Μάζωξη στο Ηράκλειο (2009)

Προς τους διαχειριστές του forum.
Κύριοι,
αυτό το αίσχος που διαδραματίζεται μπροστά στα μάτια μας, θα έπρεπε απο καιρού να το είχατε διακόψει.
Είμαι βέβαιος ότι όσοι μαζευτούν σήμερα στο Ηράκλειο, θα μπορούσαν να ανταλλάσουν μηνυματα προσωπικά, έτσι ώστε να μην εκνευριζόμαστε και εμείς οι υπόλοιποι που δεν μπορούμε να πάμε.

α) Αυτοί θα πάνε σε ταβερνείο και εγώ δουλεύω.
β) Αυτοί με τις μπουζούκες τους και εγώ … έρμος και μοναχός
γ) Αυτοί με τσίπουρα και ρακές και εγώ…στεγνός

Προτείνω.

  1. Την τρίμηνη διαγραφή απο κάθε forum-δραστηριότητα.
  2. Μετά απο την διαγραφή, θα υποχρεωθούν να βρίσκονται σε ΟΛΕΣ τις δραστηριότητες-συγκεντρώσεις του forum, αλλά δεν θα φέρνουν μπουζούκι, δεν θα τραγουδάνε, δεν θα πίνουν. Θα κάθονται τιμωρία στην άκρη.
  3. Εκεί που θα κάθονται, θα έχουν μπροστά τους ρακογυάλι, άδειο. Και ότι θελουν ας κάνουν.

Τσαντισμένοι συνforumιτες, αντιδράστε, ξεσηκωθείτε στην κατάφορη αδικία, στον εμπαιγμό.

Όλοι σήμερα το βράδυ στις 9, τραγουδάμε δυνατά , να ακουστούν οι φωνες μας στην Αλικαρνασσό, έτσι να τους τη σπάσουμε.

Υ.Γ. Να περάσετε ακόμα καλύτερα. Πιείτε και για μας. :246::247::127:
Ζηλευω ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

…να διαφωνίσω μόνο σε ένα σημείο με τον voulpan…
…πρέπει να έχουν τα μπουζούκια τους αλλά να είναι ακουμπισμένα κοντά τους χωρίς να τους επιτραπεί φυσικά οποιαδήποτε επαφή και το ρεπερτόριο να είναι το αγαπημένο τους!!!

Πάνο τα σέβη για την “έμπνευσή” σου στα βασανιστήρια ρε συ…:090:

Η Αλικαρνασσός είναι ιστορική συνοικία…έχω δει γεροντάκια στα καφενεία της, να τραγουδάνε Καζατζίδη και να κλαίνε…να μην το χωράει ο νους σας!
(απ’τά τυχερά τών φοιτητικών χρόνων '92-'97 στο Ηράκλειο:089:)

σε ποιο δρόμο είναι το μαγαζί;; να το βάλομε στο gps να μας φέρει, αν μας βγάλει ο δρόμος προς τα κει;;

[QUOTE=Σαράντος;182852 Η Αλικαρνασσός είναι ιστορική συνοικία…έχω δει γεροντάκια στα καφενεία της, να τραγουδάνε Καζατζίδη και να κλαίνε…να μην το χωράει ο νους σας!
(απ’τά τυχερά τών φοιτητικών χρόνων '92-'97 στο Ηράκλειο)[/QUOTE]

Αυτό, μπορώ να το επιβεβαιώσω και εγώ.
Ο Σαράντος, όντως, το τελευταίο έτος των σπουδών του ήταν στην Κρήτη.
Αυτό διήρκησε απο το 1992 έως το 1997.
:):019:

Γειά σου φιλαράκι, Σαράντο.(Το καλαμάρι της Μαρίας ΑΠΙΘΑΝΟ!!!).

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 17:14 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 17:12 —

Μητσάρα μη στεναχωριέσαι. Θα τους ακούσεις και θα πάς με τ΄ αυτί. Χέστο το GPS.

Συνετελέσθη με επιτυχία η ρεμπετοφορουμική μάζωξη στο Ηράκλειο. Χαλασμός! και μόνο που είχαμε τον Περάκη να κοπανάει ανοιχτές μας άκουγαν μέχρι το λιμάνι. Να φανταστείτε πως ο Μητσάρας μας βρήκε με το αυτί.
Πολύ ωραία παρέα παιδιά, να είστε καλά να ξανασμίξουμε!

