Μίκης Θεοδωράκης και Γρηγόρης Μπιθικώτσης

Απαραίτητη συμπλήρωση:
Δεν εννοώ πως κανείς δεν πρέπει να ασχολείται με τις σχέσεις των ανθρώπων αυτών μεταξύ τους.Απλώς αυτό είναι ανάγκη να γίνεται σε ένα άλλο επίπεδο.
Π.χ. δεν πρέπει να μη μιλάμε για το γεγονός ότι η μουσική του Ζορμπά είναι βασισμένη σε ένα χανιώτικο συρτό(Αρμενοχωριανός συρτός-Γ.Κουτσουρέλης),αλλά να μιλήσει κάποιος που να έχει να πει μία θέση γι’ αυτό.Μία μουσικολογική γνώμη, ή κάτι τέτοιο, τέλος πάντων.Αν και πάλι η ιστορία έχει τελειώσει.Αυτά για να μην γίνει παρεξήγηση ότι εννοώ άλλα.
Υ.Γ.δεν υπάρχουν θεοί δίπλα μας, ούτε και ανάμεσα στους δημιουργούς,Για θεούς χρειάζεται να σηκώσεις το κεφάλι ψηλά , με τα μάτια κλειστά!!

Μιλησες πολυ σωστα.Αλλα η συζητηση αυτη δεν εγινε για να κατηγορηθει,και ποιος ειμαι εγω που θα τους κατηγορησω,ο Ζαμπετας η ο Μικης.Ενας λογος που ξεκινησα τη συζητηση αυτη και μιλησα για τον επιταφιο ηταν γιατι ηθελα να παραθεσω απλα καποια στοιχεια σχετικα με τον Θεοδωρακη.Δεν εχει διαθεσεις συγκρισης και δυσφημισης καποιου αυτη η κουβεντα και μην το παιρνετε ετσι.
Επισης αυτο που ειπες για τον Ζορμπα.Ετσι για την ιστορια υπαρχει και αλλο ενα κριτικο τραγουδι το οποιο το ελεγε ο Ξυλουρης και αργοτερα τραγουδηθηκε απο την Γ.Λυδια σε στιχους Κ.Βιρβου και με καποιοες παραλλαγες στη μουσικη απο τον Θεοδωρακη.Το τραγουδι ειναι το Μελαχροινη μου κοπελια.
Παιδια παντως να ξερετε οτι ειμαι πολυ χαρουμενος που ασχολειστε με αυτη τη συζητηση και με εμενα κατ’επεκτασιν,και ας παιρνει και καμια φορα αλλη τροπη η συζητηση που τινει προς τον τσακωμο.Ευχαριστω

Για την ιστορία

Η “Μελαχροινή Κοπελιά” του Μ.Θ. είναι το γνωστό
“Φιλεντέμ”, το οποίο κυκλοφορούσε ως μελωδία στην Κρήτη μάλλον από τον προηγούμενο αιώνα. Η παλαιότερη ηχογράφησή του που έχω στα χέρια μου είναι με τον νεαρό τότε Θ. Σκορδαλό στις αρχές του 51 και ακολούθησαν πλείστες όσες από διάφορους Κρητικούς. Η Λύδια το ηχογράφησε το 62 (υπάρχει και αποτύπωσή του στο φίλμ “Η Αθήνα τη νύχτα” από κάποια συναυλία του Μ.Θ.) και ο Ξυλούρης μερικά χρόνια αργότερα (και όχι νωρίτερα όπως εκ παραδρομής έγραψε ο φίλος).

Όσον αφορά τις σχέσεις του Μ.Θ. με τους μουσικούς του, γιατί θα πρέπει να μας ενδιαφέρουν;

