την περσινή μάζωξη Μάζωξη στη Νάουσα!! έπεσε ξεραΐλα.
Πήγαμε βέβαια και στη Θεσσαλονίκη Μαζώξεις στην Θεσσαλονίκη & στην Β. Ελλάδα
Θα προσπαθήσουμε να έρθουμε και στο sealabs στο Βόλο (αμήν).

Φέτος έχει επιλεγεί ένα καζάνι (αποστακτήριο) για να στεγάσουμε την μυσταγωγία μας. Μακριά από τα φώτα της δημοσιότητας (έχουν κληθεί μόνο 5 τηλεοπτικά κανάλια) θα μπορέσουμε να εκδηλωθούμε ελεύθερα και να γνωριστούμε άνετα.
Κατόπιν ωρίμου σκέψεως αποφασίσαμε να πραγματοποιήσουμε τη μάζωξη την Κυριακή 5 Δεκεμβρίου 2010 στο οινοποιείο του Δαλαμάρα (πριν μπεις στη Νάουσα δεξιά - δεν το χάνεις με τίποτα). Λεπτομερέστερες οδηγίες θα σας δοθούν αργότερα. Επίσημη ώρα έναρξης 12:00 το μεσημέρι (μπορείτε να έρθετε και νωρίτερα για καφέ στον Άγιο Νικόλα ή στο Πάρκο της Νάουσας) και λήξη αργά το βράδυ (να γυρίσετε και με ασφάλεια σπίτια σας και να ξεκουραστείτε, για να πάτε με κέφι στις δουλειές σας).

Το κόστος συμμετοχής (δυστυχώς υπάρχει και αυτό) για ότι φάμε και ότι πιούμε, δεν θα ξεπεράσει (προσπαθούμε και για καλύτερα) τα 15 ?. Αναφέρω ότι για να καταφέρουμε να πετύχουμε αυτό το (χαμηλό) κόστος, αναλάβαμε οι Ναουσαίοι (μέλη + φίλοι του forum) να ψήσουμε και να μαγειρέψουμε (σαν τον παλιό καλό καιρό). Εσείς, καλά θα είναι να αφήσετε τις μιζέριες και να έρθετε. Η φτώχεια θέλει καλοπέραση, ρε!

Αναμένουμε τις δηλώσεις συμμετοχής σας (δημοσίως, για να γνωρίζουν όλοι το τι γίνεται και να πράξουν ανάλογα) ως την Δευτέρα 29 Νοεμβρίου 2010. Θα μου πείτε: “Πολύ νωρίς δεν το ανακοίνωσες;”. Δεν θα διαφωνήσω αλλά έτσι δίνεται η δυνατότητα να προγραμματίσουν την επίσκεψη τους και οι λίγο πιο μακρινοί (ακούει η Αθήνα;)
Επειδή έχει εκδηλωθεί ήδη μεγάλο ενδιαφέρον, θα φροντίσουμε ώστε να ικανοποιηθούν πρώτα όλα τα μέλη του forum και κατόπιν οι όποιοι φίλοι μας. Ο χώρος είναι όμορφος, γραφικός, ζεστός και ευελπιστούμε σε μια θετική εμπειρία για όλους.

Παρακαλώ λοιπόν τις τοποθετήσεις σας (παρατηρήσεις και συμβουλές ευπρόσδεκτες).

Ο Κώστας (luke) είναι τέλειος διοργανωτής και άψογος οικοδεσπότης !!! :109:

Παρακαλώ από την πλευρά μου , μια και η ανάρτηση της μάζωξης στην υπέροχη Νάουσα
έγινε έγκαιρα , αν μπορέσουμε να συντονιστούμε , ώστε να συμμετέχει ικανός αριθμός
μελών απ`όλες τις πόλεις της Βόρειας Ελλάδας και όχι μόνο !

ΟΛΟΙ είστε “καλοδεχούμενοι”! :slight_smile:

Ελπίζω και εύχομαι , να έχουμε τον καιρό σύμμαχο μας … :088:

Στην Σαλονίκη περάσαμε πανέμορφα με τα παιδιά και ο συντονισμός τους ήταν απίστευτος !!!
Θέλω να πραγματοποιούμε τέτοιου είδους συγκεντρώσεις , για να είμαστε δεμένοι κατά
κάποιον τρόπο , μη ξεχνάτε ότι η μουσική ενώνει όλες τις καρδιές !!!
Θα παρακαλούσα τους ήδη συμμετέχοντες στην μάζωξη της Σαλονίκης να παραστούν σίγουρα !!!

