Μαζώξεις μελών

Χαιρετώ,

Είμαι σχετικά καινούριος στη παρέα. Αναρρωτιέμαι αν οι μαζώξεις των μελών - ανά την Ελλάδα και μη - είναι τακτικές. Όπως και νά’χει, φαντάζομαι πως θα υπάρχουν σχετικές έγκαιρες ανακοινώσεις στο φόρουμ.

φιλε μου η τελευταια μεγαλη μαζωξη εγινε στο Βολο στις 4-12-04. Βεβαια μικροτερες τοπικου χαρακτηρα γινονται απο οσο διαβαζω στο φορουμ τακτικοτερα. Επισης υπαρχουνε και οι… μερακληδες που δεν ασχολουνται με φορουμ και υπολογιστες και οσο μπορει ο καθενας μας συνευρισκεται μαζι τους για καλες πενιες. Αυτα και χαιρετισματα απο Κομοτηνη αυτη την εποχη. Βαγγελης…

Γειά σου Βαγγέλη,

Σίγουρα όλη αυτή η κατάσταση με τα φόρουμ τα pc κλπ κάνει αυτές τις μαζώξεις κάπως “στημένες”… όμως κάνε και αλλιώς! Δεν έχομε όλοι παρέες που βρίσκονται μέσα στα πράγματα… Αυτοί πάνε clubbing! Χαιρετίσματα από Ρέθυμνο.

Δεν έχεις απόλυτα δίκιο: οι μαζώξεις αυτές έχουν τον χαρακτήρα της προσωπικής γνωριμίας ανθρώπων που ούτως ή άλλως επικοινωνούν ψηφιακά. Επίσης, είναι ένα πρώτης τάξεως πρόσχημα για γλεντάκι…

“μαζωχτείτε, ξαναμαζωχτείτε στο τέλος κάτι θα μείνει” που έλεγε και κάποιος γνωστός μας.

Αμα ητανε στημενες αυτες οι αυθορμητες ρεμπετοσυγκεντρωσεις αγαπητε Πανε Δημητριε απο το Ρεθεμνος, ε τοτε να το κλεισουμε το μαγαζι …
Δεν χρειαζεται να κανουμε αναλυση περι της ιντερνετικως δημιουργιας γνωριμιας και παρα περα
σχεσης ή φιλιας ειναι κι αυτο μια νεα εμπειρια που την βιωνουμε και βγαζουμε τα συμπερασματα μας, παντως το ενστικτο μας μας οδηγει σε αυτα που κοινα αποδεχομαστε και γουσταρουμε σαν να ειχαμε γνωριστει πχ σε καποιο στεκι ή κατι σχετικο.
Επειδη ομως ολα αυτα τα στεκια καποιων παλιων εποχων -οχι και πολυ παλιων- εχουν πεσει στα χερια αρπακολατζηδων, αρπαχτικων, κιτσατων, λαιφστυλατων και δε συμαζευεται τυπων κι επειδη
τυχαινει να περναμε για α,β λογους καποιο χρονο μας γυρω στη 1 με 2 ωρες τη μερα μ.ο. στον υπολογιστη και στο ιντερνετ και επειδη η βενζινη και ο καφες εχουν παει στα υψη,
κανουμε την τσαρκα μας απο τα ιντερνετικα στεκια αυτου του περιεχομενου που γουσταρουμε και ζουμε θελω να πιστευω μια κατασταση απο καφενειο εως λαικη ακαδημια με ολα τα συν και πλην.
Επειδη μιλησες για κλαμπ και επειδη προσφατα καποιος μου περιεγραψε τη “νυχτα” στο Ρεθυμνο φετος το καλοκαιρι -που δεν απεχει απο αυτην των Χανιων που ειμαι εγω- και περιλαμβανει ολα τα “μοδατα” λαουντζ και λοιπα μπαρ και κλαμπ τις προαλλες ειχαμε κανει μια κρασοκατανυξη με 6-7 μπουζουκια 2 ακκορντεον μια κιθαρα (εγω) και λοιπο κοσμο, οπου οι πιο πολλοι ηταν πιτσιρικαδες της ηλικιας σου φανταζομαι (καμμια μομφη σ’αυτο) και μετα που μας τελειωσαν οι πεννιες κατα τις 3.30-4.00 λογω γειτονων μια και ηταν εξοχικο το μαγαζι, οι ρεμπετο-μαγκιτες πιτσιρικαδες την κανανε για Destijl !!! (αντε κανω και διαφημιση !!)
Ρεμπετο-λαουντζ ρε παιδι μου …
Γιαυτο γουσταρω που απεχεις απο αυτην την ξενερα,
με ολα τα επακολουθα -ξερεις τωρα- και ψαχνεις για κατι πιο δικο μας πιο ουσιωδες.
Η πλακα ειναι οτι και στα Χανια ολη η παρεα μας εχουμε γινει “επαγγελματιες” και κυνηγαμε το μεροκαματο ειδικα το καλοκαιρι με τον τουρισμο κι ετσι και να σου πω να ερθεις, το μονο που θα κανουμε καμμια γυρα απο τα μαγαζια που παιζουν ολοι αυτοι οι φιλοι …