Τα λέμε

Φραγκίσκος

Οχι δεν εννοουσα το ειπε ο Ξυλουρης πριν απο τη Λυδια.Εννοουσα οτι εχει ειπωθει πιο πριν κι εγω το εχω ακουσει απο τον Ξυλουρη.Τωρα για τις σχεσεις του Μ.Θ με τους μουσικους δεν ξεκινησα εγω καποιοα τετοια συζητηση αλλα ο φιλος μας ο Αρης.Οχι δεν ειναι τοσο σημαντικο να ξερουμε ποιες ηταν οι σχεσεις των μουσικων με τον αλλα ενταξειαφου το εφερε η κουβεντα.Κατι αλλο που ηθελα να ρωτησω ειναι κατι που μου εκανε μεγαλη εντυπωση.Εικαζεται οτι το τραγουδι "Δυο πορτε;ς εχει η ζωη"το εγραψε ο Β.Καραπατακης κι οχι ο Στ.Καζαντζιδης.Ξερετε κατι για αυτο;Βεβαια το συνγκλονιστικο ειναι οτι το εγραψε οταν πεθανε η κορη της,αν δεν κανω λαθος.Οτι στοιχεια υπαρχουν παρακαλω να μου τα πειτε.Κατι αλλο,ενα τραγουδι που λεει ο Μπιθικωτσης και Αρχιζει ετσι:"Στην αγκαλια της θαλασσας,ο ηλιος εχει γυρει,και μια κοπελα που πονα,στεκει στο παραθυρι.Αν το ξερετε πεστε μου που βρισκεται.Ευχαριστω
Τα λεμε

Κάποιοι (καλοπροαίρετα) το είπαν κουτσομπολιό. Εγώ λοιπόν μάγκες τη βλέπω κάπως αλλιώς τη δουλειά. Για να απονείμω τα εύσημα σε κάποιον, δε μου φτάνει μόνο η μουσική του. Ζητάω και κάτι άλλο που το ονομάζω <FONT SIZE="+1">στάση ζωής</FONT>. Και μην πεταχτεί κανείς και μου πει “ρε συ Αρη κρίνε τον καθένα πάνω στο έργο του”. Γιατί, για φανταστείτε, να τραγουδά τα “Τραγούδια του αγώνα” ο Μ. Βιολάρης, ο αγαπημένος τραγουδιστής της χούντας; Να κάνει επαναστατικό κινηματογράφο ο Αλ. Σακελάριος; Να πάμε σε κάτι πιο χειροπιαστό: Ρεμπέτικα τραγούδια απ’ το Λ. Πανταζή. Πώς σας φαίνεται;
ΑΝ

ΥΓ. Οπως ορθώς κατάλαβε ο Γιώργος, οι κουβέντες για το Θεοδωράκη δεν είναι δικές μου, αλλά η άποψη όλων σχεδόν των παλιών μπουζουξήδων. Πολλές από αυτές έτυχε να τις ακούσω με τ’ αυτάκια μου.

Όσο για το τραγούδι που ψάχνει ο “Μπιθικώτσης” και αρχίζει με τους στίχους: “Στην αγκαλιά της θάλασσας ο ήλιος έχει γείρει …”:

Δεν είναι του Θεοδωράκη (όπως εγώ τουλάχιστον θα υπέθετα ακούγοντας τη μελωδία του) αλλά του Γιώργου Μητσάκη και έχει τον τίτλο “Καράβια ταξιδιάρικα”.

Το τραγούδι υπάρχει στο δίσκο “30 χρόνια Μητσάκης” της EMI (δηλαδή στο πρώτο από τα δύο άλμπουμ με αυτή την ονομασία). Έχω μόνο την έκδοση σε βινύλιο, αλλά κυκλοφορεί και ανάλογο CD.

Michael

Α ενταξει γιατι τοσο καιρο εψαχνα να το βρω κι εγω στον Θεοδωρακη απο μια λανθασμενη πληροφορια που πηρα.Ευχαριστω φιλε.
Αλλα κατι δεν καταλαβα απο τις κουβεντες του Αρη.Εννοεις οτι καρατησε κακη σταση η εκανε κατι που κατεριψε ολες τις αρχικες του αποψεις.Εξηγησε λιγο τι θες να πεις γιατι μαλλον δεν τα παιρνω και τοσο ευκολα τα γραμματα

Να σου πω και κατι.Εγω πιστευω οτι ειναι λιγοι οι καλλιτεχνες που ειναι σωστοι σαν ανθρωποι και το λεω με την ενοια οτι δεν ειναι ιδιοτροποι.Και βεβαια ξερουμε οτι πολλοι εχουν πατησει στις πλατες αλλων για να ανεβουν ψηλα.Αλλα εγω δεν βρισκω κατι κακο που να εκανε ο Μ.θ εκτος απο αυτη την ιστορια με τους μπουζουξηδες.Και βεβαια εχει δειξει επανελημενα στο παρελθον,οχι σημερα,οτι στηριζει τις αποψεις του με καθε τροπο.

