Μάζωξη το Δεκέμβρη Νο(3) - Δηλώσεις συμμετοχής

Αγαπητοί φίλοι του ρεμπέτικου φόρουμ,

Η μάζωξη θα γίνει την Κυριακή 17 Δεκέμβρη (όπως προέκυψε από τη δημοσκόπηση) και ώρα 12.00 το μεσημέρι. Ο τόπος όπως έχουμε προειπεί θα είναι μία λαϊκή ταβέρνα του Ασπροπύργου ώστε να υπάρχει μπόλικη προβατίνα. Η μάζωξη έχει τον χαρακτήρα της γνωριμίας … θα φάμε, θα πιούμε και στη συνέχεια άμα γουστάρουμε θα βγάλουμε τα οργανάκια μας για να ρίξουμε και τις πενιές μας. Στην ταβέρνα δε θα υπάρχουν κρατήσεις τραπεζών (δηλαδή στα τραπέζια δε θα αναγράφονται ονόματα και ο καθένας θα κάθεται όπου θέλει), αλλά εννοείται ότι θα υπάρχει χώρος για να κάτσουν όλοι όσοι δηλώσουν συμμετοχή. Για το λόγο αυτό προηγούνται αυτοί που θα στείλουν email συμμετοχής μέχρι την Τετάρτη 13 Δεκέμβρη. Οι οδηγίες για την τοποθεσία της ταβέρνας θα ανακοινωθούν την επόμενη εβδομάδα. Στο email συμμετοχής πρέπει να περιλαμβάνονται:
α) Ονοματεπώνυμο,
β) Αριθμός ατόμων
γ) email επικοινωνίας για επιβεβαίωση.

Το email θα το στείλετε στη διεύθυνση: physiart@ath.forthnet.gr

Υ.Γ. Θα παρακαλέσω πολύ όσοι δηλώσουν συμμετοχή να έρθουν με όσο πιο μικρή παρέα γίνεται και κυρίως με ανθρώπους στους οποίους αρέσει το ρεμπέτικο, ώστε στην περίπτωση που αρχίσουν τα όργανα (τα οποία θα είναι χωρίς μικρόφωνα) να υπάρξει “φωνητικός” σεβασμός στους παίκτες και τα τραγούδια.

Καλά, μετά από τόσα χρόνια, τώρα θα κάνουμε μάζωξη γνωριμίας;
Εσείς μιλήσατε για προβατινομπούζουκα και μας ξεσηκώσατε ! :slight_smile:

ΥΓ:
Βρε αντμιν… Τι 12 ; Για να φτάσει κάποιος στον Ασπρόπυργο 12, πρέπει να ξυπνήσει από τις 8 (κυριακάτικα…)
Δεν το κάνουμε 2 για να μην τρέχουμε ξημερώματα; Να έχουμε πιει και δυο καφέδες… Πώς θα αντέξουμε τα λίπη και τα έλαια;

Κοίτα τώρα, που θέλει να του στέλνουμε και μέιλ !
Ας είναι…

Γιωργο ενταξει η προβατινα …
αλλα πες του ναχει καβαντζα και κανα δυο γουρουνοπουλα για να εχει ποικιλια το πραγμα …

Και απο κρασι πιστευω να λεει … αλλιως να φορτωσω κανα 4χ4 απο Κρητη !!!

:slight_smile:

Ιωαννα μην αγχωνεσαι … ελα με τις πυτζαμες

Όντως, το 12:00 είναι αρκετά βάρβαρο, ας μην ξεχνάμε ότι πολλοί θα είναι ξενύχτηδες από την προηγούμενη…

Ρε σεις, αφήστε τα παράπονα. Λοιπόν να μην ξενυχτήσετε την προηγούμενη μέρα για να σηκωθείτε το πρωινό σας, να πιείτε το καφεδάκι σας και να έρθετε για την προβατίνα σας.:090: Για να μιλήσουμε και να τα πούμε λίγο πρέπει να ξεκινήσει νωρίς η κατάσταση. Άσε που με μερικούς πρέπει να ξαναγνωριστούμε διότι έχουμε να συναντηθούμε χρόνια…

34 οι συμμετοχές μέχρι τώρα…

Για δες… Εδώ κάποιοι δε θα μπορέσουμε να ρθούμε καν και μερικοί μερικοί γκρινιάζουν για το πρωινό ξύπνημα - μη τυχόν και χαλάσει η επιδερμίδα.:019:

Καλά να περάσετε αγαπητοί μου συμφορουμιστές και συμφορουμίστριες, καλές πενιές, καλές μάσες, να το διασκεδάσετε… και μη ξεχνάτε και μας - μπόλικες φωτό. Έτσι, για να ζηλεύουμε. Θα έλεγα να μας στείλετε και κανένα πλευρουδάκι από την προβατίνα, αλλά προβλέπω δε θα δε περισσέψει ούτε κόκαλο. :107:

Παιδιά, εγώ έστειλα e-mail και μου απάντησαν ότι δεν
διαβάζεται. Μήπως χρειάζεται να γράψω με λατινικούς χαρακτήρες;;;

Ρε Πάνο, στο Bristol θα κάνεις γιορτές;:079:

Τσίμπα το αρεοπλάνο, και κατηφόρισε να σε γνωρίσουμε, να πνιγούμε σε λειβάδια τρυφερής προβατίνας:127:

Πάνο από το Bristol, θέλω να πιστεύω ότι η ατάκα σου περί επιδερμίδας δεν περιέχει ειρωνία, αν και έτσι φαίνεται…
Κρίμα που είσαι μακριά και δεν θα έρθεις, όμως δεν μπορείς να κρίνεις τους υπόλοιπους, ειδικά όταν δεν τους γνωρίζεις…

Όσον αφορά το πρωινό ξύπνημα, απλά λογαριάστε ότι την προηγούμενη κάποιοι δουλεύουν νύχτα (πχ Κωτσοβίλης, Λαζάρου, Τσιρίδου κλπ)…

Εμείς θα είμαστε εκεί από τις 12 για να υποδεχόμαστε τους ανθρώπους. Τώρα, το τι ώρα θα έρθει ο καθένας είναι ελεύθερος ανάλογα με τις δουλειές που έχει. Εννοείται βέβαια ότι δεν μπορούμε να εγγυηθούμε ότι θα βρει κάθισμα στο σημείο που θέλει κάποιος αν έρθει στις 2.00 - 3.00. :088:.

