ΜΑΓΝΗΤΕΣ και ΛΟΙΠΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ

Παιδιά ο καλύτερος μαγνήτης είναι ο Arhontis. Μέχρι και τον Πολυκανδριώτη κάναμε να αλλάξει τον δικό του. Αυτόν έχει και ο Καραντίνης.

paidia an thelete na akousete kai enan diaforetiko-energitiko panta-magniti psakste gia ton I.P. i ton EBS pou parepiptontws file mou giorgo o polykandriotis mono me EBS paizei…

παιδιά εχω 8άχορδο και παίζω με archontis special αλλα επιδή τον κουμπώνω σε ενυσχιτή για Synthesizer δε μπορω να καταλάβω ψάχων τον παλιό μεγάλο savvas νομίζω εχει κατι σαν όστρακα επάνω υπάρχει σε κάποιο eshop ?

εχω αυτό http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=4_42_4209&products_id=1860

Το προηγούμενο Σάββατο μου συνέβη ένα περίεργο τεχνικό πρόβλημα. Εφαρμόζοντας το καρφί στο μπουζούκι και ανοίγοντας την ένταση από την κονσόλα, δεν “έδινε” ήχο, δεν είχε επαφή. Αφού το έβγαλα και το ξαναέβαλα, λειτούργησε για λίγα δευτερόλεπτα και μετά σταμάτησε σαν να μην υπάρχει μαγνήτης ή κάποιο καλωδιάκι να μην “κάνει” επαφή. Έπαιξα με άλλο μπουζούκι με το ίδιο καρφί χωρίς πρόβλημα. Την προηγούμενη βδομάδα σε συναυλία σε ανοιχτό χώρο με τον ίδιο μαγνήτη, το μπουζούκι “βγήκε” κανονικά. Σ’ένα κασετοφωνάκι που το δοκίμασα μετά το πρόβλημα που προέκυψε, έβγαινε ο ήχος. Αν αποκλειστεί η βλάβη που δεν επιδέχεται αποκατάσταση (θεωρητικά πάντα γιατί και αυτή είναι πιθανή) υπάρχει κάποια τεχνική εξήγηση( ή και μεταφυσική αν έχετε), πχ κάποιο λάθος μου, κάποια παραμόρφωση ίσως στην τρύπα του μαγνήτη, κάποια στρέβλωση στην βίδα από πίσω;

Να ξεκινήσεις ελέγχοντας την είσοδο του καρφιού (τζάκ).

Το ξεβιδώνεις και ελέγχεις τις επαφές (κολλήσεις).

Μετά δοκίμασε αν παίζει χωρίς να το βάλεις στη θέση του, (να κρέμεται), και έλεγξε και το καλώδιο του μαγνήτη καθώς παίζεις.
Το κουνάς καθώς παίζεις και βλέπεις αν διακόπτεται ή όχι ο ήχος.

Μήπως ξέρει κανείς για ένα σύστημα μαγνήτη-μικροφώνου,ΝΤΗΝ ΜΑΡΚΛΕy
μοντέλο Trilogy που χρησιμοποιήται στα μπουζούκια με ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΤΑΤΟ ήχο;
Τυχόν πληροφορίες για τιμή , αντιπροσωπία,κλπ.

Άνω των 300 ευρώ…

Απ την άλλη πολλά καλωδιάκια ρε γαμώτο…ρομποκοπ τελείως το μπουζουκάκι…

Το κυρίως θέμα δεν είναι η τιμή,(είναι και αυτο οπωσδήποτε ένα βασικό θέμα),αλλά κατά πόσο δίνει φυσικό ήχο κατα το δυνατόν,αν είναι στιβαρή κατασκευή, αν τοποθετείται εύκολα χωρίς πολλές αβαρίες στο όργανο, τώρα για ρομποκοπ έχεις δίκιο,αλλά προκειμένου να βγαίνεις με αξιοπρεπή ήχο προς τα έξω, τι να κάνουμε,αναγκαίο κακό.

Απο ήχο σίγουρα δεν θα απογοητεύει (…έχεις μικροφωνάκι,κρυστάλλους και μαγνήτη και τα ρυθμίζεις όλα ξεχωριστά…).Εμένα ακόμα αυτό που με ανησυχεί είναι τα καλωδιάκια του…για δές μια φώτο.

αναζηταω καποιο καλο μικροφωνο το οποιο θα κουμπωνει σε καρφι στο κασετόφωνακι για εγγραφες

Πληροφοριακά αναφέρω ότι ο μαγνήτης της φωτογραφίας που έστειλε ο mylti, ο οποίος έχει και μικρόφωνο επάνω του, μπορεί να λειτουργήσει και με μικρή μπαταρία η οποία προσαρμόζεται στην πίσω πλευρά του μαγνήτη, με υλικά που υπάρχουν στην συσκευασία, οπότε μπορεί να καταργηθεί η ενοχλητική και βαριά μπαταρία των 9 V και μαζί και το καλώδιο. Μόνο που η αυτονομία των μικρών μπαταριών είναι 90 h ενώ της εννιάβολτης είναι νομίζω 400 - 500 h.

Όσο αφορά τον κρύσταλο, η εφαρμογή του είναι αρκετά δύσκολη, χρειάζεται ειδικός καβαλάρης, πρέπει να τρυπηθεί το καπάκι, περιορίζονται οι μικρομετακινήσεις του καβαλάρη και γενικά η εφαρμογή του είναι προβληματική.

