Μαζώξεις στη Νάουσα (2009 - 2015)

Επιτέλους ήρθε η ώρα της Νάουσας!

Σχεδόν έξι μήνες μετά την «Μάζωξη στην Πτολεμαίδα» βρισκόμαστε εις την ευχάριστον θέσιν να σας ανακοινώσουμε ότι το Σάββατο 28-11-2009 οργανώνουμε μια ρεμπέτικη βραδιά στην πόλη της Νάουσας στην Ημαθία. Όχι απλά είστε καλεσμένοι όλοι οι φίλοι του forum αλλά θα χαρούμε ιδιαίτερα για τον κάθε ένα από εσάς που θα κάνει τον κόπο να έρθει στη Νάουσα για να γλεντήσει μαζί μας. Ανυπομονώ να γνωρίσω και άλλα μέλη του forum (σιωπηλούς και μη), γιʼ αυτό και σας προσκαλώ θερμά να σηκωθείτε από τον καναπέ σας, να πάρετε το αυτοκίνητό σας (και όποιον ή όποια άλλη θέλετε) και να έρθετε. Το μόνο που θα χρειαστεί να φέρετε μαζί σας (εκτός από τα όργανα που παίζει ο καθένας) είναι η καλή διάθεσή σας.

Την ώρα που γράφονταν αυτές οι αράδες, με ενημέρωσε ένα πουλάκι ότι ετοιμάζεται κάτι ανάλογο μεταξύ Πτολεμαίδας και Θεσσαλονίκης. Ας υπάρξει ένας συντονισμός να χαρούμε και τις δυο βραδιές. Η Νάουσα, για όποιον έχει μελετήσει το χάρτη, βρίσκεται ακριβώς στη μέση απόσταση, οπότε ραντεβού στη Νάουσα!

Εννοείται ότι καλά θα είναι να ενημερωθούμε εγκαίρως για τις συμμετοχές.

Βρε παιδια σταθειτε…εχω μια ιδεα…για δεν κανετε τις μαζωξεις…ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ!!!:019::019::019::019:

Γεια σου φίλε BLEKOS,

στην αρχή νόμιζα ότι με δούλευες!

Μετά όταν το καλοσκέφτηκα, είδα ότι έχεις δίκιο. Πρέπει να έρθουμε και στην Κέρκυρα. Κανόνισε εσύ το πρόγραμμα και εμείς θα προσπαθήσουμε να σου έρθουμε. Εντωμεταξύ δεν έρχεσαι εσύ στη Νάουσα, να μας παίξεις και τα δικά σου τραγούδια; Θα αρέσουν, είμαι βέβαιος. Περιμένω λοιπόν την δήλωση συμετοχής σου.

Επειδή εκφράστηκε η επιθυμία (όπως μου μεταφέρθηκε ) από μέλη και φίλους για συνάντηση,θεωρώ ότι είναι καλή ευκαιρία να βρεθούμε όλοι και γι αυτό επικοινώνησα με τον Κώστα, συμφωνήσαμε οτι αφού ήταν να γίνει η προγραμματισμένη Σύναξη στη Νάουσα όπως είχαμε πεί στην τελευταία συνάντηση μας, να βρεθούμε όλοι εκεί για την τρίτη επίσημη Σύναξη του φόρουμ [COLOR=Red]Βορείοελλαδιτών και Θεσσαλών [/COLOR](να ζήσεις Θόδωρε ).
Αλλά ευχή και χαρά μας είναι να έρθουν και άλλα παιδιά από άλλα μέρη και να διαγράψω την επόμενη φορά τον παραπάνω υπογραμμισμένο χαρακτηρισμό.

Bleko Βαλε το σπίτι το καλοκαιράκι και σου ερχομαι και για πενιες και για ψαρεμα… :090:
(Θα σου φέρω και μουρια περιποιημενη… )
Αντε καλά να περασετε παιδιά. Εγω είμαι πολύ νότια για να έρθω… :106:

@luke
Eυχαριστω πολυ για την προσκληση,αν ειχα ενα φιλαρακι η το ετερον ημισυ να ξεκινουσαμε απο εδω παρεα θα το εψηνα να ερθω,εξαλλου δεν ειμαστε και πολυ μακρυα.Αλλα τωρα να σκασω εντελως σολο καπως με “κολλαει”,ωρες ωρες με πιανουν κατι τετοια.Οσον αφορα την προσκληση για Κερκυρα,το ειπα μεταξυ σοβαρου κι αστειου,απ’την αλλη δε θα’ταν ασχημο σαν ιδεα,γιατι οχι;…ολος ο καλος ντουνιας!!!
Το σιγουρο παντως ειναι οτι δεν ειμαι ο μονος που θα περιμενει εστω ενα βιντεακι…να δουμε βρ’αδελφε…τι παιχτηκε:088:

@georgalas
Α για σπιτι δε μπορω να σου ταξω κατι…με γονεους μενω αναθεμα.Εκτος κι αν ψηθεις για καμπινγκ…η αν εισαι τοσο των ανεσεων ολο και κατι θα βρεθει στα μετρα μας…εγω βεβαιως και προσφερω ψαρεματακι…και τα παντα!!!..Ισχυει ακομη κι αν δε φερεις μουρια:019:

Φίλε BLEKOS,

Δικαιωματικά ζητάς να δεις τι θα παιχτεί. Άσε όμως να το παίξουμε έκπληξη! :063:
Σεβόμαστε την απόσταση σου. Μήπως εμείς θα είχαμε μεγαλύτερη άνεση να “πεταχτούμε” στην Κέρκυρα;

Για τους άλλους όμως, τους κοντινούς και λιγότερο κοντινούς, δεν δικαιολογείται να θέλουν μόνο να δουν. Δεν είμαστε Reality Show. Αυτούς τους καλώ και “προκαλώ”, να κάνουν την “Υπέρβαση” (Πώπω, εγώ τα λέω αυτά;) και να ζήσουν τη βραδιά. Η Πτολεμαϊδα θα έρθει. Η Θεσσαλονίκη παρουσιάζεται πολλά υποσχόμενη. Βέροια - Κατερίνη - Λάρισα (σαν δρομολόγιο ΚΤΕΛ μου ακούγεται), τους περιμένω. Έχουμε καιρό ως τότε βέβαια. Το ανακοινώσαμε πολύ νωρίς, ώστε να προγραμματίσει ο κόσμος και να μην ξαφνιαστεί (ή κάνει πως ξαφνιάστηκε). Σωστόοος;

Μόνο υποσχόμενη ???:089:
Για να δούμε , τι θα δούμε …:241:

… και με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη για το Ριάλιτι …:088: … ( φάτε μάτια ψάρια ) …

Πάντως οι φίλοι της Πτολεμαίδας είναι “δυνατά” χαρτιά … και ξηγημένα ντερβίσια …:109::109:

Παιχταράδες Πρώτοι !!!:110::110::110::110::110:

Καλημερα φιλε μου luke ,

να σου κανω πρωτη το “σεφτέ” , Σαλονικη και Πελαγια = ατομα τρια ( 3 ) … Θεού θελοντος …:slight_smile:

Υ.Σ.1. σκεψου , εαν τη δηλωση συμμετοχης , πρεπει να την κανουν οι ενδιαφερομενοι
με προσωπικο μηνυμα προς εσενα , οπως σε καποια μαζωξη λειτουργησε με αυτο τον τροπο ,
τη υποδειξει του Αντμιν μας , ωστε να μη μετατραπει το ολο εγχειρημα σε “τσατ” …
( απλα ειπα την γνωμη μου ) …:230:

Υ.Σ.2. εκανα φανερη την συμμετοχη μου , για να παρακινηθουν κι αλλοι , απο γειτονικες πολεις …:088:

Μακάρι να κατάφερνα κι εγώ να βρισκόμουν σε κάποια απο τις συναντήσεις σας ή εσείς εδώ, αλλά για Ρόδο ή απο τη Ρόδο το βλέπω δύσκολο!

Γεια σου pelagia!

Αυτήν η δήλωση μου λύνει τα χέρια. :088:
Βροντοφώναξες «παρούσα». Αυτό περιμένω και από τους άλλους

Ναι, θα ακολουθούσαν και προσωπικά προσκλητήρια μηνύματα (στους λιγοστούς που ξέρω και έχω το θάρρος). Η ανακοίνωση έγινε ανοιχτά για να παρακινηθεί όλος ο κόσμος. Δεν θα γίνει όμως chatroom. Ανοιχτά θα λέγονται ότι αφορά όλους και τη διοργάνωση (ώρα, μαγαζί, οδηγίες για ναυτιλλόμενους, πληροφόρηση αν έχουμε ικανοποιητικές συμμετοχές κλπ).

Περιμένω λοιπόν να δηλώσετε την συμμετοχή σας σε μένα, με προσωπικό μήνυμα, τις επόμενες μέρες. Εννοείται ότι αν όλα έρθουν βολικά, θα τιμήσετε και την δήλωσή σας με την παρουσία σας. Τα «έκτακτα» είναι απολύτως κατανοητά από όλους.

Εμπρός λοιπόν όλοι! Παραδειγματιστείτε από την pelagia και βουρ, για προσωπικό μήνυμα.

Για το ηθικό της υπόθεσης, η Πτολεμαιδα θα ναι παρούσα στο σύνολο των παιδιών της

Ακρα του ταφου σιωπη …:082:

Τι θα γινει με την μαζωξη - γλεντι ?:084:
Εμεινε μονο μια εβδομαδα κι ακομη να μαθουμε το ταβερνακι που θα μαζευτουμε …:106:
Και κανενα καλο ξενοδοχειο , για οσους θελουν να διανυκτερευσουν …:088:
Αλλα κι αν ακομα δεν πραγματοποιηθει για Χ-Ψ λογους , παλι θα πρεπει να το πληροφορηθουμε !:089:

Ευχαριστω πολυ …:109:

Αγαπητή Πελαγία,

Δίκιο έχεις για την έλλειψη ενημέρωσης.

Για αύριο έλεγε το σχέδιο να αναρτηθεί ανακοίνωση. Απλά δεν ήθελα να απασχολώ το forumδίχως να έχω κάτι σημαντικό να προσθέσω.

(Τι σιωπηλός θα ήμουν άλλωστε). :230:

Για να καθησυχάσει ο λαός όμως σας ενημερώνω ότι όλα βαίνουν καλώς από το οργανωτικό μέτωπο.

Έχουμε κλείσει μαγαζί κλπ αλλά το (ευχάριστο) πρόβλημα που προκύπτει είναι ότι μαζευόμαστε πολλοί (οριακά περισσότεροι από ότι μας χωράει;) και σκέφτομαι μήπως θα έπρεπε να πάμε σε κάτι μεγαλύτερο (το Rex δουλεύει ακόμα;):019:

Η υπομονή είναι μέγιστη αρετή. Υπομονή λοιπόν

Ο ανυπόμονος

Φιλε ανυπομονε

“η ιστορια” απεδειξε πως τα “αχανή” μαγαζια ειναι συνηθως “κρύα” και ενδεικνυνται μονο
για “γαμιώτικα” γλεντια η για πολυπληθεις συλλογους , γλεντια εταιριων κ.λ.π.

Προσοχη , σου κρουω τον κωδωνα μιας επικειμενης πιθανον αποτυχιας , εαν ο χωρος
ειναι τεραστιος και λογικα τα ατομα θα σκορπισουν …

Σκεψου επισης το γεγονος , οτι τα παιδια παιζουν χωρις μικροφωνικες , οποτε θα εξαφανιστει
ολο το “μυσταγωγικο” μερος , πιθανον και ο ηχος …

Η βραδια για να κυλισει παρείστικη , θελει χωρο συμμαζεμενο , με μέτριο φωτισμο και γλυκια
ατμοσφαιρα . Ολα παιζουν το ρολο τους , για να παιχτούν τα τραγουδακια σωστα , ωστε ν αγγιξουν τ αυτια και τις καρδιες μας … ολα …

Συζητησε το με την συντονιστικη ομαδα σε παρακαλω και ανακαλυψτε τον τροπο … ευχαριστω …

Ωραιότατη η ιδέα για κατά τόπους “κοινά γλέντια / παιξίματα” …

Μπράβο, LUKE = Λουκάς και καλή επιτυχία …

εμείς έχουμε μνημόσυνο, τα 40 του πεθερού μου στο χωριό του … Άρα, δικαιολογημένα απόντες… ε?

Κατά πάσα πιθανότητα μάλλον θα έρθω κι εγώ με ένα φίλο από Κοζάνη.

ως ενα νεο και συναμα "σιωπηλο’’ μελος αυτου του φορουμ θα ηθελα να χαιρετισω την πρωτοβουλια του φιλου luke γιατι καλα τα λογια, αλλα η πεμτουσια και ο αυτοσκοπος ειναι η μουσικη…οι οχταχορδοι της Ναουσας θα ειναι στις επαλξεις…(ελπιζω οι πλειοψηφουντες εδω εξαχορδοι να μας “παιξουν” κι εμας το σαββατο…)

Κώστα άν πραγματικά υπάρξει τόσο μεγάλη συμμετοχή σημαίνει ότι υπάρχει μεγάλη διάθεση για επικοινωνία κι αυτό είναι θετικό, από την άλλη ο τυχόν μεγάλος αριθμός μελών μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στην μουσική έκφραση όπως γίνεται όταν είναι μικρές οι παρέες και υπάρχει η ευκαιρία για να γνωριστείς με τον καθένα, αλλά τι στο διάολο είναι μια εμπειρία,μια πρόκληση ας το δούμε έτσι:089:
Σε ότι αφορά το πως θα παίξουμε ας σκεφτούμε φόρμες του τύπου (παίξε το και ακολουθώ )
Σε κάθε περίπτωση κατανοοώ τον κόπο σου αλλά και το βάρος που έχεις επωμιστεί γι αυτό πρέπει να είμαστε επιεικείς και καλοπροαίρετοι.
Τράβα μπρός

