Μήπως ήρθε η ώρα και για Θεσσαλονίκη; (2009)

Παιδιά.Χιονίζει αρκετα στον δρόμο από Πτολ. για Κοζάνη.Παρακάτω δεν ξέρω τι γίνεται.Οποιος ξέρει ας ενημερώσει.Εγώ πάντως θα έρθω με λεωφορείο.

Καλά βρε σεις 100 μηνύματα για να συναντηθείτε; Ούτε οι Αθηναίοι δεν κάνουν έτσι…:slight_smile:

Χαλλλλαρααααα μέχρι να φτάσουν στην Ιθάκη πρέπει να απολαύσουν το ταξίδι :090:

κι όμως ΕΓΙΝΕ!

Μετά από τόσα μηνύματα, τόση αμφισβήτηση, τόση αμφιβολία τελικά βρεθήκαμε! Και όχι μόνο βρεθήκαμε, αλλά δημιουργήσαμε ένα γεγονός που ακούστηκε σε πολλούς που ασχολούνται με το ρεμπέτικο στην πόλη, άσχετα αν ήρθαν τελικά όλοι τους, άσχετα αν είναι μέλη εδώ στο φόρουμ.

Τι να πρωτοπεί κανένας. Θα προσπαθήσω να αναφέρω όσο το δυνατόν περισσότερους. Δυστυχώς, όλο και κάποιον θα αδικήσω, αλλά να με συμπαθάτε. Ελπίζω ότι για όποιον αδικήσω να υπάρξουν διορθώσεις από τους υπολοίπους που ήταν τη χθεσινή βραδιά στο Λημέρι, αρχικά και στο Νιαβέντι μετέπειτα. Ναι συυμφορουμίτες μου, λόγω παραπόνων των ενοίκων της παρακείμενης πολυκατοικίας, μαζέψαμε τα μπογαλάκια μας, τα οργανάκια μας, και πήγαμε στο Νιαβέντι να συνεχίζουμε τη βραδιά! Όταν υπάρχει διάθεση και καλή παρέα δεν πτοείσαι με τίποτα και προχωράς. Πόο μάλλον όταν υπάρχει και η Πελαγία να ρίχνει τις σωστές ιδέες.