Η ιδιοτροπια ειναι κατι που κατεχουν οι περισσοτεροι καλλιτεχνες.Ειναι καπως ποιο πανω απο εμας,πιστευω,και αντιλαμβανονται τα πραγματα αλλιως

Τα Τραγούδια Του Αγώνα ο Βιολάρης ??Ρεμπέτικα ο Πανταζής??Εδώ τον ύμνο του Παναθηναϊκού πήγε να πει και ξενερώσαμε!!!
Στα σοβαρά τώρα:
Το “κουτσομπολιό” ήταν όντως καλοπροαίρετο, αλλά
ακραίο όπως και εκείνο που είπες για τα εύσημα ʼρη.Έτσι νομίζω τουλάχιστον.Πιστεύω πως δεν έχεις την ανάγκη να απονείμεις εύσημα σε κανέναν.Ούτε και οι δημιουργοί εκείνοι έχουν ανάγκη τα εύσημα οποιουδήποτε από μας.ʼλλωστε οι περισσότεροι είναι πεθαμένοι.Απλώς πιστεύω πως δεν είναι αναγκαία αυτή η κουβέντα σ’ αυτό επίπεδο.Όταν είμαστε παρέα μπορούμε να το κουβεντιάσουμε.Τι άκουσες, τι άκουσα, αν διασταυρώνονται και πως οι πληροφορίες του καθενός κ.λ.π.Απλώς το επίπεδο που έβαλε τα πράγματα ο Χατζηδουλής π.χ.με βρίσκει αντίθετο.Βάζει τα λόγια του Μάθεση και παραθέτει και μερικές πληροφορίες του στις παρατηρήσεις που κάνει και το αποτέλεσμα είναι να κάθεσαι με την απορία.“Ρε λες να 'ταν ο Μάρκος έτσι??”
“Ποιος να 'φαγε άραγε τον Σακαφλιά?”
“Ήταν όντως τέτοιοw νταης ο τάδε"κ.λ.π.
Προσωπικά τουλάχιστον μ’ αφήνουν αδιάφορο αυτές οι πληροφορίες.Ή μάλλον πιο σωστά, τις διαβάζω όπως διάβαζα ένα αστυνομικό μυθιστόρημα.Αλλά
σε καμία περίπτωση δεν θα βγάλω και γνώμη από 'κει.Αν τώρα κάποιος νομίζει πως έχει διασταυρωμένες τέτοιες πληροφορίες και έχει εξαντλήσει τις δυνατότητες του για έρευνα αυτών, δεν λέω πως δεν θα με απασχολούσαν.
Σε ότι αφορά τον Θεοδ/κη τώρα πάλι, κι εγώ έχω διαβάσει τέτοια σχόλια από παλιούς μπουζουκτσήδες.
Όχι όμως και από τον Χιώτη ή το γνωστό δίδυμο.Κάτι δεν πρέπει να σημαίνει κι αυτό?
Και επίσης, νομίζω πως όταν “κρίνουμε”(μάλλον αδόκιμη η λέξη εδώ,αλλά δεν μπορώ τώρα να βρω μία καταλληλότερη)κάποιον ως προς την προσωπικότητα του σαφώς και οι παράμετροι είναι περισσότεροι από το έργο του και μόνο.Αλλά να μην ξεχνάμε από που έχουμε τις πληροφορίες μας.Και στα πλαίσια ποιου συστήματος κινουνται αυτοί οι άνθρωποι.Και τέλος, σε κάθε περίπτωση,καλό είναι να ξεχωρίζουμε το έργο από αυτήν τη διαδικασία γιατί έτσι “χάνουμε” όμορφες στιγμές.Εννοώ πως το ότι ο
Θεοδ/κης πηγαινοέρχεται αριστεροδεξιά δεν θα με ξενερώσει πια όταν θα τραγουδάμε το Σαββατόβραδο”
και το “πάμε βόλτα στα Χανιά”.Όχι τίποτα άλλο δηλαδή, αλλά την πάτησα έτσι με τον Σαββόπουλο τότε,και για να επενακτίσω τη σχέση μου με τα αγαπημένα μου τραγούδια του, πέρασε καιρός πολύς.Από τότε μου βγήκαν και αυτοί οι προβληματισμοί.Και βέβαια, υπάρχει πάντα η πιθανότητα να έχει κάποιος άλλος διαφορετική αντιμετώπιση των πραγμάτων και να είναι καλά με τις ιδέες του και με τα τραγούδια.Ουδεμία αντίρησις!!Αυτά, γιατί η πολλή φιλοσοφία δεν ταιριάζει με τους 43 βαθμούς που μας ψήνουν τώρα.
Καλές δροσιές σε όλους!!