Ti egine re paidia; jafnika den grafo ellinika.Eyharisto toys multi kai kosta gia tin boithia toys.Se thlefoniki epoikinonia poy eiha me filo poly kalo pekti trihordo poy pezi me ayton ton magniti ton krystallo, den ton ehi topothetisi katholoy me poly kala apotelesmata.

αντιμετωπιζω ενα προβλημα που κατα πασα πιθανοτητα οφειλεται στον μαγνητη μου.Εχω εναν ideal.προσφατα αγορασα ενα ενισχυτη.fender frontman 212 r μοντελο ,κυριως για την ηλεκτρικη μου κιθαρα αλλα και για το μπουζουκι.
το προβλημα ειναι οτι η μπουργκανα μου με την παραμικρη ταλαντωση της βγαζει εναν ενοχλητικο βομβο με αποτελεσμα να μην μπορω να παιξω.δεν εχω ασχοληθει με μαγνητες για μπουζουκι οποτε θα ηθελα τα φωτα σας.
Σημειωση :η μπουργκανα ειναι ηλεκτρικη(οπως μου εχει αναφερει η δασκαλος,μιας και αγορασα το μπουζουκι του που την ειχε πανω).
Ισωε ενας μαγνητης πιο αναισθητος να με βοηθουσε.θα ηθελα εναν καλο μαγνητη ανεξαρτητως κοστους και να βγαζει το οργανο οσο πιο φυσικο γινεται.
πολυ καλος και ο Ideal αλλα με αυτο το προβλημα τον βγαζω ακυρο οπως λεει και η κελεκιδου… :019:
μια αλλη λεπτομερεια ειναι οτι εχω κατεβαζμενο τον καβαλαρη αρκετα ετσι ωστε οι χορδες μου να ειναι σε μικρη αποσταση απο την ταστιερα με μικροτερο κενο.ετσι εμαθα να παιζω και πλεον εχω συνηθισει.Μηπω φταιει αυτο που αρπαζει ο μαγνητης; και με αλλον παλι προβλημα λετε να εχω;
Διαβασα κατι σχετικα με κρυσταλλους.αυτοι τι ειναι;

φιλε μετα απο πολυ ερευνα και δοκιμες ο καλυτερος κατα την γνωμη μου ειναι ο savvas .

Καλός ο savvas δεν λέω αλλά ο καλύτερος μαγνήτης είναι αυτός που ικανοποιεί τα γούστα του μουσικού. Κάθε όργανο είναι διαφορετικό.Έχει …“προσωπικότητα” και σε συνάρτηση με τα γούστα του μουσικού,παίρνει και τον μαγνήτη.
Εδώ, λοιπόν, κολλάει το σοφό,“περί ορέξεως,…:127:”

Ενας πολύ καλός μαγνήτης που αποδίδει στα μπουζούκια είναι ο Seymour Duncan Maq-Mic,μπορείς να τον βρείς σε πιο καλές τιμές απο του εμπορίου απο το internet μέσω Του Thomann music House περίπου στα 240 Εuro.Αυτός ο μαγνήτης είναι αυτοενισχυόμενος με δυο ποτεσιόμετρα για ένταση μαγνήτη και ένταση εσωτερικού μικροφώνου.Τέτοιον φοράω στο δικό μου μπουζούκι:088: και μπορείς με λίγο ψάξιμο στις ρυθμίσεις να βγάλεις φυσικό ήχο.

παιδια παιζω μπουζουκι 4χορδο και θελω να βαλω μαγνητη(να παιζω παρειστικα οχι επαγγελματικα) τι μου προτεινετε? savvas H prodigy m8 active??? επισης μετα μπορω να τον περασω σε αλλο οργανο αν αλλαξω?

Μπορείς να τον βάλεις σε όσα όργανα θέλεις. Ομως, αφού παίζεις παρεΐστικα, τι τον θες το μαγνήτη;

Και όμως σε πληροφορώ ότι με μαγνήτη σε παρέα γίνεται Ο χαβαλές.

Πρώτα απ’ όλα, το μπουζούκι είναι ένα: αυτό που είναι πάνω στον ενισχυτή.
Τα υπόλοιπα ξεκουράζονται στη θήκη τους.

Εξ’ αυτού και το δεύτερο καλό: Η παρέα τραγουδάει , χορεύει και δεν κοιτάνε οι μισοί πως θα κάνουν χωσέ ντιν-ντιν πάνω στην πενιά των άλλων μισών. Δεν γίνεται δηλαδή σαν τη παιδική χαρά που παίζει ο καθένας με το αεροπλανάκι του και σπανίως παίζουν μαζί κάνα πεντάλεπτο και μετά ξαναπιάνει ο καθένας το αεροπλανάκι του.

Το τρίτο καλό είναι ότι επειδή - πως να το κάνουμε; - υπάρχει μια ενίσχυση, κάποιοι που θέλουν σώνει και ντε να συζητήσουν δεν ενοχλούν. Ούτε ο παίχτουρας τσαντίζεται, ούτε οι συνδαιτυμόνες, ούτε και οι συζητώντες.

Το τέταρτο αφορά εμάς τους ερασιτέχνες, είναι ότι αισθάνεσαι ότι κάνεις κάτι το σπουδαίο όταν βγαίνεις από ηχείο.

Κουφάθηκα τελείως!
:256: