Μήπως ήρθε η ώρα και για Πτολεμαίδα;

Νομίζω πως ήρθε η ώρα να μαζευτούμε και στην Πτολεμαίδα.Επειδή στην συνάντηση που κάναμε τον Φεβρουάριο στην Θεσσαλονίκη ήμασταν καμιά δεκαριά Πτολεμαιδιότες,αποφασίσαμε όλοι μαζί να κάνουμε και μία συνάντηση στην Πτολεμαίδα.Οι Πτολεμαιδιότες βέβαια βρισκόμαστε όποτε θέλουμε.Το θέμα είναι να μαζευτεί κάμποσος κόσμος στην Πτολεμαίδα για να γλεντήσουμε και να περάσουμε καλά.Οπότε ακούμε προτάσεις σιγά σιγά μέχρι να κατασταλάξουμε για τον τόπο(σε ποια ταβέρνα θα διασκεδάσουμε) και κυρίως τον χρόνο(πότε θα συναντηθούμε).Ποιοι πιστέυεται οτί μπορείτε να έρθετε?Η Πτολεμαίδα απέχει 1 ώρα και 10 λεπτά από την Θεσσαλονίκη.Από τα μέλη του φόρουμ θα είμαστε εκτός απροόπτου οι : Gilles(εγώ),Kourtoumis,Tsiotri,gplom αλλά και αρκετοί ακόμα Πτολεμαιδιότες που δεν είναι μέλη του φόρουμ.
Αν θέλετε να μας προτείνεται κάποιες ημερομηνίες.

Υπολογισε με οπωσδηποτε.Κατα πασα πιθανοτητα και τον ναγας.Και τον Jordan αν δεν παιζει το βραδυ που θα κανονισετε.

φιλε niavent …

εσενα ειδικα ποιος σε πιανει , με τα πακετα απο τους Αγγλους παραμασχαλα !!!:088:

κατι πληροφορηθηκα απο καλη πηγη , οτι το τραπεζι της μαζωξης
ειναι προσφορα δικη σου …:089:… φατε , πιειτε αδελφια , πληρωνουν οι Αγγλοι …:092:

Α ρε Πελαγια.Ασ ηταν αληθεια αυτη η π…α με τα 900 χιλιαρικα και θα κερνουσα 10 τραπεζια οχι ενα.Ειναι μεγαλες αδερφες οι Αγγλοι λοιπον του Eyrolotto κλαιν μαιν coorporation.Συνεχιζουν να θελουν να μου τα δωσουν γιατι με εχουν φλομωσει στο μυνημα.Το μονο που δεν μου ειπαν ειναι ποσους σακους θα χρειαστω να τα βαλω μεσα.
Τελος παντων Θα κερασω μια γυρα ποτα.Για τα φαγητα κολυομαι γιατι την προηγουμενη φορα ειδα καποιους φιλους συμφορουμιτες λιγο ευτραφουληδες.Μην δηλωσουμε και πτωχευση.

Ας προτείνω για αρχή κάποια ημερομηνία.Το Σαββατοκύριακο 9 και 10 Μαίου μου φένεται καλό:088:.Τώρα για μεσημέρι ή βράδυ δεν ξέρω.Βράδυ θα είναι μάλλον καλύτερα:089:.

Μέσα ρε Απόστολε, αλλά πήγαινέ το ένα Σαββατοκύριακο πιο πέρα για χάρη μου. Γιατί είναι οι μόνες μέρες που δεν βολεύουν αυτές που πρότεινες. Και φυσικά όλο και κανά παρεάκι θα σκάσει μύτη.:089:

ρε σεισ. τι γινεται?οταν ηταν για την συναντηση στην θεσσαλονικη ειχατε παθει ολοι γλωσσοδιαροια.Μεχρι και ο Αντμιν μας ειχε παρει στο ψηλο και μας δουλευε.τωρα που ειναι για πτωλεμαιδα παρατηρω οτι δεν ασχολειται σχεδον κανεις.αντε να συνελθουμε λιγακι.Θα γινουμε ξεφτιλα ρε σεις.Αν ηρθαν απο την πτολεμαιδα που εχει 30000 κατοικους 8 ατομα ποσοι θα πρεπει να παμε αναλογικα απο θεσσαλονικη?ασε που υπαρχει και φιλος με ταξιδιωτικο γραφειο το οποιο διαθετει 6 λεωφορεια και ο συγκεκριμενος πρακτορας ειναι και καργα ρεμπετης.Οποτε λυνουμε και το μεταφορικο αμα λαχει.