Τριαντάφυλλε(tsiotri) και Σάκη(kourtoumis) τι να πω χάρηκα πάρα πολύ που σας γνώρισα, είστε καταπληκτικοί άνθρωποι και πολύ καλά μπουζούκια. Ζωντανέψατε τη βραδιά και με την εξωφορουμίτικη ενίσχυση από τα υπόλοιπα παιδιά από Πτολεμαϊδα. Φοβερό μπουζούκι ο Γιάννης, έδωσε ζωντάνια στην έναρξη της βραδιάς μας (ήταν και ο πρώτος που έφτασε). Πολύ δυνατή φωνή και ο Πέτρος με την κιθάρα του. Δυστυχώς, τους υπόλοιπους δεν τους θυμάμαι.
Γιάννη (τρίχορδος) είσαι φοβερό άτομο, εχθές η ψυχή της παρέας. Μας τρέλανες με το μπουζούκι σου και τη φωνή σου. Και τα στοιχεία και τα τηλέφωνα που μάζεψες, ελπίζω να τα κάνουμε να φανούν χρήσιμα και να μην μπήκες άδικα στον κόπο και γίνουν σαν αρχείο εγγράφων του ελληνικού δημοσίου:019::019:.
Παναγιώτη (niavent) δυστυχώς δεν μπορώ να πω πολλά για σένα, επειδή λόγω απόστασης δεν μπόρεσα να πάρω και πολλά πράγματα από σένα. Έχουμε καιρό μπροστά μας να γνωριστούμε καλύτερα. Η εμφάνισή σου πάντως με τους δύο φίλους σου έδωσε λίγο σαλονικιώτικο τόνο στην συνάντηση, γιατί θα μας είχαν πάρει φαλάγγι οι πτολεμαϊδιώτες.:019:
Γιώργαρε (FGeorge) κι εσύ μάγκας είσαι, χαρούμενος και ζωντανός άνθρωπος. Το στέναξες στα ταξίμια το μισομπούζουκο που έφεραν τα παιδιά από Πτολεμαΐδα. Αντε να γειάνουν τα χεράκια σου να σε απολαύσουμε και όταν θα είσαι αρτιμελής. Μας ζωντάνεψες με τις ζεμπεκιές σου.
Αποστόλη (Gilles) είσαι το μεγαλύτερο αλάνι, ο μεγαλύτερος μάγκας από όλους μας. Ήρθες μόνος σου παρά τα χιόνια από Πτολεμαΐδα (τουλάχιστον οι άλλοι ήταν παρέα). Όχι πες μου ποιος το κάνει αυτό; Είσαι παληκάρι. Δεν ξέρω αν την ψιλιάστηκες τη δουλειά, αλλά με τα φιλαράκια μου όλο σχολιάζαμε τη φωνή σου. Είναι πολύ μπροστά αδερφέ μου. Δούλεψε την και θα κάνεις μεγάλα πράγματα.
Για σένα Πελαγία τι να πω; Είσαι από τους ανθρώπους που αξίζει πράγματι να γνωρίσει κάποιος. Η ψυχή της παρέας. Και μόνο που σχεδόν όλοι με το που έρχονταν ρωτούσαν αν θα έρθεις αυτό αρκεί. Και στην κρίσιμη στιγμή πάλι μας έδωσες τη λύση να μεταφερθούμε στο Νιαβέντι.
Θα ήθελα να ευχαριστήσω και τους δύο φίλους μου, το Γιάννη και το Γιώργο που ήταν μαζί μας. Ελπιζώ ο Γιώργος να τηρήσει αυτό που είπε μετά τα χθεσινά και να έρθει και αυτός στην παρέα του φόρουμ. Ο Πάρης με τον φίλο του που πέρασαν για λίγο. Ελπίζω την άλλη φορά να έρθουν για περισσότερη ώρα, μιας και ο Πάρης είναι πολύ καλός μουσικός και πολύ καλή φωνή.
Και τελεταίους αφήνω τον Θωμά και το Δημήτρη Γκόγκο. Τα δύο αδέρφια. Ειλικρινά σας ευχαριστώ πολύ για την εξυπηρετικότητα και την προσοχή την οποία δείξατε για να γίνει η συνάντηση στο μαγαζί σας (άτιμοι γειτόνοι μας κόψατε τη φόρα). Η συνεισφορά και των δύο σας ήταν τεράστια. Δυστυχώς Θωμά δεν μπορέσαμε να μιλήσουμε και πολύ (μιας και βοηθούσες και στο σερβίρισμα στην αρχή) ούτε και να ακούσω καλά το μπουζούκι σου. Αλλά υπόσχομαι ότι θα περάσω μια παρασκευή να σας ακούσω με προσοχή και πιο ήρεμα. Δημήτρη για σένα τι να πω; Μπορεί να μην μιλάς πολύ, αλλά με την κιθάρα είσαι… Δεν περιγράφεται. Σε κανά 10 χρονάκια όμως που θα μου πας θα σε πλησιάσω.:019:

Δυστυχώς δεν αναφέρθηκα σε όλους, ας γίνου από τους υπόλοιπους οι απαραίτητες προσθήκες. Αρχίζω να αναβάζω και φωτογραφίες και βιντεάκια. Απόστολε κάνε κι εσύ το ίδιο.
Ειλικρινά σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους. Ήταν μια καταπληκτική βραδιά, ελπίζω να επαναληφθεί σύντομα, άλλωστε σε εμάς οι αποστάσεις είναι μικρές, δεν είμαστε και Αθήνα, και μπορούμε να βλεπόμαστε συχνά.

