Μήπως ήρθε η ώρα να την κάνουμε προς "χωριό" μεριά ;

Με πίπες δουλεύει το σύστημα;

Να που δεν δουλεύει!

Ο πατέρας μου μόλις πήρε την σύνταξη και κατέβηκε μόνιμος στην Ελλάδα μετά από σχεδόν 40 χρονια ! μας είπε κάτι παρόμοιο.
-Εάν θέλετε να με βρείτε, θα είμα στον “Λοχία” ( μια ταβερνουλα στο χωριο μας) η στην παραλια για ουζάκια.
Το είπε και το έκανε… :088:

:019::019::019: μου ήθελες να κανεις και μπανακι στο ποταμό Elbe που είναι σαν εθνική οδός, περνάνε τα Καραβια ανά 5 λεπτά να βγούνε στη “Θάλασσα”, χα χα χα

Όχι μονο, αλλα θέλουν να το χρησιμοποιήσουνε και για μόνωση κτιρίων…:019::019:

Νίκο, εφόσον ήσουνα κάμποσα χρονια στη Γερμανία, έχεις πάει ποτε στη Nordsee να δεις με τα ματια σου τι απαίσιος είναι “αυτος” ο αφρός θαλάσσης;:079:
Εγώ ούτε τα πόδια μου να βρέξω δεν ήθελα για να δροσιστώ λιγάκι…

Γιατί ρε; Έτσι όπως τον βλέπω τον αφρό, τα πόδια σου θα γίνονταν αδιάβροχα για μια ζωή!

Με απασχολεί το θέμα εδώ και δεκαετίες. Κι εγώ ήθελα θάλασσα.
Στο τέλος κατέληξα πως είμαι άνθρωπος της πόλης.
Κι αν είναι να την κάνω, θα πάω στο Κάϊρο.
Όταν μιλάμε γιά πόλη, να εννούμε μεγαλούπολη!

Και στην Κωνσταντινούπολη δεν θα ήταν άσχημα, πόλη όνομα και πράμα.
Το θέμα είναι τι δουλεία μπορεί να κάνει κανείς εκεί.

Αστους να λένε Γιώργο. όσα δεν φτάνει η αλεπού τα αφήνει κρεμαστάρια! Και για να πάρουν μια ιδέα, οι παλιοείρωνες εδώ μέσα, από τα αρώματα του χωριού…ανεβάζω σχετική φωτό.

Σωστός, αν και το μοτεράκι είναι “παραφωνία” στο βουκολικό θέμα, κοντεύει να χτυπήσει κόκκινα στις 6.000 rpm…
Κανονικά ήθελε χειροκίνηση με τα απαραίτητα… αξεσουάρ δίπλα (ποτήρι, μποτίλια).

μην με κατακρίνεις μάστορα, το μοτεράκι είναι απαραίτητο για πλήρη ελευθερία των χεριών για πένα, ποτήρι και πιρούνι … τα “σχετικά” καταναλώνονται δεόντως και αρκούντως! :102:
ένεκα γράδων δε, και η σχετική αστάθεια στη λήψη…:slight_smile:

Δεν το βλέπω και πολύ “βουκολικό” το θέαμα. Πού είναι ο λάκκος; Σαν την πυλωτή της διπλανής μου πολυκατοικίας μοιάζει. Ασε που εσείς οι …βόρειοι καταστρέφετε τις γουρνοπούλες στη σούβλα! Ακου στη σούβλα το γουρούνι…

ΥΓ. Εχω δει τύπο τζιπάτο στο βουνό, να ψήνει αρνάκι στη σούβλα με μοτέρ και για ρεύμα να χρησιμοποιεί τετράχρονη τρικύλινδρη γεννήτρια (για όσους καταλαβαίνουν).
:112:

Αστους να λένε Theos,οι μάγκες βάζουνε και τηλεκοντρόλ στο μοτέρ,το αποτέλεσμα μετράει.
Αμα καλοψηθεί ο χοίρος στείλε μας κανα μεζέ.:102:

και που να δεις καταστροφή στο τραπέζι!:107:

δεν κατάλαβα, δηλαδή? :082:
τι να βάλω στη σούβλα καμία συναγρίδα?:019:

τελευταία κάνω πρακτική άσκηση στη σούβλα ! για κάντε καταδώθε το καλοκαίρι, δεν είμαστε μακριά…:089:

Πρόσεχε theos, όταν προβαίνεις σε δημόσιες προσκλήσεις υπάρχει κίνδυνος να τις αποδεχτούμε ομαδικά… :089:

Άντε ρε παιδιά, κάντε κάτι.Πρέπει να διασταυρώσουμε τις πληροφορίες.Όχι τίποτα άλλο αλλά να αποδείξουμε σε όλους την εγκυρότητα του Φόρουμ…:089::127::102:

Όντως πρόσεχε τις δηλώσεις που κάνεις, γιατί είμαστε και πολύ κοντά, και για πλάκα μαζευόμαστε καμιά 10αριά νοματέοι. Νκίιιιιιιιιιιιι μανούλα μου .

Ρε δε μπα να λέτε ! Σιγά μην αλλάξω εγώ την Αθήνα!!! Κατά βάθος πιστεύω ότι ουτε και σεις θα την αλλάζατε! Δικαιολογίες τώρα “ερημιά εκεί, εδώ είναι οι δουλειές μου κλπ!” Αυτοί που γουστάρανε να φύγουν φύγανε! Γι αυτό μην κλαίγεστε! Γ@μ@τη είναι η Αθήνα μας !!!

Εννοείται.
:108:
Και δεν λέγεται Αθήνα.
Λέγεται L.A.

(Lekanopedio Attikis)

Όσο όμορφη είναι τη νύχτα, τόσο άσχημη είναι την ημέρα. Και πολύ μολυσμένη, περισσότερο απ’ όσο φαίνεται ή απ’ όσο νομίζουμε.

Υπάρχουν και οι μαζόχες:)
Δεν θυμάσαι το Θανάση (ένας είναι ο Θάνασης)*, μετά από εξόρμηση στην εξοχή (δε θυμάμαι τώρα ακριβώς το σενάριο), την έπεσε πίσω στην εξάτμηση και ρούφαγε για να συνέλθει:090:

*Υπάρχει βέβαια κι αυτός που ψάχνει τραγουδιστά ο Ζαμπέτας