Για σας τους υπόλοιπους που μουρμουράτε: :044:

δεν τελειώσαμε ακόμη κουμπάρε, σήμερα είναι η έκτακτη μάζωξη των Ρεθυμνιωτών…
έρε γλέντια…θα ξαναβγάλω κάλους στα δάκτυλα!!

Μπράβο, ρε κοπέλια πάντα τέτοια…

Και του χρόνου καλύτερα…ή μάλλον, την επόμενη φορά.

Άιντε, καλό χειμώνα τώρα!!!:slight_smile:

Πολυ νωρις Δημητρη για ευχες τετοιου ειδους , εχει ακομα καλοκαιρακι …:089:… για αποδρασεις …:088:

Φυσικά Πελαγία μου, έχει καλοκαίρι ακόμα, για πείραγμα το είπα!!!:092:

Το γλέντι συνεχίστηκε στις 15 και 16 Αυγούστου, μεταφερόμενο κατά 140 χιλιόμετρα δυτικότερα του Ηρακλείου, στα Χανιά, σε πιο πριβέ κατάσταση, με σόλο τζουρά και επιπλέον συμμετοχή και γυναικείας φωνής και λίγο διαφορετικό ρεπερτόριο (Σκαρβέλη, Τούντα, Μπαγιαντέρα, Τσιτσάνη, Μητσάκη, Κλουβάτο κλπ).

Υ.Γ. Θέλω να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά του φόρουμ που συμμετείχαν στην παρέα στο Ηράκλειο, για την όμορφη βραδιά που μας χάρισαν.

Πάντα τέτοια!:110:

Αύριο θα ανέβει φωτογραφικό υλικό καθώς και βίντεο από την συνάντηση…:slight_smile:

Αν και καθυστερημένα ανεβάζω λίγο υλικό από την μάζωξη στο Ηράκλειο…

Δυστυχώς χάσαμε την συνάντηση στο Ηράκλειο λόγω “αποκλεισμού” στο Μόχλο την παραμονή του δεκαπενταύγουστου από εξαιρετικούς μουσικούς. Είναι ένας θαυμάσιος μπουζουξής ο Βαγγέλης ο Συλιγάρδος (πότε θα συζητήσουμε γι όλους αυτούς τους καταπληκτικούς μουσικούς της επαρχίας;) και εξαιρετικοί κιθαρίστες που θα θυμηθώ τα ονόματά τους κάποια στιγμή. Ο ένας είχε παίξει στην βραδιά για τον Ιορδάνη την περαμένη άνοιξη στο Ταξίμι. Κερδίσαμε όμως έναν καλό φίλο τον ΑΓΑΠΙΟ ο οποίος μας πήγε σε μερικά από τα στέκια του στο Ηράκλειο και στα γύρω χωριά. Θα ξεχωρίσω το “Θηρίο” ένα μικρό ρακάδικο στο κέντρο κοντά στα ψαράδικα που συνεχίζει μια παράδοση “εκτός γραμμής” στο Ηράκλειο…Καλοί μεζέδες, ρακί, ο ΑΓΑΠΙΟΣ να παίζει όμορφα ούτι σε πείσμα της ζηλιάρας γειτόνισσας και της ακόμη πιο ζηλιάρας αστυνομίας…Και ο “Ζαϊρές” που θα πεί παρέα νομίζω στα τούρκικα, λίγο μετά το Χουδέτσι όπου προλάβαμε το τέλος της συναυλίας του “Λαβύρινθου”, μια ταβέρνα με φοβερή θέα και εξαιρετικό φαγητό και κρασί και με έναν ταβερνιάρη που θυμίζει τους παλιούς αρχοντανθρώπους ταβερνιάρησες

Ξέχασα να σας πω για τον ΑΓΑΠΙΟ. Ο φίλος μας έχει ένα οργανοποιείο - αποκάλυψη στο χωριό που έχει μεταφέρει την ζωή και τα ενδιαφέροντά του εδώ και χρόνια. “Εκτός γραμμής” κι αυτός…Φτιάχνει πολύ όμορφα ούτια μεταξύ άλλων ενώ αυτό που ετοιμάζει τον τελευταίο καιρό είναι μια έκπληξη…Κι από ψυχή, “οργανοποιός” επίσης. Προτείνω η επόμενη συνάντηση των κρητικών συμφορουμιτών να γίνει Φθινόπωρο με καζάνι για τσικουδιά στην αυλή του! Νομίζω έχει την υποδομή και είμαι σίγουρος οτι μαγειρεύει θαυμάσια. Έτσι δεν είναι ΑΓΑΠΙΕ; Να είσαι καλά φίλε!