Λοιπόν φίλτατοι,

τα μέλη του forum που ανέλαβαν να οργανώσουν τη βραδιά, ήτοι: @luke, @anastashos, @mimis, και δασκαλάκος, επικοινωνήσαμε με πολλούς ενδιαφερόμενους, δεχθήκαμε προτάσεις, προβληματιστήκαμε και τελικά καταλήξαμε στα εξής:

Η μάζωξη θα πραγματοποιηθεί όπως σχεδιάστηκε:
28 Νοέμβρη στη Νάουσα.
Σε μια ταβέρνα που βρίσκεται στην πλατεία της πόλης (κολλητά με την Εθνική Τράπεζα. Να δω ποιος δεν θα την βρει!). Το επίσημο όνομά της είναι “η Φλαμουριά”, αλλά όποιος ρωτήσει για την ταβέρνα “του Χουβαρδά” (έτσι λέγεται ο άνθρωπος) θα του την υποδείξουν σίγουρα. Τηλέφωνο: 23320-29370

Επίσης ορίστηκε η επίσημη ώρα έναρξης 20:00. Επειδή όμως οι φίλοι που θα μας έρθουν από μακριά επιθυμούν (και λογικώς) να επιστρέψουν μιαν ανθρώπινη ώρα, αποφασίσαμε να ξεκινήσουμε (οι διοργανωτές, φίλοι του forum και κάποιοι μουσικοί) ήδη από τις 19:00. Στην πορεία θα έρχονται και οι υπόλοιποι, ο καθένας όπως μπορεί.

Για όσους ενδιαφέρονται να μείνουν το βράδυ στην πόλη μας (ή δεν καταφέρουν να φύγουν, γιατί στην διασταύρωση γίνονται και αλκοτέστ!), παραθέτω πληροφορίες καταλυμάτων, για να διαλέξουν κατά βούληση:

http://www.naoussa.gr/visit/info/accomondation.htm

Όσα καταλύματα έχουν την ένδειξη ότι βρίσκονται μέσα στην πόλη της Νάουσας, απέχουν μικρή απόσταση από τον τόπο του εγκλήματος και ίσως (μάλλον) θα σας βολέψουν περισσότερο.

Μιμούμενοι το πετυχημένο παράδειγμα της συνάντησης στην Πτολεμαίδα, συμφωνήσαμε με την ταβέρνα το κόστος, για ότι φάμε και ότι πιούμε, να ανέρχεται σε 15 ? κατά κεφαλή (όποιος βέβαια θέλει να δώσει περισσότερα είναι ευπρόσδεκτος).

Πιστεύουμε και ελπίζουμε ότι όλοι θα ικανοποιηθούν και δεν θα αναφωνήσουν το γνωστό ρητό του Καραγκιόζη:
Θα φάμε, θα πιούμε και νηστικοί θα κοιμηθούμε

Βρισκόμαστε στην δυσάρεστη θέση να ανακοινώσουμε ότι ο κατάλογος συμμετεχόντων έκλεισε, γιατί από ότι φαίνεται το μαγαζί θα είναι ΠΙΤΑ! (άντε να χωρέσουν ακόμα και ο Τατασόπουλος με τον Μυστακίδη - και αυτοί όρθιοι!)
Εάν υπάρξουν ακυρώσεις (από όσους δήλωσαν συμμετοχή με Π.Μ. ή τηλεφωνικώς ή με δήλωση στο forum) παρακαλούμε να μας τις πείτε εγκαίρως (για να μην ανησυχήσουμε).
Εκτός από Νάουσα θα έχουμε παρουσίες και από Θεσσαλονίκη, Κοζάνη, Πτολεμαίδα, Βέροια, Γιαννιτσά, Κατερίνη, Βελβεντό, Αμύνταιο και Λάρισα.

Όπως συμβαίνει συνήθως, θα παρευρίσκονται περισσότεροι μουσικόφιλοι από μουσικούς. Ελπίζουμε σε μια χρυσή αναλογία, ώστε να μην δημιουργήσει βάρος η μια στην άλλη πλευρά (η αλήθεια είναι ότι φροντίσαμε οι καλλιτέχνες να έχουν και ένα ικανοποιητικά μεγάλο κοινό. Να χορτάσουμε χειροκρότημα!)

Οπλιστείτε λοιπόν με καλή διάθεση και ελάτε να γνωριστούμε.