Ευχαριστουμε Γιωργο.Ξερετε ενα τραγουδι,του Καλδαρα μαλλον που λεει οσο κρασι φτηνο κι αν πιω θολο σαν την ψυχη σου,δεν θα ειναι πιο χειροτερο απ’το πικρο φιλι σου.Μετα δεν ξερω.Αν γνωριζει καποιος κατι;

Ξερει κανεις αν υπαρχειστο εμποριο η πρωτη εκτελεση του τραγουδιου “Σαββατοβραδο” και το "Βραχο-βραχο"με τον Γρηγορη Μπιθικωτση.

Όσο για το “Σαββατόβραδο” και το “Βράχο-βράχο” νομίζω πως κάνεις λάθος. Ο Καζαντζίδης - και απ’ ό,τι ξέρω μόνο αυτός και όχι ο Μπιθικώτσης - ηχογράφησε αυτά τα δύο τραγούδια. Αυτό φαίνεται και από τις σημειώσεις του ίδιου του συνθέτη - βλ. το βιβλίο “Μίκης Θεοδωράκης - Μελοποιημένη ποίηση” (τόμος Α), σ. 40 + 41.

Το CD που περιλαμβάνει αυτά τα δύο τραγούδια (μαζί με κάποια άλλα, πασίγνωστα που όντως τα τραγουδά ο Μπιθικώτσης [Καημός, Δραπετσώνα, Βρέχει στη φτωχογειτονιά κλπ.]) είναι βέβαια η “Πολιτεία” (EMI).

Michael

“Οσο κρασί φτηνό κι αν πιω”:
Τραγούδι των Απόστολου Καλδάρα / Γιώργου Σαμολαδά
Το ερμηνεύει ο Μπιθικώτσης. (1964)

CD: “Γρηγόρης Μπιθικώτσης - Τραγούδια από τις 45 στροφές” (Νο. 1) (EMI 7243 8 54500 2 0), 1996

Michael

Το βραχο βραχο το ειχα ακουσει μια φορα πριν δυο μηνες σε καποιο σταθμο.Το Σαββατοβραδο μου ειπε ο πατερας μου οτι το ειχε σε 45αρι δισκο.Μερικα τραγουδια οπως το Παραπονο ή το Εχω μια αγαπη και το Μεταναστης τα ειπε πρωτος ο Στελιος.Ολα τα αλλα που βρισκονται στο δισκο Πολιτεια τα εχει πρωτοηχογραφησει ο Μπιθικωτσης.Επισης για το Σαββατοβραδο ειδα σε ενα cd που κυκλοφορησε ο Γ.Μπεζος με τραγουδια του Θεοδωρακη εχει ενα βιβλιαρακη που λεει για τον ερμηνευτη για τους μουσικους και ποιος το πρωτοεκτελεσε και λεει οτι το ειπε ο Μπιθικωτσης.
Ευχαριστω για την πληροφορια του τραγουδιου του Καλδαρα.
Αληθεια,εσυ πως τα βρισκεις αυτα τα τραγουδια.Πως ξερεις που υπαρχουν γιατι δεν νομιζω να εχεις ολα αυτα τα cd και τους δισκους;
Ευχαριστω και παλι.
ΤΑ ΛΕΜΕ

To CD me to tragoudi tou Kaldara opos kai tin “Politeia” ta exo. Kamia fora me voithoun diafora vivlia 'i katalogoi diskwn stin anazitisi pliroforiwn.

To oti o Bithikotsis erminevse to “Savvatovrado” kai to “Vraxo vraxo” se proti ektelesi mou fainetai apithano alla mia kai exeis sxetika stoixeia mporei na exeis dikio. Otan exo xrono tha prospathiso na psakso gia alles plirofories pano sto thema afto.

I moni “parallili ermineia” twn Bithikotsi - Kazantzidi pou mou erxetai sto nou afti ti stigmi einai ta tragoudia “Aponi zoi” kai “Ftoxologia” (twn Xarhakou - L.Papadopoulou). Se afta vevaia den yparxei amfivolia oti i proti ektelesi itan ekeini me ton Bithikotsi.

