Μαγαζί για αυθεντικά ρεμπέτικα

Kalhspera se olous sas!! Eimai neo melos ths pareas kai latrhs tou eidous. Aplos 8a h8ela na ma8w th gnwmh sas sxetika me to poio 8ewrhte eseis to kalutero magazi pou mporei na brei kapoios shmera wste na akousei au8entikh rempetikh mousikh…

Egw pantos, gia thn A8hna, apo auta pou exw paei 8ewrw kalutero to Tzibaeri sth Kaisarianh

Na sate kala oloi filoi mou!!

Konstantinos

Μέσα είσαι…

Μορτη τζουνιορ δεν υπαρχει αντικειμενικο κριτηριο
σάυτα τα πραγματα. Ο λατρης αυτου του ειδους οφειλει -λεω εγω- να τα ψαξει ολα…
Το αυθεντικο ειναι πολυ σχετικο…
Το να σε οδηγησει καποιος πιο γνωστης, καπου ειναι
αμεση διαφημιση.
Παντως φροντισε να δεις ολους τους ζωντες -και να τα 200ρισουν- ρεμπετες και ειδικα τον ΙΟΡΔΑΝΗ.
Το '81-82 εκανα το λαθος να τριγυριζω συχνα στην Καισαρινη και να μην παω ενα βραδυ στον ΤΣΙΤΣΑΝΗ…
Επισης τον ΜΠΙΝΗ, τη ΛΕΛΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ που τραγουδαει και περιφημα και απο νεωτερους τωρα τα ξερεις, ΓΚΟΛΕ, ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗ, ΔΗΜΗΤΡΙΑΝΑΚΗ, ΞΗΝΤΑΡΗ
και επισης μαγαζια που εχουν γραψει ιστορια :
Ρεμπετικη Ιστορια, Ταξιμι, Καβουρας, Στοα Αθανατων, Μποεμισα, Οντας της Κωνσταντινας κλπ…

ΠΙΚΟΣ BENET, πλάϊ στην εκκλησούλα του Χριστού Χριστοκοπίδη στο Ψυρρή, τηλ 3216240. Εκεί συχνάζει (και επιμελείται το πρόγραμμα) ο θηριοδαμαστής του τρίχορδου Ιορδάνης Τσομίδης. Παίζουν και τραγουδούν οι Λέλα Παπαδοπούλου, Αντώνης Αινίτη, Μαρία Περδικούρη, Δημήτρης Κουκουλιτάκης, Μάριος Παπαδέας κλπ.

και βέβαια, ΧΑΜΑΜ στη Δημοφώντος στα Α. Πατράλωνα, τηλ 3421212, ο Βαγγέλης Κορακάκης χωρίς παραπέρα συστάσεις.

(Εγώ θα τα ξετρυπώνω αυτά ρε “Αθηναίοι”:wink:

Ωστε δε σου 'φτανε το “πακέτο” που 'φαγες πέρσι στη “Μαγιοπούλα” Κουρούνη! Και στέλνεις κι άλλους να φάνε “μια από τα ίδια”…
Πριν δυο-τρεις βδομάδες που πήγε ένας φίλος, στο έμπαινε άκουσε το “Μέθυσε απόψε το κορίτσι μου” και στο έβγαινε (μετά από μια ώρα) άκουσε το “Ητανε μια φορά μάτια μου” (γεια σου Φέρρη στιχουργέ!)…
Και εις ανώτερα Βαγγέλη. Του χρόνου να μας παίξεις και Πλούταρχο.
Ασε που είναι ιεροσυλία να βάζεις στην ίδια πρόταση και τον Μέγα Ιορδάνη.
AN

Σοβαρά ρε;
Εγώ νόμιζα πως τότε πέρναγε περίοδο ο Κορακάκης.
Το συνεχίζει το ίδιο τροπάρι;
Καλά. Γράψτε λάθος. Στο Κορακάκη να πάτε αν θέλετε να μεθύσετε την “κοπελιά” για να σας κάτσει.

Και εαν η τύχη σας φέρει στον Βόλο περάστε οπωσδήποτε απο το ταβερνακι στην Ιωλκου με Αναλήψεως την περίφημη Σκαλα του Μιλανου
να ακούσετε τον Κάρολο με τον Νικο [αδελφια]
Θα μεθυσετε κυριολεκτικα απο την γνησια πεντακάθαρη ρεμπέτικη πενιά του Κάρολου,παρότι εχει κλείσει τα εβδομηντα!
Αυτος και εαν είναι θηριοδαμαστής του τρίχορδου!!
Ο άνθρωπος αδικήθηκε μένοντας στον Βόλο μιλάμε για μπουζούκαρο!

Καλησπερα σε όλους,

Σιγουρα ο λατρεισ αθτής της μουσικής πρεπει να τα ψάχνει όλα αλλά σίγουρα η διαφορά φένεται παρά την υποκειμενικότητα των ακουσμάτων. Δεν συμφωνείτε?