Μ Ε Σ Α !!!

και θα πεσει τετοια “ακριδα”
σαν πατησουμε το ποδι
ολοι στην Πτολεμαιδα !!!

ο φιλοξενος λαος της
με πενιες μας περιμενει
κι απο μηνες τωρα ειναι
ολοι τους ξεσηκωμενοι …

θαρθει η μισεζ Πελαγια
που `ν μουσειακο κομματι
κι ολοι οι βορειοελλαδιτες
να τους μπουμε εις το ματι …

οσο για τους χαμουρτζηδες
σαν χλωμο πολυ το βλεπω
μονο αν ερθει ο Γρηγορης
με την θεια του τη Μελπω …

η λανθανουσα η γλωσσα
λεει παντα την αληθεια
κι η δικη μου η ρημαδα
δε γουσταρει παραμυθια …

μια και καποτε υπηρξα
σ` ενα ποιημα του , η μουσα
αν γινοταν να διαλεξω
μονο αυτονε θα ζητουσα …:092:

Μια όμορφη νύχτα στην Πτολεμαΐδα

[LEFT]Σκεφτόμουνα να ανοίξω ένα καινούριο θέμα, επιχειρώντας να περιγράψω σε όλους σας την υπέροχη βραδιά που πέρασα με τα παιδιά από την Πτολεμαΐδα σαν φιλοξενούμενος στην πόλη τους ττην περασμένη Τετάρτη 22 Απρίλη. Αλλά τελικά αποφάσισα να τα γράψω σε αυτό το θέμα, για να επηρεάσω και να προϊδεάσω στο βαθμό που μπορώ για το τι θα ζήσουν αν επισκεφτούν την Πτολεμαΐδα στη συνάντηση που προτείνει ο φίλος ο Gilles είτε κάποια άλλη στιγμή αν επιλέξουν να κάνουν ένα ταξιδάκι και βρεθούν στο πλευρό αυτής της υπέροχης παρέας από τη Δυτική Μακεδονία. Δυστυχώς, δεν έχω την ικανότητα της Πελαγίας να μεταφέρω αυτά που θέλω με στιχάκια, αλλά θα την παλέψω με τον πεζό λόγο, που μπορώ και τα κουτσοκαταφέρνω.
Ήταν από τις πιο ωραίες μουσικές βραδιές που έχω περάσει με παρέα. Η παρέα η γνωστή από τη Θεσσαλονίκη και πάντα μάχιμη. Με πολύ πιο διευρυμένο πρόγραμμα, που ξέφυγε με μια περίεργη ομορφιά από τα όρια του ρεμπέτικου. Ο Σάκης και ο Τριαντάφυλλος πάντα καταπληκτικοί, ο Σίμος, ο Πέτρος και ο Βαγγέλης καθώς και οι υπόλοιποι της παρέας, με πρώτο τον Αποστόλη, που μπορεί να ήμαστε ανοργάνωτοι (χωρίς όργανα δηλαδή) αλλά δημιουργήσαμε ένα πολύ ωραίο κλίμα. Μακάρι να συμμετείχε και ο Γιάννης με το μπουζούκι του, αλλά τι να κάνουμε πάντα θα υπάρχουν και άλλες υποχρεώσεις. Ήταν όλα υπέροχα. Μακάρι όλοι οι φίλοι του φόρουμ να έχουν την ευκαιρία να ζήσουν μια τέτοια βραδιά. Αισθάνομαι πολύ τυχερός.
Σας ευχαριστώ όλους μέσα από τα βάθη της καρδιάς μου. Ελπίζω να τα ξαναπούμε σύντομα. Ήδη μου λείπετε όλοι σας. Ελπίζω και στο μέλλον να περάσουμε μαζί και άλλα τέτοια βράδια και σε μεγαλύτερη παρέα.[/LEFT]

  1. Λεγόμαστε “χαμουτζήδες” κι όχι “χαμουρτζήδες”. Φτάνει πια μ’ αυτές τις προσβολές!
  2. Εκτός από παντός καιρού (αυτό μπορεί να στο επιβεβαιώσει και το λιμεναρχείο της γειτονιάς σου) είμαστε και παντός τόπου και χρόνου. Σαν το Βέγγο που μιλάει με κάποιον στο τηλέφωνο και στο επόμενο καρέ ανοίγει την πόρτα και μπαίνει…:slight_smile:

παιρνω πισω την προσβολη μου Αρη !!!
μαλλον θα φταιει η αγραμματοσυνη μου …
αλλα , οσο γερνας μαθαινεις …

και παλι συγνωμη , απο καρδιας …:088:

Υ.Σ. η γειτονια μου εχει μονο πανεπιστημια (ακριβολογω) …

Ναι.Οκ.Αφήστε τα αυτά και δηλώνετε συμμετοχή.Αύριο μάλλον θα σας πω με σιγουριά την ημερομηνία της συνάντησης.