Michael

Mia allh parallhlh ermhneia einai kai to tragoydi kaymos kai to varka sto gialo toy Theodorakh.
Molis moy to feran ayto to cd me ta 45aria.Mhpvs yparxei ki allo ena me tragoydia apo 45aria.Exw ena me kokkino eksofillo ki ayto me to tragoydi toy Kaldara.Mhpws yparxei ki allo ki ena trito;

Ναι, απ’ ό,τι ξέρω υπάρχουν τρεις εκδόσεις της σειράς “Τραγούδια από της 45 στροφές” οι οποίες είναι αφιερωμένες στον Μπιθικώτση:

  • Νο. 1 (που περιέχει και το εν λόγω τραγούδι του Καλδάρα)
  • Νο. 2 (με τουρκουάζ, θα έλεγα, εξώφυλλο)
  • Νο. 3 (με κόκκινο εξώφυλλο, προφανώς η έκδοση που ήδη γνωρίζεις)

Πέρα από αυτό, πολύ ενδιαφέρον έχει και το CD “Μπιθικώτσης - Μοσχολιού / Από τους θησαυρούς των 45 στροφών” (Minos-EMI, 1994). Περιλαμβάνει 20 τραγούδια των δύο καλλιτεχνών (του Μπιθικώτση λ.χ. “Γιατί δεν ήρθες”, “Τριαντάφυλλα σπασμένα” και “Επίσημη αγαπημένη”). Σε αυτό το CD (και μόνο εκεί) βρήκα και ένα από το ωραιότερα (κατά τη γνώμη μου) τραγούδια που έχει γράψει ο Καλδάρας, σε θαυμάσια ερμηνεία της Μοσχολιού (ίσως για μένα ένα από τα κορυφαία ελληνικά τραγούδια γενικώς): “Της πίκρας το λουλούδι” (σε στίχους της Παπαγιαννοπούλου).

Michael

Γνωριζεις αν αυτο με το τυρκουαζ εξωφυλλο κυκλοφορει ακομη γιατι θελω να το αγορασω.
Και αν ευκαιρεις γραψε μου λιγο ποια τραγουδια εχει το cd με τη Μοσχολιου και τον Μπιθικωτση.Οσο για το τραγουδι της Μοσχολιου μαλλον το εχω σε 45αρι δεν ξερω καλα.
Ευχαριστω
Μπιθικωτσης

Το τουρκουάζ CD (“Τραγούδια από τις 45 στροφές Νο. 2”) το προσφέρει λ.χ. το
www.athens-netradio.com. Αν το έχουν πραγματικά δεν το ξέρω. Μπορείς να ρωτήσεις λ.χ. και στο www.cdstore.gr (αν και εκεί δεν το είδα στον κατάλογο). Μια και κυκλοφόρησε μόλις το 1997 νομίζω ότι κάπου θα το βρεις ακόμα.

Το CD με τον Μπιθικώτση και τη Μοσχολιού περιλαμβάνει τα εξής τραγούδια (Νο. 1 - 10 Μπιθικώτσης, 11 - 20 Μοσχολιού):

  1. Οι ακρογιαλιές / 2. Γιατί δεν ήρθες / 3. Τριαντάφυλλα σπασμένα / 4. Έτσι είναι φίλε η ζωή / 5. Πού ’ναι τα χρόνια / 6. Τα πάθη / 7. Θα σου φύγω και θα κλάψεις πικρά / 8. Είμαι φιλότιμο παιδί / 9. Χαμένη αγάπη / 10. Επίσημη αγαπημένη

  2. Ούτε αχ δεν θα πω / 12. Τα δειλινά / 13. Σ’ έβλεπα στα μάτια / 14. Έκλαιγε απόψε το φεγγάρι / 15. Ποτήρι κάνε τα χείλη σου / 16. Απελπισία / 17. Το παγωμένο χέρι σου / 18. Χρυσό κλουβί κι αγάπη / 19. Της πίκρας το λουλούδι / 20. Μια φορά αγαπάμε

Όσο για το τραγούδι “Της πίκρας το λουλούδι”, μου φαίνεται πως πράγματι δεν κυκλοφόρησε σε κανένα άλλο δίσκο εκτός από το 45άρι. Η μόνη λεπτομέρεια που ξέρω ακόμα είναι ότι γράφτηκε για κάποια ταινία με τίτλο “Κάποτε κλαίνε κι οι δυνατοί” (1967).

Michael