ΥΓ Θεωρώ ότι χρωστάω ένα ταξίδι στην Πτολεμαϊδα. Ο λογαριασμός άνοιξε, αρχίζουμε τις “συναλλαγές” τώρα. Ώρα σας καλή αδέρφια, μέχρι να ξαναβρεθούμε.
ΥΓ2 Δημήτρη δραμινέ, μπορεί να μην ήρθες, αλλά εμείς δεν σε ξεχάσαμε. Βάζαμε στοιχηματάκια αν θα έρθεις και σκεφτόμαστε την τιμωρία σου για την απουσία. Δεν τη βρήκαμε, αλλά κάτι θα σκεφτούμε!!:019:
:110::110::110:

Gogo , σ` ευχαριστουμε πολυ , καθως και ολους τους καλους φιλους που συντελεσαν
σε μια << ομορφη νυχτα >> , παντα τετοια να γινονται …:109:

ΜΠΡΑΒΟ ρε καρντάσια άιντε με το καλό να ζοριστώ σε αυτό το εξάμηνο να κάνω από τον Σεπτέμβρη πρακτική πάνω στην Θεσσαλονίκη και να είμαι κ εγώ μαζί σας ένα μπουζούκι παραπάνω δεν νομίζω ότι θα είναι άσχημα :230:έτσι να παίξουμε Μάρκο όλοι μαζί κ να ακουστούμε μέχρι την Αθήνα κ να περιμένουμε απάντηση με δικό τους τραγούδι:088::110:

Ότι και να πούμε θα είναι λίγο.Ένα μεγάλο μπράβο σε όλους οργανωτές, συμμετέχοντες και συνδαιτυμόνες.Και σε σένα φίλε GOGO,όρεξη πρωί-πρωί …

Αdmin μήπως έπρεπε να παραβρεθεί και μια αντιπροσωπεία των Αθηνών, με αρχηγό εσένα βέβαια!:089::241:

Πραγαμτικά πολύ καλή βραδυά!! Κατ’αρχάς να πώ οτι γουστάρω Πτολεμα’ί’δα! Μάγκες ήσαστε όλοι και γ…ώ τ’αλάνια! Gilles–>o μερακλής!Πραγματικά δεν βρίσκω άλλα λόγια!
Γιώργος (gogos)–>Μπράβο για την ιδέα σου ρε φίλε! Χάρηκα που γνωριστήκαμε!
Τριαντάφυλλος (tsiotri)–> Ευγενέστατη φυσιογνωμία και πολύ συμπαθητικός!(φανταστείτε είχε 4χορδο και δεν έφαγε ξύλο!!!)
Γιάννης (trixordos)–> κιμπάρης άνθρωπος,ωραίος! (χαρακτηριστική του έκφραση ενώ παίζουμε: ‘‘πιο αργά’’)
Σάκης (kourtoumis)–>Χάρηκα που σε γνώρισα! Καλός άνθρωπος και καλό μπουζούκι!
Θωμάς (gogos_thomas)–>Αναλαμβάνει χρέη σερβιτόρου-μπουζουκτσή-τραγουδιστή, και τα κάνει όλα πολύ καλά!Γειάσου ρε αδερφέ μερακλή
Γιώργο (Fgeorge)–>Kαι με σπασμένο χέρι ρε φίλε, τον τζουρά όλο το βράδυ τον άφησες 5 λεπτά, κι αυτό για να χορέψεις!!
Πελαγία–>Εξαιρετρικό χιούμορ (όπως όλοι έχετε καταλάβει,πιστεύω)! Σ’ευχαριστούμε για την όμορφη παρέα σου και για τη λύση που μας έδωσες!
Μιχάλης(?)–>φοβερή φωνή!κάνει και αμανέδες
Στάμκος (niavent)–> ωραίος τύπος με χιούμορ! Ρε μάγκες, κατάλαβαινε ποιος έφτιαξε το μπουζούκι του καθενός! Σε σημείο που λέει στον Μιχάλη: ''Αυτό το έφτιαξε ένας ψηλός απο Σιάτιστα? και του λέει ο μιχάλης… Ναι:019: Και ο φίλος σου ρε Πάνο πολύ καλό μπουζούκι!
Τελευταίο αφήνω τον πούsτη τον γείτονα που αντί να κατέβει να ακούσει καμια πενιά θα μας έφερνε αστυνομία!
Την επόμε νη φορά Πτολεμα’ί’δα! Πραγματικά σας το χρωστάμε!