43 άτομα ως τώρα…

Ας μου επιτραπεί να γίνω για λίγο συνήγορος του Πάνου,
Πράγματι δεν οδηγούν πουθενά οι ειρωνείες, μόνο κλίμα δυσάρεστο και ένταση δημιουργούν, αλλά το μιρό σχόλιο που έκανε ο Πάνος δεν το θεώρησα για ειρωνεία, απλά νομίζω ότι ήθελε να εκφράσει την στενοχώρια του ότι δεν θα είναι παρών στη μάζωξη, οπότε σε τέτοιες περιπτώσεις, δηλαδή προκειμένου κάποιος να μή παρευρεθεί, θεωρείται γιαυτόν μάλλον πολυτέλεια η ώρα της συγκέντρωσης.

Σε μια παρόμοια είμαι και εγώ που μένω στη Λέσβο και επειδή θέλω πάρα πολύ να παρευρεθώ στη συγκέντρωση, ελάχιστα με ενδιαφέρει πλέον η ώρα, αν και θα επιθυμούσα να γίνει το βράδυ του Σαββάτου.

Ραντεβού λοιπόν στις 17 Δεκεμβρίου για να γνωριστούμε καταρχήν αν και μερικούς από τους φίλους του φόρουμ ήδη τους γνωρίζω οπτικά από τις φωτογραφίες που κατά καιρούς έχουν δημοσιευθεί.

Κωστα εφοσον θα ειμαστε Αθηνα μπορουμε να βρεθουμε και να παμε σε καποιο ρεμπετοστεκο το Σαββατο βραδυ και αυτο ενδεικνυται εως επιβαλλεται !!!

Εγω -πρωτα ο Θεος- σκοπευω να γυρισω το Σαββατο σε κανα δυο ρεμπετικα μαγαζια και οσοι πιστοι και διψασμενοι ή μη … μπορουμε να συννενηθουμε και το οργανωσουμε, μια και Σαββατο πρεπει να κλεισει κανεις απο την ιδια μερα ή την προηγουμενη …

Ελα ρε Θανάση… Την “Αιγύπτια” αφορά η πλάκα…

Μέσα είμαι προχωρήστε το.

Παιδιά, μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε που ακριβώς είναι η ταβέρνα στον Ασπρόπυργο (έχω δηλώσει συμμετοχή ούτως η άλλως, αλλά να ξέρω και πως να έρθω)
Φιλικά Κων/νος

Σόρρυ για άλλου πήγαινε αυτό

Φιλοι μου γεια σας
Αν θέλετε να περιμένετε λίγο,διοτι ακόμα δεν μου έχουν απαντήσει κάτι ρεμπετοφιλαράκια.
Προς το παρόν 3 άτομα και βλέπουμε .
Αλήθεια? Πόσο πάει το μαλλί?
Ετσι…για την ιστορία

αλλα 3 άτομα απο εμένα.
ΣΥΝΟΛΟΝ ΓΙΑ ΓΙΩΡΓΟ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ: 6 ΑΤΟΜΑ
Προς το παρόν.
Και, κοιτα φίλε admin.
θα μας βάλεις μαζί, είμαστε κολλητάρια

Μάγκες μία διευκρίνιση.

Η μάζωξη για την οποία συζητάμε ΔΕΝ είναι αντίστοιχη του Μαϊου, που σημαίνει ότι ΔΕΝ υπάρχει είσοδος (καθότι δεν θα πληρωθούν ηχολήπτες, μουσικοί, σερβιτόροι, μαγαζί), ο καθένας κάθεται όπου βρει ανάλογα με την ώρα που θα έρθει και πληρώνει απευθείας στον ταβερνιάρη ότι παραγγείλει και ότι φάει (ο ίδιος ή σε συνδυασμό με το τραπέζι που θα κάθεται, όπως γουστάρει και αγαπά). Επίσης, φέρνουν όσοι θέλουν όργανα και παίζουν άμα γουστάρουν, δηλαδή δεν θα υπάρχει πρόγραμμα με επαγγελματίες, τιμώμενους κλπ.

Συνεπώς εάν κάποιος έλθει καθυστερημένος με καμιά 15αριά άτομα παρέα (λέμε τώρα) θα κάτσει όπου υπάρχει χώρος. Ο λόγος που ζητάμε συμμετοχές είναι για να ξέρει ο ταβερνιάρης πόσα τραπέζια να κρατήσει κοντά και …πόσες προβατίνες θα στέιλει να συναντήσουν το δημιουργό τους !

Pappas, οι συμμετοχές δηλώνονται με mail στον Αδμίνορα (κοίτα το αρχικό posting) κι όχι μέσω της σελίδας αυτής. Θενξ!

Η αντίστοιχη προηγούμενη μάζωξη είχε γίνει στο Βόλο (Δεκ 2004) και όποιος ήρθε δεν έχασε !

Τα υπόλοιπα επιτόπου…

ADMIN, καλημέρα.
Εστειλα e-mail.
Παρακαλώ ειδοποίησέ με αν το έλαβες
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