Θα το κανεις << μπαμ κι εξω >> , οχι “παζαρεματα” με πιθανες ημερομηνιες και ωρες …
Την ταδε του μηνα Μαη και την ταδε ωρα , πρωι η βραδυ , αναλογα του τι θα επιλεξετε και οποιος ηρθε , ηρθε …:088:

εμείς σας περιμένουμε παιδιά, για ημερομηνία θα βόλευε 16-5-09 Σάββατο από νωρίς έξι με επτά το απόγευμα για να έχουμε χρόνο να μιλήσουμε αλλά και να μπορούμε την άλλη ημέρα να είμαστε χαλαροί , τι λέτε; προτείνετε εναλλακτικές προτάσεις :085:

Ρε ντερβίσια Καϊλαριώτες (Γιαγλήδες και μη) αφού θα γίνει Σάββατο αρχίστε το από νωρίς και διαλέξτε ζόρικο μαγαζί.
Δηλώνω, εκτός απροόπτου, δύο άτομα και με την Πέλι μαζί, ήγουν τρία…στα φωνητικά:089:

Υ.Γ. Θα με βόλευε περισσότερο Σάββατο 9 Μαϊου, μια και στις 15 Μαϊου ξεκινάνε εξετάσεις!

Ταπεινη μου γνωμη , ρυθμιστε το για ωρα 13.00 το μεσημερι , “ΓΕΥΜΑ” , ουτως ωστε
οι ερχομενοι απο μακρια και να διασκεδασουν και να φυγουν οσοι επιθυμουν στις
πολεις τους , την ωρα που θα επιλεξουν …
Ετσι και γνωριμια θα γινει και φαγητο και ξεφαντωμα !!!:088:

Όμορφα μάγκες την περνούμε
όποτε όπου κι αν βρεθούμε
κανέναν δεν κακολογούμε
μονάχα όμορφα γλεντούμε

Θα βάλω τα δυνατά μου να είμαι εκεί!!!

Εγώ όπως δήλωσα εξ αρχής το συγκεκριμένο Σάββατο όχι απλά βολεύομαι, θα χρειαστούνε αλυσίδες για να με κρατήσουν μακριά και με αμφίβολο το αποτέλεσμα.

Άρα να με περιμένετε μαζί με όποια παρέα μπορώ να τραβήξω μαζί μου. Απλά μόνο μία χάρη. Gilles αν μπορείς να μου στείλεις σε πμ συγκοινωνίες προς Θεσσαλονίκη, για να βρούμε και τρόπο να φύγουμε. Γιατί το να έρθουμε το κόβουμε όλο και κάπως θα γίνει.

Εγώ θα συμφωνήσω με την Πελαγία στο ότι είναι καλύτερο να βρεθούμε νωρίς,μεσημεράκι ας πούμε οπότε να γυρίσουμε και πιο χαλαρά το βράδυ.Τελικά για πιο Σαββατοκύριακο λέτε,για 9 Μαϊου;Gilles θα σε πάρω εγώ με το αυτοκίνητο(καλώς εχόντων των πραγμάτων)Συγνώμη παιδιά αλλά λόγω δουλειάς με βολεύει το Σάββατο στις 16 Μαϊου!!!:237:

Φίλε FGeorge.Εγώ είμαι από Πτολεμαίδα.Μπερδεύτηκες λιγάκι.Κανόνισε να πάρεις τον Gogo αν μπορείς.Μιλήστε μεταξύ σας.Αν δεν γίνεται τότε Gogo να μου στείλεις πμ να σου στείλω τα δρομολόγια των ΚΤΕΛ.Μάλλον 16 Μαίου θα γίνει η συνάντηση.Νομίζω πως έτσι βολεύει τους περισσότερους.Σας περιμένουμε όλους και όλες δυνατούς/ες με τα όργανα σας και χωρίς αυτά.Κανένας από Αθήνα ή από Λάρισσα δεν θα έρθει?

ΥΓ. Πελαγία.Σε περιμένω όποσδήποτε.