Δυστυχώς δε μπορώ να ανεβάσω φωτογρφίες και δεν έχω καταλάβει γιατί. Είμαι κι εγώ, λόγω επαγγελματικού προσανατολισμού λίγο άσχετος με την τεχνολογία. Κάτι γενικά μόνο κατέχω. “this file failed to upload” Κάτι τέτοια μου βγάζει και δεν καταλαβαίνω το λόγο.:016:Μήπως λόγω μεγέθους των αρχείων; Απευθύνομαι προς πάσα υπεύθυνο και γνώστη να βάλει ένα χεράκι. Μπας και βγούμε από τη δύσκολη θέση.

Και για να μην ξεχνιόμαστε, επειδή ήθελα να σου το απαντήσω. Τι να κάνουμε εμείς GPS, Google Earth και τα ρέστα δεν ξέρουμε να τα δουλεύουμε, οπότε μέχρι να συνεννοηθούμε θέλει κόπο. Ελπίζω να μας ανοίξετε τα μάτια λιγάκι όταν θα κατεβούμε Αθήνα.

Ας πω κι εγώ την γνώμη μου.Ηταν απαίσια,φριχτά,όλοι ήταν κακοί άνθρωποι,εβριζαν,μάλωναν,χτυπιόντουσαν.Καταλαβένεται.Περάσαμε χάλια.Με το ζόρι κατάφερα να λύσω τις αλυσίδες με τις οποίες με δέσανε.Ευτύχώς που πρόλαβα να τρέξω ως το πιο κοντινό αστυνομικό τμήμα για να σωθώ από αυτούς τους δολοφόνους.Με βασάνισαν,με κακοποίησαν ψυχικά και αυτή την στιγμή αναρρώνω σπίτι μου.:019::019::019::019:

Και ας μιλήσουμε και λίγο σοβαρά.Ηταν καταπλητικά.Όλοι και όλες ήμασταν καταπληκτικοί.Αλλά λίγο βρε παιδιά.Αν περνάς καλά,περνάει γρήγορα και η ώρα.Πιστεύω πως όλοι περιμένουμε με λαχτάρα την επόμενη συνάντηση μας.

Επίσης έχω στην κατοχή μου αρκετά βίντεο και φωτογραφίες.Το μόνο που σας ζητάω είναι λιγάκι υπομονή μέχρι να έρθε το λαπτοπ μου από μία επισκευή(μάλλον την Πέμπτη θα το έχω στα χέρια μου) και μετά θα ανεβάσω τα πάντα για να τα απολαύσουμε εμείς που ήμασταν εκεί αλλά και όσοι δεν ήταν εκεί.Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την υπομονή σας.

ΥΓ1. Μάλλον τα βίντεο δεν θα έχουν και πολύ καλό ήχο λόγω του ότι ήταν τραβηγμένα από φωτογραφική μηχανή.
ΥΓ2. Μάλλον δεν έβγαλα καμία φωτογραφία τον εαυτό μου.
ΥΓ3.Τελικά να αρχίσω κανένα μπουζούκι?

Gilles ακόμα δεν ξεκίνησες ?

Δεν πρόλαβα.Πριν λίγο γύρισα σπίτι.:019: Απλά ας κάνω και μία μικρή δημοσκόπηση.Ποιο όργανο μου ταιριάζει πιο πολύ? Άσχετα με το τι θα πείτε έγω έχω σχδόν καταλήξει.

Ελα ρε Gilles, νομιζω οτι πιο πολυ θα σου πηγαινε το γιουκαλιλι :090:!!! Αλλα αρχισε με μπουζουκακι και βλεπεις!

Άμα είναι μεγάλο το αρχείο δεν ανεβαίνει στο φόρουμ διότι υπάρχει όριο. Εναλλακτικά μπορείς να ανεβάσεις εδώ τις φωτογραφίες σου και στη συνέχεια να χρησιμοποιήσεις το link που σου δίνεται.

Xεχε διακρίνω μία ειρωνία ή μου φαίνεται; Μπα μάλλον ιδέα μου είναι. Φαντάζομαι ότι δεν διακατέχεσαι από τη μανία του κάθε μη Βορειοελλαδίτης = βάρβαρος. Οπότε μάλλον πλάκα κάνεις, όπως έκανα και εγώ άλλωστε αλλά δεν την κατάλαβες.

ΥΓ2 Δημήτρη δραμινέ, μπορεί να μην ήρθες, αλλά εμείς δεν σε ξεχάσαμε. Βάζαμε στοιχηματάκια αν θα έρθεις και σκεφτόμαστε την τιμωρία σου για την απουσία. Δεν τη βρήκαμε, αλλά κάτι θα σκεφτούμε!!:019:
:110::110::110:[/quote]
Παιδιά, ήμουν να σκάσω! :106:Καλώς ή κακώς (μάλλον κακώς), μάσησα από τον καιρό. Ειδικά για το δρόμο της επιστροφής. Υπόσχομαι όμως, πως στην επόμενη συνάντηση, (καλοκαιριάζει, τι διάολο) θα είμαι εκεί!!!

Τι να πω ρε Gilles κι εγω που έριξα μια ματιά στα δικά μου, ακούγεται φάτσ φόρα η γαϊδουροφωνάρα μου μιας και αυτός που τα τραβούσε ήταν ακριβώς δίπλα μου.
Από κει και πέρα με όποιο όργανο και αν ασχοληθείς, δούλεψε τη φωνή σου. Έχεις πολύ καλή φωνή και με δουλεια θα γίνει ακόμα καλύτερη.:088:

Από μικρός τραγουδούσα πολύ.Δεν νομίζω οτι πρέπει να την δουλέψω και πολύ αφού δεν με ενδιαφέρει και τόσο.Το κάνω επειδή μ’αρέσει να τραγουδάω όπως όλος ο κόσμος.Για να τραγουδάω στο μπάνιο καλός είμαι.Παρα πέρα δεν χρειάζεται.Γκάριζα λίγο αλλά μην με παρεξειγήται.Μ’αρεσαν πάρα πολύ τα τραγούδια.Τον τελευταίο καιρό έχω φάει κόλημα με τους μανέδες και με τις ψαλμοδίες.Μπήκα στο ieropsaltis.com και άκουσα αρκετά ωραίους ήχους και πολλούς.Με πιάνει μια ηρεμία αφάνταστη.Ε ρε κολήματα που έχω!

Η πρώτη φωτογραφία βρίσκεται εδώ πέρα:
http://img4.imageshack.us/content.php?page=done&l=img4/1704/002yoj.jpg
Δυστυχώς ακόμα δεν μπορώ να τις ανεβάσω φυσιολογικά στο φόρουμ. Αντμίν σε ευχαριστώ για τη βοήθεια.

ΥΓ. Μίλησα με τον Γιώργο (FGeorge) που δεν έχει πρόοσβαση στο ιντερνετ αυτή τη στιγμή, αλλά μεταφέρω επακριβώς τα λόγια του:
Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για την υπέροχη βραδιάν που περάσαμε, να είστε όλοι καλά. Ελπίζω να αυναντηθούμε γρήγορα.