Μαγαζιά με ΚΑΛΟ ρεμπέτικο στην Αθήνα και όχι μόνο (2000)

“Κρασάδικο”. Ριζούντος και Αφροδίτης, Ελληνικό (μόνο Παρασκευή-Σάββατο).

ωραία κι εγώ κάπου εκεί … φερτε όργανα

Να προσθέσω εδώ ένα μαγαζί της ξενητειάς.Λόγω δουλειάς αναγκάζομαι να ταξιδεύω προς Ανατολή μεριά και εδώ και κανά χρόνο έχει που δουλεύει στην Οδησσό στην Ουκρανία!ένα ελληνικό ταβερνάκι.Η πρώτη επίσκεψη ήταν ανήμερα την 25 Μαρτίου του 2000 κατά τύχη και ευτυχώς είχα και το μπουζουκάκι μου μαζί γιατί 'κει μέσα βρήκα καμμιά 50 ελληνάρες ναυτικούς και φοιτητές και το ξενυχτήσαμε μέχρι τις 9 το άλλο πρωί.Φυσικά γνωριστήκαμε με τον ιδιοκτήτη και στην ερώτησή του αν μπορώ να του φέρω από την Ελλάδα καμμιά κασέτα με καλή ελληνική μουσική εύκολα κανείς μαντεύει με το τι είδους μουσική έσπευσα να τον εφοδιάσω.Καμμιά 10 λοιπόν κασσέτες με ατόφιο ρεμπέτικο (εννοείται πρώτες ηχογραφήσεις) να ακούνε Μάρκο και συντροφία κει πάνω να χαίρεται η ψυχή τους.Το συστήνω λοιπόν για όποιον βρεθεί στην Οδησσό .Φαγητό εκτός από το κρέας οι χριστιανοί κουβαλάνε από την Ελλάδα και ο κόσμος που συχνάζει εκεί τρελλαίνεται άμα ακούει μπουζούκι.Το όνομα του μαγαζιού στα Ελληνορωσικά είναι “Ντβά Κάρλα” και είναι στην οδό των Ελλήνων στην Οδησσό.

Το ταβερνάκι στην Οδησσό πραγματικά είναι συμπαθητικό. Ο ιδιοκτήτης είναι ο κύριος Περσίδης με την γυναίκα του την κυρία Σουζάνα. Το μαγαζί προϋπήρχε σαν εστιατόριο με το ίδιο όνομα “Ντβα Κάρλα” (ΔΗΛΑΔΗ: δύο Καρλ) μιας και είναι στη γωνία των δυο δρόμων Καρλ Μαρξ και Καρλ Λίμπκνεχτ, κοντά στην πλατεία Ελλήνων και στο ιστορικό οίκημα που ήταν η έδρα της Φιλικής Εταιρίας και σήμερα λειτουργεί σαν μουσείο.
Τώρα που το πήραν οι Έλληνες και το λειτουργούν με ελληνική κουζίνα και την ανάλογη “γαλανόλευκη” διακόσμηση, πρόσθεσαν το “Ελληνική Ταβέρνα”. Για τους ντόπιους οι τιμές είναι λίγο τσιμπημένες.

ΥΓ1.
Γιώργο, με αυτήν την ευκαιρία που σου δόθηκε να είσαι εκεί την 25η Μαρτίου, μήπως παρακολούθησες τις εορταστικές εκδηλώσεις που πραγματοποίησαν ανήμερα οι Έλληνες της Ουκρανίας; Αν όχι, παρακολούθησε λίαν προσεχώς από την ΕΤ1 (Κυριακές 11.45) την εκπομπή του Στέλιου Ελληνιάδη “Το ατελείωτο ταξίδι του Ελληνισμού”.
ΥΓ2.
Αν πηγαίνεις συχνά Ουκρανία ρίξε κανα mail.