Παντός τον Τσομίδη και την Παπαδοπούλου τους είχα δει σε μια εκπομπή στην ΕΡΤ αλλά όχι ζωντανά και θέλω οπςσδηποτε να τους ακουσω. Αν παντος θέλει κανεις να τους ακουσει μπορουμε να κανονισουμε μια κρασοκατάνιξη γιατι και εγω ψαχνω για παρέα. Ελπίζω να προλαβαίνω ακομα…Βλέπετε οι δικοι μου δεν ακολουθούν και με αφήνουν “χαρμάνι” απο μουσικής αποψεως. Αφηστε τα, δραμα η κατασταση!!

Παντος τους περισσότερους απο τους προτεινόμενους τους έχω ακούσει και μπορω να πω οτι βαστάει καλα ο Ξυντάρης, η Μαριο και ο Κοντογίαννης… Ο Μπινης και ο Γκολές αν και μορφές νομίζω οτι έχουν σπάσει… Τώρα για τον Κορακάκη και τον Δημητριανάκη δεν εχω προσωπική γνώμη. Παντος καλά λόγια έχω ακουσει και τον “Οντα της Κωνσταντίνας” που αναφέρθηκε αν και δεν εχω παει ακομά

Αλήθεια στο Βόλο τι κανονιζεται? Αν και ρώτησα δεν πολυκατάλαβα. Θεωρητική συζήτηση περι Ρεμπετολογίας, μουσική συνεύρεση ή και τα δυό. Αλήθεια θα πάει κανείς σας? Για δωστε ερεθίσματα ρε παιδία!!

Καλά να περνάτε

Κωνσταντίνος

Κώστα, στείλε e-mail στον Ηλιόπουλο ή στον Παναγιωτακόπουλο. Θα σου πούν.
Συμφωνήσαμε να μην απασχολήσουμε άλλο το forum με τα περί Βόλου.

Στο Λαικό Τραγούδι του Δεκεμβρίου παρουσιάζει την “Στοά των Αθανάτων” με τους Τ. Μπίνη, Μ. Μεξαντωνάκη, Χαρούλα, Κ. Τσιμίδου, κλπ.

Έχει πάει κανείς; Εντυπώσεις;

Ισαάκ.

Γράφει ότι φέτος παίζει ο Μπίνης εκεί; Μεγάλο λάθος!
Ο Τάκης Μπίνης είναι η πρώτη σαιζόν που δεν τραγουδάει πουθενά -για λίγο ξεκουράζεται! Στη “Στοά” ήταν τα τελευταία πέντε χρόνια.
&
Συνάντησα, την προηγούμενη βδομάδα, τον Σπύρο Λιόση και μου είπε πως ετοιμάζεται για το ΚΑΦΕ ΒΙΚΤΩΡΙΑ -επί της πλατείας Βικτωρίας.
Άμα δω… κίνηση… (απ’το μπαλκόνι μου!) θα σας πω!

Ναί γράφει ότι παίζει ο Μπίνης. Μάλλον έχουν την ίδια καταχώρηση (για να γλιτώνουν δημιούργικα κόστη) και την βάζουν κάθε χρόνο.

Ισαάκ

Η θα εκμεταλεύονται το όνομα του γέρου, που πουλάει να έχεις έναν παληό ρεμπέτη για να μαζεύουνε κόσμο στο μαγαζί τους. Ντροπή.

γεια και χαρα σας.ξερει κανεις τι παιζει στα 9/8?κατι ακουσα για Γιωργο Τζωρτζη.

Ο Τζώρτζης είναι πολύ αγαπητός.
Δεν θέλω Ου!
(που έλεγε και ο Ράλης)

Γιατι το λες ετσι?Δεν σου αρεσει ο Τζωρτζης?Ακουσε κανεις τιποτα για 9/8?

Χαιρετώ σας παιδιά! καινούργιος στην παρέα. Ο τζώρτζης πάρα πολύ καλός τον έχω ζήσει από πολύ κοντά στο εναλλάξ, μόνο που μου τη χάλασε η συνεργασία του με την μαριώ. Απογειώνει τον κόσμο με το μπαγλαμά του και φυσικά λέει και αρκετά ρεμπέτικα και τα λέει και καλα.

Έχει και ένα καλό βιολί μαζί του βοριοηπειρώτη, νομίζω ακόμα δηλ, τον γιαννάκη του οποίου του λές παρε παίξε κάτι και το κάνει.

Σήμερα το ανκάλυψα το forum κατα τη 1 το βράδυ και έκατσα σερί και διάβασα οσο πιο πολλά μπορούσα. Αναρωτίεμαι τι έκανα τόσο καιρό.

Μπραβο ρε Λεφουρα,σε παω(που λεει και ο Χριστοδουλος).Τα ιγια πιστευω για τον Τζωρτζη.Πηγες καθολου 9/8?

Ρε μάγκες ξέρει κανένας αν/πού παίζει ο “δάσκαλος” Ζαριδάκης? Θυμάμαι ένα μαγαζάκι στην Ερυθραία το οποίο όμως έκλεισε…

Για αυθεντικα παιξιματα να πατε στοα αθανατων το μεσημερι.Λελα Βλαχος Γιαννισης.Εθνικη Ελλαδος.