Γιατί μικρούλα μου

giati mikroula mou giati kardoula
theleis na me pedeueis

as ta nazakia sou
kai ta kolpakia sou
gia pes mou ti gireueis?

(Δεν κατάλαβα αν ψάχνεις τα λόγια, αλλά ιδού…)

Γιατί μικρούλα μου
(1937)
Στελλάκης & Στράτος

Γιατί μικρούλα μου, γιατί καρδούλα μου
θέλεις να με γκρινιάζεις;
Άστα ναζάκια σου με τα ματάκια σου,
μες την καρδιά με σφάζεις.
Γιατί μικρούλα μου, γιατί καρδούλα μου
θέλεις να με γκρινιάζεις;

Γιατί για σένανε, διώχνουν εμένανε
και με κατηγορούνε;
Γιατί με λιώνουνε, με φαρμακώνουνε,
για σε με συζητούνε;
Γιατί για σένανε, διώχνουν εμένανε
και με κατηγορούνε;

Πονώ για σένανε, θρηνώ για σένανε
και πια δεν με λυπάσαι.
Γιατί μ’ αρνήθηκες, με λυπήθηκες
και μοναχή σου να’ σαι;
Πονώ για σένανε, θρηνώ για σένανε
και πια δεν με λυπάσαι.

Χασαπάρα. Απ’ τα τραγούδια που με “πριζώνουν”.

ΥΓ - Κυριάκε, σε παρακαλώ μη γράφεις με greeklish.

Μιας και το ανακίνησε το σύστημα, έχει κανείς ξεκάθαρη εικόνα τι παίζει με αυτό το τραγούδι όσον αφορά τους συντελεστές του; Με κάποιο παράξενο τρόπο έχουν μπλέξει το όνομά τους ο Μάρκος, ο Παγιουμτζής, ο Περπινιάδης και ο Τσιτσάνης. Τι απ’ όλα αυτά ισχύει; (μάλλον δίσκος: Columbia /DG 6343/CG 1669)

Ο Μάρκος το βιβλίο της ζωής του το θυμάται σαν δικό του κομμάτι και παραθέτει και κάποιους στίχους. Νομίζω επίσης, ότι σε ηχητικό από τις αφηγήσεις του, υπάρχει το συγκεκιρκμένο σημείο.
Για μένα ο Τσιτσάνης ίσως να παίζει το πρώτο μπουζούκι και να εχει βάλει χεράκι στην εισαγωγή, η οποία έχει μια παρόμοια ορμή με τον “Να γιατί γυρνώ”
Στράτος και Στελλάκης δεν νομίζω να μπλέκονται

Γιατί μ’ αρνήθηκες, δεν με λυπήθηκες

Κατά Κουνάδη (Μάρκος Βαμβακάρης, Κατάρτι) συνθέτες και στιχουργοί είναι από κοινού και κατά σειρά οι Στρ. Παγιουμτζής και Μ. Βαμβακάρης. Διατυπώνεται το σχόλιο *Ο τρόπος γραφής και η μετρική ξεφεύγει από τα πρότυπα του τρόπου ανάπτυξης του θέματος από τον Μ. Βαμβακάρη και είναι πιθανότατη η παρέμβαση του Στράτου Παγιουμτζή στους στίχους, περισσότερο τεχνικά παρά θεματικά. Μπουζούκι παίζει ο Βασ. Τσιτσάνης. Οι στίχοι στην Αυτοβιογραφία του Μάρκου είναι κάπως διαφορετικοί από εκείνους που ηχογραφήθηκαν.

Κατά Μανιάτη, πρώτος τραγουδιστής είναι ο Μάρκος Βαμβακάρης, δεύτερος ο Στελλάκης, συνθέτης ο Μάρκος Βαμβακάρης και στιχουργός ο Ευστράτιος Παγιουμτζής.

1 «Μου αρέσει»

Ή δεν το άκουσε ποτέ, ή είναι κουφός.

2 «Μου αρέσει»

Και ο Κουνάδης πάντως, Στράτο και Στελλάκη βάζει να το τραγουδούν.