Μίκης Θεοδωράκης

Κάποτε βγαίνανε όλοι σα μιαν ομάδα.
Δουλευταράδες και υπεράνω εαυτών.
Ούτε φίρμες, ούτε αγγαρείες, ούτε ψευτιές.
Μοιάζει κι αυτό σαν ψέμα, όμως δεν είναι.
Και δε περάσανε ούτε 30 χρόνια.

Ανεβάστε πολύ την ένταση και click στο [ > ]

//youtu.be/hv8pj10MGi0

αααχ!!!
ανάσα δροσιάς στην μπόχα των ημερών μας…:109:
(είναι κάτι φορές… που γουστάρω τη χώρα μου…)

Το πρώτο πράγμα που μου ήρθε είναι το ίδιο που σκέφτηκε ο theos:
Αααχ!!!

Βλέποντας αυτό http://www.youtube.com/watch?v=qsuwA543SvI
θυμάμαι τα πικρόχολα (να μην πω γεμάτα κακία) σχόλια που έχουν ειπωθεί κι έχουν γραφτεί κατά καιρούς: Ο Καζαντζίδης δεν ήξερε ούτε καν να κρατάει την κιθάρα κλπ.
Προσωπικά δεν κατάφερα να το πιστέψω ποτέ. Κι ούτε περίμενα να το δω στο youtube για να πιστέψω ότι ο Στέλιος μπορούσε να γρατζουνίσει ένα όργανο.
Πριν από καιρό μάλιστα, μου το επιβεβαίωσε ο Σπόρος, λέγοντας ότι ένα βράδυ στο μαγαζί που δούλευαν μαζί, ο κιθαρίστας έλειψε και ο Καζαντζίδης κράτησε το ρόλο του κιθαρίστα! Δεν ήταν, λέει, σπουδαίος κιθαρίστας, αλλά το πρόγραμμα το κράτησε μια χαρά.

Πραγματικά εντυπωσιακή ανακαλυψη.
Ο Στέλιος παίζει αβίαστα, με χαρακτηριστική άνεση.
Και τραγουδάει μ’ άλλη τόση!

Ωωχ ρε γμτ τι τραβάμε σήμερα με τα γιουροβυζιά…
Πολύ ξεφτίλα που να πάρει.
Απάνθρωπο.

Προσέξτε σε μια στιγμή που φαίνεται η ταμπελίτσα μέσα στην κιθάρα.Είναι του Παναγή!!

Κι εγώ νόμιζα πως ο Καζαντίδης την κράταγε για μόστρα την κιθάρα… απ’ό,τι φαίνεται ήταν ένας καλός λαικός κιθαρίστας…

Εδώ συνεχίζει το παίξιμο κιθάρας και μάλιστα ακολουθεί και τον μεγάλο Χρύσανθο σε άσματα ασον Πόντον…σωστότατος!

Σαπίλα υπήρχε ανέκαθεν. Η διαφορά με τις μέρες μας είναι ότι τότε η πληροφορία ήταν πιο ελεγχόμενη και έβγαινε μέσα από συγκεκριμένους δίαυλους, αλλά και ότι υπήρχαν και άνθρωποι-ογκόλιθοι της Τέχνης που αναλάμβαναν να καθοδηγήσουν τον κόσμο, να ανοίξουν μια χαραμάδα να μπει φρέσκος αέρας που ξεβρώμιζε το κοτέτσι. Τώρα ποιός υπάρχει να το κάνει αυτό; Ο Μαχαιρίτσας; Η Κακομοίρα; Ή ο Μικρούτσικος;
Και να υπάρχει κάποιος, έχει μουλώξει στη γωνία και περιμένει με γουρλωμένα μάτια να περάσει ο τυφώνας…

Ααααχχχχχχχχ! χχ! χχχχ! χχχχσιχτίρ!!!

Είχα την τύχη φέτος το καλοκαίρι να βρεθώ στο Ηρώδειο στη συναυλία - αφιέρωμα στον Μίκη Θεοδωράκη! Ένα ξέρω: παρά τα χρόνια που πέρασαν από τότε που τραβήχτηκε το βιντεάκι, η στιγμή που ο Μίκης Θεοδωράκης μπήκε στο Ηρώδειο και σύσσωμοι οι θεατές σηκώθηκαν όρθιοι και χειροκρότησαν με όλη τη δύναμη της ψυχής τους, θα μου μείνει αξέχαστη…

Οπως και να σταθεις να τους δεις ειναι σαν να κοιτας τον Παρθενωνα απο οποια οπτικη γωνια…Ειναι ενα θαυμα του Ελληνικου πολιτισμου μας…Τα ειχα δει μα παλυ δακρυσα…Αχ ρε Ελλαδα τι τραβας…

Και μια και έγινε η αρχή, ένα σπανιότατο βίντεο:

//youtu.be/X-rFRZaC_So

Και τι παίζει ο Κ. Παπαδόπουλος; (!!!)

και η συνέχεια…

//youtu.be/S4EiD4rdz20

Και η αποθέωση… Δυναμώστε τον ήχο!

//youtu.be/39ZxflllCao

Κιθάρα?(!!!)

Αυτό είναι ρε Τάκη!! Μας “έφτιαξες” την βραδιά! :110:

Εδώ, ενδιαφέροντα και πάντα επίκαιρα τα σχόλια του Μίκη για “χορτάρια” και “τσουκνίδες”…

Και πάλι… με κατάθεση ψυχής … το “Κάποια μάνα αναστενάζει”.