Αγαπητέ Γιώργο Β., κοντοχωριανέ,

Δυστυχώς καμιά φορά γίνομαι παράφορα ρομαντικός και εκτός πραγματικότητας… Έχω συνηθήσει αλλιώς εδώ στην Κρήτη… Έχεις δίκιο όμως.

Όντως, δε πρέπει να καταδικάζουμε αυτά τα πράγματα ως απρόσωπα. Όμως η τειλική Κρίση θα έρθει στην επόμενη μάζωξη Κρητών Ρεμπετών, στην οποία ελπίζω να παρίσταμαι! (μιας και θα λείπω εκτός…)

Γιώργη χάρηκα, και ελπίζω κάποτε να φτάσω στο σημείο να παίξω μαζί σου με το μπουζούκι μου! Τα λέμε.

Καλο ειναι να εισαι ρομαντικος, τοσο οσο απο τη φυση σου τεινεις να εισαι και οσο οι υποτιθεμενες συμβασεις της ζωης σε υποχρεωνουν να μην εισαι …
Τωρα αυτο με το σημειο που λες να παιξεις σαν κομπλιμεντο μου ακουγεται … παντως δε νομιζω οτι χανεις και τιποτα που δεν εχεις παιξεις μαζι μου, αλλα καλο ειναι να βρεθουμε οι Κρητες φορουμιτες προτου τελειωσει κι αυτο το καλοκαιρι …

Λοιπόν, λοιπόν, αν οργανωθεί κάτι ενημέρωσε και θα προσπαθήσω να έρθω! Βέβαια, αν είναι πριν τις 30, γιατί 30 τη κάνω.
Και να είσαι σίγουρος πως ήταν κομπλιμέντο. Καλά, μουσικός δεν είσαι; Αφού παίζεις τετρακόσιαπενηνταδώδεκα όργανα. Εγώ είμαι αρχάριος - χάλιας!
Αλλά δεν το βάζω κάτω! Σήμερα μόνο έβγαλα το μινόρε του τεκέ (είμαι πολύ περήφανος!!!)

Λοιπόν, καληνύχτα, πάω να την πέσω…

Καληνυχτα Πανο,
την Τριτη δινουμε ραντεβου στην Πλακα Αποκορωνου
παιζουμε σε ενα ωραιο στεκακι, θα σε ενημερωσω …

Παιδιά γειά σας.
Δε ξέρω αν μαζευτήκατε την Τρίτη, αν ναι ζητώ συγνώμη που δεν σας ήρθα… Ήμουν χίππης στη Γαύδο. Όποιος γουστάρει πρωτόγονες καταστάσεις και σπαρτιάτικη ζωή μαζί με άγρια φυσική ομορφιά ας πάει… Πολύ ωραία…