Τώρα αγαπημένοι μου φίλοι θα σας πω για την νέα μου “ανακάλυψη”.
Εξαιρετικό μαγαζάκι : ΠΛΑΤΕΙΑ ΗΡΩΩΝ (Στην Πλατεία Ηρώων του Ψυρρή)
Εξαιρετικό μπουζούκι : Ο ΥΙΟΣ ΤΑΤΑΣΟΠΟΥΛΟΣ !!! (θα πάθετε πλάκα…)

(Πάω τώρα να διαβάσω και τα υπόλοιπα στο forum, πάλι έκανα πολλές απουσίες…)

Λοιπόν Ιωάννα σου στέλνω αυτό το μύνημα από την Οδησσό.Αθήνα θα είμαι 6/4 αύριο δηλαδή. Όσο αφορά το μύνημά σου τις εκδηλώσεις δεν πρόλαβα να τις παρακολουθήσω λόγω “φόρτου εργασίας” θα δώ όμως το ντοκυμαντέρ που προτείνεις. Μύνημα περίμενε μετά τις 6/4. Στο μεταξύ ο Κώστας ο Φέρρης έκανε πρόταση για συνάντηση.Εγώ είμαι μέσα και εκεί θα μπορούσαμε να συζητήσουμε τα της Ουκρανίας. Οι πληροφορίες που δείνεις για τον ιδιοκτήτη δεν είναι όλες σωστές. Φιλικά Γιώργος.

By KK (Baglaman) on Sunday, April 1, 2001 - 02:07 pm:
Στην οδό ΣΑΡΔΕΩΝ 10, ένα στενάκι στο ύψος της Αγ. Μελετίου 130, υπάρχει ο ΜΑΝΔΡΑΓΟΡΑΣ από καταβολής κόσμου.
Εκεί θα έχετε ακούσει (όσοι τον ξέρετε) τον Μητσάρα, ένας απ’ τους παλιούς καλούς μπουζουξήδες. Κάποιοι ίσως ξέρουν τον Μανδραγόρα ως “το μέρος που παίζει ο Μητσάρας”.

Αν και φέτος δεν παίζει αυτός εκεί, δεν παύει να τραγουδάει η κυρία ΡΑΠΤΗ !

Είναι γυναίκα - ψάλτης, όσο κι αν ενοχλεί μερικούς η ύπαρξη τέτοιων όντων.

Αν και θεωρώ τον εαυτό μου περπατημένο, τούτο το φαινόμενο δεν τόχω ανταμώσει ως τώρα.

Συστήνω ανεπιφύλακτα Παρασκευή - Σάββατο - Κυριακή να πάτε να το δείτε και να την ακούσετε.
Τηλέφωνο 8655383, αν και δε χρειάζονται “κρατήσεις”… Το μαγαζί είναι εξαιρετικά φιλικό. Τόχει ο Γιάννης απ’ τη Μήλο.

Υ.Γ
Να με συχορά ο φίλος ΚΚ για την προτοβουλία αλλα την θεόρισα απαρετιτη για λογους αρχιοθέτισης

και παρεπιπτόντος ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

Σε σχορνάω.

se euxaristo Ari

popo den antexo allo 8elo na pio krasaki kai na akouso mpouzoukaki

toso kako einai i toso diskolo

KYANOS

ama goustari kanis parea gia na akousoume kana mpouzoukaki as xtipisi e-meli

pou.sou.
i rebetiki istoria anoikse??

ΑΣΠΑΖΟΜΑΙ ΤΟΥΣ ΕΝΑΠΟΜΕΙΝΑΝΤΕΣ ΜΑΓΚΕΣ ΣΑΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ Μ ΑΡΕΣΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΜΠΟΣΟΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΣΚΟΡΠΙΟΙ. ΟΛΟΙ ΝΑΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ…

ΓΗ
Καφενέοινοπωλείο
Όμορφο χαλαρό μαγαζάκι
Αλκαμένους 26 Σταθ. Λαρίσης
Τηλ. 8823102

Ο Γιώργης θα σας κράτηση το καλύτερο
Τραπέζι αν πάρετε παρέα και τουs μπουζουκομπαγλαμάδες σας

Ρε Κυανέ, έχουμε πιεί μαζί και δε το ξέραμε;

Πάω κι εγώ συχνούτσικα στη “ΓΗ”.

Μάλιστα αν ακούσεις από το CD (αν το φτιάξανε) Κερομύτη, πιές ένα ποτηράκι στην υγειά του Σώτου που μου το έδωσε και αμέσως το κατέθεσα στο μαγαζί.

Δεν κανονίζουμε καμιά συνάντηση με όργανα στη ΓΗ, να πιούμε και τα ρακόμελά μας;

Τί λέτε για σήμερα?

Εγώ θα είμαι εκεί κατά τις 10.00.
Γιώργος

Εγώ κάτα τις 9:30