Επίσης για να αποφύγουμε την υπερφόρτωση της σελίδας μας , προσεχώς για κρατήσεις θέσεων
θα δέχομαι τα προσωπικά σας μηνύματα με χαρά , καθώς επίσης και ο οικοδεσπότης μας luke-Κώστας …

Ευχαριστώ πολύ

Θα ήθελα πάρα πολύ να παρευρεθώ σε αυτή την εκδήλωση(αφού έχω έρθει σε όλες της Βόρειας Ελλάδας.Ας ελπίσουμε να πάω και στης νότιας κάποια στιγμή…) αλλά δυστυχώς λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων δεν θα μπορέσω να παρευρεθώ.Θα μου επιτρέψετε να κάνω την πρώτη μου απουσία.Ελπίζω να μην κοπώ!
Σας εύχομαι από τώρα να περάσετε όμορφα και είμαι σίγουρος πως μέσα σε καζάνι θα περάσετε τέλεια.Το άρωμα της μουσικής να εμπλουτίσει το τσίπουρο και να του δώσει την ωραιότερη γεύση έτσι ώστε να το ευχαριστηθείτε και να το πιείτε στην υγειά σας!

Γεια και χαρα φιλτατε luke μιας και φτανει οπου ναναι η ημερομηνια για της 28-11 για την ρεμπετικη βραδια θα σε παρακαλουσα να στειλεις ενημερωση για την ωρα και το ονομα του μαγαζιου να γνωριζουμε.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 13:05 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 13:01 —

Φιλτατε luke διαβαζοντας προσεκτικα καταλαβα ενα τεραστιο λαθος μου το μυνημα ηταν για 2009 χιλια συγνωμη.

Χαίρομαι αφάνταστα για το “λάθος” σου. Έτσι σου δίνεται η ευκαιρία να το διορθώσεις, συμμετέχοντας στην φετινή μάζωξη.

Με το καλό!

Φίλε Κώστα για να μην μπερδεύονται τα μέλη, συγχώνευσα τα δύο θέματα για τις μαζώξεις στην Νάουσα. Καλό είναι να υπάρχει ένα θέμα γι΄ αυτό το σκοπό. Βλέπε Μαζώξεις στην Θεσσαλονίκη και στην Αθήνα. Αν έχεις αντίρρηση στείλε μου π.μ… Ευχαριστώ.

Αγαπητέ Luke και Φίλοι γειά σας!

Έχω πολύ καιρό να εμφανιστώ στο φόρουμ, αλλά πάντα είμαι μαζί σας και σας παρακολουθώ.

Ο Φίλος Luke έκανε μια πρόταση για τη Νάουσα που με ηλέκτρισε. Σπεύδω, λοιπόν, να ανταποκριθώ στο κάλεσμά του και να δηλώσω άμεσα συμμετοχή για εμέ και την συμβία μου για τη μάζωξη στις 5 Δεκέμβρη (πρώτα ο Θέος, και να ‘μάστενε καλά, όπως λέμε εδώ σ’ τσου Κορφούς). Δεν παίζω όργανο, αλλά κάνω προσπάθειες στο τραγούδι.

Τώρα που βγήκαμε εσπευσμένα και στη σύνταξη (ένακα που μας εσπαβεντάρανε τα μέτρα για το ασφαλιστικό) και θα έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο, αποφάσισα να ξεκινήσω να γρατζουνάω ένα μπουζουκάκι. Τι μου προτείνετε ότι θα ήταν πιο εύκολο για μένα 3χορδο ή 4χορδο, ώστε να προλάβω να μάθω κάτι πριν καλέσει τη κλάση μας ο Κύριος;

Ελπίζω, λοιπόν, να γνωρίσω μερικά από τα μέλη του φόρουμ στις 5 Δεκέμβρη για πρώτη φορά.

Να είστε όλοι καλά.

Φιλιά

Δαμιανός.