Μαγαζιά στην Κόρινθο/Κορινθία...;

Ξέρει κάποιος αν υπάρχουν ταβέρνες/καταστήματα με ρεμπέτικα στην Κόρινθο (ή περιξ) ; Γιατι με μια 1η ματιά μου, δεν ειδα και πολυ “φως” στην υποθεση…

Στο κάτω Διμηνιό ένα χωριό μεταξύ Κιάτου και Μελισσίου έπαιζε μέχρι και πέρσι απ’ όσο γνωρίζω ένα μαγαζάκι με λαικά ρεμπέτικα, δεν θυμάμαι πως το λέγαν είχε πάντως ένα γυναικείο όνομα.

Στο Κάτω Διμηνιό υπάρχουν τρία μαγαζιά που κατά καιρούς βάζουν ζωντανή μουσική τα Σαββατοκύριακα. “Της Αμαλίας”, “της Κατίνας” και το “Ακρογιάλι”. Κανένα από τα τρία δεν έχει ξεκάθαρη φυσιογνωμία και αμιγές μουσικό πρόγραμμα.
“στης Αμαλίας” έχει ωραίο περιβάλλον, παίζανε δυό ντόπια παιδιά (μπουζούκι -κιθάρα χωρίς μικρόφωνα), κυρίως τα γνωστά παλαιότερα και νέα λαϊκά.
“Στης Κατίνας” παίζουν στο ίδιο στυλ, ηλεκτρικά από ότι έχω ακούσει. Δεν έχω πάει, γιατί από παλιά του έχω βγάλει κόκκινη κάρτα…
Τo “Ακρογιάλι” κατά καιρούς, τα Σαββατοκύριακα και γιορτές, έφερνε-φέρνει κάποια σχήματα μαζικής κατανάλωσης, λαικο-συρτοτσιφτελικών κατευθύνσεων, με πολλά Wat. Ο εξωτερικός χώρος είναι πολύ όμορφος, ενδείκνυται τις καθημερινές το καλοκαίρι, για καφεδάκι ή μπιρίτσες πάνω στο γιαλό…
Γνήσια ρεμπέτικα και παραδοσιακά στο Κ. Διμηνιό, μάλλον “εκτελώ” μόνο εγώ για τον μαναδικό μου φαν, το γάτο μου!:slight_smile:

Γειά σου theos1960 συντοπίτη. Εγώ είμαι απ το Μελίσσι αλλά εδώ και καμιά 10αριά χρόνια ζω στην Αθήνα. Σχεδόν κάθε ΣουΚου κατεβαίνω στο χωριό άντε ρε να κάνουμε κανά κονέ.

Ωραια.Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.Αν και λίγο δύσκολο να μετακινηθεί κανείς εκεί(ανευ κάρου).Δυστυχώς στην Κόρινθο (μέσα) δεν φαινεται να υπάρχει κάτι.Αλλά μην τα θέμε κ όλα δικά μας ε.

Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση στο μαγαζί στο οποίο, κατά πάση πιθανότητα, θα δουλεύω
το ερχόμενο χειμώνα, ένα ιδιαίτερα καλαίσθητο και με ποιοτικά εδέσματα μεζεδοπωλείο
στο κέντρο της Κορίνθου, είναι το “Φίλοινο”. Εκεί θα ακούσεις τις Παρασκευές και τα
Σάββατα ποιοτικότατο πρόγραμμα χωρίς κανένα συμβιβασμό και “περίεργο”
ανακάτωμα (πχ Πάγκυ Ζήνα με Αλεξίου…) από όλο το ρεμπέτικο και λαικό τραγούδι
(από Τσιτσάνη και Βαμβακάρη μέχρι Κουγιουμτζή, Λοΐζο αλλά και Πορτοκάλογλου,
Μάλαμα κλπ).

Εκεί είμαστε κατά κύριο λόγο δύο τρίχορδα με μια κιθάρα και αρκετές φορές και
με τραγούδιστρια η οποία παίζει πιάνο (αρμόνιο κατά βάση αλλά το Roland της βγάζει
υπέροχο ήχο κλασσικού πιάνου…!) και για φέτο έχουμε βάλει στοίχημα να παίζουμε
μόνο με μικρόφωνα. Γι αυτό το λόγο ήδη έχουμε αγοράσει 2 πυκνωτικά AKG 535ΕΒ
αλλά και ακριβή προενίσχυση focusrite.

Σε καμία περίπτωση δε θα ήθελα να φανεί κάτι τέτοιο ως διαφήμιση καθώς θέλω να
σεβόμαστε στο μέγιστο βαθμό τα φόρουμ, απλά δεδομένης της πίστης μου ότι τόσα
χρόνια με το σχήμα μου (Γόρδιος Δεσμός) κάνουμε μια μεγάλη προσπάθεια επιβίωσης
και διάδοσης της ποιοτικής ελληνικής μουσικής στην Κορινθία, αλλά και δεδομένης
της εντύπωσης ότι η σύγχρονη Κόρινθος απογοητεύει από πλευράς πιο αυθεντικής
μουσικής ,θεώρησα επιβεβλημένη την παρέμβασή μου.

ΥΓ: Μέχρι και πέρσυ ήταν ανοικτό για πολλά χρόνια με καλή μουσική (και έξι άτομα
ορχήστρα παρακαλώ), στο κέντρο της Κορίνθου, και το μαγαζί “Ναυτάκι” αλλά
δυστυχώς το πιο πιθανό είναι ότι φέτος θα μείνει κλειστό λόγω εξωγενών
παραγόντων…Μακάρι να είναι ναοικτό και να λειτουργούμε ως ένα εναλλακτικό
δίπολο ποιοτικής και αυθεντικής διασκέδασης.

Η Κόρινθος λοιπόν δεν κοιμάται και τόσο!:slight_smile:

theonik, καλώς όρισες στο forum!
Αν και έχω καιρό να το επισκεφθώ, νομίζω ότι έχεις δίκιο για το “Φίλοινο”! Παρά τον “ασαφή” χαρακτήρα του, (ειδικά τα Σάββατα… υπήρχε εκτροπή προς τα χοροπηδήματα…), διατηρώ θετική ανάμνηση από τα μαγαζί… :088:Από τα ελάχιστα που σέρβιρε χύμα κρασί Αγιωργίτικο Νεμέας του Παπαϊωάννου! Γενικά το έχω αξιολογήσει ως “έντιμη” πρόταση και θα σας επισκεφθώ οπωσδήποτε την προσεχή σαιζόν!
Όσο για το ναυτάκι τι να πω… καλοί-ή μουσικοί-ή, μα αλλοπρόσαλλοι θαμώνες, στριμωξίδι και φοβερή βαβούρα, ρε παιδί μου… :240:εκτός και αν μου έτυχε η μέρα…:084:

Όχι δεν σου έτυχε η μέρα, γενικά έχει έναν πιο βαβουριάρικο χαρακτήρα
σε σχέση με το πιο εκλεπτυσμένο φίλοινο αλλά εμένα μου αρέσει η
παρουσία μιας τέτοιας διαφορετικότητας σε μια τόσο μικρή πόλη!

Το Φίλοινο μπορειτε σας παρακαλω να μου πειτε που ακριβως βρισκετε?!Ευχαριστω πολυ!