Μαγαζιά για ξυλεία

Καταρχήν χαιρετώ όλο το φόρουμ καθότι νέος - μόλις έγινα εγγεγραμμένο μέλος. Έχω διαβάσει το μισό φόρουμ δίχως νά’χω γραφτεί και δίχως υπερβολή είναι απ’τις καλύτερες online κοινότητες .gr και όχι μόνο για το ρεμπέτικο (αν μου επιτραπεί η έκφραση το οριοθετεί λιγάκι η λέξη).

Για να μην βγω εκτός θέματος όποιος ενδιαφέρεται για ξύλα / καπλαμάδες / υλικά για κατασκευή μουσικών οργάνων έχω φτιάξει ένα καλό (ελπίζω) αρθράκι στην ιστοσελίδα μου. Για τους έλληνες προμηθευτές συμμάζεψα τις αναφορές από τις σελίδες του φόρουμ. Ελπίζω να φανεί χρήσιμο.

Kαλημέρα σας φίλοι συντοπίτες,
Με αφορμή τα παραπάνω γραφόμμενα θα ήθελα να κάνω μερικά σχόλια.
-Στον Σωτήρη θέλω να πώ ότι το σώμα της στρατοκάστερ και κάθε ηλεκτρικής δεν αποτελείται απο ένα κομμάτι. Συνήθως προκύπτει απο την συγκόληση δύο συμμετρικών κομματιών ξύλου.
-Στον Γιώργο θα ήθελα να πώ πως όλα τα ξύλα που έχουν στην βοτανική τους ονόμασιά (το πρώτο συνθετικό) την λέξη Dalbergia ανήκουν στην οικογένεια των ρόουζγουντ, που είναι αρκετά μεγάλη και περιλαμβάνει 40 με 50 διαφορετικά ξύλα.
-Στον φίλο τον Νικόλαο ότι το ξύλο της μουριάς που χρησιμοποιείται στην οργανοποιϊα και έχει καλές ιδιότητες είναι η άγρια μουριά ή καλύτερα η μαύρη μουριά και όχι αυτή που φυτεύεται σε κήπους ή αυτή που χρησιμοποιούνταν για την καλλιέργεια μεταξοσκώλικα.Όπως λέει και ο φίλος ο ΚΚ(ΤΜ) η ονομασία της στα αγλλικά είναι black mulberry.

Γιάννη, για καπλαμάδες θα πας στον Παντελάκο στην πλατεία Αττικής, η διεύθυνση είναι παραπάνω.