Μαγνήτες για μπουζούκι

ΓΕΙΑ ΜΕ ΛΕΝΕ ΔΗΜΗΤΡΗ Τ. ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΜΟΥΣΙΚΟΣ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ 4ΧΟΡΔΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΠΑΝΩ ΤΟΥ ΕΝΑΝ SAVVAS ΜΑΓΝΗΤΗ.ΘΕΛΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΟΝ ΑΛΛΑΞΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΣΤΑ ΗΧΕΙΑ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟΥ ΜΑΓΝΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΗ ΜΟΥ ΠΡΟΤΙΝΕΤΕ.

Φίλε Δημήτρη,

Αν κάνεις μιά αναζήτηση πάνω πάνω δεξιά (μικρόφωνο-α, μαγνήτες, κάψες) θα βρείς πολλές συζητήσεις που ίσως σου φανούν χρήσιμες.

Αλλά παραπάνω για μαγνήτες από μένα δυστυχώς μην περιμένεις, δε κατέω πράμα…

Εγώ χρησιμοποιώ EMG και μου φαίνεται αρκετά ποιοτικός
ακριβούτσικος βέβαια και βαρύς γιατι θέλει 9v μπαταρία αλλά καλός για τετράχορδο.

Υπαρχει και ο EMG ο Β που εχω και εγώ ο οποιος δεν χρησιμοποιει 9βολτη μπαταρία αλλα 6 μικρες στρογγυλες. σε βαρος ειναι μαλλον λιγο πιο ελαφρης αλλά σε τιμη αρκετα πανω. παντως αξιζει και κατ΄εμε ειναι μακραν καλύτερος απο τους αλλους( εχω δοκιμασει TAP και SAVAS)

εαν θέλεις πιο ηλεκτρικό ήχο χρησιμοποίησε τον prodigy με 9V μπαταρία και led που σου δείχνει για την καταστασή της. Η EMG έβγαλε επίσης τον EMG 8. Αυτοι οι δύο για μένα (και για πολούσ άλλους) είναιθ οι καλύτεροι. υπολογισε ότι κοστίζουν κοντα στα 130 ευρό.

Εγω με την μικρή μου εμπειρία αλλά με τις πολλές απόψεις που έχω ακούσει προτείνω τα εξής
Για μπουζούκι(τρίχορδο) τον πιο φυσικό ήχο βγάζει ο Σάββας για τζουρα.Μπορεί να είναι πιο αδύνατος άλλα με την ένταση όλα διορθώνονται(έχεις λίγο πιο ανεβασμένη την στάθμη στην κονσόλα).τιμή γύρω στα 60 ευρώ
Για κιθαρομπούζουκο δεν ξέρω δεν ασχολούμαι αλλά βλέπω τους περισσότερους να φορά EMG γιατι θεωρούν μαγκιά το ποιός θα ακούγεται περισσότερο,τιμή γύρω στα 120 ευρώ
Για μπαγλαμά καλύτερα να παίζεται με μικρόφωνο και όχι ιδιαιτέρως κοντά.

kai egw pisteuw oti o pio kalos gia trixordo einai o savvas…tora gia tetraxordo o pio kalos gia mena einai o EBS alla dyskola na ton vreis edw stin ellada…meta poly kalos einai o I.P. o EMG me tin 9V…alla oloi autoi einai energitikoi diladi exoun proenisxisi mpatarias…o savvas einai pathitikos…

kai akrivoi etsi diladi 130 eurw peripou…alla panta einai thema konsolas…an den exeis kali konsola i den tin ksereis i exeis kako ixolipti dyskola tha meineis ikanopoiimenos apo to magniti kai tin apodosi tou…gi’auto des kai gia mixanimata…

Παιδια έχω ακούσει ότι οι κρυσταλλοι κάνουν καλή δουλειά αλλά δεν ξερω λεπτομέρειες. Μου είπαν ότι μπαίνουν κάτω απο τον καβαλάρη και δεν έχεις σχέση με μαγνήτες και τέτοια. Επίσης γνωρίζω ότι μόνο με πατέντα γίνονται και ότι κοστίζουν αρκετά πάνω απο έναν μαγνήτη. Μήπως ξέρετε να μου δώσετε περισσότερες πληροφορίες. (Νομίζω ότι ο κορακάκης χρησιμοποιεί κρυστάλους)

Φίλε Γερογιάννη θα μπορούσες να μου πεις λεπτομέριες για τον EBS?Αν δεν υπάρχει στην Ελλάδα που υπάρχει?Ο IP είναι καλός τον έχω αλλά η πατέντα της μπαταρίας είναι απελπιστική.Μου έχει φύγει η μπαταρία πάνω στη δουλειά και ψαχνόμουνα.

file vasili egw epsaxna ebs kai mono kypro yparxei oso gia ton I.P. egw den ton allazw kai pleon exw mathei kai apo tin apodosi kai apo to poses meres douleuo pote prepei na allaksw mpataries…gia emg oute logos kai eidika auton me tis 4 mpataries…aparadektos

Ο IP μου άρεσε και μένα αλλά σου είπα το πρόβλημα με την μπαταρία.Προχθές δοκίμασα τον καινούργιο μαγνήτη του SAVVAS με μπαταρία.Είναι παρα πολύ καλός.Σ’ευχαριστώ πάντως και sorry που άργησα να απαντήσω.

file vasili me ti mixanima paizeis?

Εχω ενα solitaire που βγήκε το 2001,ενα S200 και ενα enhancer/exciter της behringer[αυτο είναι μια κεφαλή για ρύθμιση συχνοτήτων].Μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος με αυτά.Αλλά όλες οι προτάσεις όσο αφορά τον ήχο είναι ευπρόσδεκτες.

koita an mporousesna vreis solitaire pio palias texnologias tha itan kalitera pisteuw…egw paizw me ena Peavy kai eimai arketa euxaristimenos…

To καλύτερο solitaire πρέπει να είναι το 2 ή το 3 μοντέλο χωρίς equalizer αλλά που να βρεις σήμερα τέτοιο.Το peavy τι λέει?

to peavy vasili einai poly kalo…to kalo einai oti exei psifiako vathos kai mporw na to rithmizw opws thelw…

ειμαι επαγγελματιασ μουσικοσ…εχς εδς και 2 χρονια το savvas και δεν εχω μεινει ικανοποιημενος ιδιαιτερα με την αποδοση του…!!!τι μου προτεινετε να βαλω ωστε ο ηχοσ του μπουζουκιου να ακουγετε ποιο γλυκοσ αλλα και ποιο γεματοσ???:240:

Άμα βαρυέσαι, φίλε μου, τίποτα δεν πρόκειται να γίνει σωστά… Μέχρι και εμείς θα βαρεθούμε να σε καλωσορίσουμε στο φόρουμ

1 «Μου αρέσει»

Εχει ακουσει κανεις για ενα μαγνητη PUTW ?

Βγαινει σχαδιασμενος λενε για μπουζουκι και μπαινει κατω απο τον καβαλαρη και εχει φυσικο ηχο . Ξερει κανεις περισσοτερα ?