"Μάρκος ο Συριανός"

Μήπως γνορίζει κανείς αυτό το τραγούδι του Μάρκου; Τον άκουσα το τραγούδι μια φορά και μ’άρεσε πολύ. Γνορίζω την μελωδία αλλά τους στίχους δεν γνορίζω. Θα μπορούσε κανείς να μου γράψει εδώ τους στίχους; Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Δαυίδ

[b]

Όπου μπαίνω με κοιτούνε κι όπου κάτσω με κερνούνε
Στο τεκέ και στη ταβέρνα νταλκαδιάζουνε με μένα
*
Κατσε Μαρκο μου φωνάζουν
και στα μάτια με κοιτάζουν
Κι όσοι εχουνε σεβντάδες
εγώ τους βάζω σε νταλκάδες
*
Με το κεφάλι κάτω το ποτήρι μου γεμάτο
Ναργιλέ κρασί και μπύρα για σου Μάρκο από τη Συρα
*
Κι ετσι ολοι πια μου λένε μερικους κάνω και κλαίνε
Σα χτυπώ διπλοπενιές που ραΐζουν τις καρδιές

νομίζω οτι αυτό είναι το κομμάτι που ψάχνεις[/b]

Έχω τρεις μικρές “ενστάσεις”:
α.“Γειά σου Μάρκο μου φωνάζουν…”
β.“Βάζω το κεφάλι κάτω …”
γ. Ο Μάρκος συνήθως έλεγε :“Μ’αργιλέ , χασίσι , μπύρα γεια σου Μάρκο από τη Σύρα”

που τ’άκουσες αυτά;

Εγώ στο α. ακούω ‘κάτσε’
στο β. ‘με το κεφάλι’
και στο γ. ‘αργιλές κρασί και μπύρα’

Γιατί λες ‘συνήθως έλεγε’; Τον έχεις ακούσει;

Kάτσε Μάρκο μου φωνάζουν
SYRIANOS (KATSE).mp3

Με το κεφάλι κάτω
SYRIANOS (ME TO KEFALI KATO).mp3

Αργιλες καρσί και μπύρα
SYRIANOS (KRASI).mp3

Νομίζω πως το “κρασί” και το “κάτσε” είναι καθαρά στα παραπάνω MP3.

Μόνο για το “με το κεφάλι κάτω” μπορούν να υπάρξουν αντιρρήσεις μιας και μπαίνει πολύ κοφτά.
Οπότε μπορείς να ισχυριστέις πως του ξέφυγε κάποια λέξη γιατί είχε το νού του στο μπουζούκι.
Αλλά κι αυτό δεν μου φαίνεται σωστό γιατί τονίζει το “…κεΦΑλι κάτω…”, οπότε αν είχε σκοπό να ξεκινήσει με “Βάζω…” θα έφευγε από το ρυθμό.

ο.ε.δ.
(όπερ έδει δείξαι για τους νεώτερους)

ΚΚ

ΥΓ. Μήπως φίλε Πειραιώτη έχεις υπόψη σου τίποτα επανεκτελέσεις, λ.χ. του Αγάθωνα;

<font size="-1"><font color=“0000ff”>Υπενθυμίζω πως τα αρχειάκια αυτά αποκτούν (για λόγους άγνωστους σε εμένα) επέκταση ονόματος .unk
Για να τα ακούσετε, κάντε πάνω στο link (το υπογραμμισμένο) δεξί κλικ και χτύπα Save Target As.
Σε εκείνο το σημείο που πάει για save αφου επιλέξεις folder, πήγαινε στην άκρη δεξιά στο κουτάκι του ονόματος και άλλαξε το .unk σε .mp3
Μετά επέλεξε folder και χτύπα ΟΚ.</font></font>

Μόλις μου είπε ένας φίλος πως o “Μάρκος ο Συριανός” έχει βγει και από τον Ξηντάρη με στίχους ελαφρά παραλλαγμένους, μάλλον όπως τους δίνει πιο πάνω ο “Πειραιώτης”.
(δεν το έχω ακούσει ο ίδιος, απλά μεταφέρω τι μου είπαν)

https://rebetiko.sealabs.net/display.php?d=0&recid=5680

AO 2065-B