Μήπως ήρθε η ώρα και για Θεσσαλονίκη; (2009)

Πελαγία μου πλανεύτρα
είσαι η πιο μεγάλη ψεύτρα. (έτσι για αρχή)

Μα στο τέλος που θα πας
σήμερα δεν μου τη σκας
και απάντηση θα δώσεις
στο Λημέρι αν ζυγώσεις.:slight_smile:

http://www.youtube.com/watch?v=ZnWVwyU2Isw:)
Η ώρα της Θεσσαλονίκης:088:


Και η ώρα του Λημεριού!:slight_smile:

Σαν απαντηση στο δημωδες της Πελαγιας::230:

Σαρανταπεντε μπούζουκοι κ’εξηντα μπαγλαμαδες
μαζωξη ετοιμαζανε στου Γκοκου την ταβερνα.
Ολημερις μαζευονταν το βραδυ για να “παιξουν”.
Δύο κουταλια(gilles) σταθηκαν στην πορτα της ταβερνας.
Δεν εκτυπουσαν σαν πουλια μηδε σαν χελιδονια
μον’εκτυπουσαν κ’ελεγαν μ’ανθρωπινη λαλιτσα.
“αμα δεν έρθει ακορντεον γλεντι μην αρχινατε
και οχι τ’οποιοδηποτε μονο της Πελαγιας”.
Η Πελαγια τ’ακουσε κι αμεσως συμετειχε…:088::088:
Δημωδες

ήρθα στου κουρτουμη για καφέ και οφείλω να του στείλω ένα μπράβο για το εφάμιλλο πνεύμα του …ανάλογο της Πελαγίας για αυτό και ανυπομονώ να γνωρίσω την πελαγία στην συνάντηση που θα γίνει … tsiotri

Υπομονή μέχρι αύριο και θα γνωριστούμε όλοι μας. Το ραντεβού όχι μόνο ισχύει αλλά μεγαλώνει κιόλας. 5 άτομα από μένα επιπλέον.

και για να μην ξεχνιόμαστε

Αύριο 22 Φλεβάρη 21.00
Στο Λημέρι Ολύμπου 116, κέντρο

Τελικα απο πτολεμαιδα οκτω ατομα και επιπλεον ο gilles και η παρεα του.

Παρακαλω φιλαρακια , διαβαστε πιο προσεκτικα , στο προφιλ μου … για το ακορντεον

" ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΙΖΩ " , δεν ξερω να παιζω … κανενα απολυτως οργανο …:106:

Τωρα , αν καποιος απο σας παιζει ακορντεον , επειδη το λατρευω , ας το φερει
μαζι του , πραγμα που αποκλειω , γιατι οι νεοι ασχολουνται με τριχορδο και κιθαρα …

Ενας μπουζουκτσης που συζητησα μαζι του , μου ειπε οτι δεν θελουν οι συναδελφοι
του το ακορντεον , γιατι με τον ηχο του σκεπαζει τα αλλα οργανα …
το ακορντεον εχει τα κομματια του μεσα σε καποιο τραγουδι , οπου μπαινει και
βγαινει εκει που πρεπει … αυτο το βλεπουμε καθαρα στα παλια τραγουδια , οπου
εχει περιοπτη θεση … Ο Ιορδανης Τσομιδης , παντα ειχε στο σχημα του ακορντεον
και δεν ηταν ο μονος … γενικοτερα " δεσποζε " στα παλκα με δοξα και τιμη …

… και τωρα , η απολυτη παρακμη … και για οικονομικους λογους βεβαιως …:106:

Τι να κανουμε βρε πελαγία.
Και σε μένα αρέσει το ακκορντεόν αλλά ψάξε βρες. Μόνο μια φίλη μου ήξερα που έπαιζε ακκορντεόν και πάλι ντρεπόταν ακόμα και να μου το πει, όχι να την ακούσω να παίζει κιόλας.
Αφού καμιά φορά όταν παίζουμε σε κανά μαγαζί ή κάθομαι απλά και μπαίνει κανά πιτσιρίκι με ακκορντεόν, το χαζεύω.:085:

Με τετοιο πνευμα που γραφεις Πελαγια θα ηταν αδυνατο να περασει απαρατηρητο το προφιλ σου.Ειδα το “θα ηθελα” αλλα το προσπερασα γιατι το θεωρησα ασημαντο.Αλλωστε το αν, τι και πως παιζουμε οι υπολοιποι ειναι σχετικο.Παντως η παρουσια σου θα ηταν η πιο “ομορφη νοτα” στην παρεα μας.

Μέχρι στιγμής δηλαδή,
gogos+5,tsiotri, gilles+8, koutroumis, τρίχορδος, Δελιας, Δημήτρης.??
Ρε θα μας δουλεύουνε ρε Αθηναίοι και Λαρισαίοι…Άντε να μαζευόμαστε!!

kourtoumis,tsiotri+6=8. o gilles και η παρεα του επιπλεον.Και ειμαι ο κouRtoumis.

Φιλε απο οτι φαινεται εμεις θα ειμαστε τρεις niavent nagas bilaras

Παλικάρια.Το πιο πιθανό είναι να μην φέρω παρέα.Αλλά θα δω αύριο.Μπορει να φέρω κανα 2 άτομα αλλά χλωμό.

Λοιπόν, μην αγχωνόμαστε για την προσέλευση. Όλα θα γίνουν. Βάλε και FGeorge και Νιαβέντη (όχι δεν εννοώ τον niavent). Προσπαθούμε να το συμμαζέψουμε. Έχω πει και σε αρκετούς μουσικούς που παίζουμε στα ίδια μαγαζιά. Θα δούμε, αλλά όπως και να έχει εμείς θα μαζευτούμε, θα περάσουμε καλά, θα πιούμε τα κρασάκια μας, θα παίξουμε και θα τραγουδίσουμε.:):):slight_smile:

Ζορικος μαγκας ο χιονιας … για καποια ατομα απο αλλες πολεις … δυστυχως …:106:

Για να δουμε … παλι ο Μητσοτακης Gogo εκανε κρατηση στο Λημερι …:092:

Αμααααν! Αυτές τις μέρες τη μια προσβολή πίσω από την άλλη η Πελαγία. Πάει στο διάολο και το λιγδιάρης. Όχι και Μητσοτάκης. Παραπάει το κακό. Μεγάλη προσβολή και πως τη σηκώνεις.:016::016:
Και παρεπιπτόντως η δική μου άποψη ήταν για την προηγούμενη Κυριακή, εν πάση περιπτώση. Δεν είναι και τόσο χάλια ο καιρός. Ένα πολύ ψιλό χιονάκι έχει. Δεν θα υπάρξει πρόβλημα!

Aν αλλαξει κατι παιδια δηλωστε το μεχρι τις 6.00 μμ να μην ξεκινησουμε τζαμπα.Οπως και για το αν χαλασει ο καιρος καλο ειναι να ειδοποιηθουμε να μην το ρισκαρουμε.Καλα ,εγω ειμαι απο το παρελθον, αλλα φερνω και λιγο μελλον.

Καλημέρα!τελικά θα γίνει,σίγουρα η συνάντηση;θα προσπαθήσω να έρθω.

Καλησπέρα παιδιά!εγώ μάλλον δεν θα έρθω,ελπίζω σύντομα να υπάρξει νέα συνάντηση!καλή διασκέδαση!:088: